توضیحاتی درباره مطالب سئو روز

کلیه مطالب سئو روز، کاملا دستی نوشته می شه.هدف ما یعنی موسس سئوروز ، آقای مهدی زاده و بنده (محسن طاوسی) ، علاوه بر ارائه خدمات سئو، ارائه مطالب آموزشی سئو به روز و متفاوت و ناب و پخته و بومی و حاصل از تجربه و به دور از کلیشه گویی و حرف های تکراری هست.ارائه مطالبی که که نمونه خارجی و ایرانی نداره.

ما تجربه زیادی در سئوی موضوعات رقابتی، نه در سطح شعار و مطالعه و مقاله خوندن سایت های خارجی، داریم و یکی از اهداف ما، آموزش دادن از سطوح حرفه ای و حاکی از تجربه هست.ما این اخلاق رو نداریم که وقتی وارد موضوعی نشدیم و تجربه نداشته باشیم، دربارش نظر بدیم و برای اعلام درستی نظرمون، به مطالب سایت های دیگه و مستندات خود گوگل اشاره کنیم. تمام سعی ما و آموزش های ما در سئوروز و هر مطلبی که بیان می کنیم، با پشتوانه تجربه و نتیجه هست.همچنین ما ، علاوه بر سایت های خودمون و مشتریان، برای تست عملکرد الگوریتم، روی سایت های تستی هزینه و کار می کنم و برای درک عملکرد و الگوریتم گوگل، فقط اهل مقاله خوندن و توجه به تئوری نیستیم.

چه زمانی مطلب قرار میدیم و چطور فکر می کنیم؟

ما تا زمانی که لینک نخریدیم و این کار رو به صورت عمیق و درست حسابی انجام ندادیم، نمیگیم لینک خریدن خوب نیست.تا زمانی که مثلا از content farm ها بک لینک نگرفتیم، درباره تاثیر این نوع بک لینک ها، صحبتی نمی کنیم.تا زمانی که خودمون کاری رو نکردیم، آموزشش رو قرار نمیدیم و اگر چیزی رو بلد نباشیم، خیلی راحت میگیم بلد نیستیم.چون مطالب ما مرتبط با سئو هست و به شکل تخصصی به سئو می پردازیم، خودمون رو متخصص برندینگ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی نمی دونیم. و به دلیل اینکه ASP.NET کار و کلا Web Application کار هستیم و وردپرس و سیستم های مدیریت محتوا بلدیم، اسم خودمون رو طراح سایت و Designer یا وردپرس کار نمی ذاریم.

یعنی ترجمه کلا کار بدی هست؟

ما نمیگیم ترجمه مطالب خارجی، خوب نیست.اما مطالب ما، حتی ترجمه هم نیست.و حتی ویرایش مجموعه ای از ترجمه چند مطلب هم نیست و هیچ منبعی نداره.فقط در مواردی که ماهیت مطلب، نقل قول هست، مثل به روز رسانی های رسمی گوگل(مثل آپدیت پاندا و پنگوئن و …)، طبیعتا، از مراجع خارجی، گردواری شده.چون ما و هیچ کس دیگه، نمی تونه اپدیت های رسمی گوگل رو خودش تشخیص بده.که باز هم این مطالب، نمونه مشابه ایرانی و خارجی نداره و با اینکه این نوع مطالب ماهیتا، نقل قولی هستند، انقدر مطالب دیگه و تجربه شخصی و دانش تیم سئو روز در اونها دخیل شده که اصلا دیگه نمیشه اسمش رو حتی ترجمه یا گرداوری گذاشت.

اما همونطور که گفتیم، بقیه مطالب، به هیچ وجه ترجمه نیست.ما یک کپی بردار یا مترجم از سایت های آموزشی سئو معروف، مثل Moz.com و SEJ و SEL و استنادات و راهنمایی های گوگل و شخص مت کاتز و سایر وب سایت و وبلاگ های رسمی گوگل و … نیستیم! ما به خاطر این مطلب درج نمی کنیم که سایتمون بالا باشه.تولید محتوای ما، به قصد سئو نیست(هر چند بمون هم نمیاد از نظر محتوا هم تکمیل باشیم) .چون سئوروز، مدتها بدون مطلب، با کلمات مرتبط با سئو، رتبه خوبی داشت و مشکلی وجود نداشت و در عین حال هم همیشه محتوا پادشاه نیست.

پس منابع سئو روز از کجاست؟

مطلب از صفر تالیفی منبعی نداره.ما هیچ وقت در سئو به مطالب این سایت ها که اشاره کردم، به عنوان منبع یاد نمی کنیم.نه به این خاطر که این سایت ها، خوب نیستند.بلکه به این علت که اینها منابع ما نیستند و ما از این وب سایت ها یا هر وب سایتی دیگه ای اقتباس نکردیم و نمی کنیم.برای مثال من لا بلای مقالات، به فاکتور عمر دامنه اشاره کردم و گفتم که به  عمر دامنه به خودی خودش حتی برای یک دامنه ای که مدتها Down بوده، در مستعد بودن رتبه بهتر در نتایج گوگل تاثیر گذار هست.این حرف من توسط یکی از نویسنده های مشهور سایت moz.com به شکل برعکسی زده شده و گفته شده که “عمر دامنه ،به خودی خودش مهم نیست.بلکه صرفا به خاطر CTR و سایر مواردی که دامنه های قدیمی پیدا کردن ما تصور می کنیم عمر دامنه تاثیر گذاره”. اما من به استناد تجربه خودم و چیزی که در واقعیت دارم می بینم (نه تئوری) ، حرفی بر خلاف ایشان می زنم.لذا ما هیچ دلیلی نمی بینیم که مطالبمون رو به مطالب سایت های دیگه نزدیک کنیم.سایت مشهور، لزوما همه مطالبش ۱۰۰ درصد صحیح نیست.سئو به همون اندازه که پر از هم پوشانی مطالب هست، سرشار از نقاط مبهم و کلی گویی و تناقضات هست و تکیه بر منابعی خاص، و تکیه بر تئوری خالی، از نظر ما صحیح نیست.

همچنین الان از زبان خیلی ها می شنوید که ایرانی ها فقط به دنبال روش های سئو کلاه سیاه هستند.کسانی که این حرف رو می زنن، اصلا دید درستی درباره غیر ایرانی ها ندارند و خارجی ها رو فقط در سایت های moz.com و SEL و … خلاصه کردند و فکر می کنند دنیای جهانی سئو فقط یعنی اونها!! در این باره من در پست آیا سئوی کلاه سیاه مخصوص ایرانی هاست، صحبت کردم.هر چند ما موافق سئوی کلاه سیاه نیستیم.

خدمات لینک بیلدینگ سئو روز…

یکی دو بار پیش اومده، که به ما گفتن، شما که خودتون خدمات لینک بیلدینگ بدون تضمین دارید، پس هیچ چیز از سئو نمی دونید و اعتباری روی مطالبتون نیست! تمام حرف ما همیشه در سئو روز، دور کردن ذهن ها از مطلق فکر کردن درباره سئوست. هر سرویسی کاربرد خودش رو داره و برای همه وب سایت ها نیست.همچنین لینک بیلدینگ صرف، با پروژه کامل سئو، از نظر عملکرد، نتیجه و به خصوص قیمت، خیلی متفاوت هست.خدمات سئو  سایت سئو روز(پروژه های کامل سئو)، در دسته گران ترین خدمات سئو در ایران قرار داره.سعی کنید از برچسب زدن فاصله بگیرید.پیش داوری و قضاوت، همیشه مانع پیشرفت میشه.حتی اگر درباره جایی یا شخصی مطمئن هستید که نا معتبر هست،روی کل وجود اون شخص و حرف هاش رو خط بطلان نکشید.شما زرنگ باشید و فقط از ابعاد خوب انسان ها استفاده کنید.حضرت علی(ع) می فرماید: دانش را فراگیرید هر چند در سینه منافق باشد.

محوریت مطالب…

اساس مطالب ما، بر محوریت سئو کلاه خاکستری (Gray Hat SEO) هست.روش هایی که نتیجه بلند مدت و پایدار دارند اما به اون شدت هم از نظر گوگل تایید نمیشه.چون اعتقاد ما بر این هست، همیشه مطلقا گوش کردن به حرف گوگل با هزینه های کم، جواب نمیده و سئوی کلاه سفید چیزی نیست که آموزش های سنگین و حرفه ای داشته باشه.به قول بعضی ها سئو کلاه سفید یعنی تولید محتوا و برندینگ و رعایت اصول On Page و کلا سازگاری با راهنمایی های خود گوگل. نا گفته نماند برندینگ، خودش بحث مفصل و گسترده و حرفه ای هست که اگر به متخصص واگذار بشه، نیازی نیست صاحب وب سایت، درگیر یادگیری برندینگ بشه.سئو کلاه خاکستری به شکل خیلی جدی، شامل مهندسی معکوس الگوریتم گوگل میشه و اینطور نیست که یک سری قوانین و چهار چوب و اصول مشخصی داشته باشه.سئو کلاه خاکستری به شدت متغیر هست.

همچنین ما اصلا علاقه ای به پرستش گوگل، نداریم و دوست داریم همه رو با حقیقت های نانوشته درباره سئو که بخشی از اونها رو در پست قوانین نانوشته گوگل اشاره کردیم، آشنا کنیم و بتونیم درک و دید وسیعی رو به دور از چهار چوب هایی که ذهن های بسته ایجاد کردن و فقط در قوانین گوگل خلاصه میشن، داده باشیم.

نا گفته نماند، بسیاری از آموزش های موجود در سطح وب فارسی و جهانی، ماهیتا کلاه خاکستری هستند.برای مثال گوگل هیچ جا در سایت خودش و وبلاگ های رسمی و انجمنش، لینک بیلدینگ رو تایید نمی کنه!پس هر جای حرف از تکنیک برای لینک بیلدینگ زده شد، در حوزه سئو کلاه خاکستری قرار داره و این که بعضی ها میگن، تکنیک های کلاه سفید لینک بیلدینگ، صرفا اصطلاح هست و به معنی لینک بیلدینگ بی خطر هست.کافیه شما تشریف ببرید توی انجمن گوگل و درباره تکنیک خوبی از لینک بیلدینگ سوال و صحبت کنید یا به یکی دیگه یاد بدید.خیلی زود، حذف میشه و پاسخ هایی مبنی بر اینکه لینک بیلدینگ نکنید، فقط محتوای خوب ایجاد کنید بقیه خودشون شما رو لینک کنند، دریافت می کنید!

همچنین ما اصلا وب سایت ویکی پدیا رو قبول نداریم و با اینکه بسیاری از مطالبش مفید و معتبر هست، اعتقاد داریم هر چقدر موضوعات تخصصی تر باشه، ویکی پدیا نامعتبر تر میشه.چون ویکی پدیای فارسی در حوزه تخصصی فقط مرجع جولان دادن مترجمین غیر متخصص و متعصب هست که به شکل وسواس گونه ای از ویرایش مطالب به سلیقه خودشون و مدیر بازی و کسب اعتبار و Permission لذت می برن.لذا استناد مطالب سئو به چنین سایتی، جز برای مطالب بسیار ابتدایی (مثلا سئو چیست یا Page Rank چیست)، از نظر ما، فقط معنای کاهش اعتبار وب سایت استناد کننده رو می رسونه.

حق کپی رایت

درباره حق کپی رایت سئو روز هم، از اونجایی که مطالب ، کاملا اختصاصی هست و ترجمه هم نیست، شما هم جای ما باشید، براتون جالب نیست که مطالبتون که شاکله سالها هزینه و زمان و مطالعه و تجربست، بدون ذکر منبع، در سطح عموم پخش بشه و به نام دیگران تموم بشه.از طرفی هم، ما دوست داریم که این مطالب، در کل ایران پخش بشه و تفکر سئو در ایران از این حالت بسته بودن و چهارچوب محوری و مطلق در بیاد و به سمت متغیر ها، پذیرفتن تغییرات و توجه به ابعاد نهان سئو زیاد تر بشه. در عین حال از شما خواهش می کنیم، مطالب رو با ذکر منبع، منتشر کنید.

استفاده از تصویر خودمون

درباره تصاویر خودمون در پست ها و فیلم ها هم باید بگم، که علت اینکه ما از تصاویر خودمون در مطالب سئوروز استفاده می کنیم، خودشیفتگی نیست. علت اصلیش، شروع کاری متفاوت از سایرین هست و کمی هم سلیقه توش دخیل هست و علت دیگه ،به اندازه خودمون هر چند بسیار کم، تلاش برای جا انداختن این فرهنگ هست که صاحب هر تجارتی، به صورت آشکار، خودش رو نشون بده و گاردی که ما ایرانی ها برای نشون دادن خودمون می گیریم، پایین تر بیاد.

در پایان… بیاید سعی کنیم،نه فقط در سئو، بلکه در کل زندگی، به جای گارد گرفتن، و برچسب زدن بر دیگران، پیش داوری و مقاومت در برابر تغییرات و نظرات مخالف و غرق شدن در غروری که خودمون هم ازش خبر نداریم و هزار جور توجیه براش داریم، به پذیریش نظرات مخالف، استفاده از فرصت ها و کسب دانش جدید، با خودداری از پیش داوری و غرور ، بپردازیم و همیشه با خودمون فکر کنیم که شاید طرف، درست میگه و ممکنه من اشتباه کنم.


مطالب دیگر را از دست ندهید!

25 دیدگاه

 1. سلام.
  من کاملا موافقم . کسی که با سئو حتی کمی آشنایی داشته باشه میتونه متوجه بشه که مطالب شما کاملا تولیدی و بومی هست .همچنین بسیار کاربردی هستند.

  جناب طاووسی میخواستم نظر شما در مورد یک سوال بدونم .
  اگر من بخوام روی چند موضوع مختلف کار کنم و اونها را با کلماتشون توی گوگل بالا بیارم.یک سایت جامع بزنم و اون ها را روی ساب دامنه بیارم بهتره یا هرکدوم دامنه متفاوت داشته باشند ؟
  فقط از نظر سئو و سرعت بالا آمدن توی گوگل مد نظرم هست نه مسائل دیگه.
  همچنین به دلایلی نمیخوام از پوشه استفاده کنم.فقط بین دامنه و ساب دامنه تردید دارم.نظر خودتون را بگید ممنون میشم.

  1. سلام آقای کریمی.مثل همیشه لطف داری.متشکرم.
   من به شدت با دامنه جدا مخالفم.خیلی از فاکتور های سئو، در سطح دامنه هست.فاکتور های دامنه تو بقیه فاکتور ها ضریب می خورن.شما اگر دامنه رو جدا کنید، برای تک تک دامنه ها، باید جداگونه، روی فاکتور های در سطح دامنه همه دامین ها کار کنید.اما وقتی دامنه یکی هست، خیلی تو هزینه و زمانتون صرف جویی میشه از نظر سئو.من شدیدا موافق دامنه یکسان با لندینگ پیج های زیاد هستم و به این روش خیلی زیاد جواب گرفتم.از بین ساب دامین و دامنه جدا، بدون شک، انتخاب من، ساب دامین هست.وقتی ساب دامین ها، ارتباط برندی و لینکی خوبی بین هم داشته باشن، تقریبا به پوشه نزدیک میشه از نظر سئو.

   1. ممنون از پاسختون.
    حالا من دو تا موضوع را قبلا روی دامنه های متفاوت کار کردم و تو گوگل بالا آوردم.
    اگر اینها را ریدایرکت کنم روی ساب دامنه یک دامنه ی جدا مشکلی پیش نمیاد.ریسکش بالا نیست؟
    چون میخوام یک دامنه جامع داشته باشم و موضوعات متفاوت روی ساب دامنه ها باشند .و هم مدیریت راحت تر و هزینه کمتری داشته باشه و هم به گفته شما سئوی خیلی بهتر بتونم روی کلمات مختلف بگیرم.
    با تشکر

    1. راستش من نمی تونم تضمینی کنم و رای مطلق و حتمی بدم.ولی نه ریسکش بالا نیست و از نظر من اصلا ریسک نداره.تا حالا بیش تر از ۲۰۰ ، ۳۰۰ ریدایرکت انجام دادم با انواع مختلف ساب دامنه، صفحه، دامنه و … و تنها مواردی که ضرر دار بوده یا رتبه سایت قبلی تا حدودی از دست رفته یا بعد از مدت کوتاهی افت کرده، مواقعی بوده که سایت مبدا خودش از نظر سئو داغون بوده و پنالتی بوده یا محتوا و کیورد های عنوان صفحات مبدا، با مقصد، همخونی نداشتند.(ربات ها، درکی که از محتوا و موضوع صفحات مبدا داشتند رو نسبت به صفحات مقصد پیدا نکردن).

 2. مثل همیشه عالی نوشتید.
  کاربرانی که هر روز سئوروز رو دنبال میکنند،متوجه این موضوع شدند که مطالب شما کاملا اختصاصیه و طبق تجربتون هست، وگرنه مثل خیلی سایتهای دیگه، سئو روز رو فراموش می کردند.

 3. آقا محسن شما نه تنها خود شیفته نیستید بلکه خیلی هم خاکی هستید اصلا شخصی مثل شما چه اشکالی داره که خود شیفته باشه ؟!!! چون همونطور که از مطالب ،قدرتتون در سئو،از سایت هایی که پشتیبانیش در دست شما بوده مانند همین سئو روز پیداست شخصیتی هستید که شاید خیلی ها جای شما بودند بیش تر از این ها خودشون رو می گرفتند فیلم تون هم خیلی خوب بود .
  جای تشکر و قدردانی داره که مطالبی را که تجربی به دست می آورید در اختیار عام قرار می دهید

 4. سلام محسن جان، اتفاقا چندی پیش مطلبی رو نوشتم درباره شما و دیگر سایت های مورد علاقه من که اگر به وب بنده برید میتونید بخونید، اما واقعا مطالب سئو روز در تمام نت بی نظیر بودهاند و برای همینه که نفر اول در کلمه سئو هست 🙂
  یه چند وقت پست نذاشتید ناراحت بودیم :))

  1. سلام آرش جان.مطلبت رو دیدم و متشکرم بابت ابراز لطفی که در مطلب و اینجا داشتی و خوشحالم که مطالب رو دنبال می کنید.
   شما هم دست نویسندگی خوبی داری و بهترین آرزو ها رو برای کسانی مثل تو که اینطور تلاش می کنند و با اعتماد به نفس، می نویسند، دارم.درود بر تو.

 5. آقای طاووسی عزیز با وجود اینکه خودم شخصاً در زمینه سئو فعالیت میکنم اما همیشه مقالاتتون رو برای آپدیت شدن مطالعه میکنم. و همیشه از اینکه میبینم برخلاف بقیه تجربیاتتون رو به اشتراک میزارید خیلی خرسندم.

  با وجود اینکه مطلب جنبه آموزشی نداشت بازم برای جالب بود و خوندمش.

  از اینکه بعنوان سئوکار از لینک بلدینگ حمایت میکنید خیلی خوشحالم چون واقعا خنده دار شده اوضاع این روزای نت ایران هرکسی توی حوزه سئو میاد به صورت مطلق میگه نه خرید بک لینک بده و لینک بلدینگ خوبه ! در حالی که درک اینو نداره که خرید بک لینک هم میتونه یکی از اصول لینک بلدینگ باشه و موضوع مهم اینه که به چه صورتی خرید کرد.

  قسمت نمایش دادن هم عالی بود.
  تا جایی که میدونم برند شخصی یکی از اصول اساسی برندینگه و خیلی از بیزینس های بزرگ ، مالکشون شخصاً همه جا حضور پیدا میکنه و خودشو با اسم برندش معرفی میکنه.

  امیدوارم موفق باشید.

  1. درود بر شما مصطفی جان و تشکر از لطفت.
   کسی که بگه بک لینک خریدن مطلقا بده خارج از این سه حالت نیست:
   ۱-خودشو گول می زنه
   ۲-دیگران رو گول می زنه
   ۳-واقعا دانش کافی رو نداره

   و هزار جور توجیه هم میشه آورد براش که کسانی که می خرن و جواب می گیرن ، خیلی زود حذف میشه یا تو اپدیت گوگل حذف می شن یا با هوشمند شدن گوگل حذف میشن.غافل از اینکه داریم می بینیم یک سال، دو و سه و چهار سال به خوبی سر پا هستند.
   ذهن بسته، دوست داره همه چیز رو در چهار چوب قرار بده.توی سئو هم، ذهن بسته همه چیز رو در چهار چوب تجربه شخصی از نگاه بسته(که می تونه برای شخص دیگه ای در همون شرایط، نتیجه تجربه، متفاوت باشه) یا قوانین گوگل ، قرار میده.

   کسی هم که میگه خرید بک لینک اصول نداره چون کلا رد شدست، همین داستان دید بستست.دیدی که جز چهارچوب قوانین گوگل و کلاه سفید، چیزی رو نمی پذیره و با سئو کلا خاکستری بیگانست.

 6. سلام.
  نظر من اصلا طرفداری نیست و همون چیزی رو میگم که دیدم…
  من سایت های زیادی در موضوع سئو دیده ام,امااین سایت را کاملا متفاوت دیدم.
  اینایی که میگن شما کپی کارید همون کسایی هستند که عرضه رقابت ندارند برای همین همش میخوان شما رو خراب کنن. اما اینو بدونند با این کارها هیچی از شما کم نمیشه.
  هر کسی که کمی هم وبگرد باشد,قشنگ می فهمد که مطالب شما کاملااختصاصی است چون شما هر مطلب را کاملا باز میکنید و توضیح می دهید(مثل همین مطلب پنالتی گوگل)

  با ارزوی موفقیت

 7. سلام با تشکر از سایت بسیار مفید شما
  سایت من در کلمه کلیدی “ساندویچ پانل” و “ساندویچ پانل تبریز” و “قیمت ساندویچ پانل” در صفحه اول هست چطور میتونم در صفحه اول در ردیف اول باشم هر قدر سعی میکنم نمیشه.

  1. رقبای بالایی شما از شما قوی تر هستند.نمیشه گفت شما چیکار کنید که بیاید بالای شما.این یعنی آموش سئو و جوابتون یه جمله نیست.همیشهلینک های بالا، رقابت به نسبت پایینی ها بیشتره و به اون راحتی که اومدید صفحه اول، ممکنه نتونید به همون راحتی بیاید لینک یک.

 8. من نقشه سایتم رو آپلود کردم ۹۵درصد صفحاتم هم ایندکس شده در گوگل
  حالا به فکر تغییر مطلب یا منو بکنم باید دوباره نقشه سایت قبلی رو پاک بکنم و دوباره بسازم اپلود کنم یا چیکار کنم

  1. صفحات قبلی رو پاک نکنید.اگر آدرس هاتون تغییر نمی کنه، لازم نیست قبلی رو پاک کنید.اگر آدرس هاتون زیاد تر میشه کافی به همون نقشه سایت فعلی اضافشون کنید و جایگزین نقشه سایت قبلی کنید.با این کار، صفحات ایندکس شده، ایندکسشون نمی پره.نگران نباشید.

 9. با سلام و عرض احترام

  بازم مثل همیشه پر محتوا و زیبا
  مشتری پر پا قزص وب سایت وزین شما رسانه تبلیغاتی آگهی۹۰

  ممنون

  1. برادر من توی همه سایت ها همین کامنت شما هست و هر بار هم با ایمیل سوری و با عبارت “مشتری پر و پا قرص” و “سایت وزین شما” کامنت میذارید که حتی یک کلمه از سایت هایی که توش کامنت میذارید هم نخوندید.نمی دونم آیا سایت ایرانی جا مونده که توش همین کامنت رو نذاشته باشید؟۱۰ بار کامنت دادید و پاک کردیم.اینجوری سایت نیازمندی بالا نمیاد انقدر الکی وقتتون رو تلف نکنید.به جای این کارها از چند نفر بپرسید و راهنمایی بگیرید و مطالعتون رو بیشتر کنید.میخواید یه آموزش لینک بیلدینگ کامنتی براتون بذاریم؟!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *