11 مورد درباره 200 معیار رتبه بندی گوگل

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on reddit
Reddit
Share on print
Print

آیا گوگل واقعا 200 فاکتور رده بندی داره؟ در این مطلب از سئو روز میخوام بهتون 11 مورد رو درباره فاکتور های گوگل، و برای اطمینان شما از نتیجه ای که در آینده براتون بدست میاد بهتون آموزش بدم.

اینکه شما بتونین تو این روزا عوامل موثر بر رتبه بندی گوگل رو در نظر داشته باشین و به طور مکرر بهشون توجه کنین، تا حالا انقدر سخت نبوده.

گوگل همه روزه داره الگوریتم هاشو با یه نرخ بی سابقه بروز میکنه. چیزایی که در گذشته هیچ اثری بر رتبه بندیتون نداشتن این روزا ممکنه براتون به یه مورد موثر تبدیل بشن.

برعکس این موضوع هم داره اتفاق میفته. یعنی عواملی که در گذشته جایگاهتون رو تعیین میکردن، ممکنه این روزا دیگه کمکی بهتون نکنن.

علاوه بر همه این موضوع ها مقادیر زیادی اطلاعات مختلف درست و غلط هستن که شما نمیدونین باید به کدومشون اعتماد کنین.

اغلب هم شما با یسری مقالات مواجه میشین که نویسنده اون بهتون میگه که اثر یه موضوع رو بر رتبه بندی گوگل با شواهدی بدست آورده.

در این مطلب هم میخوام یه رویکرد رو انتخاب کنم و مستقیم به بررسی گوگل بپردازم.

من میخوام در این مطلب براتون عوامل اصلی رتبه بندی گوگل رو مورد بررسی قرار بدم و تاثیرشون رو برای جست و جو های مخاطباتون و همچنین سئو بهتون آموزش بدم.

قبل از همه اینا من میخوام یه مورد رو که بنظرم چیزی بیشتر شبیه به یه افسانه هست رو براتون توضیح بدم.

گوگل 200 فاکتور رده بندی داره. بدون شک نمیتونیم ثابت کنیم که 200 فاکتور رتبه بندی وجود نداره.

به نظر میرسه که عدد 200 به سال 2009 برمیگرده، وقتی که مت کاتز از گوگل به این موضوع اشاره میکنه که گوگل از بیش از 200 متغیر در الگوریتم های خودش استفاده میکنه.

از اون موقع بیش از یه دهه میگذره، و خیلی از عوامل مثل HTTPS تغییر کردن و بهتر شدن، و اوضاع این روزا تا یه حدودی عوض شده.

حتی اگه فرض کنیم که اون موقع عدد 200 کاملا درست بوده باشه، از اون موقع تا حالا گوگل یکی دو مورد به این فاکتورا اضافه کرده.

بنابراین اولین واقعیتی که در این مطلب بهش پرداختیم اینه که موضوع 200 فاکتور رتبه بندی واقعیت نداره.

از اون زمانا هم گوگل یه راه طولانی رو طی کرده. و همچنین عوامل زیادی در رتبه بندی جست و جو ها وجود نداشتن و الان بوجود اومدن.

با همه این مسائل اینکه شما بعضی از این فاکتورای اصلی و نتیجه اونا رو بدونین، میتونه برای کسب و کارتون خیلی مفید باشه.

البته این موضوع مشخصه که ما لزوما نمیتونیم تاثیراتشون و یا تفاوت های نحوه عملکردشون رو با هم درک کنیم، و همچنین نمیتونیم چگونگی تاثیر هر کدوم اونا رو بر روی الگوریتم های دیگه در نظر بگیریم.

ولی عواملی هم وجود دارن و شناخته شده هستن که میتونن به ما در درک این الگوریتم ها کمک کنن و باعث بشن که وضعیت کسب و کارتون بهتر بشه.

تا اونجایی که بررسی شده ما تونستیم 11 مورد از موارد اصلی و قطعی رتبه بندی گوگل رو براتون بیاریم تا شما باهاشون آشنا بشین و اونا رو در کسب و کارتون در نظر داشته باشین.

1. محتوا به عنوان یه عامل رتبه بندی در گوگل

به طور کلی محتوا ها اساس جست و جوی گوگل حساب میشن. اصلا به همین دلیله که موتور های جست و جوگر اختراع شدن. اونا بوجود اومدن تا مطالب رو آسون تر برای جست و جوگرا پیدا کنن.

اگه محتوا ها وجود نداشته باشن گوگل هم وجود نداره. به این موضوع هم توجه داشته باشین که محتواها عامل اصلی رتبه بندی محسوب میشن.

این مورد هم در منبع (گوگل چجوری کار میکنه) وجود داره و توضیح میده که الگوریتم های گوگل چجوری کار میکنن.

الگوریتم ها محتوای صفحه های مختلف رو بررسی میکنن تا ببینن که آیا مربوط به اون موضوعی که مخاطباتون جست و جو میکنن هست یا نه.

مدارک زیادی هم وجود دارن که این موضوع رو تایید میکنن، ولی این موضوع به اون معنی نیست که شما یه مطلب رو فقط بخواطر اینکه URL های بیشتری داره در وبسایت خودتون قرار بدین و ازش استفاده کنین.

گوگل وقتی میخواد یسری محتوا رو بررسی کنه به دو مورد توجه بیشتری داره که اونا کیفیت محتواتون، و ارتباط اونا با موضوعیه که مخاطباتون اون رو جست و جو میکنن.

پس شما باید این دو مورد رو در محتواهای خودتون در نظر داشته باشین و توجه کاملی بهشون بکنین.

به عبارت دیگه شما باید توجه کنین که محتواهاتون به خوبی نوشته شده باشن و غلط املایی و دستوری نداشته باشن.

اگه دیدین که این موضوع رو رعایت کردین، وقتشه که یه بررسی داشته باشین و ببینین که آیا اون محتوایی که درست کردین به جست و جو های محتواهاتون ربط دارن یا نه.

اون دسته از محتواهایی که این ویژگی رو دارن رو برای خودتون انتخاب کنین. این موارد شانس بیشتری دارن که گوگل اونا رو در نتایج جست و جو های بیشتری نمایش بده.

2. Core Web Vitals به عنوان یه عامل رتبه بندی گوگل

اگه بخواین سلسله مراتب اهمیت عوامل رتبه بندی گوگل رو در نظر بگیرین، میتونین قابلیت استفاده از وبسایتتون رو تقریبا با محتواهاتون در یه دسته قرار بدین.

در اینجا گفته میشه تقریبا، چرا که محتواهاتون معمولا با ارزش هر کدوم از این عوامل ارتباط دارن.

همچنین به طور کلی گوگل ترجیح میده که کاربرا رو به سایتایی هدایت کنه که تجربه کاربرای بهتری رو به کاربرای دیگه ارائه دادن.

گوگل تجربه کاربرا رو از یه وبسایت به سه عامل رده بندی میکنه، که به مجموعه اون سه عامل Core Web Vitals میگن.

این سه عامل در سال 2020 معرفی شدن و در سال 2021 به عنوان یه عامل برای رتبه بندی در نظر گرفته شدن.

همچنین شما میتونین به این مطلب از گوگل هم در این مورد یه نگاه بندازین:

امروز ما این موضوع رو به همه اعلام میکنیم که نشانه های تجربه صفحه ما که در رتبه بندی تاثیر دارن در ماه مه 2021 منتشر میشن. این نشانه ها یه ترکیب از Core Web Vitals با یسری موارد دیگه مثل سازگار بودن با تلفن همراه، امنیت HTTPS و رعایت یسری دستورالعمل های دیگه هستن.

گوگل هم برنامه ریزی میکنه تا معیار های Core Web Vitals رو هر سال بروزرسانی کنه. و در این به روزرسانی ها هم مواردی که در اونا تجربه کاربری خوب وجود داشته باشه رو بیشتر در نظر میگیره.

وقتی که Core Web Vitals به عوامل رتبه بندی جست و جو اضافه شد این سه عامل رو همراه خودش داشت:

  • بزرگ ترین رنگ محتوا (LCP): مدت زمانی رو که طول میکشه تا بزرگ ترین عکس یا یه متن در نمای نمایش قرار داده بشه رو اندازه گیری میکنه.
  • اولین تاخیر ورودی (FID): مدت زمانی رو که لازمه تا مرورگر در هنگامی که کاربر یه صفحه رو باز کنه اندازه میگیره.
  • Cumulative Layout Shift) CLS): ثبات بصری رو اندازه گیری میکنه و با این کار مشخص میشه که آیا تغییرای زیادی روی صفحه وقتی که کاربر بارگیری رو انجام میده به وجود میاد یا نه.

3. سرعت سایتتون به عنوان یه عامل موثر رتبه بندی گوگل

خوشبختانه شما میتونین این مورد رو در دسته واقعیت هاتون قرار بدین.

گوگل هم اون رو به عنوان یه عامل رتبه بندی در سال 2010 اعلام کرده.

اونا در این مطلب گفتن که:

شاید شنیده باشین که در اینجا، گوگل، ما به سرعت وبسایت ها دقت زیادی داریم. به طوری که از امروز ما عامل سرعت رو به عنوان یه عامل رتبه بندی جست و جوها قرار میدیم.

در واقع هم اونا این عامل رو در جولای امسال به عنوان یه عامل رتبه بندی برای موبایل ها در نظر گرفتن.

احتمالا هم گوگل تا اون زمان به سرعت صفحه های دسکتاپ متکی بوده و از اون به بعد اون ویژگی رو برای موبایل ها هم در نظر گرفته. آموزش افزایش سرعت سایت رو بخونید.

4. سازگاری وبسایت ها با موبایل به عنوان یه عامل رتبه بندی گوگل

اینکه شما بتونین یه سایت سازگار و بهینه شده برای موبایل ها داشته باشین، میتونه یه عاملی باشه که گوگل وبسایت شما رو در یه جایگاه بهتر در نتایج جست و جوی مشتریاتون نمایش بده.

همانطور که میدانید ریسپانسیو بودن سایت در سئو بسیار مهم است .

5. عناوینی که به برچسب های سایتتون اختصاص میدین به عنوان یه عامل رتبه بندی گوگل هستند

نباید خیلی تعجب کنین که برچسب های عناوین یه عامل رتبه بندی جست و جو محسوب بشن.

همه ی ما این موضوع رو از قبل میدونستیم ولی بهتره اون رو برای خودتون یادآوری کنین و همیشه این موضوع رو در وبسایتتون در نظر داشته باشین.

جان مولر از گوگل هم در این مورد صحبت کرده و اون رو به عنوان یه عامل مهم در رتبه بندی جست و جو تایید کرده.

6. لینک ها به عنوان یه عامل رتبه بندی گوگل

پیوند ها یا همون بک لینک ها یه عامل تایید شده برای رتبه بندی گوگل هستن. اونا در سال های مختلف بارها به عنوان عوامل رتبه بندی وبسایت ها به شمار اومدن.

مت کاتز از گوگل هم یه این موضوع اشاره کرده که احتمالا سال های زیادی طول میکشه که بعد از راه اندازی الگوریتم Rank Brain این عامل به عنوان یکی از سه عامل برتر رتبه بندی به عامل برتر تبدیل بشه.

اما به طور کلی عامل لینک ها یه عامل تایید شده هستن و میتونن باعث بشن که وبسایتتون مخاطبای بیشتری پیدا کنه و در نتایج جست و جوی مخاطباتون در جایگاه های بهتری قرار بگیرین.

اما در آینده ممکنه که محاسبات پیوندها با محاسبات entity reference جایگزین بشن ولی تا اون روزا فاصله زیادی مونده و هنوز شما میتونین از لینک ها به عنوان یه عامل رتبه بندی جست و جو در وبسایتتون استفاده کنین.

7. Anchor Text به عنوان یه عامل رتبه بندی گوگل

من در این بخش به اون لینک هایی که به عنوان محتوای اصلی در وبسایتتون قرار دادین رو خیلی در نظر نمیگیریم.

اینجا ما میخوایم راجب به این موضوع بحث کنیم که یسری لینکی که شما از یه سایت معتبر در وبسایت خودتون قرار میدین میتونه به رتبه بندی وبسایت خودتون کمک کنه.

این مورد در بحث پیوند ها بررسی شده و کاملا هم مورد تایید قرار گرفته. با این وجود یه علامتی که باید مورد بررسی قرار بگیره همین موضوعه.

همیشه در وبسایتتون این موضوع رو بررسی کنین که از Anchor Text به عنوان یه علامت برای افزایش بازدید های سایتتون استفاده کرده باشین.

ولی یادتون باشه که نباید بیش از حد از این مورد استفاده بشه.

به هر حال چیزی که شما باید در این زمینه بهش توجه کافی داشته باشین اینه که Anchor Text از خیلی سال پیش در راهنمای سئو ذکر شده و الان هم همینجوریه.

همچنین مولر هم طی یه سخنرانی این موضوع رو تایید کرده و گفته از Anchor Text استفاده کنین چرا که این کار موضوع صفحه وبسایتتون رو تقویت میکنه و باعث افزایش مخاطباتون میشه.

گوگل هم این استراتژی رو توصیه کرده. اما شما همیشه باید به این موضوع توجه کنین که بهتره یه متن رو با یسری عبارت عمومی، مثل اینجا رو کلیک کنین یا این صفحه رو ببینین پیوند ندین.

شما باید کاری کنین که Anchor Text اون صفحه ای رو که بهش پیوند داده شده توصیف کنه، اینجوری مخاطباتون میتونن تا یه حدی با اون صفحه آشنا بشن.

با اینکارتون میتونین زمینه بیشتری رو به گوگل بدین تا وبسایتتون رو در جایگاه بهتری نمایش بده.

با همه اینا ولی این کار اگه خیلی زیاد انجام بشه میتونه باعث بشه که محتوا های خوبتون مخاطبای کمتری داشته باشن.

همچنین این موضوع رو هم بدونین که اگه بیشتر لینک هایی که به وبسایتتون اشاره میکنن این ویژگی رو هم داشته باشن، گوگل ممکنه وبسایتتون رو به کاربرای کمتری نمایش بده و یا اون رو از فهرست خارج کنه.

برای همین بهتره که از این ویژگی به میزان لازم و کافی استفاده کنین تا بهترین نتیجه رو ببینین.

8. قصد و رفتار کاربراتون به عنوان یه عامل رتبه بندی گوگل

قصد یا همون مقصود کاربراتون بیشتر به عنوان یه گروه از علامت ها در نظر گرفته میشه تا یه علامت.

اما من در این بخش میخوام اون رو به همراه لینک ها بررسی کنیم و اونا رو در یه جایگاه بالا قرار بدم.

دلیلی هم که اونا رو با هم در یه گروه قرار میدیم اینه که اونا میتونن با همدیگه به عنوان یه گروه کامل به شمار بیان.

برای اینکه شواهدی رو درباره قصد کاربراتون در نظر بگیرین بهتره به RankBrain توجه کافی داشته باشین.

RankBrain هم معمولا به عنوان یه سیگنال یا همون علامت معرفی میشه ولی بهتره بهش به عنوان یه الگوریتم تفسیر سیگنال ها نگاه کنین. البته این فقط یه بحث درباره معنای اونه.

اون چیزی که گوگل درباره اون میگه اینه:

اگر RankBrain یه کلمه یا عبارت رو ببینه که باهاش آشنا نباشه، اون وقت دستگاه میتونه کلمه یا عبارت هایی رو حدس بزنه که فکر میکنه با اون معنی یکسانی داشته باشن. با این کار نتایج جست و جو برای کاربرا موثرتر نمایش داده میشن.

بنابراین اگه به چیزی که گوگل گفته توجه کنین، RankBrain قرار نیست همیشه دقیقا مثل یه سیگنال و اون جوری که ما دربارش فکر میکنیم رفتار کنه.

اون به عنوان یه مترجم بین موتور های جست و جو و افرادی که جست و جو میکنن رفتار میکنه و باعث میشه که برای موتور های جست و جو ابهامی به وجود نیاد و اونا بتونن بهترین نتایج رو به کاربراتون نمایش بدن.

در هر صورت همیشه به این موضوع توجه داشته باشین که همیشه اول قصد کاربراتون نمایش داده میشه.

اگه یه نگاهی به جنبه های رفتاری کاربرا هم بندازین متوجه میشین که گوگل خیلی از موارد رو به طور کامل تایید نکرده و من هم در اینجا درباره اونا بحث نمیکنم.

بحث من در اینجا بیشتر با اون مواردی هستش که کاملا از سوی گوگل تایید شده باشن و شما بتونین از اونا برای افزایش جایگاهتون در نتایج جست و جو استفاده کنین.

9. منطقه جغرافیایی به عنوان یه عامل رتبه بندی گوگل

به سادگی میشه این موضوع رو متوجه شد که منطقه جغرافیایتون و منطقه ای که کاربراتون از اونجا جست و جو هاشون رو انجام میدن روی نتایج جست و جو هاشون تاثیر زیادی داره.

بنابراین شما باید در هنگام بهینه سازی هاتون به این موضوع هم توجه کافی داشته باشین.

10. HTTPS به عنوان یه عامل رتبه بندی جست و جو

این عامل خیلی براتون اهمیت نداره و عامل خیلی مهمی به حساب نمیاد. اما به راحتی میشه اون رو تایید کرد.

همونطوری که گوگل به این موضوع در 6 اوت 2014 توجه کرده و در این مورد گفته:

ما استفاده از HTTPS رو به عنوان یه عامل سبک رتبه بندی شروع کردیم. این موضوع کمتر از 1 درصد از درخواست های جهانی رو شامل میشه. و همچنین این مورد ارزش کمتری در برابر مواردی مثل محتوای با ارزش داره. ولی ممکنه با گذشت زمان ما این تصمیم رو بگیریم که ارزش اون رو بیشتر کنیم و به مدیرای وبسایت ها هم این فرصت رو میدیم تا از این قابلیت خوب استفاده کنن.

11. اعتبار دامنه به عنوان یه عامل رتبه بندی گوگل

اگه شما اخبار و مقاله های مختلف رو دنبال میکنین ممکنه درباره درست بودن این موضوع شک داشته باشین.

بنابراین چرا باید به اختیار دامنه توجه داشته باشین؟

اون چیزی هم که بیل هارتز میگفت درباره معیار Moz نبود، بلکه درباره این موضوع بود که یه دامنه قدرت خودش رو داره و بنابراین اون دامنه و میزان قدرتش باعث رتبه بندی اون وبسایت میشه.

اما مولر به یه معیار از Moz اشاره کرد و به این سوال یه پاسخ کامل نداد.

اما اون در یه جای دیگه گفته:

اینا یه موضوعاتین که شما میتونین برای رتبه بندی هر دوشون رو در نظر داشته باشین. و میزان کمی از هر دو در رتبه بندی تاثیر دارن.

اون موضوعات رو میشه در دو مورد یعنی صفحات وبسایتتون به صورت جداگانه، و یه نمای کلی از وبسایتتون در نظر گرفت.

این موضوع به یه نکته مهم در رده بندی وبسایتتون اشاره داره که شما باید بهش توجه کنین و اون رو همیشه در نظر داشته باشین.

همچنین بهتره بدونین که گوگل به وبسایتایی که سابقه ی معتبر داشته باشن و همه روزه مطالب مفید و برجسته ایجاد کنن پاداش میده و از اونا تقدیر میکنه.

پس شما هم سعی کنین که یه وبسایت معتبر و با مطالب مفید و برجسته به کاربراتون ارائه بدین.

در آخر این مطلب بهتره این موضوع رو هم بدونین که با وجود بروزرسانی ها و الگوریتم های جدید گوگل، اون چیزایی که فکر میکنین که درباره رتبه بندی گوگل میدونین دارن هر روز بی اعتبارتر میشن.

همچنین اینو هم بهتره بدونین که ممکنه در حال حاضر یادگیری ماشینی فقط یسری عوامل متعادل کننده باشن که مهندسا دارن به موتورهای جست و جو اضافه میکنن.

اما مطمئن باشین که زیاد طول نمیکشه تا اونا وظیفه عواملی رو که هنوز برای رتبه بندی در نظر گرفته نمیشه رو بر عهده میگیرن.

به طور کلی شما باید دنبال ویژگی های مشترک یسری نتایج خوب و استفاده از اونا در محاسبات وبسایتتون باشین.

این کار میتونه بهتون کمک کنه که یه وبسایت بهتر داشته باشین و مشتریاتون رو به سمت خودتون جذب کنین.

و این موضوع رو هم یادتون باشه که تعداد عواملی که گوگل ازشون در رتبه بندی وبسایت ها استفاده میکنه دقیقا مشخص نیست، ولی شما بهتره که بهتریناشون رو بشناسین و از اونا برای بهبود وبسایتتون و افزایش مشتریاتون استفاده کنین.

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.6 / 5. شمارش آرا: 19

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

حامد مهدی زاده
حامد مهدی زاده
با بیش از 10 سال سابقه در سئو و بازاریابی به کسب و کارهای بزرگ و کوچک در موضوعات رقابتی برای برندها مشاوره دادم, این آموزشها در سئوروز، تجارب و نظریه های من در طی این سالهاست که برای شما به اشتراک میزارم. متخصص پروژه ها و موضوعات رقابتی در سئو هستم.
مطالب داغ سئو و بازاریابی در اینستاگرام

مقالات و نکات و آموزش های داغ سئو و بازاریابی

مقالات و نکات و آموزش های داغ سئو و بازاریابی را برای بهبود کسب و کار خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام سئو روز

برای عضویت در خانواده سئو روزی ها کلیک کنید

همین حالا عضو شوید
برای عضویت کلیک کنید
مطالب داغ سئو و بازاریابی در تلگرام

مقالات و نکات و آموزش های جدید سئو و بازاریابی

مقالات و نکات و آموزش های جدید سئو و بازاریابی را برای بهبود کسب و کار خود در تلگرام سئو روز

برای عضویت در خانواده سئو روزی ها کلیک کنید

همین حالا عضو شوید
برای عضویت کلیک کنید
مطالب مرتبط
برنامه بازاریابی دیجیتال
مقالات دیجیتال مارکتینگ
ایجاد یک طرح و برنامه بازاریابی دیجیتال

یه طرح بازاریابی دیجیتال، به شما کمک می کنه تا موثرترین استراژی های بازاریابی دیجیتال را برای کسب و کارتون تعیین کنین و سپس اون

بهترین افزونه های وردپرس
آموزش وردپرس
بهترین افزونه های وردپرس در سال 2021

وردپرس بستر مناسبی برای ایجاد تقریباً هر نوع وب سایتی است. با این حال، موارد خاصی وجود دارد که به صورت پیش‌ فرض در نظر

بهینه سازی دسته بندی های سایت
آموزش پیشرفته سئو
طریقه بهینه سازی دسته بندی های سایت

دسته بندی های موضوعی ای که وجود دارن میتونن به گوگل نشون بدن که یه وبسایت محتوای مفیدی داره یا نه. و همچنین میتونن بهش

بازاریابی فعال چیست؟
مقالات دیجیتال مارکتینگ
بازاریابی فعال چیست؟

آیا تا حالا فکر کردین که به بازاریابی دائمی نیاز دارین؟ در این مقاله از سئو روز جواب این سوال و اقدامات عملی برای شروع

اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

کلیه حقوق این سایت متعلق به سئو روز می باشد.

6
0
نظر شما مهم است، لطفا نظر دهیدx
()
x