روش لینک بیلدینگ و یا لینک سازی در سال ۲۰۱۹

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
انواع روش های لینک بیلدینگ

در تعریفی ساده به فرایند ساخت لینک لینک بیلدینگ یا لینک سازی گفته می شود. لینک بیلدینک یک فرآیندی است که سایت های دیگر به وب سایت شما لینک می دهند و به کاربران کمک می کنند تا بین صفحات موجود در اینترنت جابجا شوند. موتورهای جستجو از لینک ها برای کراول کردن صفحات وب استفاده می کنند، این موتورها معمولا لینک بین صفحات منفرد موجود در وب سایت شما را کراول می کنند، علاوه بر این موتورها لینک های بین سایت های موجود در اینترنت را کراول می کنند تکنیک های زیادی برای لینک بیلدینگ وجود دارد اما باید بدانید که ساخت لینک و لینک سازی یکی از سخت ترین قسمت های کار است. بسیاری از سئوکاران بیشتر وقت خود را صرف انجام این کار می کنند. به همین دلیل اگر بتوانید بر هنر لینک سازی با کیفیت تسلط پیدا کنید می توانید از سایر رقبای خود پیشی بگیرید.

 

اهمیت لینک بیلدینگ در seo

برای اینکه بتوانیم اهمیت لینک بیلدینگ برای سئو را درک کنیم باید با نحوه مشاهده لینک ها توسط موتورهای جستجو آشنا شویم:

۱- بازکردن تگ لینک – هر تگ لینکی با حرف a شروع می شود که به موتورهای جستجو می پوید لینکی برای دنبال کردن وجود دارد.
۲- مکان ارجاع لینک – href مخفف hyperlink referral است و در جلوی آن متنی در داخل “” قرا می گیرد که به لینکی که باید موتور جستجو به آن رجوع کند اشاره می کند. همیشه لازم نیست این لینک یک صفحه وب باشد، لینک می تواند آدرس سک عکس یا فایل باشد. گاهی اوقات در اینجا شما چیزی غیر از یک آدرس URL را مشاهده می کنید که با علات # شروع می شود. این لینک محلی است که شما را به بخش دیگری از صفحه می برد.
۳- متن قابل مشاهده لینک – این همان متنی است که کاربران در صفحه مشاهده می کنند و در صورت تمایل به باز کرن لینک باید روی آن کلیک کنند. این معمولا با رنگ آبی نمایش داده می شود تا کاربران را متوجه کند که یک لینک قابل کلیک وجود دارد.
۴- بستن تگ لینک – این تگ که با /a نشان داده می شود به موتورهای جستجو نشان می دهد که تگ لینک به پایان رسیده است.

 

لینک ها برای موتورهای جستجو چه معنایی دارند؟


به طور کلی موتورهای جستجو به دو شکل کلی از لینک ها استفاده می کنند:

در سئو روز بخوانید:  استراتژی های سئو

۱- برای پیدا کردن صفحات وب جدید

۲- برای تعیین اینکه چگونه یک صفحه را در نتایج خود رتبه بندی کند.

هنگامی که موتورهای جستجو صفحات وب را کراول می کنند می توانند محتوای این صفحات را ایتخراج کرده و آن را به ایندکس های خود اضافه کنند. به این ترتیب، موتورهای جستجو می توانند تصمیم بگیرند که آیا یک صفحه از کیفیت کافی برخوردار است و کلمات کلیدی مربوطه را به طور مناسبی استفاده کرده اند یا نه. در هنگام تصمیم گیری، موتورهای جستجو فقط به محتوای صفحه توجه نمی کنند بلکه به تعداد لینک هایی که از وب سایت های دیگر به آن صفحه داده شده ایت توجه می کنند و کیفیت این وب سایت های خارجی را هم در نظر می گیرند. به طور کلی هر چقدر وب سایت های با کیفیت تری به شما لینک دهند احتمال اینکه در نتایج جستجو رتبه خوبی را کسب کنید افزایش پیدا می کند.

لینک ها به عنوان یک عامل رتبه بندی همان چیزی است که به گوگل اجازه داد تا در اواخر دهه ۱۹۹۰ بر بازار موتورهای جستجو غالب شود. یکی از بنیانگذاران گوگل به نام لری پیچ PageRank (پیج رنک) را اختراع کرد که گوگل با استفاده از آن می توانست کیفیت یک صفحه را تا حدودی براساس تعداد لینک های وارد شده به صفحه اندازه گیری کند. بعدها این معیار به عنوان بخشی از الگوریتم رتبه بندی مورد استفاده قرار گرفت و به یک سیگنال قوی تبدیل شد چون این روش بسیار مناسبی برای تعیین کیفیت یک صفحه بود.

با این حال سئوکاران خیلی زود متوجه شدند که چگونه پیج رنک و نتایج جستجو شده برای کلمات کلیدی انتخاب شده را دستکاری کنندف به همین دلیلی است که گوگل سعی دارد به طور مداوم روش های پیدا کردن وب سایت های با کیفیت را بروزرسانی کند. این امر باعث شد که شماری از روش های لینک بیلدینگ که قبلا بسیار جوابگو بودند دیگر به خوبی کار نکنند، به طور مثال ثبت سایت در دایرکتوری های وب تکنیکی بود که گوگل پیشنهاد داده بود اما توسط سئوکاران مورد سوء استفاده قرار گرفت و استفاده بیش از حدی از آنها شد، بنابراین گوگل دیگر به این روش توجه خاصی نشان نداد.

در سئو روز بخوانید:  تگ noreferrer noopener چیست؟

ما الگوریتم کاملی که گوگل برای تعیین نتایج جستجوی خود استفاده می کند را نمی دانیم و در واقع این الگوریتم همان نقش سس مخفی رستوران ها را بازی می کند. اما با وجود این واقعیت، اجماع عموم سئوکاران معتقد هستند که هنور لینک بیلدینگ نقش مهمی را در این الگوریتم بازی می کند. افرادی که می خواهند بک لینک های ماندگاری ایجاد کنند می توانند در ادامه با روند لینک بیلدینگ در سال ۲۰۱۹ آشنا شوند

ایجاد صفحات راه حل برای لینک بیلدینگ

استراتزی ساخت لینک در سال ۲۰۱۹ بیشترین اهمیت را به خود اختصاص داده است، شما باید مشکلاتی که نیاز به راه حل دارند را شناسایی کنید و بعد با ایجاد محتوا این مشکلات را حل کنید، این روند می تواند قلب استراتژی ساخت لینک را ایجاد کند. برخی معتقدند که ایجاد لینک به صفحات محصول می تواند مشکل باشد، این درست است و به همین دلیل است که ساخت بک لینک به صفحات راه حل یک استراتژی سودمند است. به طور کلی من معتقدم که افراد کمتری وبلاگ می خوانند. فرم های دیگر توزیع محتوا که در گوشی های هوشمند به خوبی ظاهر می شوند می توانند جایگزینی برای وبلاگ ها باشند. بیشتر محتواها در سایت هایی مانند اینستاگرام، یوتیوب و غیره طرفداران بیشتری دارند. شما باید متوجه شوید که مخاطبانتان کجا هستند بعد با مطالب خود که مشکلاتتان را حل می کند در آنجا ظاهر شوید. محتوای خود را به گونه ای ایجاد که که متناسب با موقعیت مکانی مخاطبان شما باشند.

در لینک بیلدینگ، لینک سازی ویروسی ایجاد نکنید

سودمندی یکی از شرط های ایجاد لینک است که با استراتژی لینک های ویروسی متفاوت است. استراتژی لینک های ویروسی معمولا روی لینک های بی اهمیت تمرکز دارند و منجر به حواس پرتی کاربران می شود. این امر منجر به لینک دادن به طیف گسترده ای از سایت های بی ربط می شود که ممکن است به همان اندازه لینک دهی مرتبط مفید نباشد. پیوندهای ویروسی با کمیت سروکار دارند. یک سئوکار می تواند تمام لینک ها را با لینک سازی ویروسی ایحاد کند اما آیا در رتبه تاثیری دارد؟ مسلما خیر.
لینک بیلدینگ به تعداد لینک ربط ندارد. الگوریتم گوگل از نتایج جستجوی مبتنی بر کمیت لینک پیشی گرفته است، تعداد لینک ها دیگر مهم نیستند. به همیت دلیل استراتژی های لینک دهی ویروسی بیش از هر زمان دیگری ارزش خود را از دست داده اند چونکه تنها لینک های بی ربط را ایجاد می کنند. به نظر من بهتر است که شما روی ایجاد محتوای مفید که باعث بازگشت کاربران به سایت می شوند و کاربران آنها را با دیگران به اشتراک می گذارند تمرکز کنید. این قابلیت بارز استراتژی لینک سازی موفق است.

در سئو روز بخوانید:  پیج رنک فعلی یا حقیقی | Real Page Rank چیست؟

ایجاد روابط با افراد و نه با سایت

یک استراتژی سئو وجود دارد که می گوید ارتباط خوبی با رقبا وجود دارد، این استراتژی مبتنی بر الگوریتم دهه ۱۹۹۰ است. موتورهای جستجو باید تغییر کنند و بنابراین سئو نیز باید تغییر کند. ایجاد ارتباط با افرادی که در پشت سایت های مرتبط هستند حس بسیار زیادی ایجاد می کند، به کنفرانس ها بروید و با مهمترین افراد موجود در حوزه کاری خود ارتباط برقرار کنید. مهمتر از همه گوش دهید و یاد بگیرید. با گوش دادن به دیگران روابط ساخته می شود و رشد پیدا می کند.

گرفتن لینک

گرفتن لینک یک راه قدیمی اما مناسب می باشد. با گرفتن لینک می توان رتبه بدست آورد اما یک روش خطرناک و پر ریسک می باشد که می تواند منجر به شکست شود.

 

در هنگام گرفتن لینک باید توجه کنید که لینک نوفالو نباشد چونکه کیفیت کار را پایین می آورد. برای لینک گرفتن و لینک دادن هر دو مورد باید فالو باشد در غیر این صورت به احتمال زیاد به شکست منجر می شود.

 

به سایتی که از آن لینک می گیرند تبدیل شوید

از نظر نوع لینک، از چه نوع سایتی استفاده می کنید؟در یکی از سوالات سئو که در مورد ایجاد لینک بود یکی از کاربران سایت از من پرسید و از من کمک خواست. وی گفت به لینک هایی از انجمن های مربوط به کسب و کار خود نیاز دارد. اما همه انجمن ها می خواستند که برای او تبلیغات فروش بگذارند که کارایی محدودی داشت. من به او کمک کردم تا انجمن خود را ایجاد کند. در طی یکسال، انجمن او برای مهمترین عبارات در رتبه بندی خوبی از جستجو قرار گرفت. از همه مهمتر سایت او در میان مشتریان مشهور شد. شرکت او به صورت نمایی رشد کرد و خود او به سایتی تبدیل شد که به دیگران بک لینک می فروخت !

به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

4 دیدگاه دربارهٔ «روش لینک بیلدینگ و یا لینک سازی در سال ۲۰۱۹»

 1. سلام
  برای یک سایت تازه تاسیس (حدودا ۲۵ روز) که هر روز محتوا گذاشته میشه، از چه زمانی لینک سازی‌اش شروع بشه بهتره؟ و با چه نوع لینک سازی شروع بشه(مثلا پروفایلی، رپورتاژ…)؟
  ممنون

  1. حامد مهدی زاده

   سلام پارسا جان
   برای اینکه بدانیم چه زمانی لینک سازی را شروع کنیم اول باید سطح رقابت کلمات کلیدی و سایت رقبای شما بررسی شود

 2. اسلام ممنون از محتوای خوبتون. بهتر بود بیشتر در مورد لینک سازی توضیح میدادید.
  توی قسمت اخر مقاله به اشتباه از عبازت لینک آنفالو استفاده کردین. لطفا ویرایش کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه سئو روز

عضویت در خبرنامه سئو روز

اسپم کردن را دوست نداریم، فقط وقتی حرف به درد بخوری داشتیم از طریق ایمیل با شما در تماس خواهیم بود.

با موفقیت عضو خبرنامه شدید!

اسکرول به بالا

فرم درخواست مشاوره

تماس با سئو روز

سوالات خود را در زمینه خدمات سئو و طراحی وبسایت از ما بپرسید

خدمات سئو

09129175306

طراحی وبسایت

09399745151