تأثیر CTR (نرخ کلیک) و تحلیل های اشتباه!

تاثیر نرخ کلیک CTR در رتبه بندی گوگل

 

این روزها زیاد می بینم، که نرم افزار افزایش نرخ کلیک، به فروش گذاشته میشه و یه بحث تاریخی به نام تاثیر CTR ، دوباره بعد از چند سال، داره زیاد میشه.انگار زمان به عقب برگشته، و عقب گرد کردیم به چند سال پیش سئو و فاکتور های سئو!

اما طبق معمول، قصد ندارم، بگم افزایش CTR  فایده نداره و قصد هم ندارم بگم، فایده داره! بلکه یه چالش منطقی رو وسط میکشم.بازهم با من همراه باشید، تا تحلیل عمیق تر رو یاد بگیریم…

به صورت کلی و عامیانه، چند دسته تحلیل گر در سئو وجود داره:

۱- کسانی که تا یچیزی میشنون یا میخونن میرن انجام میدن.

۲-کسانی که با دید بسته، تحلیل می کنند و اکثر مواقع اشتباه می کنند و خودشون هم خبردار نیستند که اشتباه می کنند و در معمولا در حوزه خودشون، انسان های مغروری هستند.

۳-کسانی که با دید باز، تحلیل می کنند، و بیشتر تحلیل هاشون درست از آب در میاد.

شما جزو کدوم دسته هستید؟اگر جزو دسته دوم باشید، به احتمال زیاد خودتون رو جزو دسته سوم می دونید!

حالا، با موضوع تاثیر CTR ، تحلیلمون رو عمیق تر می کنیم…

عده زیادی، فقط می دونند یا شنیدند که نرخ کلیک، در رتبه گوگل موثر هست.در همین بین، بعضی هاشون فکر می کنند، CTR خیلی مهم هست. و بعضی ها صرفا به عنوان یکی از چند صد فاکتور تاثیر گذار بهش نگاه می کنند و بعضی ها هم مثل من(محسن) و آقای مهدی زاده، نرخ کلیک رو در کنار سایر فاکتور ها و به شرط و شروط هایی، موثر می دونند.هر چند همه فاکتور ها چنین هستند.

عده ای هم نرم افزار هایی تولید کردند، که با آی پی های مختلف، و مانند یک انسان(نه ربات.یعنی User Agent از نوع بشر)، با کلمه کلیدی مورد نظر، روی لینک سایت ما، کلیک می کنه، و در نتیجه CTR رو بالا می بره.

در نهایت، عده ای، با استفاده از این نرم افزار ها، هیچ جوابی نگرفتند، و به این نتیجه رسیدند که CTR چندان تاثیری در رتبه بندی گوگل نداره و عده ای هم، عقیده برعکسی پیدا کردند.

 

اما داستان چیه؟چرا نتیجه گیری ها همیشه منتاقض هست؟همونطور که در پست تناقض های سئو گفتم، داده های غلط و ناکافی منجر به نتیجه گیری های غلط و ناکافی میشه.و درباره CTR دقیقا چه اتفاقی میفته که ما ازش خبر نداریم و نتیجه گیری های اشتباه می کنیم؟

فرض کنید برای سایت x.com  و کلمه کلیدی “تور مسافرتی” با فرض رتبه فعلی ۸ صفحه اول گوگل، در ماه، سه هزار تا Impression هست و بصورت میانگین برای سایت هایی که در کلمه کلیدی “تور مسافرتی” در صفحه اول گوگل هستند، یک محدوده عددی، CTR وجود داره.مثلا لینک یک، بین ۳۰ تا ۵۰ درصد.لینک دو بین ۲۰ تا ۴۰ درصد.و همینطور تا لینک ۱۰، مثلا بین ۲ تا ۵ درصد.

حالا اگر شما از یک نرم افزار به طبیعی ترین شکل ممکن برای افزایش نرخ CTR صفحات سایتتون استفاده کنید، دقیقا این اتفاق می افته:

کلمه کلیدی “تور مسافرتی” که در طول یک سال گذشته، به صورت میانگین ماهانه، ۳۰۰۰ تا Impression داشته، ناگهان، بعد از یک سال، Impression این کلمه کلیدی، فقط تو یک ماه، به شکل غیر عادی و ناگهانی زیاد میشه.پس تا اینجای کار، ما یک افزایش Impression ناگهانی غیر عادی داریم.اما فرض رو بر این می گیریم، که این افزایش ناگهانی Impression ، از نظر الگوریتمی غیر عادی نیست.چون ممکنه با یه تبلیغ تلویزیونی در ایران، میزان سرچ یک سری کلمات کلیدی بصورت ناگهانی زیاد یا کم بشه.

اتفاق بعدی که می افته، غیر عادی شدن CTR یک سایت نسبت به میزان Impression هست.سوتی ماجرا دقیقا همینجاست.دقیقا به اندازه ای که impression افزایش پیدا کرده، نرخ کلیک، هم دقیقا به همون اندازه برای یک سایت(و حتی برای همه سایت ها) زیاد شده.و این چیزی که یه الگوریتم عقب مونده یه موتور جستجو، خیلی راحت می تونه بهش پی ببره.چون همیشه CTR تا حدی نسبت به Impression رشد می کنه و وقتی میزان Impression یه کلمه کلیدی ۱۰۰۰ بوده و نرخ کلیکش برای سایت رتبه N ، سی درصد بوده، و حالا، میزان Impression میشه ۲۰۰۰ و همه این ۲۰۰۰ تا Impression تبدیل به کلیک میشن، و CTR برای یک سایت، همزمان با افزایش Impression میشه، ۹۰ درصد، کاملا مصنوعی و خیلی خیلی تابلو هست و طبیعیه که اثری نداشته باشه!

با همه این توضیحات، پس چطور، نرخ کلیک، می تونه در رتبه بندی موثر باشه؟جواب: به این شکل که CTR خیلی طبیعی و متناسب با Impression ، زیاد بشه، و در عین حال در کنار فاکتور های دیگه باشه.

درباره نرخ متناسب CTR نسبت به Impression ، باید بگم، که تو هر موضوعی، همیشه کلیک، فاصله زیادی با میزان دیده شدن یا همون Impression داره.برای مثال، کلمه کلیدی “تور مسافرتی” اگر ۵۰۰۰ بار در ماه جستجو بشه، سرجمع کلیک ها روی سایت هایی که با این کلمه در نتایج گوگل هستند، ممکنه به ۵۰۰۰ نرسه و حداکثر میزان CTR تک تک سایت های حاضر در نتایج هم، تا یک سقفی و بسته به رتبشون زیاد میشه.مثلا هیچ وقت سایتی که رتبه آخر صفحه اول رو داره، هر چقدر هم مشهور باشه، ۷۰ درصد کلیک خورد نداره.اینجاست که با نرم افزار افزایش CTR ، تحلیل و نتیجه گیری می کنیم و کلا به نتیجه اشتباه می رسیم که پس اصلا CTR موثر نیست! در حالی که، CTR به شکلی که ما زیادش کردیم موثر نیست! نه این که کلا موثر نباشه.

درباره اینکه گفتم، فاکتور CTR باید کنار بقیه فاکتور ها باشه، هم باید بگم که وقتی، نرخ کلیک بالا باشه، ولی نرخ دفع کاربر به دلایل مختلف مثل سرعت پایین سایت، بالا باشه، و یا CTR یک مدت بالا بره و بعدش به مقدار سابق برگرده یا کمتر بشه و همچنین با Impression همخوانی نداشته باشه و خیلی فاکتور های دیگه، در این حالت، الگوریتم گوگل و هر موتور جستجوی خنگی(!)، تصمیمی می گیره، که ازون افزایش CTR صرف نظر کنه و در رتبه بندی برای سایتی که نرخ کلیکش زیاد شده، تاثیر نده.ما هم به خاطر اینکه دید وسیعی نداشتیم و همه ابعاد رو در نظر نگرتفیم، نتیجه گیری های اشتباه می کنیم.


مطالب دیگر را از دست ندهید!

33 دیدگاه

 1. سلام
  تا حدود زیادی با حرف های شما موافقم . اینکه Impression یک کیورد یکدفعه زیاد بشه و همه ی این افزایش ورودی به یک سایت هدایت بشه کاملا مشکوکه و ممکنه ctr را برای اون بی اثر کنه.
  اما ctr فاکتور بسیار بسیار مهمیه که با هوشمندتر شدن گوگل اهمیت بیشتری هم پیدا کرده .من چند وقته دارم روی این موضوع کار می کنم.
  گوگل جدیدا به شدت علاقه منده که صفحه ای را به کاربر نشون بده که خیلی مفیدتره.این موضوع را من روی یک سایت تست کردم.بک لینک زیادی را از یک کیورد به دامنه اصلی یک سایت هدایت کردم.اما در نهایت گوگل یکی از صفحات این سایت که هیچ بک لینکی نداشت بالا آورد.
  و یک چیز خیلی عجیب تر که دیدم این بود.گوگل در هر بار جستجو یک بار دامنه اصلی که بک لینک زیادی با کلمه کلیدی مورد نظر ما داشت در نتایج نشون میداد و یکبار صفحه ای که بک لینکی نداشت اما برای اون کلمه کلیدی خیلی مناسب تر بود.
  به نظر من با این روش می خواست رفتار کاربر را بسنجه .
  و رفتار کاربر اغلب از طریق ctr سنجیده میشه.
  بنابراین اگر بتونیم ctr را نسبت به جایگاه اون افزایش بدیم.جایگاه رتبه در گوگل هم افزایش پیدا می کنه.
  برای مثال اگر یک سایت با جایگاه ۷ در رتبه اول ۲۰ کلیک داشته و الان تبدیل شده به ۱۰۰ کلیک به نظر من پیشرفت قابل ملاحظه ای در جایگاه گوگلش خواهد داشت.
  البته به نظر من هم چیزی که اهمیت داره ctr طبیعیه.گوگل راههای زیادی داره برای تشخص اینکه یک ctr واقعی هست یا نه
  مثل time on site
  مثل لاگین بودن افراد در جیمیل شان که واقعی بودن اونها را نشون میده
  و مهمترین ابزار گوگل همون مرورگر گوگل کرومه که خیلی ها ازش غافل اند.و سئوکارهای دنیا اکثرا معتقدند گوگل از طریق گوگل کروم رفتار کاربران را بررسی می کنه و روی نتایج تاثیر میگذاره.از روی سرچ های قبلی که کاربر در کروم انجام داده یا اکانت کروم آن یا کوکی ها و … می تونه واقعی بودن کاربر را تشخیص بده .
  بنابراین من مثل شما موافقم ctr غیرطبیعی کمکی نمیکنه اما ctr طبیعی تاثیر فوق العاده ای داره و به هیچ وجه نباید از تاثیرش غافل بود.
  با تشکر

 2. منظورتون اینه که سایتی مثل آپارات و فارس نیوز و … اگر توسط مرورگر های دیگه سرچ بشن افت رنک دارند ؟یعنی هر سایتی که با کروم سرچ بشه گوگل آنالیز رو توسط اون فرد که با کروم در سایت چرخیده انجام میده ؟؟؟

  1. سلام.
   به هیچ وجه منظور من این نبود بازدید از مرورگرهای دیگه یا کروم اثری روی نتایج داره.
   اما گوگل از استفاده کنندگان کروم به عنوان یک جامعه آماری استفاده میکنه و رفتار کاربران را میسنجه.
   البته خود همین موضوع هم در حد یک نظریه است که بزرگان سئو اعلام کردن و معلوم نیست قطعیت داشته باشه اما احتمالش بالاست.

 3. سلام اقای طاووسی. عذر میخوام بابت کامنت غیرمرتبط. چند تا سوال داشتم. ممنوم میشم پاسخ بدین
  ۱- همونطور که میدونین تو دسته‌بندی مطالب در وردپرس، وقتی میخوایم یه دسته رو مدیریت کنیم میشه براش توضیحات نوشت. و تو صفحه پیشخوان توضیح داده که این توضیحات مهم نیستند. اما با این حال ممکن است در برخی پوسته ها نمایش داده شود. حالا سوالی که دارم اینه. افزونه yoast seo میگه که باید برای این دسته باید حداقل ۳۰۰ تا کلمه بذاری. آیا واقعا لازمه؟ چون در صورتی که اینکار انجام نشه چراغ دسته بندی سبز نمیشه.

  ۲- بهتره تایتل مطالب نوشته شده بلند باشند یا کوتاه؟ بازم این افزونه پیشنهاد میکنه که تایتل طولانی انتخاب کنید

  ۳- نفس سبز بودن چراغ نوشته با این افزونه چقدر مهمه؟ آیا اگر چراغ قرمز باشه یعنی نوشته حتما ایراد داره؟

  ۴- وجود alt برای تصاویر سایت مطالب کفایت میکنه یا باید تایتل هم حتما قرار داشته باشه؟

  پیشاپیش ممنون

  1. از سازنده افزونه بپرسید.سئو هیچ ربطی به مسخره بازی های سبز و قرمز این افزونه یا هر افزونه دیگه ای نداره.همه نمونه کارهای ما لینک های بالایی صفحه اول گوگل هستند و اونهایی که وردپرس و یواست دارند، هیچ چراغیشون سبز نیست.برای جواب سوال چهارم هم، آموزش بهینه سازی تصاویر رو مطالعه کنید.

 4. سلام بنده اخیرا دامین .ir رو رزرو کردم ( سایت اصلی روی .com هه ) حالا دامین ir رو پارک و سپس ریدایرکت کردم روی دامین اصلی سوالی که دارم اینه آیا باید دامین ir رو توی وبمستر معرفی کنم؟ چه کارهایی لازمه انجام بدم که تاثیر منفی روی دامین اصلی نداشته باشه ، ضمنا چنتا دامین رو میتونم ریداریکت کنم روی دامین اصلی به طوری که مشکلی از نظر سئو واسم بوجود نیاد؟

  مرسی از سایت خوبتون

  1. بی نهایت دامنه رو می تونید ریدایرکت کنید.اگر دامنه های مبدا، قبلا بالا نبودن و رتبه ای نداشتن و صرفا برای دسترسی کاربر گذاشتید، نیازی نیست تو سرچ کنسول، معرفی کنید و نیازی هم نیست یک به یک ریدایرکت کنید(ریدایرکت صفحه های داخلی به صفحات متناظر داخلی مقصد).status code دامنه مبدا باید ۳۰۱ ریدایرکت باشه به مقصد.

 5. سلام جناب طاووسی عزیز
  این آیکونای شبکه های اجتماعی که انتهای همین پیج هست، چرا لینک به همین صفحه هستن؟
  اگه مربوط به سئو هست، تعداد لینکها زیاد نیست؟ و میشه بگید تعداد لینکهای داخلی در چه حدی میتونه باشه؟ و کیفیتشون در کجا باشه بهتره ؟ در هدر یا فوتر یا در خود پست؟
  شاد باشید

  1. به خاطر ایراد قالبه چون خالیه اینطوریه.و دلیل بعدیش هم کوتاهی خود ما! زیاد به اونها توجه نکنید! ربط چندانی به سئو نداره اونها. هیچ فرمولی برای حد استاندارد تعداد لینک داخلی و جایگاهشون وجود نداره.استانداردش جاهایی هست که برای کاربر نیاز هست و UX حکم می کنه که باشه.

 6. سلام جناب طاووسی
  آیا درسته که سایت های جدید برای چندین ماه در sandbox قرار میگیرن و حتی با سئوی مناسب هم نمیتونن زودتر از یه تایم چندین ماهه در نتایج اول قرار بگیرن؟
  با سپاس

  1. در نتایج اول گوگل بله نمیتونه قرار بگیره.اما مدت زمان دقیقی نمیشه براش تعیین کرد.شاید یک ماه شاید چند ماه.اگر موضوع خیلی بی رقابت باشه، ممکنه کمتر از یک ماه باشه.

 7. سلام آقای طاووسی
  این دو تا سایت رو ببینید . البته بیشتر شبیه وبلاگن.
  …………….
  ……………

  به نظر میرسه سایتهای اجاره ای هستن که یه آژانس اجارش کرده با آدرس اصلی…………..
  که کلا یه صفحه اصلی داره با هزارتا لینک به صفحه اصلی و یه سری لینکای مثلا محتوا دار. هیچ اصول سئویی رو که شما آموزش میدید رو رعایت نکرده.
  چه جوری میشه که در تور مشهد جزو ۳ تا لینک اول میشه؟

  1. شما اصول سئویی که ما آموزش دادیم و حتی یک پست از مباحث پیشرفته ما رو نخوندید که این حرف رو می زنید.من هیچ وقت نگفتم و نخواهم گفت که یک سایت با هزاران بک لینک و بدون محتوا نمی تونه بیاد.اگر جایی پیدا کردید که اصولی که من گفتم، این بوده، بمن نشون بدید.روش من دیکته کردن اصول و فرمولیزه کردن سئو نیست.سایتی هم که مثال زدید، یدونه از میلیونها سایتیه که به همین روش بالاست و رتبه اش هم پایداره.

 8. سلام جناب طاووسی عزیز
  بنده قصد جسارت نداشتم. اتفاقا تمام مطالب سایت رو تو یک هفته و بعضی از پست ها رو چند بار خوندم و بسیار هم مفید بود. اصلا خیلی از مفاهیم سئو رو من از این طریق باهاش آشنا شدم. ولی خب بعضی از سایت ها رو که می بینم حالا با توجه به زمینه کاریم که گردشگری هست خب سوال پیش میاد.
  بازم ممنونم از شما و اگه خاطرتون مکدر شد، عذر میخام.

 9. سلام.
  خیلی مطلب مفیدی بود.
  به خصوص بالا بردن Ctr ایده خیلی جالبی به نظرم است که مطرح کردین.

  من همیشه مطالب شما را رو مطالعه می کنم تحلیلی و اصلی است و بدون کپی از دیگر سایت های ایرانی و خارجی می باشد.

  یه سوال این که شما سفارش سئو قبول می کنید در حال حاضر؟
  چون ایمیل زدن پاسخی دریافت نکردم.

  ممنون از شما.

  1. تشکر از توجه و دقت شما.شخص خود من خیر.ولی می تونید با آقای مهدی زاده تماس بگیرید.

 10. شما یه جا نوشتی که با دید بسته تحلیل میکنیم و خودمونم خبر نداریم . خوب این رو از کجا بفهمیم . هر کسی یه مقدار تجربه داره

 11. مرد بود فک کنم!
  منظورم اینه که اگه از vpn یا فیلتر شکن استفاده کنیم و به صورت دستی با ۱ سیستم این کارو کنیم گوگل واقعا متوجه نمیشه؟

 12. مهندس ممنون بابت این پست مفیدت. من حدود یک ماهه که شروع به یاد گرفتن سئو کردم و تقریبا تمام مقاله های بریان دین رو خوندم. تونستم دو تا سایت رو همزمان توی کیوردهای مختلف میانگین حدود ۵ پله افزایش بدم. بعد از خوندن این مطلب یه چند تا سوال واسم مطرح شد.
  ۱. برای کیورد x رتبه من ۳۲ه. پس تقریباً میشه گفت نه impresion باید داشته باشه نه ctr. این رو چه جوری افزایش بدم که تابلو نشه؟
  ۲. من ۱۰ تا کیوردم رو که رتبه >۵۰ داشته رو روزی ۲-۳ بار سرچ و روش کلیک میکنم. یه بار با کروم لاگین شده خودم (البته بصورت پابلیک) یه بار بصورت اینکوگنیتو و یه بار رو کروم لاگین شده گوشی(البته با سه ip مختلف). با توجه به اینکه فرمودین گوگل انقد هوشمند شده آیا این روش تاثیر گذاره؟
  ۳. متاسفانه به نکته ای که تاحالا فکر نکرده بودم افزایش ناگهانی impresionه. از کجا میشه فهمید که میزانش تا قبل چطور بوده و الان چطوره؟

  1. ۱-نمیشه.
   ۲-یه برنامه نویس تازه کار هم میتونه بفهمه بازدید کننده IP و سیستم عاملش و مرورگرش و … چیه.ربطی به هوشمند نداره.درباره تاثیرگذاری، کل این مقاله راجع به همین بود! با دقت مطالعه کنید به جوابتون میرسید.
   ۳-اینکه قبلا چقدر بوده از Keyword Planner میتونید بفهمید.ولی فایده نداره فهمیدنش! علتشم توضیح دادم تو این مقاله که شما توجه نکردید.

   1. ممنون از پاسختون.
    من با (تکنیک) سرچ کلمه کلیدی و کلیک رو سایتم تونستم رتبه امو خیلی افزایش بدم و این نقض حرف شماست. با این فرمایش شما پس کسانی که غیر از صفحه اول هستند هیچ شانسی برای صفحه اول اومدن ندارن که.آیا به نظر شما این افزایش رتبه موقته؟
    با توجه به اینکه سئو رو بصورت داخلی و خارجی انجام دادم ‌آیا غیر از زدن به جاده خاکی (کلاه سیاه) راه دیگه ای هم هست؟ خوشحال میشم پیشنهاد شما رو بدونم.

    1. چرا فک میکنید فقط با کلیک میشه سایت بالا اورد؟از کجا میدونید بخاطر کلیک هاتون سایتتون بالا اومده؟از کجا میدونید به دلایل دیگه نبوده؟چند تا سایت با رقابتها و شرایط مختلف با همین کلیک بالا اوردید؟نباید با دید محدود آنالیز کنید.مقاله تناقض های سئو رو بخونید.

     1. حق با شماست. ممنون از پاسخگوییتون.من فکر کنم بیش از هر تکنیکی نیاز به تکنیک صبر دارم!

 13. سلام
  آقای طاووسی اگه در بعضی از ترکیباتی که impression بالایی دارد و ctr سایت ما درصد کمی را به خود اختصاص داده باشد در حالی که در ترکیبات دیگرهمان کلمه سایت اول باشیم. دلیل موجهی است که آن ترکیب را برای کار کردن از لحاظ سئو انتخاب کنیم؟

  1. این، دلیل نمیشه حتما اون کیورد که هدفتون هست، خوب نباشه.چون بعضی کیورد ها، نرخ کلیک کمتری دارن چون خاصیت گردشی دارن.طرف روی شما کلیک کنه رو بقیه هم کلیک میکنه بقیه رو هم ببینه.یا اینکه رتبتون تو اون کیورد پایین تره.رتبه های پایین تر بیشتر دیده میشن و کمتر کلیک میشن. یا اینکه عنوان و دسکریپشن اون صفحه، جوریه که نرخ کلیک رو کم میکنه.یا اینکه با کیورد های نسبتا بی ربطی بالاست.مثلا طرف سرچ میکنه اجرای دکوراسیون داخلی منزل، و لینک شما که مربوط به اجرای دکوراسیون آشپزخانه است بالا میاد و… .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *