۱۱۴ فاکتور سئو و رتبه بندی گوگل و نکته ها!

فاکتور های رتبه بندی و سئو

حتما درباره دویست و چند صد فاکتور سئو شنیدید. من فاکتور های سئو رو خیلی خلاصه و مفید با توضیح مختصر و روان، تو این پست لیست کردم که تعدادش ۱۱۴ تا شد.این لیست، به مرور زمان، تکمیل تر میشه و ممکنه فاکتور هایی حذف و فاکتور هایی اضافه بشه.قبل از مطالعه فاکتور ها حتما توضیحات زیر رو بخونید.این توضیحات از خود فاکتور ها مهم تره:

فاکتور های سئو از نظر تعداد بیشتر از ۱۱۴ تاست.اما بعضی از فاکتور ها واقعا جای تکرار نداره.مثلا درباره خود url صفحات میشه چند تا فاکتور نوشت.من کلش رو یک فاکتور حساب کردم و در عوض به لینک مفصل خودش، ارتباط دادم.همه فاکتور هایی که در زیر می بینید، نسبت به هم خاصیت تضریبی دارند.یعنی روی هم تاثیر گذارند.(خاصیت تضریبی فاکتور های سئو رو بخونید).لزوما به خاطر چند فاکتور مثبت ، قرار نیست، معجزه بشه و به خاطر چند فاکتور منفی هم سایتی افت نمی کنه.حاصل کل فاکتور ها در کنار هم، به علاوه فاکتور هایی که برای خود گوگل و موتور های جستجو محفوظ هست، در رتبه بندی نتایج گوگل و موتور های جستجو موثره.همچنین این فاکتور ها می تونن منفی و مثبت باشن.بدیهیه که معنی فاکتور “محتوای قوی صفحه” یعنی محتوای قوی اثر خوب داره و محتوای اسپم و ضعیف، اثر منفی یا خنثی داره.

این فاکتور ها فقط مخصوص گوگل نیستند.اکثرشون برای همه موتور های جستجو صدق می کنه و اونهایی که برای گوگل هست مشخصه.مثلا فاکتور هایی که به الگوریتم خاصی از گوگل اشاره داره یا استفاده از محصولات گوگل مثل یوتیوب، مشخصه که مخصوص گوگل هست و برای شما کاملا بدیهی هست.

فاکتور های در سطح کل دامنه، فاکتور های بسیار بسیار مهمی هستند و در رتبه گرفتن تک تک صفحات سایت، تاثیر گذارند.این فاکتور ها، بخش اعظمی از فاکتور های سئو رو در بر می گیرن که عموما فراموش می شن .این فاکتور ها نقش پدر یا ضریب ویژه (سوپر ضریب!) رو برای سایر فاکتور های سئو دارند.اما متاسفانه اغلب فکر می کنند سئو یعنی، چهار تا تگ، تولید محتوا و بک لینک! یعنی بریم تگا رو درست کنیم، بک لینک بخریم یا انجمن ها و  کامنت ها رو با لینکامون اسپم کنیم و محتوای دیگرانو بشینیم تغییر بدیمو ویرایش کنیم، میشه سئو!

بعضی ها وقتی سایت رو بررسی می کنند، می بینن، مثلا h1 نداره یا تگ عنوانش تیتر وار و خلاصه نیست یا حجم صفحاتش زیاده یا عکس هاش alt نداره، میگن سایت از نظر سئو مشکل داره و فکر می کنند با حل کردن مواردی که به چشمشون میاد، می تونن بهترین رتبه رو در نتایج گوگل بگیرن.اما اینطور نیست! بله بهتره که حجم صفحات پایین باشه.بهتره که h1 داشته باشید.بهتره که تگ عنوان کوتاه و بهینه باشه.اما صرف اینا قضاوت کردن درباره یک سایت اشتباست.ممکنه یک سایت، به واسطه بک لینک های طبیعی و قدرتمندش، خیلی چیزا رو هم رعایت نکنه، و در صدر نتایج باشه.(چرا محاسبات ما در سئو غلط از آب در می آید).

اما اگر هم سایتی بدون توجه به سئو، و این فاکتور ها، خیلی طبیعی شروع به تولید محتوا کنه و برندینگ و تبلیغات خوب و دراز مدتی داشته باشه و در پشت ذهنش این تفکر باشه که سئو چیه(!)، از نظر من از سئو خیلی بهتره.اینجا استثناست، و سئو اتفاقا خیلی سادست! اما خرجش خیلی خیلی بالاست!! عصر امروز در سطوح بالا، با توجه به چند ده برابر شدن رقابت ها، عصر سئو نکردن و برندینگ هست. سئو امروز یعنی سئو نکردن و برندینگ که باعث دوری صاحب سایت از کارهای اسپم و over optimization میشه و کاملا هم کلاه سفید هست و گوگل عاشق اینطور سایت هاست.اما همونطور که گفتم در سطوح بالا و ایده آلش. نه همیشه! نه برای کسی که با هزینه کم، میخواد در صدر نتایج قرار بگیره.منظور از هزینه کم هم ۲۰۰ هزار تومن نیست.بلکه بین یک میلیون تومن تا ۱۰ – ۱۵ میلیون تومن هست(بسته به رقابت).توصیه می کنم مطلب طرح تجاری وب سایت ها رو بخونید.

قبل از اینکه همه فاکتور های سئو رو با هم بررسی کنیم، لازمه که به چند سوال جواب بدم:

۱- ممکنه شما بپرسید، یه وبلاگ میشناسید که در موضوع رقابتی در صدر نتایج گوگل هست.یه وبلاگ، عموما از بهینه شدن برای خیلی از فاکتور ها محرومه و دسترسی های لازم رو نداره.پس چرا بالاست؟ دلیلش بقیه فاکتور ها هست.فاکتور های در سطح کل دامنه، شبکه های اجتماعی، فاکتور های مرتبط با بک لینک، و رفتار کاربر هست.

۲- شاید بپرسید، یه سایت چت روم یا سایت شارژ یا نیازمندی رو چطوری میشه سئو کرد.اینا که نه میشه رو محتواشون کار کرد نه به روز میشن نه میشه کدهاشو دستکاری کرد(شارژ و چت) و اونطوریه که بشه فاکتور های مرتبط با راحتی و رضایت کاربر رو براش در نظر گرفت! خب خودتون فکر کنید! چی می مونه؟ فقط با فاکتور های مرتبط با سطح کل دامنه و فاکتور های مرتبط با بک لینک و سایر فاکتور هایی که در لیست آخر وجود داره به علاوه در نظر گرفتن رقابت بالای این موضوعات.

۳- شاید بپرسید، سایتی قوی از هر نظر رو میشناسید که یه سایت ضعیف تر، از نظر فاکتورهای سئو، همیشه بالای اون قرار داره.جواب اینجاست که بدون شک، شما همه فاکتور ها رو بررسی نکردید و اگر هم بررسی کردید، به همه فاکتور ها وزن یکسانی دادید.فاکتور هایی مثل تراست رنک، و طبیعی بودن بک لینک ها، وزن خیلی زیادی دارن.در عوض url مناسب یا تاریخ انقضای دامنه، وزن خیلی کمتری دارن.ضمن اینکه خیلی فاکتور ها هم برای موتور های جستجو محفوظه.علاوه بر این، خطا هم وجود داره.الگوریتم های گوگل و موتور های جستجو لزوما صد در صد درست نیستند.(پرستش گوگل رو بخونید)

۴- شاید شما برای سئوی سایت خودتون اقدام کردید و در خیلی از کلمات، رتبه خوبی گرفتید، اما به محض اینکه سراغ کلمات کلیدی دیگه رفتید، دیگه، خبری از موفقیت نبود.در عین حال هم همه چیز رو رعایت کردید.جواب اینجاست که شما رقابت رو فراموش کردید! قرار نیست سختی عبارت “فروش فلش مموری” با عبارت “خرید موبایل” یکی باشه! قرار نیست،رقابت عبارت “تور یزد” با عبارت “تور کیش” یا “تور ترکیه” یکی باشه! “دکوراسیون داخلی” هم رقابتش چند ده برابر بیشتر از عبارت “اجرای دکوراسیون داخلی” هست.رقابت کلمه “سئو” رو با رقابت عبارت “خدمات سئو” خودتون مقایسه کنید! هر چقدر سطوح رقابت بالا بره، سطح سئو حرفه ای تر میشه و کم کم، افراد معمولی سئو، کنار میرن، و حرفه ای ها، جای اونها رو می گیرن.حتما آموزش تشخیص رقابت کلمات کلیدی رو مطالعه کنید.نمی گم سئو کار، بلکه کسی که دید درستی درباره سئو داشته باشه، قبل از تعداد کلمات کلیدی، روی وزن و رقابت اونها تمرکز میکنه و رقابت رو بررسی می کنه.(آموزش انتخاب صحیح کلمات کلیدی رو مطالعه کنید)

۵- شاید شما سئوی یک یا چند(حتی چندین) سایت رو با موفقیت به اتمام رسوندید اما برای سایت های جدید، دیگه حرفی برای گفتن ندارید و می بینید، به اون راحتی قبل دیگه نمیشه سایتی رو بالا آورد یا روش هایی که بلد بودید، انگار از کار افتادن!برای بدست آوردن پاسخ، علاوه بر مطالعه این توضیحات که تا اینجا داده شد، و لیست فاکتور های زیر، حتما مقاله های “قوانین نانوشته گوگل” و “چرا محاسبات ما در سئو غلط از آب در می آید” رو بخونید.

با توجه به توضیحات بالا ، فاکتور های پایین که اکثرش هم بدیهی هست، رو مطالعه کنید و بیایید با هم تفکر حرفه ای تری رو درباره سئو داشته باشیم.سئو مطلق نیست!!!همه چیز به هم تنیده شده و وابستست.

 

فاکتور های در سطح کل دامنه :

۱- عمر دامنه

۲- وجود کلمه کلیدی در دامنه (به شدت ضعیف.تاثیر نام دامنه بر سئو را بخوانید).

۳- تاریخ انقضای دامنه (هر چه بیشتر بهتر)

۴- تاریخچه دامنه.دامنه هایی که مدام توسط دیگران خرید و فروش شده اند، از دید گوگل، کم ارزش می شوند.

۵- نام دامنه، عینا کلمه کلیدی اصلی سایت و عبارت جستجو شده باشد و تا جای ممکن کوتاه باشد و حروف اضافه نداشته باشد.(باز هم مرتبط با تاثیر نام دامنه در سئو)

۶- خصوصی یا عمومی بودن whois . بهتر است whois دامنه شما خصوصی نباشد.

۷-رتبه اعتماد یا تراست رنک (Trust Rank)

۸- پسوند دامنه (TLD) .دامنه های ir برای داخل ایران بهینه سازی شده اند و مثل این است که در وب مستر تولز، یک دامنه دات کام را روی کشور ایران، Target کرده باشید.در عین حال، رتبه گرفتن دامنه های هر کشور، برای رتبه گرفتن در کشور های دیگر، مشکل تر است.

۹ – Domain Authority – اعتبار دامنه

۱۰- محتوای سایت به صورت کلی و دست اول بودن آنها.شاید یک سایت ۱۰۰ هزار صفحه داشته باشد اما در هیچ کدام، حرف جدید یا مفیدی برای گفتن نداشته باشد.گوگل به طور کلی، همه صفحات و محتوای سایت را بررسی می کند و نتیجه می گیرد که هر سایتی، (درون صفحاتش) چقدر دارای محتوای مفید است.

۱۱- ساختار مناسب قالب و ساختار سایت.وقتی گوگل بتواند خیلی خوب، ساختار سایت شما را درک کند، بهتر می تواند بفهمد کجای سایت شما مربوط به چه چیزی است و در نتیجه بهتر می تواند برای رتبه بندی سایت شما، تصمیم بگیرد.

۱۲- میزان به روز بودن مطالب سایت.وقتی صفحه یا محتوای جدیدی در سایت شما درج می شود، گوگل متوجه پویا و فعال بودن سایت شما می شود و به صورت کلی، در سئوی همه صفحات، موثر است.این فاکتور، ارتباط مستقیمی با خاصیت Freshness گوگل دارد.

۱۳- سرعت بارگذاری مناسب سایت.با سرعت ping اشتباه نگیرید.

۱۴- تعداد صفحات سایت.در آموش url مناسب سئو، مفصلا درباره اینکه چطور، بتوانیم با بهینه سازی آدرس ها، تعداد صفحات را به شکلی طبیعی و اصولی، زیاد کنیم، صحبت کردیم.

۱۵- داشتن نقشه سایت برای موتور های جستجو. زیرا موجب مراجعه بیشتر خزنده ها به صفحات سایت می شود.در صورت نداشتن نقشه سایت، ممکن است خزنده ها خیلی دیرتر صفحات جدید را ایندکس کنند و مورد بررسی قرار دهند.

۱۶- پیج رنک گوگل دامنه.(صفحه اصلی سایت).

۱۷- Real Page Rank

۱۸- میزان ثبات و پایداری سایت و نداشتن قطعی و محل فیزیکی سرور .قطعی های کوتاه مدت، آسیبی به سئو وارد نمی کند.مکان سرور هم در کنار مکان بک لینک های سایت، و کشور جستجو کننده ها در رتبه بندی تاثیر گذار است.(تاثیر هاست  و سرور بر سئو را بخوانید).

۱۹- داشتن پروتکل امن SSL یا همان HTTPS به خصوص برای سایت های فروشگاهی. این مورد اخیرا از فاکتور های مثبت رتبه بندی از نظر گوگل اعلام شده است.گوگل با این کار، وب مستران را تشویق به استفاده از HTTPS برای امن تر کردن دنیای وب کرده است.

۲۰- عناوین و متا تگ های تکراری در همه صفحات.

۲۱- محتوای تکراری در کل سایت و وجود دامنه پارک شده(ضرر پارک دامنه). وجود یک یا چند صفحه یا مطالب مشابه و تکراری، با چند url ، از فاکتور های منفی رتبه بندی به شمار می رود.

۲۲- وجود نقشه سایت برای کاربر. اینکه کاربر به واسطه لینک های بالای سایت، متوجه شود که در کجای سایت قرار دارد و چه گروه هایی در سایت وجود دارد.این مورد، یکی از استاندارد های UX است که با فاکتور های در سطح راحتی کاربر، گره خورده است.

۲۳- بهینه سازی بیش از حد (over optimization) در کل سایت.این فاکتور، از جمع فاکتور های در سطح صفحات، به دست می آید.

۲۴- اتصال سرویس های گوگل مثل یوتیوب، گوگل پلاس، وب مستر تولز و Analytics به وب سایت.

۲۵- سابقه قبلی سایت از نظر تخلف و پنالتی شدن.هر چقدر یک سایت، سابقه قبلی بدتری داشته باشد، دید گوگل به آن سایت، ریز بین تر و حساس تر و سخت گیر تر می شود.به این معنی که فاکتور های منفی، ممکن است برای چنین سایت هایی، ضریب بیشتری داشته باشد.این سایت ها سخت تر از سایر سایت ها می توانند، trust rank بهتر کسب کنند.

۲۶- عدم وجود تبلیغات سنگین و زیاد در بالای کل صفحات . (الگوریتم Top Heavy گوگل را مطالعه کنید).

۲۷- داشتن یا سابقه داشتن تبلیغاتی کلیکی گوگل (Google Adwords) – گوگل وقتی می بینید که سایتی کاملا قانونی در حال تبلیغات است و به خصوص اینکه سود این تبلیغات به جیب خودش(گوگل) می رود، به عنوان یک فاکتور مثبت به سایت نگاه می کند و غیر مستقیم در افزایش تراست رنک، موثر است.گوگل سالها پیش، تاثیر داشتن adwords را در نتایج گوگل به خصوص با کلمات کلیدی تنظیم شده در adwords تایید کرده بود.اما چند سالی است، که گفته است، دیگر در نتایج اثر ندارد.اما واقعیت چیزی غیر از گفته گوگل است که برای شما توضیح دادم.

 

فاکتور های رتبه بندی در سطح صفحات و محتوا (Content و On Page SEO)

۱- محتوای صفحه  و کیفیت آن.کیفیت به معنی کپی نبودن، طرفدار داشتن، مفید و جدید بودن و بدون غلط نگارشی است.

۲- به روز رسانی صفحه.تاریخ به روز شدن صفحه، در رتبه بندی تاثیر گذار است.

۳- وجود کلمات کلیدی در تگ عنوان. البته به طور طبیعی (آموزش بهینه سازی عنوان صفحات)

۴- شروع شدن تگ عنوان با کلمه کلیدی

۵- وجود کلمه کلیدی در تگ H1 ، H2 و H3  (تگ های Heading در سئو را مطالعه کنید)

۶- میزان تکرار شدن کلمه کلیدی اصلی صفحه در متن و در کل ، تراکم کلمات کلیدی.(با keyword stuffing اشتباه نگیرید).همانطور که در پست تراکم کلمات کلیدی گفتم، اکنون دیگر، درصد خاصی را به عنوان عددی استاندارد برای تراکم کلمات کلیدی نباید در نظر بگیرید.اما تکرار یک کلمه کلیدی اصلی، به شکلی که از سایر کلمات، متمایز شود، همچنان یکی از فاکتور های مهم on page است و من شخصا این فاکتور را، جزء تراکم کلمات کلیدی نمی دانم.

۷- وجود کلمات کلیدی در Meta Description (بهینه سازی Meta Description را مطالعه کنید)

۸- طولانی بودن محتوای صفحه به شرط بی کیفیت نبودن و مزرعه محتوا (Content Farm) نبودن.

۹- ترکیب مناسب متن و عنوان و Meta Description و کلمات کلیدی برای تشخیص سیستم LSI.اگر طبیعی بنویسید، خود به خود، ترکیب مناسبی خواهد شد.

۱۰- تکراری بودن محتوای صفحه با محتوای صفحه ای دیگر (Duplicate Content)

۱۱- سرعت بارگذاری صفحه

۱۲- میزان استفاده از Multi Media در صفحه

۱۳- استفاده از iframe برای نمایش محتوای صفحه. استفاده از iframe به خودی خود، فاکتور منفی نیست و برای نمایش برخی تبلیغات بنری و استفاده های این چنینی، هیچ مشکلی ندارد.اما اگر به وسیله iframe ، محتوا به کاربر نمایش داده شود، فاکتور منفی محسوب می شود.زیرا محتوای داخل iframe ، به خوبی توسط ربات ها، قابل بررسی نیست و بر فرض هم که باشد، نشان از محتوای کپی یا خودکار و بدون زحمت است.

۱۴- وجود alt و title برای تصاویر به کار رفته در صفحه . این مورد، بیشتر در افزایش رتبه در جستجوی عکس گوگل موثر هست و به صورت کلی هم به گوگل برای تشخیص موضوع صفحه و کل وب سایت، کمک می کنه.(آموزش بهینه سازی تصاویر)

۱۵- وجود کلمه یا کلمات کلیدی در چند خط اول صفحه ( سعی نکنید مصنوعی کلمات رو تکرار کنید.over optimization ممنوع!)

۱۶- لینک های خروجی صفحه – تعداد لینک های خروجی زیاد و بی ربط و غیر طبیعی، از فاکتور های منفی رتبه بندی است.به خصوص اگر به صورت follow (معمولی) باشند.همچنین موضوع لینک های خروجی نیز، در رتبه بندی صفحه تاثیر گذار است.یکی از فاکتور های موتور های جستجو برای تشخیص موضوع صفحه شما، بررسی موضوع لینک های خروجی صفحه شماست.(بهینه سازی لینک های خروجی را مطالعه کنید)

۱۷- تعداد و کیفیت لینک های داخلی و نداشتن لینک داخلی خراب به صفحه – این فاکتور ، مستقیما فاکتور های گروه راحتی کاربر، و فاکتور های کل دامنه (page rank و ساختار مناسب سایت) موثر است.لینک های داخلی مناسب، موجب درک بیشتر موتور جستجو، از محتوا و کل سایت می شود و همچنین موجب گشت و گذار بیشتر کاربر در سایت شما و انتقال پیج رنک و اعتبار صفحات که از بک لینک ها حاصل شده است، می شود.(بهینه سازی لینک های داخلی را مطالعه کنید)

۱۸- Page Rank گوگل صفحه

۱۹- Page Authority

۲۰- نداشتن ارور HTML و تا جای ممکن کم بودن ارور های WC3

۲۱- url صفحه (url مناسب سئو را مطالعه کنید)

۲۲- قرار داشتن صفحه، در جایگاه موضوعی مناسب در وب سایت.برای مثال در یک سایت فروشگاهی، بهتر است، محصول گوشی موبایل هوآوی ، در دسته موبایل و در زیر دسته برند هوآوی قرار داشته باشد. وجود صفحه در دسته های مرتبط، موجب فهم بیشتر موتور های جستجو درباره موضوع و صفحه و در مجموع، کل وب سایت می شود.

۲۳- عمر صفحه . این فاکتور یکی از فاکتور های مهم رتبه بندی صفحات است و ارتباط مستقیمی با Trust Rank کل دامنه دارد.خاصیت تضریبی فاکتور های سئو، برای این دو، فاکتور، کاملا به چشم محسوس هست.صفحه ای جدید با تراست رنک دامنه قوی، شانس خیلی بیشتری برای رتبه مناسب در گوگل دارد تا صفحه ای جدید با تراست رنک ضعیف.اینجا خیلی ها اشتباه می کنند و دلیل اینکه چرا صفحاتشون رتبه نمی گیره رو متوجه نمیشن.یکی از نکات اصلیش همینجاست!

۲۴-استفاده مناسب از Rel=Canonical در صفحه

۲۵- استفاده از هر گونه روش های کلاه سیاه مثل بهینه سازی بیش از حد (فاکتور منفی)

۲۶-میزان سازگاری با دستگاه های تبلت و موبایل.این فاکتور فقط در جستجو نمای موبایل و غیر دسکتاپ موثر است.

فاکتور های رتبه بندی با توجه به راحتی و تجربه کاربری (UX)

۱- میزان نرخ CTR ورودی گوگل – سایت های قدیمی تر و شناخته شده تر، معمولا، CTR بیشتری دارند.زیرا کاربران، تصور قبلی مناسبی نسبت به آنها دارند.

۲- میزان دفع بازدید کننده یا Bounce Rate (هر چه کمتر بهتر.بیشتر از ۶۰ درصد هم حرفش رو نزنید) و میزان گشت و گذار و ماندگاری کاربر در سایت (هر چه بیشتر بهتر) . این دو مورد ، به طور کامل، برای همه سایت ها از دید موتور های جستجو، قابل تشخیص نیست.

۳- میزان بازدید مستقیم یک سایت.تشخیص بازدید کنندگان ثابت یک سایت، بحث مفصلی است و گوگل و موتور های جستجو به راحتی هم نمی توانند تشخیص دهند که بازدید یک سایت به طور مستقیم چقدر است.گوگل ممکن است با استفاده از مرورگر کروم و رتبه الکسا و روش های دیگر، بتواند به صورت نسبی و با خطای بالا، به میزان بازدید کنندگان مستقیم یک سایت، آگاهی پیدا کند.(به خاطر بدست آوردن این فاکتور، به پدیده شوم پاپ آپ آلوده نشوید!)

۴- کامنت و نظرات کاربران .گوگل می تواند تشخیص دهد، که کدام بخش سایت شما، مربوط به محتوای شما نیست و فقط مربوط به نظر هاست.گوگل درک نسبتا خوبی نسبت به تعداد نظرات دارد و تا حدودی هم نظرات اسپم را می تواند تشخیص دهد.(مثل ممنون عالی بود به سایت منم سر بزنید!).لذا تا حدودی می تواند کیفیت نظرات را هم درک کند.

۵- عدم وجود تبلیغات سنگین و زیاد در بالای صفحه. (باز هم الگوریتم Top Heavy ، این بار در سطح صفحه).این فاکتور را  می توان در گروه فاکتور های در سطح صفحه هم قرار داد.

 

فاکتور های رتبه بندی مرتبط با شبکه های اجتماعی (SMO)

۱- تعداد پلاس گوگل پلاس

۲- تعداد حلقه (Circle) گوگل پلاس و تعداد حلقه و پلاس حلقه های گوگل پلاس شما

۳- تعداد لایک فیس بوک

۴- تعداد Share فیس بوک

۵- تعداد کامنت های فیس بوک (talking about)

۶- تعداد توئیت های توئیتر.

۷- تعداد پین پینترست

۸- لینک های بدست آمده از شبکه های اجتماعی و سایت های اشتراک عکس و فیلم با توجه به متون مرتبط صفحات لینک دهنده

۹- میزان محبوبیت در سایر شبکه های اجتماعی مثل digg و reddit و … .

۱۰- اتصال نویسنده مطالب به پروفایل گوگل پلاس.

۱۱- اتصال وب سایت به شبکه های اجتماعی (صفحه رسمی صفحات در شبکه های اجتماعی)

۱۲- انتشار مطالب سایت در شبکه های اجتماعی

 

فاکتور های رتبه بندی مرتبط با بک لینک 

۱- تعداد بک لینک ها

۲- تعداد بک لینک ها به ازای هر دامنه (Referring Domain)

۳- تعداد بک لینک ها و Referring domain های صفحه نخست

۴- تعداد بک لینک ها و Referring domain های صفحات داخلی

۵- تعداد Referring Domain ها از IP های مختلف (referring IPs)  (شبکه های وبلاگی و C Class IP را مطالعه کنید)

۶- پیج رنک بک لینک ها و صفحه نخست آنها (Referring Domain)

۷- Page Authority و Domain Authority بک لینک ها

۸- عمر دامنه بک لینک ها

۹- Trust Rank بک لینک ها

۱۰- تعداد لینک های عکسی بدون Alt و با Alt

۱۱- لینک های حاصل از سایت های دولتی و آموزشی شامل gov ,   .edu   , .ac.ir   ,   .gov.ir (اطلاعات بیشتر در اینجا)

۱۲- لینک های نوفالو (تأثیر لینک های نوفالو را مطالعه کنید)

۱۳- تنوع بک لینک ها از نظر نوع سایت لینک دهنده – بک لینک هایی که فقط از کامنت وبلاگ (بدترین نوع بک لینک) و انجمن ها حاصل می شوند، به تنهایی اثر چندانی ندارند و گاها ممکن است اثر منفی داشته باشند.

۱۴- Sitewide بودن بک لینک ها.

۱۵- ارتباط موضوعی بک لینک ها و Referring Domain ها با صفحه و سایت شما.هر چه نزدیک تر بهتر.حالت ایده آل آن، وجود کلمه کلیدی مشترک در تگ عنوان بک لینک است.

۱۶- متن و لینک های اطراف بک لینک ها . وقتی در جوار بک لینک شما، بک لینک ها و متون بی ربط و یا کلماتی که نشان دهنده تبلیغاتی بودن لینک هاست، وجود داشته باشد، اثر بک لینک، کم می شود.با برندینگ اشتباه نگیرید.گوگل برندینگ و تبلیغات سالم را دوست دارد.

۱۷- جایگاه بک لینک در سایت لینک دهنده – لینک های وسط متن ، بهترین جایگاه هستند.اما با پست مهمان تبلیغاتی یا پست و کامنت در انجمن ها و درج کلمات کلیدی و لینک کردن آنها در وسط متن اشتباه نگیرید.گوگل سخت گیری خاصی نسبت به این نوع بک لینک ها دارد.همچنین گوگل تا حدودی می تواند تشخیص دهد، که شما لینک وسط متن را به عنوان لینک مفید و مرجع معرفی و توصیه کردید یا خیر که در این باره مفصلا آموزشی رو در سئوروز به زودی منتشر می کنم.

۱۸- لینک های خروجی بک لینک و Referring Domain – هر چقدر کمتر باشد، ارزش بک لینک بیشتر می شود.

۱۹- لینک های حاصل از ۳۰۱ ریدایرکت – مثل لینک های تبلیغاتی بنر ها (iframe یا معمولی)، که برای شمارش تعداد کلیک، به صورت ریدایرکت هستند.این لینک ها هم در سئو، اثر مثبتی دارند.

۲۰- عنوان بک لینک و ارتباط آن با عنوان و محتوای صفحه – البته منظور این نیست که فقط باید با کلمات کلیدی لینک داشته باشید.

۲۱- زمان دریافت بک لینک ها – وقتی در طول یک روز، صد یا هزار و بیشتر، Reffering Domain برای شما ایجاد شود، به مراتب بدتر از دریافت لینک به صورت تدریجی است.

۲۲- تبادلی بودن بک لینک ها – تبادل لینک ، روشی منسوخ شده است که فقط افراد آماتور از آن استفاده می کنند.

۲۳- لینک از سایت ها مشهور و قدرتمند به شرط اینکه حذف نشوند!

۲۴- داشتن بک لینک از سایت های دایرکتوری معتبر مثل DMOZ .البته این سایت تقریبا تعطیل است و شاید درج لینک در آن هیچ وقت انجام نشود و یا یک سالی طول بکشد.

۲۵- کیفیت محتوای سایت و صفحه لینک دهنده

۲۶- همه فاکتور های سئوی بک لینک ها و Referring Domain ها!

۲۷- بک لینک از سایت های ضعیف (منفی) و پنالتی شده و یا de-index شده.

۲۸- پسوند دامنه بک لینک و ارتباط آن با سایت شما – داشتن بک لینک از سایت های ir نشان از ایرانی و فارسی بودن سایت شماست و یک فاکتور برای رتبه بهتر گرفتن، در کشور ایران است.

۲۹- مکان سرور بک لینک ها – داشتن بک لینک از سایت هایی که در کشور استرالیا، هستند، موجب رتبه بندی بهتر در گوگل استرالیا یا از IP استرالیا می شوند.فراموش نکنید این تنها یک فاکتور است.هر بک لینکی از هر کشوری، بسته به ماهیت آن سایت و سایر فاکتور ها، تاثیر متفاوتی دارد.

۳۰- طبیعی بودن کل بک لینک ها – لینک هایی که توسط شما ایجاد نشده اند و دیگران به صورت خودکار در سایت های مختلف لینک کرده اند، طبیعی محسوب می شوند.

۳۱- ارتباط بک لینک با سایر سایت ها از نظر موضوع و محتوا

۳۲- تعداد بک لینک های حذف شده

۳۳- استفاده از روش های کلاه سیاه و ممنوع گوگل به عنوان فاکتور منفی (قوانین گوگل درباره بک لینک را مطالعه کنید)

۳۴- زمان ماندگاری بک لینک ها

 

فاکتور های رتبه بندی که در گروه های بالا نمی گنجد:

۱- تخلف سایت به دلیل عدم رعایت کپی رایت – وقتی کسی برای شما گزارش  DMCA رد کند و واقعا هم حق با او باشد، خیلی شیرین، صفحات کپی شده شما از نتایج گوگل حذف می شود! (آموزش گزارش DMCA)

۲- میزان جستجوی برند شما . وقتی دیگران برند شما را جستجو می کنند، نشان از قوی بودن برند شماست و گوگل برند های قوی را دوست دارد.(برندینگ دست برتر سئو را بخوانید).

۳- وجود نام شما در سایت های مختلف (باز هم برندینگ)

۴- تعداد مشترکین RSS (خوراک) سایت شما

۵- استفاده از ریدایرکت های دزدکی – گوگل ریدایرکت های پاپ آپ که در تب جدید باز می شوند و برای سایت دیگری هستند را، به عنوان Sneaky Redirect می شناسد.(پدیده شوم پاپ آپ را بخوانید) .معنی اصلی ریدایرکت دزدکی، ریدایرکت ربات ها، به سایتی دیگر و ریدایرکت نشدن کاربران است که فاکتور منفی است.

۶- میزان رقابت موضوع و کلمات کلیدی – گوگل به میزان رقابت حساس است و به راحتی سایتی را با موضوع رقابتی در صدر نتایج قرار نمی دهد.همه فاکتور های سئو در رقابت های مختلف، وزن های مختلفی دارند و مثل همه فاکتور ها،این فاکتور هم به صورت تضریبی روی بقیه فاکتور ها تاثیر گذار است.در سطوح رقابتی پایین، شاید ساختار url و متا تگ ها و … خیلی موثر باشد.زیرا در سطوح پایین، با یک سری اصول اولیه، سایت، می تواند رتبه خوبی پیدا کند (که اکنون وب فارسی هم دیگر، موضوعات بی رقابت ندارد).اما وقتی رقابت زیاد باشد، دیگر قاعده بازی بهم می خورد.شما صرف چند تگ و بهینه سازی url ها و تصاویر و حتی تولید محتوا، نتیجه دلخواه را کسب نمی کنید! شما در رقابت زیاد، رقبای قوی، پیشکسوت با تراست رنک بالا، بک لینک های طبیعی و قدرتمند دارید.رقبایی دارید که ده ها و صد ها میلیون، برای برندینگ خود هزینه کرده اند.لذا در راس همه فاکتور های سئو، میزان رقابت کلمات کلیدی، موضوع وب سایت شما و عنوان صفحات شما قرار دارد.

۷-شخصی سازی شدن نتایج با توجه به حساب جیمیلی که در آن sign in هستید و با توجه، تاریخچه و Cache مرورگر شما.

 

در پایان از شما تقاضا دارم ضمن اعلام نظرات خودتون (حتی اگه به دلیل طولانی بودن، نخوندید، بگید!)، اگر ایراد املایی و نگارشی می بینید، اعلام کنید.چون مطلب طولانی بود، به خاطر تایپ تند و ویرایش های سریع و لحظه ای که به ذهنم می رسه، ممکنه ایراد هایی در متن به وجود اومده باشه که خودم متوجه نشده باشم.

 


مطالب دیگر را از دست ندهید!

77 دیدگاه

 1. مطلب طولانی بودکه ولی ارزشمند بود چون یادمه قبلا خواستم یه پست برای همین موضوع داشته باشی 🙂
  و غلط املایی هم در خط زیر که مربوط به یکی از زیرعنوان هاست:
  فاکتور های رتبه بندی در سطح __>>صفخات<<__ و محتوا (Content و On Page SEO)

 2. با سلام
  مقاله خوبی بود.تشکر
  یه فاکتور که الان به ذهنم میرسه(صرفا جهت تکمیل لیست وگرنه فکر نکنم تاثیر چندانی داشته باشه.)وجود صفحات ارتباط با ما و درباره ما و قوانین و… هستش.
  یکی دیگم درباره شرکت هاست: به نظرم صفحه های محلی داشته باشن خوب باشه(فکر کنم خودتون هم در موردش مقاله نوشته بودین)و همچنین اگر تو لینکدین صفحه ایجاد کنن و به کارکنانشون بگن که تو پروفایلشون مشخصات شرکت رو وارد کنن تو برند شدنشون از نظر گوگل تاثیر داره.
  بازم اگه فاکتوری یادم اومد می نویسم.
  با تشکر دوباره
  پ.ن:
  بر خلاف مطالب قبلی! به نظرم این یکی استثناء غلط املایی نداشت. 🙂

  1. سلام ممنون العبد جان.
   درباره تماس با ما و قوانین راستش اصلا برای من ثابت شده نیست و تو سایتای دیگه این رو نوشتن و چون من مطلب تست نشده و ترجمه صرف نمیذارم اون دو تا رو تو لیست نیاوردم.
   لینکد این هم میشه توی فاکتور اتصال و داشتن صفحه رسمی در شبکه های خلاصه کرد.
   اون اطلاعات و صفحات محلی خوبه دباید اضافه کنم.
   ممنون میشم اگر جایی غلط تایپی مببینی بگی.البته فک نمیکنم غلط املایی داشته باشم.بیشتر غلط تایپی و نگارشی به خاطر تغییر مداوم جملات هست.

 3. سلام و البته بسیار ممنوون بابت زحمتی که بابت این مطلب کشیدید
  فقط خواستم بگم اگه اشتباه نکنم یاهو دایرکتوری تعطیل شده و دیگه فعال نیست
  ممنوون

  1. ظاهرا yahoo business جاشو گرفته و به شکل قبل وجود نداره.ممنون که اطلاع دادید.کلا هم فاکتور قابل توجهی نبود (مثل داشتن صفحه تماس با ما و قوانین و حریم شخصی) .حذف شد.

 4. با سلام

  آقا شما انقدر مقاله مینویسی و صحبت میکنی , چرا دم باغچه خودتو بیل نمیزنی ؟

  رنکت که ۰

  الکسات که داغون

  1. ما چیزهایی که باید داشته باشیم رو داریم.
   پیج رنک که یک سالو نیم بیشتره اپدیت نشده.وقتی پیج رنک اپدیت نمیشه، دست ما نیست که پیج رنک بگیریم.
   درباره الکسا هم که ارتباطی نداره.به اندازه ورودی های گوگل، و بازدید کننده هامون، الکسامون طبیعیه.ما که نمیخوایم بنر اجاره بدیم که به دنبال الکسا باشیم.ضمن این که موضوع ما عمومی نیست.ما که خبر ورزشی یا محتوای سایت های تفریحی نمی نویسیم که مخاطب عمومی و زیاد داشته باشیم.نکنه انتظار دارید ما که به پاپ آپ میگیم پدیده شوم، بیایم، سایتمون رو ببندیم به پاپ اپ که الکسامون بیاد پایین و خوشحال شیم؟
   وقتی هم که رتبه مد نظر خودمونو داریم و می تونیم سایت های مشتریان رو بالا بیاریم،بر فرض هم که پیج رنک اپدیت بشه، یک عدد به نام پیج رنک یا الکسا، به چه درد ما میخوره و چه ارتباطی با مثال بیل زدن باغچه خودمون داره؟
   شما اگر مقالات رو بنده حقیر رو بخونی و یا در عمل، دست به کار بشید، متوجه میشید که اینهایی که مثال زدید، اصلا معیار سنجش نیستند.

 5. سلام.تشکر بابت اموزشهای بدون حسادت و خالصانه تون.
  درج لوگو روی عکس . از نظر برندینگ تاثیر گذاره.کسانی که عکس شما رو با لوگوی شما کپی میزنن از طریق اسکن عکس قابل شناسایی و عکس گوگل میتونه تاثیر مثبت داشته باشه.
  لینک به صورت انگلیسی باشه خیلی تاثیر گذاره.
  هر از چند گاهی وبمستر تولز تغیر بدید این پویایی به گوگل نشون میده به فکر بهبود سایت هستید.این موضوع یکم طولانیه از حوصله نظر خارجه
  تغیر منو سایت . اضافه شدن متن و قابلیتهای که در نسخه موبایل دیده شود و در نسخه پی سی تغییر یابد. احترام به بازدیدکنندگان نسخه موبایلی به شمار میاید.

 6. ممنونم از متن های علمی خوب و به روزتون
  یک غلط املایی دیدم در :
  فاکتور های رتبه بندی در سطح صفخات و محتوا
  (صفحات )
  موفق باشید

 7. سلام خسته نباشید
  تشکر از مطالب مفیدتون
  یه سوال داشتم اگه بنده از یه سایت پربازدید بک لینک بگیرم ولی روی تبلیغ متنی من بسیار کم کلیک شه اثر بک لینک کم میشه؟

  1. به این فکر کنید گوگل چجوری میخواد بفهمه روی یه لینک کلیک شده!
   کلیک خوبه براتون حداقل ترافیک غیر هدفمند میاره اما ربطی به تاثیر نداره.گوگل تنها فقط میتونه بفهمه لینک وجود داره یا نه و کجا وجود داره و یک سری موارد دیگه.کلیک رو که نمیتونه بفهمه.
   توصیه میکنم اگر بک لینک پولی خریدید به خاطر بازدیدش پول زیاد ندید.چون هر چیزی غیر از بازدید کلی اون سایت و کلیک روی لینک شما در تاثیر گذاری لینک موثره.

 8. جناب طاوسی

  مگر “فاکتور های در سطح کل دامنه” فاکتورهایی نیستن که به دامنه مربوط بشن؟
  مثلا “عدم وجود تبلیغات سنگین و زیاد در بالای صفحه” چه ارتباطی با دامنه داره؟

  1. معمولا تبلیغات زیاد هم، در همه صفحات یکسان هست.اما علتش اینه که در کل دامنه تاثیر گذاره.بعضی از فاکتور های در سطح دامنه، در شرایطی در سطح صفحه هستند.لزوما همیشه در سطح دامنه نیست.اینهایی که نوشتم، اغلب، و در اکثر شرایط در سطح دامنست.خیلی هاش هم دیگه مشخصه که نمی تونه به سطح صفحه محدود بشه.

 9. با سلام
  جناب طاووسی سوالی داشتم
  وقتی سایت ما که حدودا دوماهه ایجاد شده و با کلمه کلیدی مدنظر ما در نتایج گوگل مدام از صفحه مثلا ۳ میره ۹ یا میره ۱۴ دوباره ۴ و همینطور متغیره و همچنین صفحاتی از سایت که ایندکس شدن رو مدام تغییر میده . به این صورت که وقتی میاد صفحه ۴ ، صفحه اصلی سایته و وقتی میره صفحه مثلا ۹ یک صفحه از صفحات ایندکس شده ی سایت رو نشون میده
  اولا اینکه علت این اتفاق چیه ؟
  دوما این نشونه روند مثبت سایت در سئو هست یا منفی ؟
  در ضمن در سایت هر روز محتوای مفید گذاشته میشه.
  بازهم ممنون

  1. فقط سایت های داخل سندباکس یا صفحات داخلی پنالتی شده این اتفاق براشون میفته.در اوایل شروع کار هم چنین چیزی طبیعی هست.تغییر رتبه به این شکلی که شما می گید به Freshness مرتبط هست که برای سایت های ضعیف و صفر، به شکلی که شما گفتید، میشه.نمیشه براحتی گفت مثبته یا نه.اگر سایت صفر نیست، مثبت نیست.اگر هم به این حالت بمونه مثبت نیست.علاوه بر محتوا سعی کنید on page seo رو رعایت کنید و پیکر بندی و نقشه سایت گوگل رو به درستی انجام بدید و بعد بقیه موارد.

 10. سایت با عمر حدود ۲ ماه میتونه جزء همون شروعی که فرمودین قرار بگیره؟
  و اینکه عمر دامنه مهمه در این زمینه یا عمر سایت که در حقیقت داریم روش کار میکنیم؟

  1. عمر سایت یعنی عمر دامنه.چه تفاوتی داره؟مگر اینکه دامنه های قبلی شما ریدایرکت شده باشن رو دامنه جدید.با دو ماه هم امکانش هست.اما اگر بخواید طبیعی پیش برید، اصلا به ۲ ماه زمان، برای سایت جدید امیدوار نیستم.حداقل ۶ ماه، باید روش حساب کنید.اون هم به شرط On page SEO، محتوای کافی(نه لزوما تولید مقاله) و Off page SEO به اندازه لازم با توجه به رقابت موضوع.

  1. به صورت کلی پایداری سرور تاثیر گذار هست.اگر قطعی کم بوده باشه، علتش بخاطر قطعی نیست.

 11. سلام

  واقعا مطلب فوق العاده ای بود

  مرسی جناب طاوسی عزیز فوق العاده هست سئو روز

 12. سلام جناب طاووسی

  سایت بنده حدود دو سال هست که داره بدون گواهی ssl فعالیت میکنه، میخواستم بدونم اگر الان ssl رو فعال کنم، با توجه به اینکه یک s به تمام لینک ها اضافه میشه، لینک های قبلی آسیب نمی بینند؟!

  یعنی برای موتورهای جستجو این تغییر (http به https) روی مطالب قبلی مثبت هست و یا منفی؟!

  سایت الان به دو زبان انگلیسی و اردو در حال فعالیت هست.

  1. لینک ها آسیب نمی بینند.شما هم با http سایت دارید هم با https. لینک ها تغییر نمی کنند.فقط یک نسخه به لینک ها اضافه میشه.اما باید همه لینک های https رو به صورت دسته جمعی و با کد، ۳۰۱ ریدایرکت کنید به لینک https متناظر خودشون.

 13. با سلام. غلط املایی در متن زیر ” جستچوی”
  ۲۶-میزان سازگاری با دستگاه های تبلت و موبایل.این فاکتور فقط در جستچوی نمای موبایل و غیر دسکتاپ موثر است.

 14. باسلام اگربخش دسته بندی های سایت ورسانه وبرگه رادرنقشه سایت نگذاریم توجه گوگل به نوشته های سایت بیشترمیشه یاخیر؟

  1. نذاشتن بخشی از صفحات در نقشه سایت، باعث مهم شدن سایر صفحات از دید گوگل و کلا موتور جستجو نمیشه.اگر این کار رو بکنید، توجه گوگل به چیزی بیشتر نمیشه.بلکه به بخش هایی که در نقشه سایت نیستند کمتر میشه و اگر به کمک بک لینک یا لینک داخلی، نتونه اون صفحات رو ببینه، ایندکس نمیشن یا دیر به دیر در فهرست گوگل، به روز میشن.

 15. یه سوال الان به ذهنم رسید ، چند وقت پیش من یه سایت وردپرس زدم و یک افزونه rss to post نصب کردم ک از rss خودکار پست بزاره ، انتظار نداشتم ک گوگل صفحات را ایندکس کنه ولی نمیدونم چرا یک سری از سایت ها خبری مثل khabarpou یا tnews که این کار رو کردند نتیجه گرفتن و حتی بعضی موقع ها از سایت اصلی که خبر یا متنی را منشر کردند هم بالا تر قرار میگیرن !

  1. این یکی از سوالات متداول عموم هست.گوگل رو نه زیاد دست بالا و هوشمند و بی نقص بگیرید و نه زیاد احمق فرض کنید.در این صورت به جوابتون می رسید.

 16. سلام

  تمام مطالب سایت شما رو خوندم .
  مطالب سایت بسیار شیوا به نگارش در اومده که نشان ازذهن باز شما هستش.
  شاید اگه روزی سایتم بزرگ بشه سئو اون رو بدم دست شما

 17. این که خودتون تو همین صفحه از خیلی مسائل مطرح شده استفاده کردین و موفق هستین برام جالبه
  لایک

 18. سلام اقا محسن گل ممنون بابت زحماتی که میکشی یه سئوال داشتم اگر سایت گواهینامه https بگیره بک لینک های ان از بین میرود ممنون

  1. اگر منظورتون اثر بک لینک ها هست، در صورتی که ریدایرکت از http به https درست انجام بشه، خیر. اثر بک لینک ها از بین نمیره.

 19. سلام و خسته نباشید.
  نمیدونم موردی که اشاره میکنم به فاکتور های سئو مربوط میشه یا نه. چون اشاره ای در موارد فوق نشده بود.
  اظافه کردن نقشه سایت در قالب فایل XML به وبمستر تولز گوگل چقدر در ایندکس کردن سایت میتونه موثر باشه ؟
  اصلا یک نقشه سایت استاندارد چه ویژگی هایی باید داشته باشه ؟

  1. نقشه سایت فاکتور نیست.صرفا کمک میکنه، موتور جستجو، راحت صفحات رو پیدا کنه.اگه شما لینکی نداشته باشید و لینک داخلی هم نداشته باشید، گوگل نمی تونه بفهمه شما چه صفحاتی دارید.اینجا نقشه سایت کمک می کنه که گوگل به صفحات شما سر بزنه و ایندکس کنه و آپدیت کنه.ولی داشتن نقشه سایت، یه امتیاز برای رتبه نیست.بلکه یک راه و یک کمک کننده خیلی موثر برای ایندکس شدن صفحات و سر زدن ربات های گوگل، به صفحات شماست.

 20. یک سوال داشتم آقای طاووسی
  البته بـ این مطلب مربوط نیست
  میخواستم نظر شما رو بدونم کـ
  افزونه ی yoast seo بهتره یا Premium Seo Pack

  هر دو نسخه ی پولی شون منظورم هستش…یعنی بدون محدودیت شون

  Premium Seo Pack تعداد نصبش خیلی کمتر از yoast هستش ولی یـ امکاناتی داره آدم وسوسه میشه از Premium Seo Pack استفاده کنه

  توی دوراهی گیر کردم…لطفا بگید از کدوم استفاده کنم؟ و اگر دلیل تونم بگید ممنون میشم
  البته دلیل داشت کـ از شما پرسیدم
  خیلی از سئوکارهای بزرگ نظراتشون رو گفته بودن در این باره
  و نتیجش این بود کـ این دو افزونه یا در حد هم هستن یا Premium Seo Pack بهتر هستش
  ولی از اونجایی کـ شما چشم تون بـ سئو بسته نیست و معتقید کـ هیچ چیز مطلقی وجود نداره، و از روی تجربه حرف میزنید گفتم از شما بپرسم کـ بـ بهترین پاسخ برسم
  سپاس
  سپاس از شما

  1. Premium SEO Pack بهتره نسبت به پولی یواست.ولی خیلی از امکاناتش رو بدون این افزونه هم به کمک سایر سایت ها یا سایر افزونه ها می تونید داشته باشید.کلا هم از افزونه انتظار معجزه نداشته باشید و به درصد و سبز و نارنجی هاشون حساس نباشید.اصل کار همون پایه های On Page هست که رایگانشون هم امکانات رو بهتون میده.بقیش میره روی Off Page SEO که دیگه کار افزونه نیست.و اصل کاری هم همینه.
   به صورت کلی سعی کنید سئو رو جوری یاد بگیرید که پس فردا، CMS شما وردپرس نبود و افزونه های مورد علاقه شما رو نداشت، بتونید کارتون رو پیش ببرید.سئو رو روی وردپرس یاد نگیرید تا دانش و وسعت دید شما درباره سئو، توی وردپرس محدود نشه.

 21. استاد گرامی، ممنون از مقاله جامع شما. سوالی داشتم. بنده با یک کلمه کلیدی مقاله ام را در صفحه دوم google.uk.com می بینم اما در گوگل دات کام در ۱۰ صفحه اول هم نیست. می توانید در این خصوص من را راهنمایی کنید ؟ ممنون

  1. IP سرور اون سایت و IP بک لینک های اون سایت، برای جستجو کننده های انگلیسی و از کشور انگلستان، بهینه تر هست.برای کیورد فارسی، هیچ چیز رو جز گوگل دات کام ملاک قرار ندید.

 22. سلام
  متن طولانی بود ولی واقعا ارزششو دپاشت ازینکه دارین رایگان کار میکنین تشکر میکنم چون من برای همین نکات هزینه ی زیادی کردم.
  خسته نباشید و متشکرم.

 23. سلام و ممنون از مطلب بسیار با ارزشتون
  سوال بنده اینه که وقتی یک وب سایت در sand box قرار میگیره چه مدت زمان می بره که به جایگاه ثابتی برسه؟ و اینکه در بعضی کلمات کلیدی که بنده زیر نظر داشتم (چند ماه) متوجه شدم که حتی سایت های قدیمی و با اعتبار از نظر گوگل جابجا شدنشون توی پنج نتیجه اول گوگل زیاد بوده. این دلیلش چی می تونه باشه؟
  سوال بعدی من که ربطی هم به سوال اول نداره اینه : اگر وب سایتی رتبه خوبی داشته باشه و یک یا چند متن از صفحه ی اول اون حذف بشه کامل و یا چند مطلب از سایت حذف بشه تاثیرش خیلی زیاده یا اینکه می شه به گوگل فهموند که این یه تغییر مورد نیاز بوده؟

 24. سلام
  مممنون از مطلب مفیدتون
  یک سوال داشتم
  چرا در سیو وقتی یک سایت را با ای پی ایران سرچ میکنیم صفحه دوم گوگل میاد اما با ای پی خارج از کشور یک وازه کلیدی اون سایت اول گوگل میاد؟
  مثلا واژه باربری رو به طور عادی سرچ بشه یک سایت صفه دومه ولی فیلترشکن استفاده کنی ای پیت بشه خارج کشور همون سایت صفه دوم گوگوله.
  میشه راهنماییم کنین

  1. به کشور سرور بک لینک ها ربط داره.اون سایت برای جستجو کنندگان کشور آی پی شما که با فیلترشکن تغییر کرده که رقابتشم خیلی کمتر هست به طور خواسته یا ناخواسته بهینه شده.

 25. من فکر میکنم تعداد کاربران گوگل انالیتیک ک دسترسی دارن هم توش تاثیر داره

  و انگار که کسی که بیشتر ی موضوع رو سرچ میکنه اون موضوع برای اون ادم نتایجش یکم فرق میکنه. شاید به همین جریان کش و اینا ربط داره، البته جدای از مبحث سرچ لوکال و گلوبال -اگه میشه ی مطلب هم درباره این نوع سرج بگین

 26. عالی بود مرسی از مطلب خوبتون همش خوندم ولی یجاهایی نیاز به مطالعه بیشتر دارم چنتاش نفهمیدم…
  اگه لیست جدیدی از طرف گوگل منتشر شد حتما قرار بدید

  1. مقالات سئوروز هیچ کدوم ترجمه از جایی نیستند که بخوایم از جای دیگه چیزی بذاریم.خود گوگل هم هیچ وقت نمیاد فاکتور هاش رو بگه! لیست قدیم هم وجود نداره که بخواید منتظر لیست جدید باشید!

 27. نکته به نکته خوندم عالی بود
  یه سوال داشتم
  من برای سئو از افزونه yoast وردپرس استفاده میکنم قبلا از چند سئوکار پرسیده بودم که میزان محتوی روی رتبه تاثیر داره یا نه و اونا گفتن هیچ تاثیری نداره و یک خط محتوی خوب بهتر از یک صفحه محتوی بد هست البته هنوزم همه همینو میگن اما ایا ۵ سطر محتوی خوب بهتر از یک سطر محتوی خوب نیست؟یعنی میزان محتوی تاثیر داره یا نه؟افزونه فقط وقتی سئوی مطلب رو تایید میکنه و سبز میشه که علاوه برا رعایت کل نکاتی که اینجا گفتید متن محتوی برای هر مطلب هم بالای ۳۰۰ کلمه بشه

  1. محتوای خوب، هر چه بیشتر باشه بهتره.بقیه هم شما رو درست راهنمایی کردند.من کاری به افزونه ندارم و اون رو ملاک قرار نمیدم.خود پست های سئوروز، نارنجی هستند و ما اصلا کاری بهش نداریم.

 28. سلام..خسته نباشید..یه ماهه که یه سایت دانلود آهنگ باز کردم. صفحات که ایجاد میکنم دور روز دیر تر تو گوگل ایندکس میشه. گوگل هر روز به سایتم سر میزنه ولی مطالب دو روز پیش و ایندکس میکنه و هر مطلب دو رو میکشه ایندکس بشه.. تو وبمستر هم مپ سایتم و دادم که ۵۶۰۰ تا صفحه داره ولی نوشته ۴۲۰۰ تاش ایندکس شده .. میخواستم بدونم سایتم مشکل داره یا چون تازه تاسیسه و رتبه خوبی نداره صفحاتش همون روزی که مطلب و میزارم ایندکس نمیشه؟؟ ممنون میشم یکم راهنمایی کنین

 29. عجب مقاله جامع و کاملی
  به به

  دست شما درد نکنه
  زحمت کشیدید
  واقعا لذت بردم
  توی حوزه سئو خیلی تحقیق دارم
  وب سایت شما و یه وب سایت دیگه من رو کاملا غرق خودشون کردن
  یعنی رفتن یه پک آموزش ۱۲۸ هزارتومنی خریدم نمیرسم ببینم انقدر که درگیر خوندن این دو تا سایتم
  عالی
  ویدیو بدید اقا
  ویدیو بدید ملت بیشتر استفاده کنن از علمتون

  همیشه موفق باشید
  یاعلی

 30. سلام
  ممنون از مطالب جامعتون
  سوالی داشتم
  این که وقتی لینک های کوتاه شده (goo.gl) هم به صورت بک لینک محاسبه می شوند؟
  تاثیر مثبت خواهد داشت یا منفی؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. منفی بودن اثر بک لینک، به ریدایرکت بودن و غیر مستقیم بودنش ربط نداره.به این سادگی نیست که بگید این لینک ها اثر مثبت دارن یا منفی.اما صرفا به خاطر غیر مستقیم بودنشون، خیر، اثر منفی ندارن و اگر قرار باشه اثر مثتبی داشته باشند، اثر مثبتشون، به اندازه لینک مستقیم نیست.

 31. سلام و وقت بخیر دوست عزیز
  اگه همین الآن یه کلمه کلیدی برای سایتم تعریف کنم چند روز یا ماه طول می کشه گوگل این کلمه رو تو نتایج جستجوهاش نشون بده.
  با احترام علیزاده

 32. سلام اقای طاووسی عزیز.خسته نباشید میگم بابت تهیه و نگارش مطالب خوب و کاربردیتون
  اگر اجازه بفرمایید بخشی از این مطلب رو در یکی از نوشته های خودم استفاده کنم و البته که با ذکر منبع و لینک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *