به سئو روز خوش آمدید

آموزش گزارش کپی کنندگان به گوگل | DMCA Report

۲۸ اسفند
۱۳۹۳
گزارش سایت های کپی بردار به گوگل
گزارش سایت های کپی بردار به گوگل

 

در این آموزش با استفاده از ابزار DMCA report گوگل می توانید سایت های کپی بردار (متن و عکس و فیلم و هرگونه نقض کپی رایت) را به گوگل گزارش دهید.

نکته های مهم درباره گزارش های نقش قانون کپی رایت ( حق طبع و نشر هزاره دیجیتال یا Digital Millennium Copyright Act) :

۱- شما باید اثبات کنید که صاحب اصلی مطلب هستید.لذا به فکر دور زدن گوگل نباشید.اگر خودتان کپی بردار هستید، ممکن است اتفاقی برعکس رخ دهد، و خود شما، از نتایج حذف شوید.

۲- گزارش شما علاوه بر ابزار های گوگل به صورت سیستمی، توسط نیروی انسانی بررسی می شود.آنها منطق و توضیحات شما را می خوانند و بررسی می کنند.گوگل برای این کار یک تیم قوی اختصاص داده است.

۳- استفاده از این ابزار برای ایران و سایت های ایرانی و فارسی زبان حتی با پسوند ir مقدور است.(برای کپی برداری های متنی یا دزدان محتوا)

۴- گوگل بعد از دریافت گزارش شما، ممکن است پاسخی دهد و معمولا از شما می خواهد که در پاسخ به ایمیل گوگل (در ایمیل خودتان) شفاف تر ، درخواست گوگل را بیان کنید و پاسخ دهید.مثلا ممکن است گوگل بگوید، سایت x که گزارش کرده بودید، مشکلی نداشت یا به این نتیجه نرسیدیم که شما صاحب اصلی هستید و از شما توضیح و شفافیت بیشتر می خواد.اگر اطلاعت غلط به گوگل دهید، درخواست شما ممکن است بدون پاسخ رد شود.

۵- گوگل ممکن است درخواست شما را قبول کند (به شرط اثبات) اما پس از مدتی، به حالت قبل بازگردد و reverse شود.یعنی صفحاتی که به درخواست شما حذف شده بودند، مجددا ایندکس شوند و رتبه بگیرند و شما افت کنید(اگر رتبه شما رشد کرده بود).

۶- گوگل همیشه به درخواست شما، سایت های کپی بردار را حذف نمی کند.بلکه ممکن است فقط متوجه اشتباه الگوریتمی خود شود، و رتبه صفحه شما به جایگاه اصلی قرار گیرد و کپی برداران، به جای حذف شدن، فقط پایین تر از شما قرار گیرند.

۷- شما اخلاقا تعهد می دهید، که گزارش شما حقیقی است و دروغ نیست.

۸- اگر گزارش شما، مورد پذیرش قرار گیرد، فقط و فقط صفحه های کپی بردار حذف می شوند.نه کل دامنه آنها.

۹- وقتی گزارشی ارسال می کنید، چه مورد قبول واقع شود چه نشود، سایت کپی بردار، نمی فهمد که چه کسی ، او را به عنوان کپی بردار ، گزارش کرده است.

۱۰- اگر دیگری، شما را به عنوان کپی بردار گزارش دهد و گزارش او مورد قبول واقع شود، در وب مستر تولز خود، پیغامی دریافت می کنید که حاکی از حذف شدن صفحه کپی شده شما دارد و باید برای حذف آن اقدام کنید.

۱۱- وضعیت گزارش هایی که ارسال می کنید در بخش پیشخوان کپی رایت هزاره دیجیتال (dmca dashboard) گوگل ذخیره می شود و می توانید وضعیت آنها را بررسی کنید.

۱۲- شما باید به زبان انگلیسی و با گرامر صحیح، گزارش را ارسال کنید.

۱۳- گوگل ممکن است پاسخی ندهد و ممکن است بعد از یک روز تا یک ماه، پاسخ دهد.

۱۴- گزارش شما باید دقیق باشد.نه اینکه آدرس دامنه یک سایت را گزارش دهید و بگویید این سایت مطالبش را از من کپی می کند!وقت خود و گوگل را برای این گونه گزارش ها تلف نکنید.

۱۵- ممکن است، استدلال شما و شرح شما، از نظر شما کامل باشد و واقعا هم حق با شما باشد، اما مورد پذیرش قرار نگیرد از نظر گوگل، اثبات نشود.

۱۶- گزارش های ارسالی مرتبط با سایت های کپی بردار، در هوشمند تر شدن الگوریتم دزدان دریایی گوگل، کمک می کند.زیرا این اطلاعات که توسط نیروی انسانی بررسی و تحلیل می شوند،بازخورد خوبی، به الگوریتم گوگل می دهد تا ضعف های آن برطرف شود.

 

برای شروع ، پس از ورود به حساب کابربری جیمیل خود، وارد این لینک شوید.

مطابق تصویر زیر، اطلاعات خود را وارد کنید:

گزارش سایت های کپی بردار

 

مطابق تصویر زیر، دقیقا شرح دهید، که بر اساس چه منطقی، حرف شما صحت دارد.صفحات کپی شده شما چیست و صفحات کپی بردار کدام ها هستند.

توجه داشته باشید، برای هر کپی موضوعی باید جداگانه شکل زیر را پر کنید.اگر صفحه x شما درباره موضوع x توسط چند نفر کپی شده است، در کادر پایین وارد کنید.اما اگر چند موضوع متفاوت دارید که هرکدام، توسط دیگران کپی شده اند و نیاز به شرح و اثبات جداگانه و مستقلی دارند، آنها را در یک گروه دیگر تعریف کنید.برای تعریف گروه جدید، همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، زیر کادر پایین، یک لینک با عنوان Add a new group وجود دارد، کلیک کنید.بعد از کلیک، کادری دقیقا مانند کادر تصویر زیر ظاهر می شود.

گزارش کپی کننده ها به گوگل - فرم dmca

 

در قسمت Identify and describe the copyrighted work ، دقیقا شرح دهید و اثبات کنید که چرا url های مورد نظر شما کپی هستند و چرا شما صاحب اصلی آن هستید؟شاخص هایی را به گوگل ارائه دهید تا گوگل راحت تر بتواند تشخیص دهد که شما صاحب اصلی نوشته هستید.

در قسمت Where can we see an authorized example of the work صفحات خودتان که توسط دیگران کپی شده است قرار دهید.(در هر خط یک url) . همانطور که در بالا گفته شد فراموش نکنید، چند موضوع مستقل را در یک گروه گزارش ندهید.

در قسمت Location of infringing material ، آدرس صفحات کپی برداران را قرار دهید.هر سطر یک url .

سپس قوانین را مطابق تصویر زیر بپذیرید و امضا کنید.مطابق تصویر زیر:

dmca report گزارش کپی رایت

 

تاریخ را حتما به صورت دو رقمی (۰۳) به جای (۳) و به صورت میلادی وارد نمایید.در امضای خود نیز دقیقا نام و نام خانوادگی خود را مطابق با نام و نام خانوادگی که در ابتدای فرم (تصویر اول) پر کردید وارد کنید.

قوانینی که شما می پذیرید، در ایران، معنایی ندارد.زیرا در ایران اجرا نمی شوند.اما بخشی از قوانینی که شما می پذیرید، قوانین اخلاقی است که عدم رعایت آنها، می تواند منجر به ضرر خود شما در نتایج گوگل شود که برخی از انها را در ابتدای این آموزش قرار دادم.


مطالب دیگری که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

محسن طاوسی
نویسنده

17 نظر

 1. amir | ۱۳۹۴/۰۳/۲۴ at ۱۲:۲۸

  سلام

  میشه کمی در مورد قانون کپی رایت مطالب و یا عکس کمی توضیح بدید ؟ بعضی سایت ها هستند که مقاله و عکس رایگان دارند یعنی کپی برداری آزاده که میشه اونا رو برای استفاده در وبلاگ و یا وبسایت قرار داد ، فقط سوالم اینه که اگه ما از این مقاله ها در سایتمون استفاده کنیم آیاباز هم لازمه منبع اصلی رو ذکر کنیم یا لازم نیست ؟ و کوکل از کجا میفهمه که این مطالب copyright free هستند ؟
  با تشکر

  پاسخ دادن
  • محسن طاوسی | ۱۳۹۴/۰۳/۲۴ at ۱۳:۴۵

   رایگان بودن به معنای کپی آزاد بودن نیست!
   اگر منتشر کننده محتوا، گزارش بده، گوگل حذف می کنه صفحه کپی شده کپی بردار رو.اما تصاویر اثبات کپی رایتشون مشکل تره.اما اگر صاحبش بتونه اثبات کنه، اون هم حذف میشه.
   گوگل نمیفهمه کدوم مطالب کپی کردنشون رایگانه.به طور پیش فرض همینطور هست.مگر اینکه صاحبش گزارش کنه.به علاوه اینکه در الگوریتم گوگل هم سعی شده که کپی بردار ها، شناسایی بشن و رتبه پایین تری نسبت به منبعشون پیدا کنن و در کل هم الگوریتم گوگل، ضد کپی هست، هر چند تا حالا موفق نبوده.

   پاسخ دادن
 2. مهدی | ۱۳۹۴/۰۹/۰۴ at ۰۰:۵۳

  سلام خسته نباشید ایا مطلبی که به زبان المانی هست به انگلیسی ترجمه بشه گوگل متوجه این مطلبه میشه یا نه؟
  و تو این مسئله یمشه گوگل دور زد

  پاسخ دادن
  • محسن طاوسی | ۱۳۹۴/۰۹/۰۵ at ۲۳:۰۲

   اگر صاحب مطلب گزارش رد کنه و مورد قبول واقع شه و شما هم منبع نزده باشید صفحات ترجمه ای شما حذف میشه.درغیر این صورت مشکلی نیست

   پاسخ دادن
 3. مصطفی | ۱۳۹۴/۱۱/۰۱ at ۲۲:۰۲

  با سلام
  آقا ممنون. خیلی کمک کرد.
  با تشکر

  پاسخ دادن
 4. dariush | ۱۳۹۴/۱۱/۱۴ at ۲۱:۴۴

  سلام.خیلی خوب بود.مرسی

  پاسخ دادن
 5. محسن کریمی | ۱۳۹۵/۰۷/۰۱ at ۱۲:۲۷

  سلام
  یکی از صفحات منرا گزارش dmca دادند و ظاهرا هم گوگل پذیرفته . منسریع رفتن و مطلب را تغییر دادم.
  به نظر شما گزاش شدن یکی از صفحات من به رتبه کل دامنه آسیب می زند ؟

  پاسخ دادن
  • محسن طاوسی | ۱۳۹۵/۰۷/۰۱ at ۲۰:۴۰

   نه یه صفحه مشکلی پیش نمیاره فقط همون کپی ها فقط از ایندکس حذف میشن.از اونجا که DMCA پاسخ داره یعنی شما به گوگل تیکت می زنید که مشکل برطرف شده، مشکلی بوجود نمیاره.

   پاسخ دادن
 6. empire | ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ at ۱۸:۲۴

  سلام
  مطالب سایت من که خودم ترجمه اشون میکنم…. و اولین نفر هم منتشر میکنم… هفته اول نفر اول جستجو هستم
  اما از هفته بعد همه سایت ها که از من کپی میکنن ( حتی غلط املائیم هم تصحیح نکردن) میان نفرات اول و من یا حذف میشم یا نفرات اخر میشم.
  گر پاسخ رو به ایمیلم ارسال کنید ک چیکار کنم ممنونتون میشم

  پاسخ دادن
  • محسن طاوسی | ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ at ۱۸:۲۸

   این ایراد گوگل هست متاسفانه.تنها کاری که می تونید بکنید(بجز پخش آنی در شبکه های اجتماعی)، میتونید گزارش DMCA کنید.گاهی اوقات، اونارو حذف نمیکنه ولی رتبشون رو پایین تر از سایت اصلی قرار میده.

   پاسخ دادن
 7. رضا | ۱۳۹۵/۰۷/۲۸ at ۲۰:۵۴

  سلام جناب طاوسی

  یک سوال خدمتتون داشتم؛ من مطالبم رو خیلی از سایت ها کپی می کنند و بعضی از این کپی کنندگان هم رقبام هستند. برخی از سایت ها رو دیدم که انتخاب و کپی متون رو از ساتشون غیر ممکن کردند. یعنی اگر کسی بخواد ازشون کپی کنه باید اون شخص خودش مطالب رو از اول تایپ کنه. آیا شما همچین چیزی را پیشنهاد می کنید؟

  با تشکر فراوان

  پاسخ دادن
  • محسن طاوسی | ۱۳۹۵/۰۷/۲۸ at ۲۱:۰۶

   به سادگی میتونید از همونها هم کپی کنید! کافیه جاوااسکریپت مرورگر رو غیر فعال کنید. کپی های خودکار هم توسط نرم افزار و فیدخوان و ربات و … انجام میشه که اینها بطور خودکار بدون جاوااسکریپت، محتوای صفحات رو بر میدارند.بنابراین روشی که گفتید، صرفا میتونه تعداد کپی رو کم کنه و افرادی که دستی کپی میکنن و حوصله ندارن یا بلد نیستن که بدون جاوااسکریپت کپی کنند، بی خیال میشن.ولی هیچ راهی برای غیر ممکن کردن وجود نداره.

   پاسخ دادن
 8. کیاوش | ۱۳۹۵/۰۹/۰۹ at ۱۹:۰۶

  سلام و خسته نباشید

  ببخشید بنده سایتم در گوگل ثبت هستش و گوگل بنده به عنوان یک اسپمر شناسایی کرده
  درصورتی که سایتی و داده که اصلا بنده ندیدمش و بنده خودم پست های خودمو میزدم و هیچ کپی در کار نبوده، جوری که یک روز ۱۰۰۰ تا لینک به عنوان کپی شناسایی کرد ولی کپی نبودند !

  و امار بنده به شدت خیلی زیادی افت کرده ! چطوری میتونم این مشکل و حل کنم ؟ میشه یک راهی بدید /.؟

  واقعا لازم دارم ، سایت داره نابود میشه !

  اگر شماره تماسی بدید برای حل این مشکل ممنون میشم !

  با تشکر

  پاسخ دادن
  • محسن طاوسی | ۱۳۹۵/۰۹/۰۹ at ۱۹:۱۲

   گوگل میگه از کجا کپی کردید.شما باید ثابت کنید که کپی نبوده و طبق راهنمایی که میده، در فرمی که در اختیارتون قرار میده و موقع اخطار هم لینک فرم رو میده، کپی نبودن محتواتون رو ثابت کنید.در رابطه با فیلم من تجربه ندارم که نحوه اثبات به چه شکل هست.ولی اگر کپی نیست، فکر نمی کنم، به متن شما ایراد گرفته.احتمال داره از خود فیلم ایراد گرفته باشه که من البته در این صورت، هیچ تجربه ای در این باره(و هر مورد DMCA غیر از متن) ندارم.

   پاسخ دادن
   • کیاوش | ۱۳۹۵/۰۹/۱۰ at ۱۱:۳۰

    سلام

    ببخشید میشه بگید کجا این رو میگه ؟

    شما میتونید در قبال هزینه ای تمام ارور ها رو اثبات کنید و حل کنید ؟

    یا یک آموزش بدید برای رفع این کار !

    پاسخ دادن
 9. محمد | ۱۳۹۶/۰۳/۰۵ at ۲۱:۵۲

  سلام.اگر کسی خودش محتوای خودش رو توی انجمن کپی کنه و به گوگل شکایت کنه رتبه اون انجمن رو به سایتش میدن؟

  پاسخ دادن
  • مهدیزاده | ۱۳۹۶/۰۳/۰۹ at ۲۰:۴۶

   خیر انجمن همانطور که اسمش پیدا هست محل گفتگو است . اگر مشکلی با مطالب درج شده در انجمن دارید به مدیر انجمن اعلام باید کنید

   پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر