پیج رنک گوگل – Google Page Rank

Google-PageRank - پیج رنک گوگل

پیج رنک گوگل (Google Page Rank و به اختصار PR) رتبه ای از یک تا ده، به صفحات وب سایت هاست.(نه دامنه).پیج رنک گوگل از سال ۱۹۹۶ میلادی متولد شد.در آن زمان کل وب جهان خالی از محتوا و بسیار بسیار محدود بود.همچنین هنوز استفاده از موتورهای جستجو باب نشده بود.گوگل در آن زمان با ابداع پیج رنک طیف وسیعی از وب مستران را به خود جلب کرد تا به انگیزه افزایش پیج رنک، به این موتور جستجو که در حالت محبوب شدن بود، روی آورند. گوگل در آن زمان ، بر اساس لینک های ورودی به سایت ها داده می شد پیج رنک را محاسبه می کرد و طبیعتا هر سایتی که لینک های بیشتری از سایر سایت ها به او ارجاع داده شده باشند، پیج رنک بالاتری می گرفت و صفحه که پیج رنک بالاتری دارد، از نظر گوگل صفحه مهم تری تلقی می شد.

پیج رنک هر صفحه را می توانید از سایت moonsy.com مشاهده کنید.

اما شاید از خود بپرسید چرا فعل های گذشته به کار برده می شود؟(می شد،می گرفت، محاسبه می کرد).زیرا پیج رنک گوگل، همزمان با تغییر وب جهان و مردم، تغییر کرد که در ادامه متوجه می شوید!

اما پیج رنک چگونه محاسبه می شود؟

گوگل به هر صفحه یک مقدار پیش فرض برابر با ۰.۲۵ می دهد.یعنی یک صفحه دارای پیج رنک اولیه ۰.۲۵ است.اگر سه صفحه به صفحه X لینک بدهند، پیج رنک صفحه X برابر با ۰.۷۵ خواهد بود.

اگر پیج رنک از صفحه X به صفحه Y چند بار لینک داده شده باشد، یا صفحه ای به خودش لینک دهد، هیچ مقدار پیج رنکی منتقل نمی شود.

اگر لینک صفحه مبدأ، لینک nofollow باشد، پیج رنک منتقل نمی شود.

اگر صفحه مبدا، دارای لینک خروجی باشد، مقدار کمتری پیج رنک منتقل می شود.برای مثال اگر صفحه X دارای دو لینک خروجی باشد که یکی از آنها صفحه Y لینک شده باشد،نصف پیج رنک از صفحه X به صفحه Y منتقل می شود.

فرمول پیج رنک گوگل ابتدا مطابق شکل بوده است:

یک منهای مقدار اولیه منهای حاصل ضرب مقدار اولیه در جمع پیج رنک های صفحات لینک دهنده منهای تعداد لینک های خروجی آنها.

فرمول اولیه محاسبه پیج رنک گوگل

مقدار اولیه پیشفرض عدد ۰.۲۵ بود که در طول مدت و تغییرات گوگل به ۰.۵ و ۰.۸ تغییر کرد.

پس از گذر زمان در سال ۲۰۰۷ و جان گرفتن بیشتر اینترنت و پر شدن سطح وب از وب سایت های مختلف و همچنین جا افتادن کامل موتور جستجوی گوگل در جهان، وب سایت ها و تجارت های اینترنتی، برای افزایش پیج رنک صفحات خود دست به دامان روش های متعددی شدند.تبادل لینک، خرید و فروش لینک، و فعالیت در سایت هایی که صرفا محل نگهداری لینک بودند(مزرعه لینک یا link farm) از این روش ها بود.سپس گوگل اقدام به مبارزه با خرید و فروش لینک و حذف سایت های خدمات تبادل لینک و مزرعه لینک و سایتهایی که از این روش ها استفاده می کردند نمود.

سپس در سال ۲۰۰۸ بحث follow و nofollow شدن لینک ها مطرح شد و قرار بر این شد که اگر لینکی nofollow باشد، پیج رنک را منتقل نکند.سپس گوگل اعلام کرد، اگر قصد دارید لینک خرید و فروش کنید حتما آن را nofollow کنید.(مقاله لینک های نوفالو را مطالعه کنید).

اما بازی به همینجا ختم نشد و گوگل مجبور شد، فرمول پیج رنک را تغییر دهد و دست آخر فرمول پیج رنک با اعمال تغییراتی در فرمولی که در بالا ذکر شد، تغییر کرد.فرمول دقیق پیج رنک دیگر معلوم نیست و هیچ مرجع قابل استنادی برای آن وجود ندارد.گوگل برای عدم رشد اسپمر ها و وادار کاربران به روش های صحیح سئو، دیگر حرفی از پیج رنک نمی زند.

پیج رنک ها به صورت لحظه ای محاسبه نمی شد و گوگل به صورت دوره ای پیج رنک ها را بروز می کرد.پس از سال ۲۰۱۰ شاهد تغییرات در پیج رنک ها بودیم.بسیاری از سایت هایی که تصور می شد باید پیج رنک بیشتری بگیرند، ناگهان کل پیج رنک خود را از دست دادند و بسیاری از سایت هایی که گمان نمی رفت پیج رنک آنها افزایش یابد، افزایش یافت.

پیج رنک ها تقلبی نیز به بازار آمد.اکنون بسیاری از پیج رنک ها قلبی است و روش هایی وجود دارد که بتوان پیج رنک تقلبی ایجاد کرد.حتی پیج رنک های تقلبی از نظر سایت هایی تشخیص پیج رنک و نوار ابزار هایی که پیج رنک گوگل را نشان می دهند ممکن است تقلبی تشخیص داده نشود.

پیج رنک های گوگل در قدیم هر سال ۳ تا ۵ بار به روز می شد.اما با گذشت زمان بخصوص بعد از سال ۲۰۱۰ بروز رسانی های پیج رنک های گوگل، به تاخیر افتاد.در سال ۲۰۱۰ فقط یک بار پیج رنک ها اپدیت شد.پس از سال ۲۰۱۲ نیز یک سال طول کشید تا در سال ۲۰۱۳ پیج نک ها اپدیت شد.در سال ۲۰۱۴ نیز اصلا پیج رنک ها به روز نشد! و هنوز هم در سال نوی ۲۰۱۵ میلادی به روز نشده است.

احتمال می رود، گوگل با عدم بروز رسانی  پیج رنک ها قصد دارد راه را بر اسپمر ها و خریداران و فروشندگان لینک، تنگ کند.همچنین این احتمال وجود دارد که پیج رنک های فعلی، همگی پیج رنک واقعی که نزد گوگل محفوظ است نباشند تا موجب گمراهی فروشندگان و خریداران لینک و کلاه سیاه کاران شود! اما همچنان پیج رنک یکی از مواردی است که موجب می شود، خزنده های گوگل بیشتر به سایت سر بزنند و در نتیجه مطالب زودتر در نتایج گوگل قرار گیرد.

پیج رنک بالا داشتن به معنی این نیست که آن سایت بالای صفحاتی قرار می گیرد که پیج رنک پایین تری دارند(و برعکس).

با همه این توضیحات که به هیچ وجه  نشان از بی اهمیت دانستن پیج رنک نیست، اکنون بهتر است صرف نظر از پیج رنک، به محتوا و جذب مخاطب بپردازید و به پیج رنک گرفتن سایت خود فکر نکنید.بدون شک اگر هم گوگل پیج رنک ها را به روز کند، به گونه ای به صفحات پیج رنک می دهد، که راه مجددا بر اسپمر ها باز نشود و دنیای اسپم، بیش از این جان تازه نگیرد.

 

به روز رسانی فروردین ۹۴: پیج رنک همه سایت ها صفر شد! رجوع شود به مقاله : صفر شدن پیج رنک گوگل صرفا پایان یک فریب بود!

 

 

 


مطالب دیگر را از دست ندهید!

9 دیدگاه

 1. سلام
  مطلب خوبی بود ولی حتی سایت moonsy.com که نوشتین پیج رنک نشون میده هم پیج رنک سایتتون را مینویسه وجود نداره
  در جاهای دیگه هم چک کردم همینطور بود
  من تازه با ساییتون آشنا شدم و توی”درباره ما” نوشتید از سال ۹۱ تا حالا فعالیت دارین اونوقت برام سواله که چرا اصلا پیج رنک ندارین؟درسته که پیج رنک آپدیت نشده ولی نباید دیگه اینطور هم باشه
  Page Authority هم چک کردم اونم پایین بود
  راستش برای من که میخوام مطالبتون را بخونم فکر کنم بهترین چیزی که به من میتونه نشون بده مطالبتون ارزش خوندن داره یا نه چک کردن تاثیر دانسته هاتون در رتبه سایت خودتون هست
  ممنون میشم منو راهنمایی کنین
  باتشکر

  1. سلام محسن جان.مشابه سوال شما رو در پست پیج اتوریتی و دامین اتوریتی، یکی از دوستان پرسیدن و دربارش صحبت کردیم.نکتش توی ریدایرکت هست.دامنه قبلی ما (آی آر) پیج آتوریتیش پایین نیست.اما درباره پیج رنک، مقیاس صحیحی نیست و ارتباط چندان و مستقیمی هم به رتبه در گوگل نداره.سابقه ما بیش از سه سال هست.اما فعالیت ما روی یک وب سایت اختصاصی و تجاری، به سال ۹۱ و ۹۲ بر میگرده و چون نزدیک آپدیت پیج رنک سال ۹۲ بود، پیج رنک نداریم.پیج رنک واقعی همیشه نزد گوگل محفوظ هست و اونی نیست که ابزار ها نشون میدن(مثل پیج رنک های fake ولی valid).ما و هر کس دیگه اگه پیج رنک ۷ داشته باشیم، صرف پیج رنک قابل اعتماد نیستیم و اگر هم اصلا پیج رنک نداشته باشیم دلیلی بر کار نادرست بودن ما نیست.
   برای تشخیص ارزش خوندن مطالب، فاکتور های خیلی مهمی هست که اونها رو در نظر بگیرید.

   1. درود
    خیلی ممنون بابت پاسخگوییتون
    اینطور که من شنیده ام ریدایرکت اگه درست و اصولی انجام بشه هیچ تاثیری بر روی پیج رنک و… نداره پس چرا شما پس از ریدایرکت تمام رنک ها را از دست دادین؟
    اگه لطف کنین اون فاکتور های مهم را هم بگین ممنون میشم و یا اگه مطلبش را قبلا نوشتین لینک بدین
    البته اگه منظورتون از فاکتورهای مهم برای ارزشمند بودن مطالب این نباشه که هر فردی مطالب را بخونه خودش میفهمه که مطالب مفیده ، چون برای سایت شما باید من خواننده به طریقی بتونم تاثیر عملی دانسته هاتون را ببینم
    البته میدونم شما زحمت میکشین و مطالب رایگان هست ولی من هر مطلبی را میخونم تهش نوشتین البته این روش قابل اطمینان نیست
    اگه فقط با یه مشخصه نمیشه به ارزشمند بودن یک سایت پی برد پس خواهشا یه مطلب بنویسید و درون آن مثلا ۱۰ تا مشخصه را نام ببرید که با هم چک بشه و با اونها بشه یه تصمیم نسبتا قطعی گرفت(البته اگه قبلا همچین مطلبی نوشتین لطفا لینکش را بگذارین)
    باتشکر فراوان

    1. دامنه قبلی رنکی نداشت که بخواد منتقل بشه.مگه حتما باید رنک داشته باشیم؟
     یک نمونه رتبه خود سایت هست.در سئو هیچ چیز مطلق نیست و همه چیز به هم وابستست.نمیشه در یک یا چند جمله این همه فاکتور سئوی به هم وابسته رو توصیف کرد و درباره سایت ها به راحتی قضاوت کرد.رتبه گوگل و ماندگاری راحت ترین و ساده ترین معیار هست.
     رو همین حساب هم نمیشه همیشه مطلقا رای داد.اگر بدیم٫ نشان از ناآگاهی و دید کوتاه ماست.

 2. سلام – مطلب بسیار خوبی بود خیلی برای من کار آمد بود و اینکه سایتتون هم عالیه خدا قوت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *