محتوا پادشاه نیست! Content is not king

 

چه انتظاری دارید؟بنویسم محتوا پادشاه است؟ اگر دقت کرده باشید، بجز موارد اجتناب ناپذیر (آموزش های پایه) ، من در سئو روز همیشه از کلیشه ها حتی در لحن نوشتن، فاصله گرفتم.از شما دعوت می کنم کمی هوشمندانه تر و بدون نگاه حق به جانب، این مقاله را مطالعه کنید.هدف من از نوشتن این مقاله این نیست که کلا بگویم دیگر سمت محتوا نروید و کلاه سفید کار کردن را کنار بگذارید.همانطور که می بینید من خودم اهل نوشتن هستم که شاید نوشتن آموزش و مقالات از صفر و بدون کپی و ایده برداری و بدون تجمیع یا ترجمه، چیز کمیابی در ایران به نظر بیاید اما من هم به دلیل علاقه شخصی هم به خاطر سئو می نویسم!(خیلی ها هم به همین شکل در هر حوزه ای می نویسند).لذا به هیچ وجه قصد ندارم بگویم چه چیزی خوب است و چه چیزی بد است.فقط به صورت علمی و با استدلال منطقی، “محتوا پادشاه است” را به چالش می کشم.

یک سرچ بزنید (که همه می زنند) و کلی مطلب درباره اینکه محتوا پادشاه است بخوانید.من جای شما باشم، حوصله خواندن مطالب تکراری را ندارم.بله می دانم محتوا مهم است.بله Content is king ،خب شما زحمت بکشید، با همین شعار، سایتی با موضوع رقابتی را با وجود رقبایی بی محتوا، سئو کنید و مرا هم مطلع کنید! با همین بحث محتوا پادشاه است یک سفارش سئو بگیرید و به مشتری تضمین صفحه اول گوگل را بدهید!

با غرق در کلیشه شدن و مطالعه صرف (به جای عمل) و به خصوص بدون حضور در میدان های جنگ رقابتی به صورت عملی و بدون مشاهده سایت های خوب ولی بی محتوا ، حرف از “محتوا پادشاه است” زدن، شاید حرف درستی نباشد.یکی از طراحان سایت، را دیدم که در نمونه کارهای سئو خود نوشته بود، چون این سایت ها محتوای خود را به روز نکردند، افت کردند!دقت می کنید؟چون این طراح سایت فکر می کند که گوگل خارج از کنترل اوست و تسلطی بر اصول و تکنیک های سئو ندارد، می گوید چون محتوای خود را به روز نکردی افت کردی و برای مشتری قوانین گوگل را درباره بک لینک لیست می کند و به این وسلیه حرف خودش را با استدلال مبتنی بر مستندات گوگل(چه چیزی محکم تر از گوگل؟) توجیه می کند و در تصور خود فکر می کند که همه سئوکارانی که آنقدر ها هم کلاه سفید کار نیستند، دانشی از سئو ندارند یا به زودی از نتایج گوگل حذف می شوند یا همگی کلاه بردارند!!

چند سایت را می شناسید که سالها بدون به روز رسانی در صدر نتایج هستند؟چند سایت را دوست دارید معرفی کنم که اصلا محتوا ندارند؟سایت هایی که اندر احوالات آن می مانید که پاندا کجاست که با دو تا عنوان و تصویر ، آنها را در صدر نتایج قرار داده است؟شعار محتوا پادشاه است آب شد؟! نکند با محتوا فقط سایت ها با نام برند خودشان بالا می آیند؟!! شاید هم موضوعات بی رقابت می تواند سایت ها را به صدر نتایج برساند.(رقابت از نظر سئو به صورت دقیق نه چیزی که در ذهن تخمین زده می شود.آموزش تشخیص رقابت کلمات کلیدی را بخوانید)

شاید هم با محتوا باید سالها، زحمت بکشید، و منتظر لطف حضرت گوگل بمانید تا پاندای خود را آپدیت کند و ۲۰ رتبه رشد کنید و در پاندای بعدی نیز ۱۰ رتبه افت! در هر دو حالت، هم همیشه سایت های بی محتوا را بالای سر خود ببینید!

و برای این که خالی از لطف نباشد و درباره اهمیت و چرایی فنی اهمیت محتوا، نوشته باشم و بتوانم صحبتم را درباره اینکه چرا محتوا پادشاه نیست توجیه کنم، ناچارا به طور مختصر وارد کلیشه می شوم و اهمیت محتوا را البته به صورت فنی، و چگونگی تاثیر گذاری بر نتایج به شکلی متفاوت که تا به حال نخوانده اید، مروری می کنم.ابتدا به ۱۹ مورد درباره اهمیت محتوا می پردازم سپس با ۱۰ دلیل، کل آن ۱۹ مورد و شعار “محتوا پادشاه است” را به چالش می کشم.

چرا محتوا مهم است؟(نمی گویم پادشاه است) و چگونه برای گوگل و موتور های جستجو قابل درک است؟

۱- بعد از رونمایی از الگوریتم پاندا و به روز رسانی های مکرر آن، محتوا مهم شد و هر روز مهم تر می شود.بیش از این نیاز نیست درباره پاندا و ارتباط آن با محتوا بنویسم.

۲-وقتی سایتی پر محتواست، سایت های دیگر زیادی از آن کپی می کنند، که نتیجه آن، قدرت گرفتن سایت اصلی است.زیرا گوگل متوجه می شود که نویسنده اصلی کیست.همچنین نام نویسنده و سایت، در سایت های دیگر، به دلیل کپی هایی که می شود، ذکر می شود.

۳-وقتی سایتی محتوای مفید دارد، فاکتور چگالی کلمات کلیدی، خود به خود رعایت می شود.در نتیجه یکی دیگر از فاکتور های سئو، البته اینبار در On Page ، ایجاد می شود.

۴-وقتی سایتی محتوای مفید تولید می کند، در افزایش تراست رنک خود تاثیر می گذارد.لذا یکی از فاکتور های دیگر سئو که خیلی هم مهم است، به دست می آید.

۵- وقتی سایتی پر محتواست، ناخوداگاه، صفحات زیادی پیدا می کند.لذا یکی دیگر از فاکتور های سئو، یعنی تعداد صفحات، هم با کیفیت بالا، به دست می آید.

۶- وقتی سایتی محتوای خوب تولیدمی کند، به طور طبیعی، دیگر over optimization و keyword stuffing نمی کند.در نتیجه فاکتور دیگر سئو یعنی دوری از بهینه سازی بیش از حد، حاصل می شود.

۷-وقتی سایتی دارای محتواست، طبیعتا، به روز رسانی های بیشتری هم دارد.باز هم فاکتوری دیگر یعنی به روز بودن مطالب و تاثیر آن در freshness گوگل.

۸- وقتی سایتی پر محتواست، یک سیستم LSI به خوبی می تواند موضوع و کلمات کلیدی سایت را درک کند.بنابراین، سایت و موضوع و کلمات کلیدی آن، به شدت برای خزنده ها، خوشمزه می شود.

۹-وقتی سایتی پر محتواست، خیلی راحت تر می توان با لینک های داخلی بازی کرد و مطالب را به هم مرتبط کرد.چون لینک های داخلی (که در وسط متن هستند) بدون محتوا، وجود نخواهند داشت!

۱۰-وقتی سایتی محتوای مفید دارد، احتمال اینکه در چند خط اول، درباره کلمات کلیدی اصلی، صحبتی شده باشد، زیاد می شود.لذا فاکتور دیگر یعنی وجود کلمات کلیدی در چند خط اول به صورت کاملا طبیعی، حاصل می شود.

۱۱-تولید محتوا، همیشه به شکل متن نیست.اینفوگرافیک، ویدئو و عکس و کلا Multimedia به میدان می آید و فاکتور دیگری از سئو حاصل می شود.

۱۲-وقتی سایتی پر محتوا باشد، احتمال لینک کردن صفحات مطالب آن، در سایت های دیگر چند برابر می شود و می توان لینک های طعمه یا Link Bait جمع آوری کرد.

۱۳-بازاریابی محتوا یا Content Marketing همانطور که از نامش پیداست، بدون محتوا معنی ندارد.

۱۴- وقتی محتوا نباشید، چگونه می خواهید از شبکه های اجتماعی، دنبال کننده و هوادار و لایک و بازنشر و … دریافت کنید؟

۱۵- RSS و فید، ارتباط مستقیمی با مطالب دارد.توضیح بیشتر نیاز نیست.

۱۶-وقتی سایتی با محتواست، و به هر شکلی بک لینک دریافت می کند، این بک لینک ها ارتباط و وزن بیشتری دارند.چون به سایتی پر محتوا و مفید اشاره می کنند و در این حالت، حتی اگر بک لینک ها، مغایر با قوانین گوگل درباره بک لینک ایجاد شده باشند، ممکن است آنقدر ها هم اثر بد نداشته باشند و حتی هم برعکس اثر خوب داشته باشند.(قوانین نانوشته گوگل و خاصیت تضریبی فاکتور های سئو و دلیل تناقض های زیاد در بهینه سازی سایت).

۱۷- خود محتوای مفید، یک فاکتور مهم سئو است.(صرف نظر از تاثیرات آن)

۱۸- وقتی محتوا باشد، راحت تر مشهور می شوید.آوازه شما پخش می شود.انگشت های اشاره به سمت سایت شما روانه می شود.به صورت دهان به دهان، شما را معرفی می کنند و بخشی از برندینگ هم برای شما انجام می شود.

۱۹-وقتی محتوای خوب داشته باشید، کاربر بیشتر در سایت شما گردش می کند.بیشتر کنجکاو می شود و به بخش های مختلف سر می زند.در نتیجه، Bounce Rate کاهش می یابد و وقتی مطالب شما را خوب و مفید ببینید، دفعات بعدی، وقتی در نتایج گوگل، با سایت شما روبرو شد، به خاطر سابقه قبلی که از شما پیدا کرده بود، روی سایت شما کلیک می کند و سایت شما در ذهن او، برجسته و Bold شده است.در نتیجه، CTR شما افزایش می باید.اگر محتوا نبود، این اتفاقات می افتاد؟

 

خب ۱۹ مورد بالا را دقت کنید.همه ۱۹ مورد بالا با همه فاکتور های در سطح کل دامنه، On Page ، شبکه های اجتماعی، رفتار و تجربه کاربر و بک لینک که در ۱۱۴ فاکتور سئو گفتم، ارتباط تنگاتنگی دارد.وقتی گوگل التماس می کند، که به دنبال ایجاد بک لینک نباشید و به جای آن محتوای خوب تولید کنید، دقیقا به همین علت است که در بالا توضیح دادم.چون وقتی محتوا باشد، خیلی چیز ها را با خود می آورد.اما با من همراه باشید تا در بحث محتوا عمیق تر شویم.

چرا محتوا پادشاه نیست؟

۱- محتوا تاثیر گذار است اما قابل تضمین نیست.یک سئوکار، نمی تواند به مشتری تضمین دهد که با محتوا، مشتری را به رشد دلخواهش می رساند.سئو کار هم خودش نمی تواند محتوا تولید کند.صاحب وب سایت هم با محتوا، به تنهایی، نمی تواند در رقابت ها، پیروز باشد.این همه سایت پرمحتوا در میدان های جنگ رقابت کجا هستند؟ما فقط آنهایی که دم دست و در صدر نتایج هستند یا معروف شده اند را می بینیم و وقتی می بینیم که بسیاری از آنها محتوا دارند، فکر می کنیم، به خاطر محتواست که بالا هستند.ما همه سایت های پر محتوا را ندیدیم که به گزینه ۱۰ صفحه اول هم در کلمات کلیدی خوب نرسیدند.در این حالت، اگر اینطور چشم بسته و بدون در نظر گرفتن زوایای دیگر، قضاوت کنیم، همان ضرب المثل فیل می شود که هر کس به یک قسمتی از فیل دست می زند و فیل را گونه ای دیگر توصیف می کند.(چون اطلاعات و خوراک تحلیلی اولیه غلط یا ناقص است.رجوع کنید به پست درک درستی از سئو و تنافض های سئو).

۲-بسیاری از موضوعات، اصلا محتوا ندارند و نمی توان برای آنها محتوا تولید کرد.من چند سایت نیازمندی دیدم، که برای تولید محتوا، اخبار و مطالب تفریحی و جنایی و اقتصادی در سایت خود درج می کردند.محتوا مهم است، اما نه اینقدر که محتوای بی ربط تولید کنید!!!در این شرایط نباید تولید محتوا کنید!زیرا گوگل را گمراه می کنید و درک موضوع سایت شما برای موتور جستجو و سیستم LSI سخت می شود و به جایی می رسد که دیگر در هیچ چیز رتبه نمی گیرید.

۳-برای بسیاری از موضوعات، به سختی می توان محتوا تولید کرد و محتوای آنها هم پخش نمی شود.یعنی از ۱۹ مزیت بالا، شاید زیر ۵ مورد شامل آنها شود.برای سایت چت روم یا فروش ساعت دیواری چه بازاریابی محتوایی می خواهید بکنید؟چه چیزی می نویسید که بقیه خوششان بیاید و لینکتان کنند؟link bait کجا می رود؟(وقتی می گویم bait ، یاد بازی far cry 4 می افتم!!) .چه RSS و فیدی؟ چه مالتی مدیایی؟چه طرفداری از شبکه های اجتماعی؟کدام شهرت و آوازه ای؟حالت خوشبینانه هم این است که به جای لینک کردن یا حتی اسم بردن شما، مطلب شما را به عنوان مطلب خودشان کپی می کنند!(نه فقط در ایران).بیایید خودمان را گول نزنیم!

۴-سایت های بی محتوای زیادی در صدر نتایج هستند و باقی ماندند و می مانند.عمو پاندای مدعی را صدا کنید تا سوال کنیم و جویای ماجرا شویم!! (پرستش گوگل)

۵- محتوا همیشه هم برای کاربر مفید نیست.خیلی اوقات کاربر دوست دارد سریعا یک شماره تماس پیدا کند یا فرایند خرید یا تماسی در اختیارش قرار گیرد و برعکس محتوا حوصله اش را سر می برد.گوگل که مدام می گوید، هدفش، نمایش نتایج مورد پسند کاربر است، این موضوع را به خوبی و بهتر از من و شما می داند!در پست نرخ تبدیل کاربر به مشتری، درباره انواع کاربران و جستجو کنندگان صحبت کردیم.همه یک طور فکر نمی کنند و هدف واحدی ندارند.من چند روز بود که به دنبال یک فروشگاه اینترنتی بازی های PC بودم.هر سایتی که به جای کلید سبد خرید و لیست بازی هایش، محتوا گذاشته بود را می بستم تا در نهایت توانستم یک سایت خوب پیدا کنم.مگر همه دنبال محتوا هستند؟مگر گوگل نمی گوید اولویتش، نمایش نتایج خوب به کاربر است؟ خب پس چرا از آنور پشت بام میفتید و کاسه(شما) داغ تر از آش(گوگل) می شوید و به گوگل بیش از کاربر بها می دهید؟!به حرف گوگل گوش کنید و به کاربر بها دهید!مهم تر از محتوا، خدمات و محصولات شماست.

۶-من به ۱۹ مورد از مزیت های محتوا اشاره کردم که بسیاری از آنها بدون محتوا هم می تواند حاصل شود.مثل Trust Rank ، مثل دریافت بک لینک .مثل CTR از روش های دیگر ، مثل دوری از بهینه سازی بیش از حد و …

۷-همه فاکتور های مرتبط با محتوا که به ۱۹ تای آن در بالا اشاره کردم را کنار بگذارید.با توجه به ۱۱۴ فاکتور سئو ، ۹۵ فاکتور دیگر باقی مانده است که این فاکتور های باقی مانده، از نظر وزن و قدرت هم، می توانند نسبت به فاکتور های مرتبط با محتوا، برتری پیدا کنند.بخصوص فاکتور های مرتبط با بک لینک.

۸-برخی افراد برای قانع کردن خودشان و دیگران می گویند ویکی پدیا و چند سایت مشهور دیگر ایرانی به خاطر محتوای قوی، این گونه رتبه گرفتند.در حالی که در برخی از موضوعات، محتوای بسیاری از سایت های وب ۲ مشابه ویکی پدیا، بسیار پر محتواتر از ویکی پدیاست، اما ویکی پدیا در صدر نتایج است که در پست سئوی سایت های بزرگ و معروف ، مفصلا در این باره صحبت کردیم.

۹- وقتی بالا نیستید، با محتوا هم بالا نمی آیید چون کسی شما را نمی بیند که لینکتان کند یا در شبکه های اجتماعی مطالبتان منتشر شود یا آوازه شما، پخش شود!

۱۰- با برندینگ ، می توانید چند برابر اثر محتوا را دریافت کنید.کسی قصد خرید اینترنتی چای(چای خودمان – Tea)، دوربین دید در شب، عینک پلیس(این همکاری در فروش ها!)، ساعت و … دارد، محتوا میخواهد چه کار؟ تنها یک فروشگاه معتبر می خواهد که فقط یا از برندینگ یا توسط رتبه در نتایج گوگل، می توانید این مشتریان را جذب کنید.در نتیجه، یک برندینگ به همراه سئوی قوی، ضعف های محتوایی مثل عدم وجود بازاریابی محتوا، عدم وجود محتوای کافی و مفید، نداشتن بک لینک طبیعی حاصل از محتوای خوب و … را برای شما جبران می کند.این بار شما را نه به خاطر محتوایتان، بلکه به خاطر اینکه از شما خوششان آمده و تجربه خرید یا دریافت خدمات خوبی داشتند، لینکتان می کنند.

 


مطالب دیگر را از دست ندهید!

35 دیدگاه

 1. بنظر من حتی اگه سایتی محتوا نداشته باشه اما توضیحات کاملی درباره محصولاتش بده,عکس و فیلم از محصولاتش تهیه کنه و به اشتراک بذاره بازم میتونه تاثیرگذار باشه

 2. با سلام
  مطلب جالبی بود.تشکر
  به نظرم همانطور که گفتید خیلی به موضوع بستگی داره.به نظرم در بعضی موضوعات محتوا مهمه، در بعضی ها نه(خیلی)
  پ.ن:
  چون فرمودین اشتباهات رو بگین، عرض می کنم:
  موردی که من دیدم..خط سوم مورد ۸:
  «در حالی که در برخی از موضوعات، لینک سایت های وب ۲ مشابه ویکی پیدا، بسیار پر محتواتر از ویکی پدیاست»

  1. “محتوای بسیاری از سایت های وب ۲ مشابه ویکی پیدا، بسیار پر محتواتر از ویکی پدیاست” . مرسی اصلاح شد.بله طبیعتا یه سایت تفریحی، خبری و … باید محتوا داشته باشه.معنی نداره برای چنین سایت هایی محتوا نداشتن.

   1. “ویکی پیدا” رو هم اصلاح می کردید.
    پ.ن:
    یه سوال:
    (با توجه به اطلاعات سایت هایی که در اختیارتونه)نظرتون در مورد موتور جستجوی یوز چیه؟(به نظرتون دقیق عمل می کنه؟..ورودی هاش(نسبت به Bing و Ask و…)چقدر هست؟(شنیدم می خوان وب مستر هم اضافه کنن))
    با تشکر

    1. یوز یجورایی ۷.۸ سال پیش گوگله یا بدتر!وب مستر میخواد چیکار!
     از بین سایتهایی که من دیدم و توی بینگ و اسک و گوگل هم رتبه داشتن سرجمع زیر ۵ درصد ورودی از موتور جستجو ها(نه کل بازدید)٫ از موتور جستجوهای غیراز گوگل هست که ایرانیاش که یوز هم جزوش نبود زیر یک یا نیم درصد.
     گوگل خیلی خیلی توفع کاربران و وب مستران و سئوکاران و طراحان سایت رو بالا برده.تو انجینای دیگه اگه سایتی پنالتی شه ممکنه تا ابد پنالتی بمونه.ریکاوری خبری نیست.جستجوی تصاویر خیلی ضعیف تره.اسپم ها و اونایی که لینک غیر طبیعی زیادی دارن بالاترن(بجز قدیمی ها) و خیلی چیزای دیگه.اگر سرچ انجین دیگه ای بیاد وسط خیلی افتضاح خواهد شد.

 3. یه مطلب یا توضیح درباره نحوه انتخاب نام کاربری بهینه شده به منظور اتصال به سایت داشته باشین
  یعنی بهتره نام کاربری سئوروز در فیس بوک چی باشه
  https:www.facebook.com/seorooz
  https:www.facebook.com/seorooz.net
  https:www.facebook.com/SeoroozDotNet
  https:www.facebook.com/SeoRooz
  و یا سایر شیوه ها و اگر نام کاربری هم گرفته شده باشه چی

  1. مهم نیست.هر چی به اسم و برند سایت نزدیک تر باشه بهتر. هر چی دوست دارید بذارید و درگیر جزئیات . و dot و … هم نباشید.حروف کوچک و بزرگ هم در url هیچ تفاوتی نداره.

  1. این بک لینکایی که شما تو کامنت ها از سئوروز میگیرید معلومه که پادشاه هستن ؛-)))
   در جواب شما .اصلا محتوا در برابر بک لینک، عددی نیست که بخواید بگید “بین محتوا و بک لینک” کدوم پادشاهه.به نظر شما بین پیکان و مازراتی کدوم ماشین بهتره؟اصلا جوابش نیاز به فکر کردن داره؟
   با اینکه بک لینک پادشاهه موافق نیستم.بلکه با اینکه لینک بیلدینگ با کیفیت ، پادشاه هست موافقم.

 4. سلام ممنون از مقاله خوبتون ولی خیلی وقته این سوال ذهن منو در گیر کرده یک سایت با کلمه کانکس بدون لینک خوبی الان صفحه اول گوگل
  چرا این اتفاق افتاده حتی لینک هاش هم از این کمتر بود شاید الان چندتا لینک جدیدا گرفته باشه ولی یادمه صفحه ۲ بود و لینک های پایین صفحه اول این فقط محتوا کار گذاشته فکر کنم دیگه گوگل داره به شعار محتوا پادشا است نزدیک میشه نظر شما این نیست؟ منو راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. اون صفحه ای که بالاست، خیلی مهمتره که محتوا داشته باشه، تا اینکه بقیه صفحات اون دامنه داشته باشن.
   بله سایت رو دیدم.اما منطقا حساب کنید، میتونم سایت های زیاد دیگه ای نشون بدم، که محتوا دارن و عین همین سایتی که گفتید، لینک هاشون ضعیفه اما بالا نیستن(حتی موضوعات کم رقابت).پس اگر کلی و جامع نگاه کنید، هنوز محتوا پادشاه نیست.
   همه فاکتور های سئو در کنار هم، خوبن.نه محتوای خالی.نه لینک خالی خوب نیست.
   موضوع دیگه هم اینه که شما سئو رو توی محتوا و بک لینک خلاصه کردید.خیلی موارد دیگه هم در on page و به خصوص در Off page هست.باید خیلی بازتر به قضیه نگاه کنید.
   همه اینها هم به کنار،حرف شما رو تا حدودی قبول دارم.نه اینکه به خاطر محتوا بعضی سایت ها بالان.بلکه الان توی این الگوریتم، یک سری سایت های بالا میان که از هر نظری حساب کنید، هیچی ندارن و حتی سئوکاری هم ندارن و خودشون هم نمیدونن چجوری بالا اومدن و اگر سایت دیگه ای بهشون بدید نمی تونن بیارن بالا.

 5. خب دلیل اینا رشد رتبه این سایت به این راحتی چی بوده کانکس کلمه خیلی سنگینی نیست ولی کلماه ساده ای هم نیست چرا اینقدر خوب رشد کرده چه دلایلی در onpage , offpage

 6. ممنون از مقاله ی مفید شما

  ولی راه حل ؟

  با این مقاله فقط یک قلاب در ذهن من ایجاد شد ولی به جایی وصل نشد تا بشه از اون نتیجه ای گرفت
  بالاخره ما باید برای سایت هایی که نمیتوان محتوای برایشان تولید کرد از چه راه حلی استفاده کنیم ؟

  1. سایر مقالات سئوروز رو بخونید متوجه میشید. محتوا(تا حد ممکن) + بهینه سازی داخلی + لینک بیلدینگ + برندینگ. دو مورد آخر راه حل هست.

 7. نقد خوبی بود ، خیلی خوشحال میشم وقتی میبینم تو کشور ما با اینکه صادقانه ۸۰ – ۹۰ درصد از سایت ها یا از محتوای کپی شده استفاده میکنند و یا محتوای بی کیفیت دارند ، هنوز کسایی هستند که برای بالا بردن لول و سطح کاربری کاربران اینترنت و در نتیجه سطح “محتوای” سایت های ایران تلاش میکنند.
  درسته ، عبارت محتوا پادشاه است خیلی کلیشه ای شده ، اما یادمون نره همین کلیشه رو هنوز خیلی ها درک درستی ازش ندارند.

  ممنون از بلاگ خوب شما.

 8. عمو جون برو … و نمونه کارهاشو ببین. بعد می فهمی که محتوا کینگ هست.

  فقط بدون تعصب نگاه کن. چند ده تا سایت که هر کدوم توی ده ها و حتی گاهی بیشتر از صد کلمه کلیدی سخت و متوسط و آسون اول هست. کلا همه کلمات اون حوزه رو گرفته. به این میگن سئو. فقط هم با کانتنت بوده و سئوی کد.

  1. شما نمونه کارهای ما رو ندیدید.ولی در هر صورت، این هم نظر شماست.دوره زمونه کل کل، به سر اومده.از هر روشی که فکر می کنید درسته، استفاده کنید.از نظر من چیزی که جواب بده و نتیجه داشته باشه خوبه.

 9. با سلام و تشکر فراوان بابت این مقاله خوبتون، استاد آیا به نظر شما نداشتن صفحات زیاد با به همراه داشتن لینک های زیاد باعث کاهش رتبه و یا پنالتی شدن سایت می شود ؟
  با تشکر

 10. با سلام و تشکر از وب سایت خوبتون 🙂 من یک چیزو نمی تونم بفهمم! اونم اینه که تولید محتوا چه ربطی به سئو داره که شما سئوکارا هی محتوا محتوا می کنید! وب سایتی رو در نظر بگیرید که صرفا میخواد تو یک کلمه کلیدی و با Home Page خودش بیاد بالا. حالا اگر این وب سایت ۱۰۰۰ صفحه هم محتوای اختصاصی تولید کنه چه تاثیری روی Home page اش داره؟
  ممنون

  1. من هیچ وقت محتوا محتوا نکردم.از عنوان پست هم مشخصه.
   من درباره صحبت هایی که دیگران درباره محتوا می کنند، کاری ندارم.ولی محتوای موثر، محتوای دقیقا همون صفحه ای هست که قراره بالا بیاد.نه اینکه کلا رو دامنه تولید محتوا بشه.اون هم نه لزوما تولید مقاله حوصله سر بر! محتوای مفید ممکنه کمتر از یک پاراگراف باشه یا مشخصات یک محصول باشه.علاوه بر این، کیفیت محتوای کل صفحات یک دامنه، روی قدرت اون دامنه، و به شرط نادیده نگرفتن سایر فاکتور های مهم سئو، در دراز مدت موثر هست.
   یکی از کج فهمی های راجع درباره محتوا، همین تولید محتواهای مقاله ای الکی هست.که فقط سایت رو پر کنند.همچنین چیزی هیچ وقت درست نبوده و نیست و نخواهد بود.این یعنی Content Farm و مفید نیست.

 11. ممنون اط مطالب مفیدتون به نظر من اگه از تمام اینک فاکتور ها استفاده بشه اعتماد گوگل به سایت بیشتر میشه اگه همش لینک بیلدینگ کنی این به ضرر سئو هستش ممنون از شما بابت مطالبتون

 12. سلام اقای محسن طاووسی گل ، من همیشه مقالات خوب سایت شما را که نه مپی و ترجمه است با دقت میخوانم و لذت میبرم ، ولی از تجربه و مهارت شما خیلی بعید بود که همچین مطلبی بنویسید بنده به عنوان یک سئو کار حرفه ای میخوام تجربم رو با شما در میان بگذارم ، محتوا الان پادشاه است به کلی، وقتی سایت های با موضوعات رقابتی محتوا نداشته باشند ، گوگل بک لینک را معیار قرار میدهد ، وقتی مختوا نتوان برای یک موضوع تولید کرد خب عاقلانست که نتایج را با لینک ها رتبه بندی کند ، اما دیگر بک لینک و لینک سازی شما روی موضوعات محتوا دار اصلا نمیتوانید ایجاد کنید که نتیجه دهد ، وقتی تمام سایت های شارژ هیچکدام محتوا نداشته باشند و یک سایت بیاید محتوا تولید کند معلومه بالا نمیاد ، این پستتون رو یا باید حذف کنید یا به کل ویرایش کنید ، در صورتی که پاندا هدفی برای آنالیز نداشته باشد معلوم است که پنگوئن میاد وسط ، باتشکر از شما

 13. یک پروژه رقابتی با هم بزاریم سر مسابقه دادن؟باهر کلمه ای که دوست داشتین همزمان با هم یک سایت راه بندازیم ببینیک میتونه بیاره بالا ، شما آزادید بک لینک بخرید ، اگه تونستین شکستم دهید توی این رقلبت نامردم صد ملیون ندم بهتون ، اهل استان خراسان رضوی هم هستم اگه خواستین یک شامی ناهاری باهم بخوریم و یکم راجب سئو باهم گفت و گو کنیم ، شاید تونستم اطلاعات شما را در زمینه سئو بالاتر ببرم ، بنده دارای مدرک سئو از دانشگاه آمریکا میباشم‌، اصلا سایتای سئو ایرانی هیچی از سئو جز بک لینک و لینک بیلدینگ و پیچ رنک و … نمیدونن اون سایت فست سئو که در مورد کسب و کار اینترنتی محتوا تولید میکنه ، اینم از شما که اطلاعات غلط میدین به مردم

 14. سلام آقای طاووسی.مطالب سایتتون واقعا ارزش وقت گذاشتن دارن.
  من حدود ۱ ساله یک سایت دارم که تراستش ۳.۶۲ هستش.
  تو این مدت حدود ۲۵۰۰ مطلب منتشر کردم که از این مقدار ۲۰ درصد اختصاصی ، و ۸۰ درصد کپی با تغییرات در عنوان و تغییرات در پاراگراف ها ( نصفه کپی کردن ، از ۲ سایت کپی کردن به همراه تغییرات در کلمات و افعال و اضافه کردن ۴-۵ خط متن از خودم)
  میخواستم بدونم آیا این کپی کردن لطمه ای به سایتم وارد میکنه؟
  مطلب کاملا جدید نوشتن واقعا تاثیر خیلی زیادی داره یا صرفا تولید محتوا مهمه؟ خیلی جواب این سوال برام مهمه چون اگر تولید مطلب جدید مهمه میتونم کمتر محتوا تولید کنم اما منحصربفرد.. اما سایت هایی هم هستن که با نیمه کپی رتبه خیلی خوبی دارن.

 15. سلام.یه سوالی درباره عنوان مطالب در موتور های جست و جو داشتم.
  بعضی از سایت ها مطالبی دارن که با سرچ ها متفاوت عنوان های متفاوتی از ۱ مطلب در گوگل ظاهر میشه.مثلا کلمات : “تاثیر معدل” و “تاثیر معدل در کنکور” که اگر این ۲ رو سرچ کنید لینک ۱ یک url خاص با عنوان های متفاوت هست.ممکنه بفرمایید دلیلش چیه؟

 16. پس چرا صفحات سایت من همیشه عنوانش ثابت و بدون تغییره!؟
  افزونه یا روش خاصی داره که عنوان با تناسب کلمه سرچ شده تغییر کنه

 17. بسیار مطلب مفید و عالی بود. ممنون که اطلاعات و تجربیاتتون رو به اشتراک می زارید. امیدوارم هر روز از قبل بهتر و موفق تر و پر انرژی تر و با انگیزه تر بمونید. 🙂

 18. فکر کنم فهمیدم منظور شما چیه. اینکه محتوا هم پادشاه هست هم نیست!
  اما سوال من اینه که بالاخره من باید محتوایی تولید کنم ایا اشکال داره که محتوا به زبون گفتاری باشه نه نوشتاری؟ چون اینجوری ممکنه کاربر خوشش بیاد ولی موتور جستجو (یا درواقع جستجو کنندگان) کلمات متن من رو نفهمن یا سرچ نکنن. البته معمولا کلمات کلیدی خواه ناخواه توی سایت نوشتاری نوشته میشه.

  1. اگر منظورتون زبان عامیانه و کتابی هست، فرقی نمیکنه.هر جور که دوست دارید و کاربر دوست داره بنویسید نگران فهم موتور جستجو نباشید.همه سایت ها مثل شما هستند.محتوا یعنی اطلاعات مفید.لزوما مقاله نوشتن نیست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *