نوفالو کردن لینک های داخلی بعضی وقتا لازمه!

از همین عنوان ممکنه تعجب کنید.ولی حقیقت داره.یه آموزشی توی سال ۹۳ داشتیم با عنوان نوفالو کردن لینک های داخلی اشتباهی بزرگ . 

این آموزش، نقض کننده آموزش قدیمی سال ۹۳ نیست! صرفا یک تبصره، بند یا استثناست و البته عمیق تر هست.آموزش قبلی به صورت کلی بود.بدون در نظر گرفتن شرایط خاص.

وقتی شرکت طراح سایت یکی از مشتریان ما، دید که ما درخواست داریم بعضی از صفحات رو توسط متاتگ robots، نوفالو و NoIndex کنیم و یک سری لینک داخلی رو نوفالو، به شدت مقاوت کردند و از مشتری ما تعهد گرفتند که عواقب این کار پای خودت هست و خیلی ترسیدند!

اعتقادشون بر این بود که به شکل کثیف و دیوانه واری ایندکس های سایت زیاد بشه و این رو برای کسب رتبه بهتر مناسب می دیدند!

حق داشتن! میدونید چرا؟ چون به نفع یک شرکت طراح سایت و سئو هست که کلمات کلیدی مشتریش بیاد صفحه اول.هرچند لینک یک نیاد.به صرفه تره که با هزینه کمتر، کلمات به صفحه اول برسن و این بشه موفقیتی در کارنامه اون شرکت.

الان شاید بپرسید، خب پس مشکل چیه؟

مشکل اینجاست، که اصل موضوع نرخ تبدیل و درامدزایی هست و لینک یک یا لینک های اول در نتایج گوگل خیلی مهم هستند.با رعایت نکردن یک سری اصول، شانس مشتری اونها، برای کسب رتبه یک در نتایج گوگل به شدت کم میشه و مشتری هم نمیتونه حرفی بزنه چون خیلی از کلمات کلیدیش، آخرای صفحه اول هست.اونم با دو یا سه تا لینک از دامنه خودش! و البته به مرور زمان، احتمال افتش هم خیلی بیشتره در این شرایط.

از نظر تجاری، شاید روش این شرکت طراح سایت درست باشه.اما اگر این شرکت طراحی سایت، صرفا فکرش این باشه که ایندکس زیاد خوبه به هر شکلی و موضوعی که توی این آموزش، بهش پرداختیم رو ندونه، دیگه بحث فنی و اطلاعاتی و تجربی هست.

داشتن ایندکس های زیاد لزوما خوب نیست.برای همین توی آموزش تگ و محتوای تکراری و آموزش تفکیک صفحات به ازای هر کیورد، مفصل به این موضوع پرداختیم.اگر به هر دلیلی، مجبورید که صفحات بی کیفیت یا با محتوای تکراری ایجاد کنید، اونها رو Noindex و Nofollow کنید! و لینک داخلی به اونها رو هم Nofollow کنید.

با این کار اجازه میدید، که ارزش و اعتبار از صفحات معتبر و لندینگ پیج هایی که قراره با کلمات کلیدی خاصی، رتبه خوبی در نتایج گوگل بگیرن، به صفحات بی کیفیتتون منتقل نشه.

یادتون باشه، ایندکس داریم تا ایندکس! صرف اینکه بگیم سایت من چند هزار، چند میلیون ایندکس داره، دلیلی بر قدرت و اعتبار اون دامنه نیست!

مشاهده ویدئو رو فراموش نکنید.


مطالب دیگر را از دست ندهید!

2 دیدگاه

 1. تشکر بابت این ویدئو اما چند سوال:
  – اول اینکه من لینک نوفالو “به اون صفحه” رو میفهمم. اما تگ نوفالو “توی متای روبات” رو نمیفهمم. مگه نه اینکه تگ نوفالو توی روبات متا در مورد لینکای داخلی اون صفحهس؟! چرا باید لینکای داخلی اون صفحه رو نوفالو بکنیم؟ به هر دلیلی ممکنه اون صفحه اعتبار داشته باشه. پس چرا نباید بذاریم “لینک جوس” منتقل بشه؟

  به نظرتون نمیشه این محتوای تکراری رو در صورت امکان با لینک داخلی دادن به محتوای اصلی، حل کرد؟ اینجوری “لینک جوس” رو با کلمه کلیدی از صفحات داپلیکیت به صفحه اصلی منتقل می کنیم. و به گوگل میفهمونیم که صفحه اصلی کدومه.

  – سوال دوم اینکه فرض کنیم محتوای تکراری ای وجود نداشت اما ناخواسته با یه کلمه کلیدی دوتا از لینکای ما تو صفحه اول بود. و فرض کنید بخوایم یکی از این صفحات حذف بشه. اما نمیخوایم نو ایندکس کنیم چون این صفحه با کلمه کلیدی مطلوب ما رتبه خوبی داره. چجوری میشه به گوگل فهموند که این صفحه ربطی به نتیجه ای که آورده نداره؟

  1. متاتگ robots کلا برای اون URL هست.لینک های داخلی که به اون صفحه اضافی بی کیفیت یا تکراری یا… به ناچار برای رضایت کاربر وجود دارن، نوفالو بشه.نه لینک های داخلی داخل محتوای اون صفحه مقصد که بقیه بهش به صورت نوفالو لینک شدن.
   این مورد هم با فرض اینه که سایت تازه تاسیسه که هنوز ایندکس نشدن و تازه قراره ساختار صفحات چیده بشه.اگر ایندکس شدن و… باید ریدایرکت بشن و ادرس تغییر کنه و ادرس تغییر کرده روش نوفالو نوایندکس اعمال بشه و ادرس قدیم ریدایرکت بشه.وگرنه رتبه از بین میره.مگر اینکه اونقدر کم باشه که بشه چشم پوشی کرد.

   درباره سوال دوم، بستگی داره بعضی وقتا حتی ۳۰۱ ریدایرکت هم جواب نمیده.به صورت کلی جواب ۳۰۱ ریدایرکت هست.از صفحه بی ربط تر به صفحه اصلی مورد نظر(صفحه اصلی منظورم صفحه نخست نیست).ولی جزئیاتش رو در آموزش جداگونه ای بهش میپردازم.کلا بحث ایندکس های اشتباه، و تفکیک صفحات رتبه دار، مفصله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *