بازاریابی از طریق محتوا یا تولید و پخش محتوای اسپم؟

حامد مهدی زاده
حامد مهدی زاده

9 سال سابقه در رابطه با سئو و بازاریابی دارم, این آموزشها در سئوروز ، تجارب و نظریه های من در طی این سالهاست که برای شما تهیه کردم و برای شما به اشتراک میگذارم.

فهرست مطلب

بازاریابی محتوا یا content marketing

بازاریابی (از طریق) محتوا یا Content Marketing ، همونطور که از اسمش معلومه، به معنی جذب مشتری و بازار به واسطه محتواست.یعنی شما طوری محتوا تولید کنید، که علاوه بر مفید بودن، منجر به افزایش فروش شما بشه. کلا، هر گونه تولید محتوا، خواسته یا ناخواسته، به صورت غیر مستقیم، یک content marketing هست(حداقل از نوع بی برنامش) .البته هیچ وقت، بازاریابی از طریق محتوا، به واسطه دروغ، و اطلاعات غلط، آینده خوشی نخواهد داشت و فقط منجر به سلب اعتماد مشتریان میشه.

بحث Content Marketing ، چیزی نیست که برای گوگل، قابل درک باشه.اما شما می تونید با استفاده از بازاریابی از طریق محتوا، علاوه بر خوشحال کردن گوگل، به خاطر تولید محتوای خوب، مشتری جذب کنید.این یکی از بهترین و سالم ترین شیوه های جذب مشتری و در عین حال، بهینه سازی در موتور های جستجو است. بازاریابی از طریق محتوا، در حقیقت، زیر مجموعه یکی از سه قطب سئوست.(محتوا – بک لینکOn Page Seo) و میشه اون رو در زیر مجموعه برندینگ هم قرار داد.

بازاریابی از طریق محتوا، قبل از هر چیز، به خلاقیت در ارائه مطلب شما نیاز داره، یعنی به شکلی نامحسوس، علاوه بر رعایت اصول اخلاقی و پرهیز از دروغ و اطلاعات غلط، خواننده رو به خرید محصول یا دریافت خدمات ، تشویق کنید.به چند شیوه غلط  Content Marketing توجه کنید:

۱- کپی پیست و ویرایش چندین مطلب و درج لینک و معرفی محصول(یا خدمات) فروشی

۲- درج کلی عکس و نوشته چشمک زن برای راغب کردن کاربر به خرید و دو خط توضیح و راهنما!

۳- درج محتوای کلیشه ای که کاربر با یه نگاه، متوجه میشه شما قصد قالب کردن محصول خودتون رو دارید!

۴- درج محتوای صفحه ای که به عنوان بازاریابی محتوا، در نظر گرفتید، در انجمن ها به قصد لینک بیلدینگ! کاربر با یه نگاه متوجه میشه، قصد شما لینک بیلدینگ هست.لذا نه محتوا رو میخونه نه وارد لینک میشه!

 

مورد چهارم رو به وفور در انجمن ها می تونید ببینید.به خصوص سایت های تازه تاسیس که در حوزه طراحی سایت فعالیت می کنند، این کار رو به تقلید، یا از روی خلاقیت خودشون(!) انجام میدن.مورد شماره چهار، از نظر کسانی که این کار رو می کنن، ممکنه به قصد بازاریابی از طریق محتوا نباشه و فقط به قصد خوشحال کردن گوگل با ایجاد بک لینک خودشون در اون انجمن ها باشه.این افراد، content marketing رو با لینک بیلدینگ اشتباه می گیرند و فکر می کنند، لینک بیلدینگ، بخشی از content marketing هست.

کل تعریف بسیاری از افراد نا آگاه در حوزه سئو درباره بازاریابی محتوایی، این هست:

که محتوای خوب تولید کنند و در اون، به تجارت خودشون، مستقیم یا غیر مستقیم اشاره کنن و مطالبشون رو در فروم ها به همراه لینک با کلمه ای که میخوان، توی گوگل رتبه بگیرن، پخش کنند!

پس بازاریابی محتوا دقیقا چه چیزی هست؟

۱- شروع یک برنامه درست بازاریابی محتوا، باید از طرح تجاری آغاز یشه.طرح تجاری یا Business Plan، پایه هر تجارتی در هر حوزه ای است و نباید بدون داشتن طرح تجاری شروع، به بازاریابی محتوایی کنید.

۲- بررسی کنید که در حال حاضر چه کسانی مشتری شما هستند (مشتریان فعلی) و چطور می تونید، علاوه بر حفظ کردنشون، اونها رو واقف کنید تا بیشتر از خدمات شما استفاده کنند یا شما رو به دیگران معرفی کنند.در حقیقت، بخشی از بازاریابی محتوایی شما باید، برای ریفرش و تلنگری به مشتریان فعلی شما و یادواری نام شما به عنوان یک فروشنده یا ارائه دهنده خدمات در ذهن اونها باشه.در حالت پیش فرض، ممکنه مشتریان فعلی، شما رو فراموش کنند.پس حفظشون کنید!

۳- دور انداز و آینده محصولات و خدمات شما! به این فکر کنید، که بازاریابی فعلی شما، آسیبی به محصولات و خدماتی که در آینده ارائه خواهید کرد وارد نمی کنه.چیزی ننویسید که بعدا مجبور شید، حرفتون رو عوض کنید.بلکه طوری بنویسید که ذهن مخاطب، برای محصولات آینده شما، آماده بشه.(این که میگم بنویسید یا ننویسید، به هیچ وجه منظورم تجاری نوشتن و فقط به قصد پول نوشتن نیست.رعایت اخلاق، مطلب مفید و تازه و به دور از دروغ و سانسور، اولین اصل Content Marketing هست.مخاطبان دیگه هوشمند تر از اون هستند که با مخفی کاری محتوایی شما، گوگل بخورند!)

۴- میزان رقابت! این اصل فقط مربوط به بازاریابی از طریق محتوا نیست و در هر فرایندی از هر کسب و کاری (انتخاب کلمات کلیدی،سئو،برندینگ،تجارت های فیزیکی و …) ، حاکم هست و من همیشه در سئوروز روی این موضوع تاکید دارم.به این فکر کنید که برای چه میزان رقابتی قصد دارید، Content Marketing کنید؟ چند رقیب با چه قدرتی دارید؟رقبای شما چقدر در بازاریابی از طریق محتوا قدرتمند هست؟از نظر بقیه شاخص ها چطور؟ نکنه بدون بررسی میزان رقابت، قصد دارید یه بازاریابی محتوا بدون توجه به رقابت انجام بدید؟بدون توجه به اینکه اصلا، Content Marketing شما جایی دیده میشه یا نه؟!!

۵- قدرت فعلی شما! خیلی ها تصور می کنن، یه سایت تاسیس کنن یا بیان داخل سایت خودشون، حتی به بهترین و استاندارد ترین شکل، بازاریابی محتوا انجام بدن، موفقیت در پیش روشون هست! اصلا اینطوری نیست.اگر شما داخل سایتتون به content marketing بپردازید، چه کسی شما رو می بینه؟ اصلا این همه زحمت و بازاریابی محتوایی شما، جایی دیده میشه؟ کجا دقیقا؟ با جستجوی عبارت های مرتبط در گوگل؟ داخل ایمیل ها یا بنر های تبلیغاتی؟ وقتی بدون در نظر گرفتن قدرت خودتون، اقدام به Content Marketing می کنید، انگار دور خودتون چرخیدید! بازاریابی محتوایی قبل از هر چیز، نیاز به چشم داره.چشمانی که محتوای شما رو ببیند! برای جذب این چشم ها، چه برنامه ای دارید؟ سایت های قدرتمند از نظر رتبه گوگل و برند های قوی و معروف، علاوه بر اینکه، مخاطبان زیادی، دارند و روزانه چشمان جدید(کاربر جدید) و چشمان تکراری(کاربران ثابت) مطالب اونها رو می بینند، باز هم، برای جذب مخاطب بیشتر، دست به دامان روش های مختلف تبلیغات میشن.حالا فرض کنید، سایتی که نه رتبه گوگل خوبی داره، نه کاربران ثابت، نه تبلیغات، اقدام به بازاریابی از طریق محتوا کنه.فکر می کنید، اون شخص/شرکت، بعدا، از هر چی، گوگل و مشتری و درآمد اینترنتی و تولید محتوا، خسته و ناامید نخواهد شد؟!!

۶- خودتون رو جای مشتری بذارید و تصمیم بگیرید.به عنوان یه کاربر به محتوی خودتون نگاه کنید.چقدر احتمال داره خرید کنید و تبدیل به مشتری بشید؟آیا به درستی مراحل تبدیل کاربر به مشتری رو طی می کنید؟بهینه سازی نرخ تبدیل، در محتوای شما، مورد توجه قرار گرفته؟نکنه طوری، مطلب نوشتید که خودون هم حوصله خوندن ندارید و اصلا جذبتون نمی کنه؟

 

۷- اگر بعد از تولید محتوا، احساس خستگی شدید نکردید، و خیلی راحت انجام شد، به کارتون شک کنید.همین الان که من در حال نوشتن این مطلب هستم با اینکه، این پست، یک Content Marketing نیست، احساس خستگی شدیدی دارم و شاید دو ساعتی وقتم رو گرفت.شاید فکر کنید، این مطلب، اونقدر هم زیاد نیست که دو ساعت وقت گیر باشه(با فرض تایپ تند). اما فکری که قبل از نوشتن و در حین نوشتن می کنید، فرایند تولید محتوا رو طولانی می کنه.هر چقدر هم، کپی پیست نکرده باشید (که من از مخالفان سر سخت کپی پیست یا تجمیع مطالب هستم)، بعد از اتمام نوشتن، احساس خستگی خیلی خیلی بیشتری خواهید کرد که برای شما بهتره!

 

۸-بعضی موضوعات، رو نمیشه با محتوا، بازاریابی کرد! برای مثال، فروش ساعت دیواری، فروش شارژ ، سایت های تفریحی ، سایت های فیلم و آهنگ، اصلا با بازاریابی از طریق محتوا آبشون توی یه جوب نمیره!(توجه کنید بازاریابی محتوایی.نه خود محتوا) شما چه محتوایی میخواید برای این موضوعات تولید کنید که منجر به جلب مشتری بشه؟برای خیلی موضوعات، اصلا بازاریابی از طریق محتوا(نه تولید محتوا) نتیجه نمیده یا دست کم، زحمتش به سودش نمی ارزه.حقیقت ها رو بپذیرید و همه چیز رو در یک چهارچوب قرار ندید گوگل رو پرستش نکنید!(پرستش گوگل رو بخونید).

 

برای نشون دادن و انتشار محتوای خودتون به قصد فروش، نیاز به ابزار های مثل زیر دارید!به خصوص، اگر، بازدید کننده چندانی ندارید:

۱- انتشار عکس و تصویر و اینفوگرافیک در سایت های اشتراک عکس و شبکه های اجتماعی مثل پینترست، اینستاگرام و … .

۲- انتشار فیلم و ویدئو در سایت های اشتراک ویدئو مثل یوتیوب، آپارات، دیلی موشن و …

نکته :فراموش نکنید، داریم درباره بازاریابی صحبت می کنیم.پس اولین اصل استفاده از شبکه های اجتماعی، کاربران هستند.باید کاربران شما رو ببینند.اینجا SMM مهم هست.نه SMO.اگر صفحه رسمی دارید، باید مخاطبان و طرفداران و دنبال کنندگان صفحتون زیاد باشه.اگر نیست، باید در صفحاتی، خودتون رو معرفی کنید، که علاوه بر مرتبط بودن، کاربران زیادی داشته باشن.بعضی از شبکه های اجتماعی مثل یوتیوب و پینترست، ازونجا که مبتنی بر سرچ داخلی هستند و صفحات مرتبط، همیشه در گوشه و کنار نمایش داده میشه، جای خیلی خوبی برای معرفی هستند.از این سایت ها، بدون نیاز به لایک و جذب طرفدار، خود به خود، به سمت محتوای شما، بازدید کننده هدفمند ارسال میشه.

۳- تبلیغات سالم ایمیلی، بنری و … در سایت های مرتبط.

۴-معرفی محتوای تولید شده در انجمن ها و تالار های گفتگوی مرتبط در موضوعات مرتبط.(همونطور که بالاتر گفتم، با جمله های کلیشه ای و لینک بیلدینگ بی حساب، کاربران رو دفع نکنید).به قصد معرفی محصول و خدمات یا ارائه مطلب مفید، خودتون رو معرفی کنید.نه اینکه تاپیک بزنید و کتابی مطلبتونو کپی کنید و لینک بدید.نه اینکه برید پست یه سال پیش یه نفر که به موضوع شما شبیهه رو جواب بدید! اون شخص بدون شک الان دیگه به جواب نیاز نداره.واقعا به قصد معرفی مطلب مفید اقدام کنید.نه به قصد سئو و لینک بیلدینگ. اگر هم احتمال میدید، از اون تالار گفتگو، هیچ مشتری نمیاد و بازدید کننده هدفمندی نداره، وقتتون رو در اون تالار گفتگو هدر ندید.مورد ۴ رو می تونید صرف نظر کنید! چون خیلی اوقات، به جای استفاده درست، تبدیل به اسپم کردن فروم ها میشه!

نتیجه بازاریابی از طریق محتوا:

۱- افزایش و حفظ مشتریان و کسب درامد بیشتر

۱-افزایش نرخ تبدیل (Customer Rate)

۳-کاهش نرخ دفع کاربر یا Bounce Rate

۴-پخش نام و برند شما در فضای اینترنت (برندینگ)

۵-افزایش قدرت سئوی سایت (تولید محتوای مفید و دریافت بک لینک های طبیعی)

۰/۵ (۰ نظر)

آموزش سئو در تلگرام

برای عضویت در تلگرام سئوروز،گروه آموزش سئو و بازاریابی کلیک کنید

آموزش سئو در اینستاگرام

برای عضویت در پیج اینستاگرام سئوروز {آموزش سئو و بازاریابی} کلیک کنید

محسن طاوسی

محسن طاوسی

تعداد نظرات (۱۰)

 1. احسان چهری
  ۱۳۹۴/۰۱/۰۹ پاسخ

  خسته نباشی بعد از ۲ ساعت! 🙂
  خیلی علاقمند هستم کسانی که دانشی در زمینه‌ای دارن با کاربران سایتشون به اشتراک بذارن خسیس نباشن
  اون فوت کوزه‌گری هم بگن
  پست طولانی بود ولی در عین حال برام جذاب بود همشو خوندم
  گاهی از یه طرفندهای عجیبی هم در کانتنت مارکتینگ استفاده می‌شه ها؛ مثلا پستی که در نیوسئو منتشر شد و بشارت یک پست خیلی مهم رو داد!

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۱/۱۰ پاسخ

   وقتی هدف، جذب مشتری و کسب درامد نباشه و Marketing در کار نباشه، نمیشه اسمش رو ترفند Content Marketing گذاشت.در اون حالت، صرفا روش های جذب بازدید کننده و کاربر هست به وسیله محتواست.

  • فرهاد
   ۱۳۹۴/۰۴/۲۲ پاسخ

   ممنون واقعا برام جذاب بود .

 2. میزبان فا
  ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ پاسخ

  با توجه به توضیحاتی که در این مطلب در باره تالار ها و انجمن های گفتگو فرمودید ما یه کم گیج شدیم .
  ما مطالب آموزشی به همراه تصویر تولید می کنیم و در انجمن ها شیر می کنیم و با عنوان مقاله ( فقط عنوان مقاله ، نه کلمه کلیدی ) به سایت خودمون لینک می دهیم .
  این کاره اشتباهی هستش ؟
  در مورد پینترست آیا آموزشی جهت ارائه مطالب در این شبکه اجتماعی هستش که مطالعه کنیم ؟ بفرمایید دقیقا این شبکه به چه شکل به ما کمک می کنه …

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ پاسخ

   اینجا من فقط از بازاریابی محتوا گفتم.از نگاه لینک بیلدینگ ، انجمن ها، بحث مفصلی دارن.
   در پاسخ به شما، به صورت کلی خیر.کار اشتباهی نیست.بخصوص اینکه تصویر محور هست.فقط فراموش نکنید، این پست ها که مشخصه یکی اومده به قصد لینک بیلدینگ یا معرفی خودش تاپیک زده، کمترین خواننده و اثر رو داره.شما باید از فرم رسمی خارج بشید، خطاب خاص کنید به طوری که خواننده بفهمه کسی که این تاپیک رو زده یه آدم زندست(تو جو انجمن هست) و نشسته تایپ کرده.اگر از انجمن ها واقعا به قصد افزایش فروش و مشتری و بازار استفاده کنید(به جای لینک بیلدینگ)،اتفاقا کار خیلی خوبی هم هست و فقط یکی از ابزاری های کمکی بازاریابی محتواست.
   برای دریافت پین پینترست، باید از تصاویر سایتتون کمک بگیرید.شما که تصویر تولید می کنید خیلی بهتر می تونید تصاویر خودتون رو در سایت پینترست با آدرس خودتون(آدرس عکس ها روی دامنه شما)،به همراه عنوان های خوب، منتشر کنید و در نتیجه، پین دریافت کنید.چون پینترست تو ایرانی ها جاافتاده نیست، دریافت پین پینترست برای تصاویر فارسی و ایرانی، خیلی مشکل تره.اما به شدت، در فروش و بازاریابی شما موثره.مثل فیسبوک نیست که صفحه بسازید و هیچ کس شما رو نبینه.بسیاری از ورودی های وب سایت ها، از طریق سایت پینترست هست.پینترست در نتایج عکس گوگل هم خیلی خوب ظاهر میشه , و خودش هم به وب سایت های مرتبط با عکس هاش، لینک میده.به زودی آموزش مفصلی در این باره قرار میدم.

 3. بازار اهواز
  ۱۳۹۴/۰۴/۱۲ پاسخ

  همه محتوا در کلامشان در رفتارشان در مشاهدات روزمرشان وجود دارد . از کولر هایسنس من آب میچکید اومدم از حالت اسمارت به حالت سرد گذاشتمش دیگه آب نچکید . این خودش یک محتوا است که حتما باید نوشته بشه چون قطعا بدرد یک نفر دیگه میخوره . اتفاقا به همین خلاصگی هم باید نوشته شود دو سه کلمه کلیدی مناسب در آن بکار رود . از این جور محتواها صبح تا شب هر کس ده مورد شاید داشته باشد .

 4. مرتضی
  ۱۳۹۵/۰۱/۰۸ پاسخ

  با سلام
  برای سایت های گالری عکس کلا چه پیشنهادی دارید که محتواشون عکس هست و هیچ متنی نوشته نمیشه که بشه گفت محتوا رو جدید و بهینه کنیم ؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۵/۰۱/۰۹ پاسخ

   برای هر عکس، هر موضوع و دسته، متن داشته باشید.به علاوه alt تصاویر و انتشار در شبکه های اجتماعی از جمله flickr و pinterest و لینک سازی و برند سازی.

 5. رضا
  ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ پاسخ

  من هنوز به درستی متوجه نشدم که آیا گوگل می تونه تشخیص بده که یک متن کپی هست یا نه؟
  چون یه سری بلاگ دقیقا مطالب من (حتی لینکها) رو کپی کردن و با کلمه مورد نظر من صفحه دوم و سومن، سایت من صفحه پنجم!

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ پاسخ

   گاهی میتونه گاهی نه.ولی بتونه هم دلیل نمیشه انتظار داشته باشید مطلب کپی رو ببره عقب تر! تنها راهش اینه که دستی اونهایی که کپی کردن رو گزارش DMCA بدید.در این صورت یا حذف میشن یا رتبشون عقب تر از شما قرار میگیره.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه سئو روز

عضویت در خبرنامه سئو روز

اسپم کردن را دوست نداریم، فقط وقتی حرف به درد بخوری داشتیم از طریق ایمیل با شما در تماس خواهیم بود.

با موفقیت عضو خبرنامه شدید!