سئوی انجمن و تالار گفتگو | مدیران ناآگاه Forum های ایرانی

سئو فروم ایرانی

ما همیشه فکر می کنیم زرنگیم! ولی در حقیقت، خودمان رو گول می زنیم! این آموزش را با مثالی شروع می کنم که همه ما تهرانی ها، مشهدی ها، و شهر هایی که مترو دارند، با آن آشنا هستیم! (می گویید چه ربطی به سئوی تالار گفتگو دارد؟چند خط دیگر متوجه می شوید!)

یک روز، موقع خروج از gate خروجی مترو هفت تیر بودم.کارتم را به gate خروجی زدم و رد شدم و چند ثانیه نگذشت که یکی از پشت سر، دوان دوان رسید و با حالتی زرنگی و نگاهی عاقل اندر نادان، به من گفت : “کارت نزن موقع خروج! برا چی کارت میزنی؟ از حسابت کم میکنه!” . من هاج و واج او را نگاه کردم و تا خواستم حرف بزنم، به سرعت از روی پله برقی ، دوید و با حس افتخار و زرنگی رفت!(آن بالا، به هر کس زودتر برسد جایزه می دهند!) غافل از اینکه اگر موقع خروج کارت نزنید، به اندازه کل مسافت خط (موقع ورود بعدی) از کارت کم می شود و کسی که موقع خروج کارت نمی زند، در حقیقت سر خودش را کلاه گذاشته است.اما به خاطر نا آگاهی، فکر می کند چقدر زرنگ هست!

مدیران انجمن ها هم همینطور! این جملات چقدر برای شما آشناست؟

– شما نمی توانید موضوع جدید ایجاد کنید.

– امکان مشاهده لینک ها وجود ندارد.برای مشاهده لینک ها ثبت نام کنید

– You are not allowed to view links. Register or Login to view

– امکان مشاهده انجمن ها(!) وجود ندارد.برای مشاهده، ثبت نام کنید.

– هر گونه تخطی از قوانین سایت، منجر به ban شدن و … می شود.

-هر گونه درج لینک در پست ها و امضا ممنوع است!

– ثبت موضوع جدید(topic) ، نیازمند تایید مدیران است.

 

این رفتار ها برای شما آشناست؟

– حذف شدن لینک امضای شما توسط مدیر!(حرف من خطاب به چنین مدیرانی:خب پس چرا امضا رو آزاد گذاشتید؟!!)

– حذف شدن تاپیک شما به دلیل اینکه، کاربر جدید هستید!(حرف من خطاب به این مدیران: من عذر خواهی می کنم که کاربر جدید هستم و فقط یک پست دارم!)

– حذف شدن کاربری شما به دلیل اینکه مدیران فهمیدند دختر نیستید!

– اخطار به شما به دلیل اینکه به منبع ایرانی لینک داده اید! (حرف من خطاب به چنین مدیرانی:اگر سایت های ایرانی خوب نیستند، پس انجمن ایرانی شما هم خوب نیست و چون شخص شما ایرانی است، شخص خوبی نیستید!)

-حذف شدن لینک شما در پست به دلیل اینکه مدیر تشخیص داده است، لینک شما تبلیغاتی است!

 

 

مدیران تالار های گفتگویی که تنظیمات انجمن خود را اینگونه اعمال می کنند و چنین رفتارهایی دارند، فقط سر خود را کلاه می گذارند.این مدیران ، قصد دارند، کاربران را وادار به ثبت نام یا فعالیت کنند، تا تعداد عضو های خود را بالا ببرند و مدیران بی سیاستی هستند.غافل از اینکه موضوعات زیر را بدانند:

۱- ربات های گوگل در سایت ها ثبت نام نکرده اند.وقتی محتوای خود را از کاربران غیر عضو دریغ می کنید، یعنی ربات های گوگل هم، محتوای سایت شما را نمی ببیند! چه شود سایتی که هیچ محتوایی ندارد! آن هم از نوع تالار گفتگو که ماهیتش محتوای کاربرانش است!

۲-ربات های گوگل در سایت های ثبت نام نکرده اند.لینک های انجمن شما را نمی بینند.انجمنی که یک لینک خروجی نداشته باشد، چطور می تواند انجمن مفیدی باشد؟سایت های بزرگ جهانی، در تالار گفتگوی خود چنین کاری نمی کنند!چه انجمنی مفید تر از انجمنی که بتوان لینک های خروجی آن را بدون ثبت نام دید؟ خاصیت انجمن، کاربر محور بودن و پویا بودن آن است.ماهیت انجمن ها، ارائه اطلاعات روز توسط کاربران است.هر انجمن مفیدی، خواه ناخواه، ارجاعاتی به وب سایت های دیگر دارد.کدام انجمن در جهان به تنهایی می تواند آموزش ها و بحث های مفید و لازم را بدون کمک از سایر سایت ها، در خود بگنجاند؟

۳- کاربران بیکار یا مسئول تولید محتوای شما، نیستند! شما فقط یک تالار گفتگو دارید! تخت پادشاهی ندارید! صدها و هزاران تالار گفتگوی ایرانی دیگر، وجود دارند.کاربرانی که در سایت شما فعالیت می کنند و حتی به خود زحمت ثبت نام می دهند، به شما لطف کرده اند!چرا فکر می کنید کابران، وظیفه تولید محتوای انجمن شما را دارند؟کاربران اگر فعالیتی در تالار گفتگوی شما می کنند، به شما لطف کرده اند و شما باید آنقدر انجمن خود را پر بار کنید، که نیازشان برطرف شود.پر بار شدن و شلوغ شدن انجمن شما هم توسط همین کاربران انجام می شود.پس حضور آنها در انجمن شما غنیمت است.چرا از نگاه رئیس و مرئوسی به کاربران نگاه می کنید؟اگر کاربری در بحثی شرکت می کند یا مطلبی می گذارد، چرا نباید حق داشته باشد یک لینک ناقابل در امضای خود داشته باشد؟سلب هر گونه امتیاز از کاربر(عدم امکان درج موضوع جدید، عدم امکان درج لینک و …) ، و پلیس وار بودن تنظیمات انجمن و مدیران انها و رفتارهای پادگانی، به طور غیر مستقیم این معنی را به کاربر القا می کند: “ای کاربر! تو فقط باید برای ما و بدون چشم داشت مطلبی درج کنی و همه فعالیت های تو زیر نظر ما باشد تا تخلفی صورت نگیرد” ، نیازی به توضیح نیست که هر انسانی در برابر چنین القایی ، چه عکس العملی دارد! اگر شما تسلیم وار، به حرف اینطور انجمن ها گوش می کردید، در رفتار خود تجدید نظر کنید!

۴- به کاربران احترام بگذارید. یک متن بلند بالا را به زور، به خورد کاربر می دهید.من خیلی دیدم که حتی تایید قوانین رابه اسکرول صفحه حساس می کنند که مثلا، مطمئن شوند، کاربر همه قوانین را خوانده است! وقتی کاربر حس کند، که در انجمن در فشار قرار دارد، سایت شما را  ترک می کند.همان کاربری که در آینده می تواند برای شما درامد زا باشد(یک کاربر وفادار) ، نیش خندی به قوانین شما می زند و خیلی ساده، کلید ضربدر تب مرورگر خود را می زند!شما مگر چه چیز گرانبهایی که به کاربر عرضه می کنید، که کاربران باید ، اسیر قوانین بی دلیل و سخت گیرانه شما شوند؟ اگر کاربری از جستجوی گوگل وارد سایت شما شود، و ببیند که کل محتوا یا لینک ها قابل مشاهده نیستند، در ۹۹ درصد مواقع، به جای ثبت نام، سایت شما را می بندد(مگر اینکه کارش خیلی گیر باشد).در نتیجه bounce rate سایت شما بالا می رود.همچنین فرایند جمع کردن user در سایت شما، به کندی انجام می شود و یا کاربران فعلی را به مرور از دست می دهید.

۵-پرشین تولز و webhostingtalk  ، مجید آنلاین و سایت های قوی و مشابه دیگری هستند، که یکی از دلایل موفقیت آنها، تفکر باز و زیرکانه مدیران آنهاست.سایتهایی که سخت گیری می کنند، مانند مثال مترویی که زدم، فقط فکر می کنند که زرنگ هستند!آنها فقط سر خود را کلاه می گذارند.این انجمن ها به خصوص پرشین تولز، با سیاست هایی فکر شده، و با امتیازاتی که به کاربران می دهند و در عین حال، با امتیازاتی که از کاربران، سلب نمی کنند، انجمن خود را همیشه زنده و پر محتوا و google friendly نگاه می دارند و در عین حال، روز به روز به تعداد کاربران وفادارشان افزوده می شود.

 

همه اینها، به معنی این نیست که انجمن ها، پر از اسپم شود.یاهر کسی از راه می رسد، یک لینک بی ربط زیر هر پست خود بیندازد! افراط خوب نیست! ولی فعلا درد تالارگفتگو های ایرانی،مشکل، تفریط و سخت گیری بی مورد است.

وقتی موارد بالا را رعایت کنید، بخش اعظمی از سئوی انجمن شما خود به خود انجام می شود.شما فقط نیاز به بهینه سازی داخلی تالار گفتگو (on page seo) و تبلیغات و برند سازی دارید(برندینگ نیز پر هزینه و زمان بر است).اما اگر مواردی که در این آموزش گفته شد رعایت نکنید، به خصوص اگر، انجمن جدیدی هستید، شانس خیلی کم یا صفری برای موفقیت دارید.فراموش نکنید کاربران شما طلا هستند.همین کاربران هستند که انجمن شما رو شلوغ می کنند و رونق می دهند.همین کاربران هستند که رتبه الکسای شما را پایین می آوردند.در نتیجه همین کاربران هستند که موجب می شوند بتوانید از سایتتان کسب درآمد کنید!شما که از پول بدتان نمی آید؟پس لطفا به خاطر منفعت شخصی خودتان، به جای برخورد چکشی و دریغ  کردن امتیاز از کاربران، با سیاست و هوشمندانه، در نحوه مدیریتتان ، تجدید نظر کنید.

 

 

 


مطالب دیگر را از دست ندهید!

27 دیدگاه

 1. مرسی مهندس عالی بود.
  من خودم وبسایت دارم. در سایت اصلی همه چیزو ازاد کردم ولی برای انجمن که بیشتر برای پرسش پاسخ است کاربران باید ثبت نام بکنن.
  اگه فعالیت اصلیم در انجمن بود اونم ازاد میکردم
  ولی در بعضی از سایت ها دیدم مثل یک بخش ویژه هست که معلوم نیست مدیران چه هدفی از زدن اون دارن. اگه واقعا محصولاتی که اونجا میذاری پر ارزش هستنند خب فروشگاه بزن که اینطوری درامدش هم بیشتر است.
  متاسفانه در ایران فقط به همدیگه نگا میکنن . اون هر کاری کرد منم انجام میدم و غافل از اینکه به خود زحمت بدن متفاوت از بقیه باشن

 2. “محسن طاووسی عزیز:همه اینها، به معنی این نیست که انجمن ها، پر از اسپم شود.یاهر کسی از راه می رسد، یک لینک بی ربط زیر هر پست خود بیندازد”

  سلام آقای طاووسی
  در این جا منظور شما دقیقا از لینک بی ربط چیست؟؟
  اساسا” شما به چه چیزی میگن “اسپم یا لینک بی ربط”؟؟

  1. سلام.به اینکه زیر پستی درباره راه کار های اقتصادی، پستی زده بشه (فرض کنید پاسخی درباره همون بحث اقتصادی)، و زیرش(نه تو امضا) لینک یک سایت درب اتوماتیک رو بندازه(به قصد لینک بیلدینگ).

 3. سلام
  عزیز جان شما که تاحالا یه انجمن ۱۰۰ نفری رو مدیریت نکردی چطوری برای انجمن هایی که شاید میلون ها عضو دارن نسخه میپیچی ؟!
  در هر صورت هر انجمن سیاست و استراتژی خودش رو داره
  به نظر میاد این مقاله به نفع دوستانی نوشته شده که میان در بخش نظرات و یا انجمن ها مقالات بی خاصیت کپی پیست میکنند و یک کلمه کلیدی مهمش رو لینک میکنن برای سایت سفارش دهنده و از این طریق میخوان به قول خودشون پولدار بشن و کاسبی کنن در قالب خدمات سئو !

  1. نسخه نپیچیدم.اتفاقا دو انجمن پر بازدید و معروف رو مثال هم زدم.ایجاد محدودیت موجب دفع میشه.چه اشکالی داره چهار نفر بیان متن بذارن به خودشون لینک کنن؟بهتر از اینه که مدیرای اون انجمنا بیان به نام خودشون برای پر کردن مطلب از سایتای دیگه کپی کنن.شما برای اینکه کلمه نتونن لینک کنن، می تونید بی بی کد رو ببندید و فقط بتونن ادرس لینک کپی کنن.من به صورت کلی گفتم که ایجاد محدودیت بیشتر به ضرر خود مدیر هست.فراموش هم نکنید، کسی که رایگان بیاد انجمن شما رو پر کنه، بدون شک بیکار هست.کاربرای حرفه ای و با تجربه، دلشون به حال مطلب انجمن ها نمی سوزه.شما با ایجاد محدودیت جذب اونها رو از دست میدید.حتی کسی که میاد مقاله میذاره به خودش لینک میده، بعدا میاد تو مباحث هم شرکت می کنه. شما باید یک سری امتیاز بدی که یک سری امتیاز بگیری.چرا فکر می کنید کاربر نباید نفع خودش رو در نظر بگیره و بیاد رایگان به فکر انجمن شما باشه؟
   همچنین می تونید این سیستمو پیاده کنید که کاربرایی که تازه ثبت نام کردن، یا فلان تعداد پست دارن، نمی تونن لینک درج کنن.اینجوری اسپمر ها نمیان تو سایت شما(کسانی که فقط به قصد لینک بیلدینگ اومده بودن) .

 4. اتفاقا برخی دوستان من انجمن دارند و از سئوی انجمنشون ناراضی هستند بخاطر همین مسائل ، امثال واقعیت هایی که گفتی محسن جان واقعا ملموس هست تو ایران.

 5. سلام
  بسیار عالی بود
  اینو برای مدیر یکی از انجمن ها فرستادم
  اما خب اهمیتی ندادند

  1. البته ارسال اسپم در انجمن ها هم چیز جالبی نیست (مثل لینک و عنوان لینک کامنت شما).

 6. مثلاً یکی دیگر از زرنگ بازیهایی که انجام میشود این است که برای پربار و به روز نشان دادن سایت توی فرم ارسال دیدگاه، لینک سایت کسی که نظر داده را هم نشان می دهند تا طرف دلش خوش بشه! و بعد یواشکی حذفش می کنن تا دلش خور نشه!البته اگر بخواهید توضیحات زیادی در مورد این کار خودشان می دهند، ولی سوال این است که چرا این توضیحات را هم اول نمی گویند؟!

 7. man khodam daram alan tabligh mikonam ye seri forum ha ejaze sabt link unam kam midan man vaghean follow kardam va matn mizaram ama bazi hamun lahze delete mikonan …. matalebe sitetun kheyli khube savesh kardam bekhunam badan …
  khaste nabashid

 8. با سلام و خسته نباشید
  من لیستی از انجمن های خارجی رو جمع آوری کردم که داخل اون ها عضو میشوم و تو بخش ویرایش لینک سایتم رو میزارم و روشون کلیک میکنم .
  تمامی انجمن ها و لینک ها رو چک میکنم که بصورت فالو هستن.
  میخواستم بدونم آیا وقتی خودم کلیک میکنم روشون واسم بک لینک حساب میشه یا باید حتماً تو انجمن هاشون فعالیت کنم تا کسای دیگه هم رو لینک سایتم کلیک کنن که واسه من بک لینک ثبت بشه.

  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 9. ۱- الان به انجمن سئو روز که تازه راه انداختید نگاه کنید خدایش کدوم مطلبش مفیده؟! همش پر شده از اسپم قبول کنید که در لینک دادن اگر به کاربر ایرانی رو بدیم پدر فروم را در میاره، به فروم خودت نگاه کن ۲- مطالب لینک دار و رپورتاژ همگی کپی هستند و مطلب کپی بازدید نمیگیره ۳- شما گفتید که “برای دیدن لینک ثبت نام کنید” بانص را بالا میبرد . خب اومدیم و روی لینک کلیک کرد لینک خارجی چه ربطی به بانص داره؟! لینک داخلی را که محدود نکردیم پس چه لینک خارجی آزاد باشه یا نباشه بانص تغیری نمیکنه بانص یعنی از گوگل وارد شد وارد لینک داخلی دیگه ای هم بشه نه فقط لینک خارجی ۴- مگر باید تمام کاربران فروم وبمستر باشند که لینک اسپم بزارن؟! پرشین تولز مخصوص وبمستر ها هست و انتظار لینک ساختن دارن ولی جایی مثل نینی سایت کاربر نمیگه من باید مجانی مطلب بزنم بکلینک هم نگیرم. پس این مورد مختص کاربر وبمستر و اسپمر هست نه همه ۵- نگاهی به این مطلبی که من نوشتم بنداز و نظر خودتون را بگید

  1. نه من چنین چیزی ننوشتم.مطلب رو با دقت بخونید.دقیقا نوشتم، اگر محتوا قابل نمایش نباشه یا لینک ها، و بگه برای دیدن اینها باید ثبت نام کند این نرخ دفع رو بالا میبره.محتوا که بدون شک اگه نیاز به ثبت نام باشه(نمایش محتوا) که بالا میبره.لینک هم بستگی به محتوای اون تاپیک داره.اگر مثلا کرک یه نرم افزار باشه و طرف از گوگل به خاطر اون کرک اومده تو اون فروم، و لینک دانلود کرک رو نبینه، خیلی از کاربرا دفع میشن.ولی اگر محتوای اصلی اون تاپیک وابسته به لینک خاصی نباشه و چهار تا دونه لینک توی امضا، نمایش داده نشه، نه این تاثیری رو بونس ریت نداره.مدیر فروم هم نمیدونه کجا چه لینک مهمی هست.در نتیجه به صورت کلی، عدم نمایش لینک، بونس ریت رو بالا میبره.

 10. با سلام و خسته نباشید و با تشکر از پست مفیدتون میشه نظرتون رو راجب به سئو سایت خودم بدونم ؟ در زمینه پاراگلایدر می باشد ….com
  پاراگلایدر
  آموزش پاراگلایدر
  پرواز تفریحی با پاراگلایدر

 11. سلام
  این هایی که گفتی کاملاً درست هستش من خودم اگه یه سایتی یکم سخت گیری منه کلاً قیدش رو میزنم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *