استفاده از Google Trends اشتباه رایج برای تشخیص رقابت!

GoogleTrends ابزاری مفید و ساده برای بررسی نسبی میزان جستجوی کلمات کلیدی و عبارت هاست که از طریق آدرس http://www.google.com/trends/explore می توانید از آن استفاده کنید.گوگل Trends شامل بخش های زیادی است و می توانید در آن از طریق لینک صفحه نخست این ابزار ، به عبارت هایی که در جهان بیشتر جستجو شده اند، دسترسی پیدا کنید و متوجه شوید، چه چیزی مورد استقبال عموم قرار گرفته و مردم جهان در حال حجوم به چه موضوعاتی هستند و یا چه موضوعاتی در حال از دست دادن محبوبیت خود هستند.Trend در لغت به معنای گرایش است.ابزار گوگل ترند، میزان افزایش و کاهش گرایش جستجو کنندگان به کلمات کلیدی که در گوگل جستجو می شوند، را نشان می دهد.

اما فراموش نکنید، آماری که گوگل ترند ارائه می کنید کاملا نسبی است.همانطور که از نامش مشخص است میزان گرایش و روند را نشان می دهد.اگر کلمه کلیدی x ، روند دوبرابری نسبت به سال گذشته دارد، دلیل نمی شود فکر کنید  میزان گرایش مردم به کلمه کلیدی y که کاهش سه برابری نسبت به سال گذشته دارد، کمتر است.زیرا ممکن است کلمه کلیدی y با وجود کاهش محبوبیت، هنوز دارای تعداد جستجو کنندگان بیشتری باشد.(x و y مثال است).اگر یک کلمه کلیدی (یا عبارت) وارد کنید، تنها نسبت به خود آن کلمه و تاریخچه آن ، میزان جستجوی آن نمایش داده می شود و همیشه مقداری بین صفر تا صد است.

اگر چند عبارت وارد کنید، بر اساس کل عبارت ها به صورت نسبی ، میزان جستجو نمایش داده می شود .در حقیقت گوگل ترند فقط پیک (peek) را نمایش می دهد.

به مثال زیر توجه کنید.عبارت شارژ ایرانسل را بررسی کردیم:

آموزش گوگل ترندز - تشخیص اشتباه رقابت

 

همانطور که مشاهده می کنید رست است که عبارت شارژ ایرانسل، دارای نموداری رو به افت است.اما دلیل نمی شود تصور کنید، چون رو به افت است، یعنی دیگر رقابت کمی دارد و میزان جستجوی آن کم است.توجه کنید “رو به افت است”.یعنی مثلا اگر سال ۲۰۱۲ ماهانه ۷۰۰ هزار بار جستجو می شد، اکنون در سال  ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ ، حدود ۳۰۰ هزار بار جستجو می شود(نصف سال ۲۰۱۲) .لذا نمودار رو به افت است.گوگل ترند به ما تعداد جستجو را نشان نمی دهد.تنها میزان نسبی را بین عدد صفر تا صد نشان می دهد.

به مثال زیر توجه کنید:

 

آموزش google trends - اشتباه رایج

اینبار درب اتوماتیک را بررسی کردیم.همانطور که می بینید، بر خلاف “شارژ ایرانسل” ، کاملا رو به رشد است و از سال ۲۰۱۴ نسبت به سال ۲۰۱۲ تقریبا رشد دو برابری دارد.اما این به معنی آن نیست که از عبارت “شارژ ایرانسل” رقابتی تر است.زیرا ممکن است، عبارت “درب اتوماتیک” ، در طول ۲ سال، از ۱۰۰ جستجوی ماهانه، به ۲۰۰ جستجوی ماهانه رسیده باشد که هم ۱۰۰ و هم ۲۰۰ عدد بسیار پایینی است.اما خب، ۲۰۰ دوبرابر ۱۰۰ است و در نتیجه، گوگل ترند، رشد دو برابری نشان می دهد.بنابراین نباید صرف این نمودار، تصور کنید، که رقابت “درب اتوماتیک” بیشتر از “شارژ ایرانسل” است.

 

با توجه این توضیحات، طبیعی است که اگر نمودار یک عبارت رو به رشد است، و عبارت دیگر رو به افت، است نباید، تصور کنید، عبارت رو به افت، جستجوی کمتری دارد.اگر دو عبارت را وارد کنید ، کاملا مشخص می شود که رو به رشد عبارت اول، هنوز به میزان رو به افت عبارت دوم نمی رسد.مانند تصویر زیر.

 

آمار نسبی google trends - گوگل ترندز

 

 

اما همینجا هم برای قضاوت زود است و داستان پیچیده تر از آن است که تا اکنون گفتم.نباید تصور کنید عبارتی که دارای عدد بیشتری است و در نمودار جایگاه بیشتری دارد، لزوما عبارت پر ترافیک تری است.برای اثبات این موضوع مثالی می زنم.

عبارت “درب اتوماتیک” و “در اتوماتیک” را با هم بررسی می کنیم:

 

آمار نادرست google trends

 

همانطور که در تصویر می بینید، عبارت “در اتوماتیک” دارای در سطح بالاتری در نمودار قرار دارد و رو به رشد هم هست.اما اگر همین دو عبارت را در Google Keyword Planner مشاهده کنید به عمق ماجرا پی می برید:

مقایسه google trends و google keyword planner

می بینید؟ عبارت “در اتوماتیک” با وجود اینکه در گوگل ترند، وضعیت بهتری دارد، به صورت میانگین، ماهانه ۱۷۰ بار جستجو می شود ولی عبارت “درب اتوماتیک” که در گوگل ترند، دارای جستجوی کمتری است، ۵۴۰۰ بار در ماه جستجو می شود.یعنی حدودا ۳۰ برابر “در اتوماتیک” .

اینجاست که کلیه محاسبات شما در گوگل و میزان ترافیک و تشخیص رقابت، غلط از آب در می آید.این لینک که استناد گوگل است مشاهده کنید.گوگل دقیقا اشاره کرده است، که آماری که نمایش داده می شود، آمار غیر مطلق است و عدد آن نرمال سازی شده است.از شما خواهشمندم دیگر، خود را با اطلاعات نسبی گوگل ترند درگیر نکنید.تنها از ان برای اینکه ببینید، میزان رشد و افت، (هجوم کاربران یا زدگی کاربران از کلمات کلیدی) رو به رشد یا افت است استفاده کنید.نه برای تشخیص رقابت و ترافیک.لطفا آموزش تشخیص صحیح رقابت کلمات کلیدی را مطالعه کنید.

 

به روز رسانی:

با تشکر از کاربر عزیز رضا که در کامنت، درباره نقش کوتییشن در استفاده از گوگل ترندز اشاره کردند.در حقیقت با استفاده از کوتیشن، تعداد (در نمایش چشمی نموداری.نه دقیق) به نسبت سایر کیورد ها، معلوم میشه.یعنی کیوردی که سرچ بیشتر داره،بالاتر از کیوردی که سرچ کمتری داره، در نمودار ، ظاهر میشه.

اطلاعات بیشتر درباره نحوه سرچ کردن در گوگل ترندز:

https://support.google.com/trends/answer/4359582?hl=en&ref_topic=4365530


مطالب دیگر را از دست ندهید!

22 دیدگاه

 1. سلام و خسته نباشید خدمت اعضای فعال سئو روز خصوصا طاوسی عزیز…
  ممنون از مطالب مفید و دید متفاوت و جالبتون راجع به سئو نسبت به دیگر وب سایت های موجود اگه امکانش هست یه مقدار کیفیت صدای ویدئوهاتون رو بالاتر ببرید خیلی عالی میشه مطالبتون واقعا به روز هستند،ویدئوهای بیشتری هم تولید کنید ممنون میشیم خسته نباشید

 2. میشه دقیق تر توضیح بدید که نرمال سازی آمار و نسبی بودنش چطور باعث این اتفاق در مورد این دو کلمه شده؟

  1. برای مثال کلمه الف اول ۱۰ بار جستجو میشه بعد شده، ۴۰ بار.بنابراین آمار ترندز ۴ برابر میشه.اما کلمه ب اول ۴۰۰ بار جستجو میشده الان حتی کمتر شده و رسیده به ۳۰۰ .بنابراین امار کلمه ب که ۴۰ برابر کلمه الف هست، در ترندز رو به افت هست! در حالی که سرچش ۴۰ برابره.برای جزئیات بیشتر به لینک خود گوگل درباره نرمال سازی و پیک (peek) جستجو مراجعه کنید.

 3. صرفا جهت یادآوری: زمانی علاقه ندارید یک کامنت به صورت عمومی نمایش داده بشه عرف اینه که پاسخش رو به صورت خصوصی ارسال کنید.

  1. به جز کامنت های اسپم، همه رو تایید می کنیم حتی اگه پاسخی ندیم و هیچ فیلتر و سانسوری برای نمایش کامنت کاربران نداریم.

 4. با سلام.
  تعریف avg monthly searches این است (https://support.google.com/adwords/answer/3022575?hl=en):
  Average monthly searches (“Avg. monthly searches”): The average number of times people have searched for the exact keyword based on the location and Search Network targeting that you’ve selected. By default, we average the number of searches for the term over a 12-month period.
  بنابراین، نتایجی که نشان می‌دهد براساس موقعیت و شبکه‌ی هدفی که تعیین کرده‌اید تعیین می‌شود.
  درنتیجه به نظر می‌رسد نتایج گوگل ترندز در حالت کلی دقیق‌تر باشد، چون ادوردز نتایج را طبق شبکه‌ی هدف و موقعیت فیلتر می‌کند.

  1. ترجمه خوبی نکردید دوست گرامی.نباید متون رو به صورت تحت الفظی ترجمه کنید.منظور از (location and Search Network targeting that you’ve selected) کشور، و سایر فیلتر هاست که شما انتخاب و اعمال کردید و به طور پیشفرض بدون فیلتر هستند و هیچ فیلتری در انتخاب نشده.در نتیجه، فیلتری که شما میگید، اعمال نشده و با انتخاب شماست که اعمال میشه.ضمن اینکه، ترندز، پیک هست.همیشه آمارش صفر تا صد هست.هیچ وقت یک آماری که ماهیت Peek داره نباید با آماری که ماهیت تعدادی داره، مقایسه کنید.

   1. از پاسخت متشکرم.
    یک سوال: در نمودار مقایسه‌ی “درب اتوماتیک” با “در اتوماتیک” در گوگل ترندز، “در اتوماتیک” بالاتر هست. البته قبول دارم که آمار ارائه شده ماهیت تعدادی نداره و ماهیت نسبی داره، ولی به هر حال در یک لحظه‌ی زمانی، سهم عبارت “درب اتوماتیک” پایین‌تر از “در اتوماتیک” بوده است. یعنی تا اونجایی که من اطلاع دارم، در هر نقطه از گوگل ترندز، سهم یک کوئری نسبت به کل کوئری‌ها در همان زمان مشخص می‌شه. بنابراین، درست است که تعداد را مشخص نمی‌کند، ولی اگر دو کلمه را در یک نمودار مقایسه کنیم و در یک نقطه از زمان، یکی از دیگری بالاتر باشه، اونی که بالاتره درصد بیشتری از کوئری‌ها را دریافت کرده. حالا نمی‌دونم چرا در adwords تعداد مربوط به “درب اتوماتیک” بیشتره. اینطور حدس زدم که تنظیماتی که شما وارد کردید آمار را جهت‌دهی کرده است که ظاهراً می‌فرمایید تنظیماتی وارد نکرده‌اید.

 5. سلام. به جز کلیاتی که فرمودید (در مورد مقایسه دو کلیدواژه کاملا متفاوت مثل شارژ ایرانسل و درب اتوماتیک که متوجه ارتباطشون در بحث بررسی کلیدواژه های حیاتی یک کسب و کار نشدم!)، انچه که شما در بالا نشون دادید رو درست معرفی نکردید. زمانی که کاربر درب اتوماتیک رو در Trends رصد میکنه در واقع گوگل تمام عباراتی رو که شامل “درب” + “اتوماتیک” رو میشه با هر ترتیبی در مقیاس آماری خودش لحاظ میکنه. البته هیچ اشتباه تایپی یا عبارات جمع و مفرد رو شامل نمیشه. لذا، در عبارت درب اتوماتیک گوگل عباراتی از قبیل “قیمت درب اتوماتیک”، “طرز کار درب اتوماتیک”، و … رو محاسبه میکنه. بی هیچ توضیح اضافی واضح هست که “در اتوماتیک” میتونه شامل واریاسیون های بسیار بیشتری نسبت به “درب اتوماتیک” در عبارات مورد جستجو بشه و لذا، میزان جستجوی بیشتری رو در آمار Trends نشون میده. برای درک بهتر عبارات مرتبط با تمایلات جستجو در Trends حتما باید به قسمت Related Searches رجوع بشه و اونجا عین واژه هایی که مردم جستجو میکنند رو میشه مشاهده کرد. لذا، برای اینکه دقیقا متوجه بشیم که دو عبارت مرتبط و مجزا دقیقا نسبت به هم چه میزان ترافیک جستجو رو شامل میشن باید اونها رو داخل “” قرار بدیم. برای ملاحظه نحوه جستجوی عبارات در Trends این صفحه رو میتونید مطالعه کنید: https://support.google.com/trends/answer/4359582?hl=en&ref_topic=4365530
  حال اگر هر دو واژه “در اتوماتیک” و “درب اتوماتیک” رو در Trends به صورتی که داخل “” قرار دارند مقایسه کنیم میبینیم که “در اتوماتیک” نسبت به “درب اتوماتیک” جستجوی بسیار پائینتری داره و لذا کاملا منطبق بر نتایج Keyword Planner هست. لذا، باید عرض کنم که Google Trends ابزار بسیار مناسبی در راستای بررسی کلمات پر جستجو محسوب میشه و استفاده درست از اون نه تنها اشتباه نیست بلکه کاملا کاربردی هست بویژه در جستجوهای محلی که بررسی نتایج Trends اجتناب ناپذیر هست.
  با تشکر از وبسایت شما و تلاشی که برای آشنایی بیشتر کاربران با تمایلات روز SEM دارید.

  1. مقایسه دو کیورد بی ربط شارژ ایرانسل و درب اتوماتیک، ارتباطی به “بررسی کلید واژه حیاتی کسب و کار” نداره! موضوع بحث، چیز دیگه ای هست.این آموزش هیچ ربطی به روش انتخاب کلمه کلیدی نداره.آموزش انتخاب کلمات کلیدی رو در اینجا مطالعه کنید.اما درباره کامنت شما، متشکرم.خودم استفاده کردم.نکته اصلی و مفید کامنت شما، استفاده از کوتیشن بود که نکته بسیار مهمی هست که خودم بلد نبودم و با این حساب، خیلی موارد و محاسبات تغییر میکنه و به قول شما، با اینکه تعداد مشخص نیست، ولی تعداد به نسبت سایر کیورد های مشابه، مشخص میشه(مثل مقایسه درب و در اتوماتیک با کوتیشن).سر فرصت مناسب، با احتساب کوتیشن و لینکی که ارسال کردید، این پست رو با ذکر تشکر از شما ویرایش می کنم.

 6. سلام

  محسن جان دمت گرم ، واقعا با این پاسخ آخرت خیلی حال کردم ، اینکه شما به راحتی اذعان می کنید که مثلاً یه نکته رو اطلاع نداشتید واقعاً جای تقدیر داره ، به جرات میگم شما از اصول و قوائد نویسندگی و ارتباط با مخاطب کمال استفاده رو میبرید و مهمتر اینکه تحت هر شرایطی اصول حرفه ای مقاله نویسی و آموزش رو رعایت می کنید و این نکته ای که بسیاری از هموطنان ما متاسفانه حتی با کمترین سطح دانش از موضوعات مورد بحث به هیچ وجه براشون قابل قبول نیست و ترجیح به حذف کامنت مخاطب و بعضاً بلاک کردن ip برای عدم مزاحمت (از دید کوتاه و پرت این دسته نویسندگان آماتور) کاربر می دهند که من خودم بسیار با این مسئله مواجه شدم ، حتی شده در کامنت خصوصی یا ایمیل با فحش و ناسزا مواجه شدم که : مرتیکه … مثلا می خوای بگی خیلی بلدی … یا بگی من بی سوادم …. ؟ آخه … آبروی منو پیش کاربرای سایتم ببری چی بهت میرسه !!!! ……

  برخورد تا برخورد !! خودتان قضاوت کنید .

  قسمت های … رو هر جور خودتون راحتید در نظر بگیرید !!! تا این حد !!!!

  1. دقیقا درست می فرمایید. انتشار این کامنت و پاسخشون بسیار شجاعانه بود و باعث شد من علاقمند بشم بیشتر با ایشون در ارتباط باشم.

 7. با استفاده از ” کوتیشن در کلمات در گوگل ترند، می تونیم به جای گوگل کیورد از گوگل ترند استفاده کنیم؟

 8. سلام ممنون .

  یک سوالی که ذهن من رو درگیر کرده این هست :
  فکر کنید یک واژه مثل PO.n که در پهنای باند ایران در هر سایتی باشد فیلتر است و کاربران ایرانی میدانند که باید در این مورد از فیل.رشک. استفاده کنند . پس عمومآ با تونل و ای.پی غیر ایرانی این موارد را جستجو میکنند پس برای واژه مربوطه google trends و google keyword planner باز هم نتیجه درستی میتونند به ما بدند ؟

  1. کلا گوگل کیورد پلنر، فیلتر کشور ایران رو نداره که ببینید از ایران چقدر جستجو میکنند.چون جستجوی فارسی می زنید، اکثرا ایرانی هستند و اینطور، آمار بدست میارید.اگر کلمات انگلیسی باشن، شما نتیجه جهانی رو می بینید که معلوم نیست ازونها چند درصد ایرانی هستند.برای این موارد، باید متوسط درصد استفاده ایرانی ها از آی پی های غیر ایرانی رو، لحاظ کنید که بتونید به آمار حدودی دست پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *