چرا بک لینک و محتوا در سئو، مثل قبل موثر نیست؟

 

دانلود ویدئو دلیل بی اثر شدن بک لینک و محتوا در سئو ۱۲۸۰*۷۲۰ (۱۰۳MB)
دانلود ویدئو دلیل بی اثر شدن بک لینک و محتوا در سئو ۳۶۰*۶۴۰ (۳۲MB)

موضوع این ویدئو اختصاص داره به این سوال که چرا لینک دیگه مثل قبل موثر نیست! چرا کارهای سئویی که ما همیشه انجام میدادیم و جواب می گرفتیم دیگه موثر نیست!
محتوای ویدئو، از متن این پست، خیلی کامل تر و دقیق تر و بی پرده تر هست! توصیه جدی میکنم، ویدئو رو با دقت ببینید و فقط به متن این آموزش اکتفا نکنید.

سوال اینجاست:
چرا دیگه بک لینک موثر نیست؟
چرا دیگه لینک سازی های ما اثر نداره؟
چرا دیگه لینک بیلدینگ، اثرش کم شده؟
چرا تولید محتوای با کیفیت ما، اونقدر باعث رشد رتبه ما نمیشه؟
چرا گوگل دیگه بی تفاوت شده نسبت به همه چی؟
چرا وقتی روش های لینک سازی رو هم تغییر میدیم باز اثری نداره؟

آیا سوالات بالا درسته؟واقعا اثر نداره؟!
بخشی از پاسخ رو دقیقا ۳ سال پیش در مطلب خاصیت تضریبی فاکتور های سئو اشاره کردیم!

جواب سوالات بالا اینه: فاکتور های سئو به هم شدیدا وابسته شدند!
نه تنها به هم خاصیت تضریبی داشتند و دارند بلکه شدیدا به هم وابسته تر شدند.اگر بخوام خیلی آماتورانه و مبتدی بگم، یعنی شما باید لینک، محتوا و رضایت کاربر رو در کنار هم داشته باشید.اگر بخوام به صورت حرفه ای بگم، باید گفت دیگه زمونه این گذشته (چند سال هست که گذشته) که با کلمه کلیدی بک لینک بخرید، لینک ایجاد کنید یا… و منتظر باشید با اون کلمه کلیدی توی گوگل رشد کنید!

اینطور نیست که تصور کنید محتوای خوب و با کیفیت ایجاد کنید، و منتظر باشید توی رقابت های متوسط به بالا، از رقبا پیشی بگیرید!

وابستگی فاکتور ها به هم یعنی شاخص های برندینگ، لینک ، محتوا و رضایت کاربر در کنار هم!

خود لینک سازی، به اندازه کافی پیچیدگی های خودش رو داره و اصول زیادی داره.اصول هم معنیش این نیست که توی فوتر لینک نخرید، یا کلا لینک نخرید یا اینکه Ancher Text های مختلف بذارید! این ها هم اصول چند سال پیشه که حالا به تکنیک های لینک سازی توی اموزش جداگونه به صورت مفصل، میپردازیم.

بخشی از شاخص های برند، به بازدید های سایت شما مرتبط هست یعنی افرادی که مستقیم اسم دامنه شما رو تایپ میکنند و وارد وب سایت شما میشن و این موضوع به شدت موثر هست.برای این کار نباید پاپ آپ بخرید! بازدید ها و ورودی های شما، باید طبیعی باشن! بازدید طبیعی یعنی کاربری که بعد از ورود به سایت شما، روی لینک های داخلی شما کلیک میکنه و به مقدار طبیعی ماندگاری داره.ماندگاری کاربر در سایت، مهمه نه در صفحه! وقتی کاربر وارد صفحه ای از سایت شما میشه، بیست دقیقه نمیشینه به صفحه مانیتورش که سایت شماست نگاه کنه! مگر اینکه مثل همین مطلب، مثل سایر مطاب سئوروز، محتوا یا ویدئویی باشه که کاربر رو درگیر کنه! کاربر بعد از ورود به سایت شما(هر صفحه ای) روی لینک های داخلی، منو و… کلیک میکنه و خلاصه با سایت شما ارتباط برقرار میکنه.کلیک میکنه و از صفحه ای به صفحه دیگه میره و… .و از همه مهمتر، وقتی سایتی داشته باشید که موجب رضایت کاربره، کاربر به سایت شما بر میگرده.یعنی New Visitor شما تبدیل به Returning Visitor میشه.

اینکه بازدید کننده سایت شما تبدیل به بازدید کننده بازگشتی یا همون Returning Visitor بشه، و در کنارش، میزان ماندگاری طبیعی و مناسب و کلیک روی لینک های داخلی داشته باشه، از نظر گوگل، بخشی از شاخص های برند شما، تامین شده.شاخص برند یعنی اینکه سایت شما چقدر در بین مردم، در حوزه خودش معروف هست و چقدر کاربران تمایل دارن به اون سایت.این برای گوگل خیلی خطرناکه که سایتی که کاربر ها دوستش دارن و بازدید کننده ثابت داره و برندش رو آدم ها میشناسن، در نتایج خودش با کلمات کلیدی مرتبط با اون سایت، (به شرط رعایت On Page) بالا نیاره و در رتبه خوبی در نظر نگیره.چون رسالت اصلی گوگل، رضایت کاربراش هست.اینکه کاربرانش یعنی جستجو کنندگان در گوگل، نتایجی رو ببینند که دقیقا دنبالش بودند.
حالا تصور کنید شما درباره خرید شارژ مستقیم ایرانسل در گوگل جستجو کنید و اثری از خود اپراتور ایرانسل نباشه! چه افتضاح بزرگی برای گوگل هست! که البته مسئولین سایت های اپراتور ها به خاطر رعایت نکردن حداقل های On Page SEO ، همچنان رتبه خوبی ندارن.

شاخص های برند، گره خورده با شاخص های رضایت کاربر هست.یعنی به جز ورودی ها و بازدید های شما، این بازدید ها باید ویژگی هایی چون Time on site طبیعی و مناسب، Page View مناسب یا همون کلیک روی لینک های داخلی و گشت و گذار کاربر در صفحات شما و تبدیل شدنش به بازدید کننده بازگشتی (Returning Visitor) داشته باشن. به علاوه اینکه همه اینها، باز خودشون در لایه عمیق تری، شاخص هایی برای طبیعی بودن مثل دارن مثل متفاوت IP و ISP و مرورگر و زمان های بازدید مناسب و خیلی موارد دیگه که در ویدئو ، دقیق و کامل به این موضوع پرداخته شده.اگر هنوز ویدئو رو ندیدید، توصیه می کنم همینجا خوندن رو متوقف کنید و ویدئو رو Play کنید تا مطالب بیشتری رو از دست ندادید!

شاخص موثر دیگه درباره بک لینک ها، کلیک روی اونهاست! اینطور نیست که بک لینکی که روش کلیک نشه موثر نباشه.اما بک لینکی که روش کلیک بشه، به شدت تاثیرش متفاوت هست با بک لینکی که روش کلیک نمیشه! مشکل هم اینجاست که شما نمیتونید به راحتی کاری کنید که روی بک لینک هاتون کلیک شه مگر با هزینه های خیلی زیادی که اصلا به صرفه نیست!

شاخص موثر دیگه کلیک روی لینک های شما در شبکه های اجتماعی هست! اینکه کاربران از شبکه های اجتماعی بازدید کنند و بعد، به پستی از سایت شما بربخورن، و روی لینک های شما کلیک بشه.

ما مدتی بود که دنبال روشی بودیم که بتونیم با هزینه کم روی پروژه های خودمون، این موارد رو پیاده کنیم و هر روشی عیب های خودش رو داشت و در آخر به راه حلی نرسیدیم که بازدید کننده های طبیعی با ماندگاری در سایت مناسب و کلیک روی لینک داخلی و نرخ خروج آنی کم و وفادار (بازگشتی یا Returning Visitor) داشته باشیم.یعنی راه حلی که شاخص های برند و رضایت کاربر و همچنین کلیک روی بک لینک رو به صورت طبیعی در کنار هم داشته باشیم تا اینکه خودمون، سیستمی طراحی کردیم که این نیاز رو برطرف کنه و بعد از گذشت یک سال استفاده به صورت Private ،تصمیم گرفتیم این سیستم رو تحت عنوان بازدیدیار،در اختیار عموم قرار بدیم.

نکته مهم اینجاست که زمانه سئوی الان با یک کار پیش نمیره.شما همه فاکتور های On page و محتوا و لینک سازی رو داشته باشید که هر سه اینها خودش دنیای وسیع و گسترده ای داره و کنار اینها، شاخص های برند و شاخص های زضایت کاربر رو هم داشته باشید که این سیستم(بازدیدیار) بخش عمده ای از نیاز شما رو برای شاخص های برند و رضایت کاربر و یکی از شاخص های مرتبط با تاثیر گذاری بک لینک یعنی کلیک روی بک لینک(Referral Visit) رو، برطرف میکنه و صرفا مکمل کم هزینه ای هست برای پروژه های سئوی شما.

شما در کنار On Page قوی، تولید محتوا با ساختار مناسب در صفحات، UX مناسب، لینک بیلدینگ صحیح، نیاز به این سیستم دارید یا اینکه نتایجی که بازدیدیار برای شما به وجود میاره یعنی بازدید کننده هایی با کلیک روی لینک های داخلی، ماندگاری طبیعی، بازدیدکننده های بازگشتی، کلیک روی بک لینک، ورودی گوگل به صورتی که در ویدئو اشاره کردم و… رو باید به هر روشی که براتون مقدور هست و در توانتون هست، برای وب سایتتون، به وجود بیارید و یا اینکه با هزینه های تبلیغات بسیار زیاد و گسترده که هزینش(صرفا در اینترنت و وب) بسته به رقابت موضوع وب سایتتون بین ماهانه ۲ تا بیش از ۵۰ میلیون تومن میشه، این نتایج رو به وجود بیارید.

در نتیجه، نه این سرویس های این سیستم به تنهایی، نه لینک سازی به تنهایی، نه تولید محتوا به تنهایی، نه رعایت On Page SEO به تنهایی، برای شما نتیجه به وجود نمیاره.همه فاکتور ها در کنار هم یعنی نتیجه و هر چقدر سطح رقابت کلمات کلیدی شما بیشتر باشه، این وابستگی فاکتور ها و رعایت کردن همه چیز در کنار هم، اهمیت خودش رو بیشتر نشون میده.


مطالب دیگر را از دست ندهید!

9 دیدگاه

 1. ممنون از ویدئوی خوب شما
  فرض کنید برای یک سایت بازدید کننده بازگشتی معنی نداشته باشه.
  مثلا سایتی در زمینه گردشگری یک جای خاص که وقتی کسی از سفر برگشت دیگه کاری به اونجا نداره که بخواد سایت رو ببینه.
  حالا قراره این سایت با یکی دو سایت دیگه که در زمینه گردشگری فعال هستن، رقابت کنه. اون دو سایت محتوایی هستن و درباره همه جا مطلب مینویسن. این دوسایت مطمئنا بازدید کننده بازگشتی بیشتری خواهد داشت.
  با این حساب فکر میکنید سایت ما باید تو چه موردی بیشتر کار کنه که بتونه کمبود بازدیدهای بازگشتی رو جبران کنه.

  1. از اینور فکر نکنید.ازون طرف حساب کنید.شما کار خودت رو بکن.نه اینکه بخاطر بازگشتی جمع کردن سیاستت رو عوض کنی.شاخص شما برای اینکه سمت چه کاری و چه محتوایی برید نرخ تبدیل باید باشه.نه بازگشتی بودن.بازدید بازگشتی همیشه کمتره.یک درصد الی سی درصد حدودا.اونم بعد از گذر زمانی که فقط بازدید کننده جدید داشتید.بازدید بازگشتی صرفا برای طبیعی سازی هست و نقش مکمل داره.همین.

  1. سئوکارهایی مثل شما که از کامنتشون مشخصه یک خط از مطلب یا یک دقیقه از ویدئو رو نخوندن و به قصد درج لینک، کامنت میذارن و این کار ها، روششون هست، قطعا نمیتونن کاری انجام بدن.

 2. سلام خسته نباشید :

  من الان یک سئوالی داشتم ، من الان یک برنامه نویس هستم خوب یک محصولی رو میسازم : مثلا یه افزونه وردپرسی خوب این رو من زمانی میتونم فروش داشته باشم که رتبه خوبی رو به دست بیارم

  من همش روی محتوا کار میکنم ، ایا به نظر شما این که فقط روی محتوا فوکوس کنم ، و هی محتوا بسازم و داخل محتوا ها بهم لینک بدهم و شبکه لینکیم رو قوی کنم این گونه احتمالا موفقیت دارم ؟

  یا این که من اشتباه میکنم و باید روی اف پیچ سئو هم کار کنم ؟

  1. بعضی موضوعات که رقابت نداره، اکیه که اصلا off page کار نکنید.ولی در کل این کار شما ناقص هست.سئوی کلاه سفید هم بخش off page داره که آف پیجش تبلیغات و برندسازی هست.کلاه خاکستری هم شبیه سازی همین موارد و لینک سازی هست.سایتی که برند نیست و از سمت جامعه وب، محبوبیت نداره و بهش اشاره ای نشده و reputation نداره، قطعا سایت قوی ای نیست.مثل یه متخصص قوی ای میمونه که نشسته تو خونه داره کتاب مینویسه ولی هیچ کس کتابشو و خودشو نمیبینه و این متخصص رو نمیشناسه.لینک های داخلی هم وقتی از بیرون به دامنه شما لینک میشه، اثر اصلی خودشو نشون میده.مثل اینکه بارون نیاد و شما تو بیابون کلی مسیر های گذر آب و آبیاری قرار دادید.صفحات شما اعتباری کسب نکردن از بیرون که بخوان بین همدیگه پخش کنن.

 3. اینکه هر جای مطلب مثلا کلمه “لینک سازی” بود ربات گونه به یک صفحه لینک بشه آیا اسپم نیست؟ ایا کمکی به لینک سازی داخلی و شبکه سازی می کنه ؟ جدیدا هم سایتتون افت کرده از لحاظ جایگاهی دلیلش چی می تونه باشه؟ از اپدیت های جدید گوگل در سال ۲۰۱۸ می تونه باشه ؟

  1. ربات گونه یعنی چی؟تکرار زیاد بشه؟نه لینک داخلی زیاد اسپم نیست فقط کاربر رو اذیت میکنه اگه نزدیک هم باشه اون لینک های داخلی.کمک میکنه ولی اینکه لینکی تکرار بشه و نشه، فرقی نمیکنه برای گوگل.در هر صورت کمک میکنه.درباره رتبه سایت هم من دخیل نیستم.آقای مهدی زاده در جریان هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *