پنالتی گوگل و انواع آن، چک کردن و راه خروج از پنالتی و ریکاوری

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
محسن طاوسی
محسن طاوسی
برای اطلاع و دریافت آموزش های توی گوشیتون، اینستاگرام و تلگرام سئو روز رو دنبال کنید و یا از کانال یوتیوب، تماشا یا آپارات استفاده کنید.

فهرست مطالب

پنالتی گوگل و راه خروج و ریکاوری

 

توجه: مطالبی در ویدئو هست که در متن نیست!

پنالتی گوگل، یکی موضوعی پر حاشیه ، پر سوال و سرشار از تنافضات و سوال در بحث آموزش سئو هست که من اول، انواع پنالتی رو براتون توضیح میدم و بعد، راه های خروج و بعد سوالات متداول رو پاسخ میدم.

قبل از هر چیز، این رو بگم که شما با مطالعه این مقاله، پرسش های زیادی در ذهنتون به وجود میاد و بیشتر سر در گم میشید.اما این سردرگمی به علت افزایش وسعت دید شما بعد از خوند این مقاله به وجود میاد.نه به دلیل بد بودن این مقاله.

 

خیلی خلاصه و ساده، Penalize به معنی رایجش،یعنی جریمه شدن سایت در گوگل.اما پنالتی لزوما به خاطر جریمه یا تخلف نیست و من اینجا با شما در این پست، قرار داد میکنم که، هر گونه، افت وب سایت رو با هر دلیلی که باشه، با کلمه “پنالتی” ،یاد می کنم.پس لطفا نگید رفتن از صفحه یک به دو اسمش پنالتی نیست و بعد به ویکی پدیا(جولانگاه مترجمان غیر متخصص) لینک بدید.ما میخوایم از کاربرد ها و حقیقت صحبت کنیم.درگیر تعاریف نمیشیم.اون هم تعاریفی که ده ها نسخه متفاوت ازش وجود داره(در سئو) .

چون این خیلی مهمه زودتر از خود مطلب، روش تاکید می کنم: “وقتی پنالتی می شید، در اکثر مواقع خبری از اخطار توی گوگل وب مستر تولز نیست!پس لطفا انقدر نگید، پنالتی نشدم چون اخطار نگرفتم. نگید گوگل متوجه کارهای غیر کلاه سفید من نشده چون اخطار نگرفتم”.گفتم غیر کلاه سفید، به این دلیل که تکرار کنم، سئو فقط کلاه سیاه و سفید نیست.از سفید تا سیاه کلی رنگ هست که همگی در دنیای Gray Hat هستند و اغلب سئوکارها بدون اینکه بدونن، کلاه خاکستری کار هستند.حالا یکی کلاه خاکستریش بیشتر به سفید نزدیکتره.یکی بیشتر به سیاه”.
 

پنالتی گوگل - سئو - محسن طاوسی - سئو روز

 

قبل از شروع مقاله در نظر داشته باشید، همیشه در افت و رشد سایت ها، این سه دلیل کلی، نقش ایفا می کنند:

۱- تغییر الگوریتم موتور جستجو به خصوص گوگل که مکررا تغییر میکنه و به روز میشه.

۲-رقابت.طبیعتا، وقتی سایتی به صدر نتایج بیاد، جای یک سایت دیگه گرفته شده و وقتی در وسعت و فشار زیادی، این رقابت وجود داشته باشه،افت و رشد ها هم، زیاد هستند.

۳-تفاوت الگوریتم گوگل در صفحات عقب تر (دو به بعد، پنج به بعد و …) – اگر از صفحه ۲۰ به صفحه ۴۰ میرید و بعدش بر می گردید به صفحه ۱۰ و بعد به صفحه ۵۰ میرید و سپس تو صفحات ۱۵ و ۱۶، اصلا اسمش رو پنالتی نذارید.در این مرحله سایت شما هنوز جایگاه تثبیت شده ای در نتایج (SERP) نداره و نمیشه به خاطر این افت و خیز ها توی این صفحات دربارش قضاوت کرد.اگر از صفحه یک مدام به صفحه های دیگه جابجا بشید، اونوقت هست که جای بررسی داره.

و نکته دیگه اینکه:

الگوریتم گوگل آزار نداره! گوگل نمیخواد یک سری رو تنبیه کنه.گوگل فقط میخواد بهترین نتایج رو به کاربر نشون بده و لایق ترین وب سایت رو رتبه خوبی بده.کاری ندارم که چقدر تونسته، در هدفش موفق باشه.اما در این مسیر، طبیعتا سایت هایی که به مزاج جناب گوگل، خوش میاد، رشد می کنن و سایت هایی که به مزاجش خوش نمیاد، افت می کنند.بنابراین، نمیشه اسم جریمه رو همیشه روی سایت های افت شده گذاشت.در کل هم گوگل، به شکل غیر رسمی، سعی کرده، به وب مستر ها، سیاست های تشویقی و تنبیهیش رو القا کنه و بهترین ارتباط رو با وب مستر ها گرفته که همین به شدت در میزان محبوبیتش تاثیر گذار بوده. در حقیقت چیزی که به مزاج الگوریتمش خوش میاد و کاملا مرتبط با سیاست های گوگل هست، رو رسما در ظاهر تشویق و برعکسشو تنبیه اعلام کنه.مثلا میگه سایت هایی که https دارن، یکی از فاکتور های مثبت رتبه بندی من رو دریافت می کنن و یا وقتی میگه، اگه سایتتون با موبایل سازگار باشه، یکی از فاکتور های مثبت و قدرتمند(با وزن زیاد) برای رتبه بهتر در نمای موبایل گوگل هست و برعکس.

فراموش نکنید، سایت های تازه تاسیس و دامنه های صفر، در ابتدادر سند باکس گوگل قرار دارند و انتظاری از این سایت های نداشته باشید و فکر نکنید پنالتی شدند.

بررسی انواع پنالتی

انواع پنالتی از نظر علت افت:

۱- افت سایت به خاطر عدم پیروی از دستورات گوگل درباره بک لینک که الگوریتم پنگوئن زحمتشو میشکه.

۲-افت سایت به خاطر عدم پیروی از دستورات گوگل درباره محتوا و on page که الگوریتم پاندا زحمتش رو میشکه.

۳-افت سایت به دلیل به روز رسانی و تغییر الگوریتم گوگل که ممکنه تخلفی هم از سمت وب سایت شما، صورت نگرفته باشه.این مورد بر خلاف دو مورد بالا، اسمش رو نمیشه جریمه گذاشت و خاصیت تنبیهی نداره.

۴-افت یا حذف شدن سایت به خاطر کپی برداری از سایت های دیگه.

۵-افت سایت به خاطر Bug و ایراد گوگل. بله! تعجب نکنید.گوگل هم میتونه خطا کنه.حتما مطلب پرستش گوگل رو مطالعه کنید.این مورد نادر هست.

۶-افت یا حذف شدن سایت به دلیل اشتباه خود وب مستر از نظر فنی مثل عدم دسترسی کامل ربات ها

۷-افت سایت به خاطر مسائل امنیتی و هک شدن سایت و …

انواع پنالتی از نظر شدت افت:

۱- افت از صفحه اول موضوع رقابتی به صفحه دو. این نوع پنالتی، کمتر به عنوان “پنالتی” شناخته میشه. اما به هر حال، وقتی وب سایتی با کلمه کلیدی و موضوعی رقابتی، رتبه خوبی داره و ناگهان به صفحه ۲ میره، نوعی از پنالتی هست که تقریبا کل ترافیکش رو از دست میده.چون صفحه دو با صفحه ۲۰ در اکثر موضوعات از نظر کلیک، آنچنان تفاوتی نداره و همین که در موضوعی رقابتی، صفحه اول بود، نشان از قدرت بسیار زیاد اون سایت بوده.

۲-افت از صفحه اول به صفحه ۵ تا حدود ۳۰ یا از صفحات زیر ۱۰ به صفحات بالای ۱۰۰ یا عدم نتایج در گوگل با جستجوی کلمه کلیدی

این افت، افت سنگینی هست، و کار، باید با جدیت بررسی بشه.

۳-افت به دلیل Freshness و یا رقص گوگل.

گاها به طور موقت وب سایت هایی بالا میان و سایت هایی که رتبه داشتن عقب میرن.اگر کوتاه مدت باشه هیچ مشکلی نیست و چیزی فرق نکرده.

۴-کلا de-index شدن.

اینجا دیگه اسمش پنالتی نیست.در این حالت، اون سایت یا صفحه، Ban شده که اوضاع خیلی وخیمه!

انواع پنالتی از نظر سطح و گستردگی افت وب سایت:

۱- افت کل صفحات وب سایت

۲-افت فقط یک صفحه یا صفحات خاص

۳-افت فقط روی یک یا چند کلمه کلیدی در حالی که همون صفحات با کلمات دیگه، همچنان رتبشون حفظ شده باشه.

۴-افت مجموعه ای از وب سایت ها

 

انواع پنالتی از نظر الگوریتمی یا Manual Action

۱- پنالتی الگوریتمی

در این حالت، اگر وب مستر تولز داشته باشید، هیچ پیغام و اخطاری برای شما نمیاد.به صورت الگوریتمی افت می کنید و اگر ایراد ها رو متوجه بشید و اصلاح کنید، به صورت الگوریتمی هم رتبه شما برمیگرده.این حالت کاملا بی سر و صداست و اکثر پنالتی ها در این دسته هستند.به همین علت، خیلی ها به اشتباه فکر می کنند، چون پیغامی براشون نیومده، یعنی از نظر گوگل تخلفی نکردند و کار اشتباهی انجام ندادن یا گوگل متوجه فریب اونها نشده که صد البته اشتباه می کنند.من در پست قوانین نانوشته گوگل، گفتم که، اتفاقا سیاست گوگل، مخفی نگه داشتن و ایجاد ابهام برای وب مستر ها و سئوکاران هست و تا می تونه، بی سر و صدا کار میکنه.چون اگه بگه شما به چه دلیلی پنالتی شدید، خیلی راحت تر، راه های دور زدن الگوریتمش توسط کلاه سیاه کاران حرفه ای، پیدا میشه.(حتما مطلب آیا سئو کلاه سیاه مخصوص ایرانی هاست رو بخونید).

۲-پنالتی Manual Action

در این حالت در وب مستر تولز پیغام میاد و در بخش Manual Action دقیقا شرح داده میشه که چرا پنالتی شدید و تا حدودی هم راهنمایی میکنه که چه کاری باید بکنید و به شما اجازه میده که درخواست تجدید نظر ارسال کنید(بعد از اصلاحات).

 

چک کردن پنالتی شدن سایت در گوگل

خب چطور می تونیم بفهمیم سایت ما پنالتی شده؟

خیلی خلاصه بگم، برای پنالتی های از نوع غیر از manual action اصلا نمی تونید بفهمید!انتظار نداشته باشید با حرف های قشنگ و امیدوار کننده یک فرمول و راه حل بدم! شما فقط از افتتون می تونید بفهمید! همین! شاید بگید خیلی سایت ها هستند که این موضوع رو چک می کنند.اگر این فکر رو می کنید من چند سوال از شما دارم:

۱- اون سایت ها خودشون ارتباطی به گوگل ندارند و گوگل هیچ API نداره که به سایت های دیگه بده در این موضوع و به خود شما هم نگفته!پس چطور می تونن بفهمن شما پنالتی شدید؟ولی فهمیدن اینکه سایتی کلا توی گوگل ایندکس شده یا نه، کار راحتی هست که این ارتباطی به پنالتی نداره.

۲-وقتی شما وب مستر تولز دارید، پیغامی نیومده براتون و خودتون هم نتونستید تشخیص بدید و گوگل هم که کارش در ابهام گذاشتن وب مستر ها هست، چه انتظار دارید از سایت های دیگه که بتونن تشخیص بدن؟نکنه جزء اون دسته از افرادی هستید که برای همه چیز به دنبال Tools و ابزار می گردید بدون اینکه کمی درباره سختی موضوع و پیچیدگیش فکر کنید؟

راه تشخیص اینه که خودتون حدس بزنید و این موارد رو در نظر بگیرید:

۱- اگر رتبه شما سرجاش هست اما فقط impression و در نتیجه کلیک شما کم شده، مشکلی وجود نداره.ایام امتحانات، تعطیلات ملی و مذهبی و مناسبتی، این اتفاق میفته.مثلا سایت های تور مسافرتی ، ممکنه قبل از عید، به شدت آمارشون بالا بره.در حالی که رتبشون مثل قبله.اما سایت های آموزشی، سایت های پذیریش آگهی و … به شدت آمارشون افت می کنه در حالی که رتبشون سر جاشه.

کرنراستون (Cornerstone) چیست؟
ادامه :

۲-گوگل قبلا سالی یک بار و چند سالی یک بار نتایج و الگوریتمشو به روز می کرد.این روند به مرور بیشتر شد تا اینکه الان، به صورت هفتگی و ماهانه و گاها روزانه، و حتی گاها، چند بار در روز، در حال مشاهده، تغییرات الگوریتمی گوگل و جابجایی رتبه ها هستیم که این تغییر الگوریتم ها با خاصیت Freshness گوگل ترکیب شده و در بسیاری از موضوعات دیگه از تثبیت جایگاه و رتبه وب سایت ها خبری نیست.مگر حدودی.

پس اگر دیدید لینک هفت هستید و اومدید لینک ۳ و بعد رفتید آخر صفحه اول، اسمش رو پنالتی نذارید.در این حالت، فقط بدونید، جای کار دارید و می شه با تلاش و هزینه بیشتر، به جای محدوده هفت هشت رتبه ای، محدوده دو سه رتبه ای رو برای خودتون در صفحه اول گوگل، بدست بیارید.

۳-اگر سایتتون به تازگی صفحه اول اومده و خیلی کوتاه به جای قبلش یا صفحات عقب تر رفت، اسمش رو پنالتی نذارید.چون ممکنه رشد شما به خاطر Google Dance و Freshness باشه و اصلا از اول قرار نبوده اونجا باقی بمونید.شاید بپرسید از کجا بفهمم به این دلیل بالا اومده؟در پاسخ بگم نمیشه به راحتی فهمید و بحث مفصلی داره که در کلاس های آموزشی سئو کاملا بازش می کنم.

۴- بررسی کنید همه صفحاتتون افت کرده یا فقط یک یا چند تاش و کلا ببینید، چقدر در سطح دامنه شما، این افت، گستردست.هر چقدر گستردگیش بیشتر باشه، بیشتر باید احساس خطر کنید.

۵-در بسیاری از مواقع شما به طور شفاف نمی تونید ایراد کار رو متوجه بشید.تنها با حدسیات و بررسی مشکلات و اصلاح کردن اونها، می تونید، تلاش خودتون رو بکنید(در پنالتی های غیر از Manual Action).در مواردی هم میتونید تشخیص بدید که در ادامه بهش می پردازم.

 

راه خروج از پنالتی گوگل و ریکاوری (Recovery)

اول از همه تشخیص و حدس زدن و هوشمندی

خب با توجه به انواع پنالتی که در بالا گفتم، اول ببینید، از نظر گستردگی پنالتی، به کدوم نوع پنالتی دچار شدید.

الف –  افت کل صفحات وب سایت

در این حالت، احتمالا کار دشواری در پیش رو دارید.بررسی کنید اخیرا چه کارهایی روی وب سایتتون انجام دادید.موارد زیر رو بررسی کنید:

۱- چقدر کپی کردید.

۲-چقدر و چطور لینک بیلدینگ کردید یا لینک برای شما ایجاد شده.

۳-چه تغییراتی در محتوای سایت دادید.

۴-چه تغییراتی در کدهای سایت دادید.

۵-آیا محتوای شما خودکار هست یا دستی تایپ میشه؟

۶-آیا وب سایت شما قطعی داشته یا ربات ها مشکلی برای بازدید از سایت شما داشتن یا نه؟حتما مقاله تاثیر هاست و سرور بر سئو رو بخونید و تصور نکنید چون سایت شما، هاست ایرانی داره، ربات ها ازش دور هستن و امتیاز منفی می گیرید!

۷-آیا فقط ازموبایل بازدید و رتبتون افت کرده یا از نمای دسکتاپ گوگل هم افت کردید؟

۸-آیا سایت شما هک شده؟!

۹-آیا اخیرا ریدایرکتی انجام دادید یا کد هاتونو تغییر دادید؟

۱۰-مهمتر از همه تغییرات گوگل! وقتی شیوه لینک بیلدینگ شما منسوخ شدست، وقتی از نظر on page و محتوا بی کیفیت باقی موندید یا بهتر بگم، با کیفیت تر نشدید، وقتی همه رقبای شما، از این نظر ها، در حال قوی تر شدن هستند، وقتی به روش لینک بیلدینگ قبلیتون خوشحال شدید و فکر کردید که حالا که دو ساله، به همون روش دارید جواب می گیرید، از این به بعد هم جواب می گیرید، وقتی هست که باید پنالتی بشید!!

ب – افت فقط یک صفحه یا صفحات خاص یا کلمه کلیدی خاص

اگر فقط یک صفحه خاص، افت کرده، همه موارد بالا رو روی اون یک صفحه بررسی کنید و اگر فقط یک کلمه کلیدی خاص از اون صفحه یا صفحات دیگه افت کرده، خیلی اوقات به آپدیت گوگل بر می گرده.گوگل هر روز ، حساسیت بیشتری به تطابق محتوا با Title شما و کلا موضوع صفحه نشون میده و هر روز درکش بیشتر میشه از محتوای صفحه.با یک اپدیت، ممکنه، گوگل متوجه بشه کلمه ای که بالا بوده، آنچنان ربطی به این صفحه نداشته و شما افت می کنید.در این حالت، باید کاملا بررسی کنید، که کلمه ای که افت کرده با سایر کلمات کلیدی که افت نکردند چه تفاوتی از نظر بک لینک، اشتراک در شبکه های اجتماعی،Title و متا تگ Description و محتوای شما دارند.

اگر چند صفحه از صفحات شما، افت کرده، میشه در دسته اول قرار داد و در قسمت الف باید به دنبال تشخیصش بگردید.

پ – افت سراسری چندین وب سایت

مشخصه که در این حالت باید به دنبال شاخص هایی بگردید که در وب سایت های افت کرده وجود داشته.

 

راه خروج از پنالتی های مرتبط با محتوا و داخل صفحات:

این پنالتی ها معمولا مربوط به عمو پانداست!عمو پاندایی که بعضی وقتا حرص آدمو در میاره از بس جو جریمه و تنبیه می گیرتش و زیادی گیر میده به محتوا!

۱- هر بهینه سازی بیش از حد یا Over Optimization که در صفحات خودتون انجام دادید حذف کنید.وجود تگ های خیلی زیاد و شبیه به هم، وجود تعداد زیادی کلمه کلیدی در صفحه.مثلا کل صفحه شما ۱۰۰ کلمست که از این ۱۰۰ کلمه ، ۸۰ تاش یا نصفش فقط کلمه کلیدی هست و محتوا نداره.اصلا نیاز نیست کلمات کلیدی تکرار کنید.شما در سئو روز می بینید من کلمه کلیدی پایین سایت یا وسط متن تکرار کنم؟

سایر موارد که در پست Over Optimization مطرح شد و مرتبط با داخل وب سایتتون هست رو بررسی کنید و اصلاح کنید.

۲-چقدر کپی بردار هستید؟گوگل در تشخیص کپی بردار ها ضعف داره اما تا حدودی هم می تونه تشخیص بده.اگر گوگل تشخیص بده که شما ماهیتا یک سایت کپی بردار هستید، احتمالش هست کلا وب سایت شما افت کنه.پیشنهاد می کنم، کلا از فاز کپی خارج بشید.من شخصا موافق این نیستم که زیاد لی لی به لالای گوگل بذارید.اما کپی برداری، یعنی نابود کردن حق دیگران و کسانی که زحمت میکشن.حداقل می تونید به شدت گرداوری کنید و از ترجمه و تغییرات استفاده کنید و اگر کپی می کنید حتما منبع رو نام ببرید و لینک کنید به شکلی که برای کاربر قابل مشاهده باشه.نه اینکه بیاید فنتش رو ریز کنید یا رنگ منبع رو هم رنگ پشت زمینه کنید!

۳-اگر از محتوای خودکار استفاده می کنید، سایت شما به شدت در خطر پنالتی هست.حتما باید منبع رو برای این سایت ها ذکر کنید.

۴-اگر محتوا و لینک خروجی مخفی دارید، در خطر بزرگی قرار دارید.لینک های مخفی و محتوای مخفی، ممکنه یک عمر بی خطر باشند اما ناگهان ممکنه رتبه وب سایت شما رو به نابودی بکشن.شاید بپرسید خب در هر وب سایتی با Ajax و Javascript بعضی از محتوا های مخفی نشون داده میشن و برخی محتوا های در حال نمایش مخفی میشن.این موارد اشکالی نداره.اگر بخوایم توی این ریز شیم،بحث خیلی مفصلی داره.گوگل سالهاست در حال تلاش هست که بتونه تشخیص بده چه محتوایی به چه علتی مخفی هست و در چه شرایطی نشون داده میشه و از سایر موتور های جستجو درک خیلی بهتری نسبت به CSS و JS سایت شما داره.اما همچنان ضعف داره.محتوا و لینک خروجی مخفی به سایت های دیگه، یکی از تکنیک های کلاه سیاه هست که خودش یک دنیای گستردست و فقط به این ختم نمیشه که شما لینک مخفی داخل سایتتون به سایت دیگه قرار بدید و تصور کنید دارید از تکنیک کلاه سیاه استفاده می کنید.

به طور خلاصه  از این کار خودداری کنید و کارهایی این چنینی که کردید رو حذف کنید.

۵-اگر محتوایی که کاربر می بینه با محتوایی که موتور جستجو و ربات می بینه، متفاوت هست، شما یکی از کارهای منسوخ شده کلاه سیاه  به نام Cloaking رو دارید انجام می دید که باز هم Cloaking خودش بحث مفصلی هست.اگر وب سایت شما اینطور محتوایی داره، سریعا اصلاح کنید.کاربر و موتور جستجو رو یکی فرض کنید.

۶-محتوای تکراری داخلی یا Duplicate Content . هر محتوای سایت شما نباید با بیش از یک آدرس بالا باشه.محتوا های تکراری شما باید با rel=canonical یا ۳۰۱ ریدایرکت، به صفحه اصلی هدایت بشن(منظورم صفحه نخست سایت نیست).

۷-اگر فقط از نمای موبایل رتبتون افت کرده به خاطر آپدیت اخیر گوگل برای سایت های ناسازگار با موبایل هست.فقط اقدام به واکنش گرا کردن یا طراحی قالب جدا برای نمای موبایل باشید و پس از انجام این کار صبر کنید.

کارهای مرتبط با بک لینک که منجر به پنالتی میشه و راه خروج:

این نوع پنالتی هم معمولا به جناب پنگوئن مربوطه.من چند باری، از بعضی از وب مسترا، لقب “عقده ای” رو که به جناب پنگوئن گوگل دادن، شنیدم و خیلی خندیدم!

این نوع پنالتی بحث شیرینی هست و همیشه توش تناقضات و اختلاف نظر هست.مثلا با خودتون میگید من عین رقیبم لینک بیلدینگ کردم پنالتی شدم اما رقیبم رشد کرد!

یا سایتتون رو به یه سئو کار میدید میگه لینکات خیلی خوبه عجیبه که افت کردی! و یکی دیگه میگه لینک هات خیلی بده! معلوم بود افت می کنی! (هر دو هم اشتباه می کنند).

من در سری مقاله های آموزش سئو، در مقاله خاصیت تضریبی فاکتور های سئو گفتم، که قرار نیست همه سایت ها یک نسخه داشته باشند.اون سایت رقیب شما که با عین روش شما رشد کرده، کلی فاکتور مثبت دیگه داره که خود شما و شاید خودش، ازش خبر نداره.دلیلی نداره با تقلید در لینک بیلدینگ جواب بگیرید و بعد فکر کنید لینک بیلینگ دیگه جواب نمیده.حتما مقاله لینک بیلدینگ هر روز مهم تر می شود رو بخونید.

اگر کل دانش شما از لینک بیلدینگ اینه که با کلمه کلیدی دلخواه بک لینک ایجاد کنید(به خصوص در سایت ها و مطالب مرتبط و پیج رنک دار) ، شما در حال بهینه سازی به روش سال ۲۰۰۹ میلادی برابر با ۵ الی ۶ سال پیش هستید شما بیشترین استعداد رو برای پنالتی شدن دارید و هر سایتی که دست شماست، بیشتر در معرض پنالتی شدن قرار داره.تصویر زیر رو ببینید.نمونه ای لینک بیلدینگ اسپم و مصنوعی و بی فایده در یک تالار گفتگو هست و معمولا هم توسط طراحان سایتی که خدمات سئو ارائه می کنند، ایجاد میشه:

توهمی به نام مطلب در سئو! محتوا همان مقاله و خبر نیست!
ادامه :

لینک اسپم فروم

 

۱- وقتی از بین ۱۰۰ تا بک لینک (Referring Domain) شما، ۹۰ تاش با یک کلمه کلیدی به یکی از صفحات شماست، چه انتظاری دارید؟!! این مورد، یکی از پیش پا افتاده ترین اصول لینک بیلدینگ هست که نباید روی یک کیورد Target کنید.

۲-چقدر لینک نوفالو دارید؟نکنه همش فالو هست؟نکنه در دسته آدم هایی قرار دارید که تا می بینید لینکی نوفالو هست میگید بدرد نمیخوره؟نباید بک لینک های شما همگی فالو باشن.این عدد کاملا بستگی داره به نوع لینک بیلدینگ شما و نمیشه درصد دقیق براش تعیین کرد.به این سادگی هم نیست که بگیم یک سایت ۹۵ درصد فالو داره بد هست و یک سایت ۷۰ درصد نوفالو داره خوب هست.در حالت عادی، یک سایت باید بک لینک نوفالو داشته باشه.حتما مقاله تاثیر لینک های نوفالو رو مطالعه کنید.

۳-چقدر بک لینک sitewide دارید؟نکنه رفتید از ۲۰ تا سایت رنک ۴ به بالا با ذوق و شوق لینک خریدید و وقتی افت کردید با خودتون گفتید دیگه بک لینک خریدن یا کلا بک لینک جواب نمیده؟!! وقتی اول بسم اله، میرید ۲۰ تا بک لینک از همه صفحات سایت های رنک ۴ و ۵ میخرید انتظار نداشته باشید گوگل بگه به به چه بک لینک های خوبی!ببینید چند درصد لینک های شما Sitewide هستند؟

بک لینک های sitewide

sitewidelink-side

ناگفته نماند، همونطور که قبل تر توی همین پست و کلا در مطالب سئوروز همیشه اشاره می کنم، سئو مطلق نیست چون خیلی فاکتور های دیگه در رتبه بندی سایت ها تاثیر گذار هستند.ممکنه سایتی پیدا کنید با ۹۰ درصد بک لینک های Sitewide که سالهاست رتبه خوبی داره.ولی کلا، اگر بخوایم خارج از مباحث عمیق، به بررسی پنالتی و حل اون بپردازیم، باید این مورد رو در نظر بگیرید.

۴-تغییر عنوان بک لینک های شما (تغییر Anchor Text)

اگر دوست دارید سریعا پنالتی شید، عنوان بک لینک هاتونو تغییر بدید.به خصوص اونهایی که sitewide هستند.این از تابلو ترین و پر خطر ترین رفتار ها در بحث Over Optimization در خارج از سایت یا Off page seo هست.

۵-همه بک لینک های شما به صفحه نخست هستند! خودتون جای گوگل! در حالت طبیعی ، انصافا صفحه نخست خیلی زیاد لینک میشه؟!!

۶-تبادل لینک – از تبادل لینک دوری کنید.سالهاست که گوگل داره التماس میکنه از لینک گرفتن با این شعار: (لینکم کن، لینکت می کنم) دوری کنید.چه سه طرفه چه دو طرفه.

۷-بک لینک به شکل تابلو اسپم!

– گذاشتن کامنت با عین کلمه کلیدی،.شما هم وقتی کامنت میذارید اسمتون، کیوردتون هست؟آقایی توی پست قبلی کامت گذاشته که اسمش طراحی سایت هست.از این به بعد هر کس اینجوری کامنت گذاشت، کامنتشو تایید کنید ولی لینکش رو پاک کنید و بهش با خطاب به اسمش پاسخ بدید.مثلا سلام آقای “دستگاه حضور غیاب”!

– بک لینک گرفتن از سایت های مزرعه لینک یا مزرعه محتوا مثل زیر:

مرزعه محتوا و بک لینک

– بک لینک گرفتن به زبان و با کیورد فارسی وسط یک محتوای غیر فارسی

– بک لینک های زیاد بدرد نخور مثل بک لینک امضای فروم ها که پشت هم کلمه کلیدی لینک کردید.

– بک لینک گرفتن از محتوای کپی شده دیگران .یعنی محتوای یکی دیگه رو کپی کنید(حتی با منبع) بعد داخلش به خودتون لینک کنید و اون محتوا رو در فروم ها و … هم به همراه لینک پخش کنید.خیلی ها این کار رو میکنن و تصور میکنن چقدر تکنیک شگرفی به کار می برند و از این کار به عنوان راز سئو یاد می کنن!

۸- بک لینک از Blog Network ها.حتما مقاله شبکه های وبلاگی رو مطالعه کنید.من خیلی این رو شنیدم.که خیلی ها میگن ما کاملا کلاه سفید(!) لینک بیلدینگ می کنیم و اصلا بک لینک نمیخریم.وقتی بیشتر بررسی می کنم می فهمم، اونها یک سری سایت مزرعه محتوا درست کردند و داخلش لینک میدن به سایت های خودشون و میگن بک لینک نمی خریم و با الگوریتم گوگل به روز هستیم!این افراد همون بهتر که بک لینک بخرن.بک لینک خریدن بسیار کم خطر تر از این کارهاست.

۹-بک لینک های حجمی یک شبه و بدتر از اون حذف شدن های حجمی یک شبه.دیگه نیازی به توضیح نداره.

۱۰-خرید بک لینک، اگر برای گوگل، مشخص بشه که خریداری شده هست، یکی از علت های پنالتی هست.

۱۱- لینک های وسط متن اسپم و Article Marketing به قصد لینک بیلدینگ که خیلی ها اسمش رو بازاریابی از طریق محتوا میذارن.در حالی که این کار ، لینک بیلدینگ از طریق محتوا هست نه بازاریابی از طریق محتوا و جالبه که بسیاری از کلاه سفید کارها(کسانی که میگن سئوکار کلاه سفید هستند)، از این کار به عنوان تکنیک کلاه سفید لینک بیلدینگ یاد می کنن و فکر می کنند بخشی از Content Marketing هست.برای اطلاعات بیشتر درباره این نوع بک لینک ها، مقاله پست مهمان و بک لینک های وسط متن رو مطالعه کنید.

۱۲- دراوردن بک لینک های بی کیفیت و تا جای امکان حذف کردن اونها و اعلام کردن اونها به گوگل وب مستر تولز به شکل زیر:

– ابتدا با استفاده از بخش Link to your site در وب مستر تولز و استفاده از سایر ابزار ها مثل Ahrefs.com و Opensiteexplorer  و Majesticseo و … ، همه بک لینک هاتونو پیدا کنید.

-سپس با استفاده از آموزشی که تا الان مطالعه کردید و تا پایان این مطلب مطالعه می کنید، به بررسی بک لینک های بی کیفیت بپردازید و به شکل وسواس گونه ای، اسپمی ترین بک لینک ها رو جدا کنید.

-سپس یک فایل txt درست کنید و بک لینک هایی که میخواید از کل دامنه، صرف نظر بشه، به شکل domain:domain name در هر سطر فایل متنی وارد کنید و بک لینک هایی که فقط یک یا چند صفحه از یک دامنه هستند رو عینا در هر سطر به صورت جداکنه کپی کنید.

توجه کنید بک لینک هایی که کل دامنه رو معرفی می کنید نباید دارای اسلش(/) و http باشند.بک لینک هایی هم فقط برای صفحه خاصی هستند حتما باید با http شروع بشن.یعنی عینا از آدرس بار مرورگر کپی کنید.اگر یک دامنه رو یا http بدید، فقط صفحه نخستش لحاظ میشه.

نکته مهم: اگر فقط از یک صفحه از سایتی بک لینک بی کیفیت دارید، احتمال داره در قسمت آرشیو، یا هر قسمت دیگه ای از صفحات اون دامنه هم، لینک شما وجود داشته باشه.اگر از اون دامنه، کلا بک لینک ندارید، بهتره کل اون دامنه رو به گوگل معرفی کنید.

نکته مهم دیگه:همونطور که در تصویر می بینید، گوگل صراحتا نوشته، این ابزار حرفه ای و پیشرفته ای هست و اگر اشتباه استفاده بشه، رتبه شما آسیب می بینه.فقط بک لینک هایی رو معرفی کنید که مطمئن هستید بی کیفیت و اسپم هستند.در غیر اینصورت ممکنه رتبه شما آسیب ببینه.به همین دلیل هم، اصلا لینک این ابزار در منوی وب مستر تولز نیست! درباره تعریف بک لینک بی کیفیت و اسپم هم با در نظر گرفتن سیاست عدم شفافیت گوگل، دربارش در بالاتر در همین پست صحبت کردیم.سختی کار همینجاست که نمیشه به درستی تشخیص داد.حتی اگر هم به خیال خودتون تشخیص بدید، ممکنه تشخیص شما از نظر گوگل صرفا روی سایت شما متفاوت باشه و بعد از معرفی به این ابزار، از وضعیتی که هستید هم بدتر بشه.

ابزار صرف نظر disavow tools گوگل

من خیلی از این ابزار استفاده کردم و نهایت هوشمندی و تلاشم رو با فرض اینکه نکنه گوگل لینک هایی که من اسپم تشخیص دادم، اسپم تشخیص نداده باشه.اما چند بار (البته کم) پیش اومد، که استفاده از این ابزار (و پسر خوبی بودن) برعکس جواب داد.اینکه چقدر در استفاده از این ابزار موفق باشید، بستگی به تشخیص و هوشمندی و تخصص شما داره.اما اگه دیکته ای و کلاه سفیدی و قانونش رو بخواید اینه که، در هر صورت بک لینکی که مطمئن هستید اسپم هست رو به گوگل بدید که در بالا شاخص هاشو باهم مرور کردیم.

این ابزار همیشه از طریق لینک زیر بعد از ورود به حساب گوگلتون در دسترس هست و اینجا هم راهنمای خود گوگل برای استفاده از این ابزار هست(مطالب جانبی که گفتم رو فراموش نکنید).

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

 

احتمالا الان با خودتون میگید، ای بابا! اینطوری که همه بک لینک ها اسپم هستند.پس چجوری لینک بیلدینگ کنیم! اگه لینک بیلدینگ نکنیم، سایت بالا نمیاد و اگر بکنیم پنالتی می شیم.حق با شماست.خیلی بحث گسترده ای هست که در کلاس های آموزشی سئو کاملا ریز و راه های لینک بیلدینگ بی خطر رو به دور از حاشیه و حرف های تکراری، آموزش میدیم.(به روز رسانی: فعلا برگزار نمی شه)

راه خروج از پنالتی هایی که که خودتون باعثش شدید

۱- اگر به تازگی دامنه تونو رو تغییر دارید و به جای ریدایرکت یک به یک، همه صفحات رو به صفحه نخست دامنه جدید ریدایرکت کردید،براتون متاسفم.تقریبا راهی نداره که رتبتون برگرده.تنها کاری که می تونید بکنید اینه که، مجددا ریدایرکت رو درست انجام بدید و اصلاح کنید و منتظر بمونید.

۲- اگر ناخواسته، در فایل robots.txt سایت شما دستور disallow:/ وجود داره، خب شما، موتور جستجو رو مسدود کردید و نمی تونه به سایت شما دسترسی داشته باشه.اگه در head صفحات شما، متا تگ robots=noindex وجود داره، دیگه مشخصه ایراد از کجاست.

۳-اگر دسترسی ربات ها به فایل های جاوااسکریپت و css شما بسته شده، امکانش هست یکی از دلایل پنالتی شدن باشه.در بالا درباره لینک های مخفی گفتم.یکی از دلایل اینکه خشم گوگل با عدم دسترسی ربات هاش به فایل css و javascript برانگیخته میشه، اینه که شما دارید حق درک گوگل از صفحات سایتتون رو می گیرید.یکی از تکنیک های ایجاد لینک مخفی، استفاده از css هست به شکلی که یک div رو css بدید و display اون رو none کنید و داخلش با تگ a لینک خروجی بذارید(به جای استایل دادن مستقیم به تگ a). بایددر نظر داشته باشید، خزنده های گوگل، آزادانه بتونن فایل های javascript و css شما رو بخونن.حتما مطلب هشدار گوگل درباره دسترسی به css و js رو بخونید.

Manual Actions چیست؟
ادامه :

۴-استفاده از پاپ آپ.خیلی اوقات گوگل به خاطر باز کردن پاپ آپ مزاحم در سایت شما، به شما اخطار میده که “ما متوجه شدیم سایت شما، به سایت های متفرقه بی ربط ریدایرکت میشه” و یک نمونش هم میفرسته.در این حالت این پدیده شوم پاپ آپ  رو از سایتتون حذف کنید.

۵-اگر سایت شما هک شده، با متخصص امنیت و هاستینگ یا پشتیبانی سرورتون در تماس باشید.اینجا دیگه، ارتباطی به سئو نداره و بنده (محسن) متخصص امنیت وب نیستم و نمی تونم راه حلی برای این موضوع ارائه کنم.اما بعد از برطرف کردن مشکل امنیتی، اگر پنالتی از نوع manual action بود در پایین توضیح دادم و اگر به صورت الگوریتمی بود، باید صبر کنید تا خود به خود رتبه شما برگرده(اگر مطمئن هستید که مشکل رو درست تشخیص دادید).

راه خروج از پنالتی های Manual Action

این نوع پنالتی ، داخل وب مستر تولز شما اعلام میشه و در قسمت Manual Action وب مستر تولز شما قرار می گیره و دقیقا نوشته میشه که به چه علت، پنالتی شدید و چند مثال هم از کارهایی که کردید و اسپم تشخیص داده شده، براتون زده میشه.مثل ریدایرکت های دزدکی (Sneaky Redirect) ، نمایش محتوای متفاوت به موتور جستجو و کاربر (Cloaking)، بک لینک های غیر طبیعی و پولی و کلا اسپم و … .این دلایل به خصوص اخری، اغلب، به صورت الگوریتمی اعمال میشه و شما اخطاری در گوگل وب مستر تولز پیغامی نمی گیرید.(اغلب.نه لزوما همیشه).

راه رفعش، اینه که طبق راهنمایی هایی که کرده، و برای هر موضوع هم راهنمایی هاش متفاوت هست، اقدام کنید.از مطالب بالایی(قبل از بخش manual action) هم برای خروج از پنالتی می تونید استفاده کنید.این بخش، با پنالتی های الگوریتمی(غیر manual action) یکسان هست، با این تفاوت که در پنالتی های manual action راه شما مشخصه و همه چیز واضح تره و کارتون راحت تره.

در  آخر بعد از انجام کارهای اصلاحی، باید درخواست تجدید نظر ارسال کنید که در بخش Manual Action برای شما فراهم شده.

درخواست تجدید نظر رفع پنالتی گوگل

نکته مهم پایانی درباره Google Penalize:

همه موارد ذکر شده در بخش پنالتی های مرتبط با محتوا و بک لینک، لزوما دلیل پنالتی شدن نیستند.سایت های زیادی با خرید بک لینک، نتیجه دراز مدت می گیرند.سایت های زیادی با بک لینک خارجی، با blog network ها و لینک های اسپم فروم و کامنت جواب می گیرن.نکته مهمی که شما باید بدونید اینه که، همیشه دلیل پنالتی ها در حاله ای از ابهام هست.دلیل نداره فکر کنید چون این کارها، یکی از دلایل پنالتی هست، همیشه حتما موجب پنالتی میشه.

همونطور که اول پست گفتم این مقاله، کف دست شما فرمول قطعی نمیذاره.بلکه فقط روشن می کنه که، راه خروج از پنالتی همیشه مبتنی بر احتمالات هست و به شدت دشوار و سخته.وگرنه، اگر خیلی تئوری به قضیه  نگاه کنید، خیلی هم راحته و فرمولش اینه : هر چی گوگل گفته و من گوش نکردم، رو اصلاح کنم (متنبه شم!) وصبر کنم تا جناب گوگل مجددا به من لطف کنه و رتبمو بر گردونه.

حقیقت هم اینه که خیلی اوقات، برعکسه.مثلا وقتی لینک های پولی، یا لینک هایی که به هر حال تشخیص دادید بی کیفیت هستند رو حذف می کنید و به ابزار Disavow Tools گوگل اعلام می کنید، بدتر از جای افت کرده فعلیتون هم افت می کنید! اینکه اقدام شما، بتونه جواب بده، کاملا به تشخیص شما ارتباط داره و بحث بسیار حرفه ای هست و شامل مباحث گسترده ای میشه و کل زوایای سئو، باید باز بشه. اینطور نیست که ۴ خط فرمول داده بشه، بگیم این راهش هست.اگر خود شما شخصی هستید که تا به حال سایت های زیادی رو با انواع پنالتی (نه اونهایی که پنالتی از نوع Manual Action دارند) از پنالتی خارج کردید و به رتبه قبل در صفحه اول گوگل در موضوع رقابتی برگردونید، شخص بسیار حرفه ای در سئو هستید.

اگر مقاله بعدی من که با ویدئو هم همراه هست رو دنبال کنید، درباره علت تناقضات و اختلاف نظر ها در سئو صحبت خواهم کرد و شما تا ابد متوجه میشید که چرا این همه تناقض در سئو وجود داره و یاد می گیرید که چطور در این تناقضات سر درگم نشید و راه درست رو انتخاب کنید.(به روز رسانی: این پست منتشر شد.بررسی دلایل وجود تناقض های زیاد در سئو و بهینه سازی)

سوالات متداول درباره پنالتی و افت رتبه:

۱- من عین رقیبم لینک بیلدینگ کردم اما پنالتی شدم.چرا؟ 

در همین آموزش، کاملا پاسخ داده شده.به دقت مطالعه نمایید.رقیب شما خیلی فاکتور های مثبت دیگه داره که شما ندارید.

۲-چرا خیلی از سایت ها، کارهای مصداق اسپم انجام میدن و نتیجه می گیرن؟

به نکته مهم پایانی مراجعه کنید.توضیح کامل رو دادم.بله شما درست میگید.سئوی هیچ سایتی مطلقا کلاه سیاه نیست.وجود فاکتور های مثبت و تشخیص گوگل مبنی بر اینکه سایت شما برای کاربر سودمند هست، موجب صرف نظر کردن گوگل، از پنالتی کردن اون سایت میشه.

۳-آیا بک لینک غیر مرتبط ضرر داره؟

صرفا به خاطر غیر مرتبط بودن خیر.تنها تاثیرش کمتره. به خیلی موارد دیگه غیر از بحث ارتباط بستگی داره.

۴-چقدر طول میکشه استفاده از ابزار صرف نظر گوگل، اثر کنه؟

بین ۲۴ ساعت تا دو ماه.تجربه من زیر بین ۲۴ ساعت تا یک هفته بوده همیشه.بله تعجب نکنید! اگر مشکل فقط از اون لینک ها بوده باشه خیلی زود مشکل حل میشه.این ابزار به صورت سیستمی، اعمال میشه و هر تاثیر مثبت و منفی که لینک ها داشتن و به این ابزار معرفی شدن، از بین میرن.این ابزار در حقیقت ابزار ایجاد استثنا برای تاثیر بک لینک ها در الگوریتم گوگل هست.به هر حال زمان رو باید در نظر بگیرید.عددی هم که من گفتم بر اساس تجربه من هست.به هیچ وجه روشن نیست که دقیقا چقدر طول میکشه.ممکنه برای شما ۳ ماه طول بکشه و برای دیگری مثل من زیر دو روز تا یک هفته.

۵-من این آموزش رو خوندم.من خیلی بک لینک خریدم و از این کارهای مضر کردم.اما هنوز اخطار نگرفتم.آیا به زودی پنالتی میشم.چیکار کنم؟

اگر مشکلی نداشتید و از کارهاتون در دراز مدت، جواب گرفتید چرا میخواید کاری کنید؟لطفا از پرستش گوگل دست بردارید.

ولی از این به بعد، بیشتر حواستون رو جمع کنید.خیلی تابلو پرچم قرمز رو برای گوگل بالا نبرید.به نکات گفته شده تو این آموزش توجه کنید و رعایت کنید.

۶-من سایتم پنالتی شده ولی توی Manual Action، نوشته No manual web spam action found و اخطاری هم نیومده.چجوری برای گوگل درخواست تجدید نظر ارسال کنم؟

در این حالت شما نمی تونید درخواست تجدید نظر ارسال کنید.اکثر پنالتی ها به همین شکل هستند.شما ابتدا با توجه به این آموزش باید تشخیص بدید که مشکل از کجاست و بعدش اقدامات لازم رو انجام بدید و صبر کنید.نیازی نیست و اصلا امکانش نیست به گوگل بگید تجدید نظر کنه.به صورت الگوریتمی، تجدید نظر خواهد شد.

۷-کلا زمان کامل خروج از پنالتی چقدر طول میکشه؟(نه فقط ابزار Disavow)

رک بگم معلوم نیست!الان هم که گوگل مرتب در حال به روز رسانی و تغییرات هست.تنها کاری که می تونید بکنید، تشخیص مشکل و رفع ایراد هاست و سپس صبر کردن.صبر بیش از دو سه ماه.بدون توقف در تلاش.به مسیر صحیح همچنان باید ادامه بدید و فرض کنید پنالتی نشدید.

۸-در قسمت Link to your site وب مستر تولز من خیلی از لینک هامو نشون نمیده.من مطمئن هستم بک لینک های دیگه ای دارم.چیکار کنم؟

بله.اون قسمت بسیار ضعیف هست.شما باید از ابزار های کمکی مثل ahrefs.com و سایر سایت های آنالیز بک لینک کمک بگیرید که اگه بخواید اساسی کار کنید، پولیه.یا باید به سختی با چندین ابزار، به صورت رایگان، همه بک لینک هاتونو در بیارید.کلا مقوله پیدا کردن بک لینک، خودش مفصله.من خودم لینک بیلدینگ هایی روی سایت مشتریان انجام دادم که اتفاقا لینک بیلدینگ های خیلی خوب و تاثیر گذاری بودند اما بعد از چند ماه، در هیچ ابزار تحلیل بک لینکی، نشون داده نمیشه.

۹-کسی برای من لینک بیلدینگ اسپم انجام داده.الان چیکار کنم؟

جز استفاده از ابزار Disavow Tools هیچ راهی ندارید.ضمن اینکه الان الگوریتمگوگل به این سمت میره که بک لینک های اسپم و بی کیفیت، به جای تاثیر منفی، فقط بی تاثیر باشند تا علاوه بر گیج کردن وب مستر ها و سئوکار ها و سخت کردن کار برای کسانی که میخوان از الگوریتمش و حساسیت هاش به طور دقیق سر در بیارن، جلوی سئوی منفی رو هم بگیره.

۱۰-من سایتم رو توی گوگل اینجوری می زنم: site:domain.com هیچی نمیاد.الان چیکار باید بکنم؟

اول با site:www.domain.com یعنی با www هم چک کنید.اگر قبلا صفحاتتون در نتایج گوگل بود و الان نیست، در بالا ، علت ها رو توضیح دادم.این دیگه کلا Ban شده و کلا به دلایلی که توضیح داده شد، De-Index شده.

۱۱-آیا بک لینک زیاد موجب پنالتی میشه؟

اول باید کلمه “زیاد” رو تعریف کنیم! هچ شاخصی وجود نداره که بگید بک لینک های سایتی بیش از حد زیاد هستند.چیزی که موجب پنالتی های مرتبط با بک لینک میشه، تشخیص گوگل هست مبنی بر اینکه، لینک بیلدینگ های مصنوعی و پولی و بی کیفیت شما، به بک لینک های با کیفیت شما، برتری داره.

به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

تعداد نظرات (۱۴۵)

 1. العبد
  ۱۳۹۴/۰۴/۰۳ پاسخ

  سلام
  خیلی مقاله خوب و جامعی بود.
  منتظر ویدئو هستیم.
  با تشکر
  پ.ن:
  یه سوال:
  بک لینک هایی که از زبان های دیگه هستن هم مفیدن؟
  من شنیدم که بک لینک های سایت های فارسی زبان موجود در سایت های انگلیسی فایده ای براشون ندارن.درسته؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۴/۰۳ پاسخ

   متشکرم.
   ریسکش بالاتره و بیشتر در خطر هستید.اما نه لزوما.مثل بک لینک ایرانی، به خیلی چیز ها بستگی داره.

 2. علی علیزاده
  ۱۳۹۴/۰۴/۰۳ پاسخ

  آقای طاووسی بسیار عالی و بسیار علمی و عملی بود.
  ولی من با زمان اعلامی شما برای ابزار صرف نظر گوگل مخالفم.
  به نظر من گاهی تا ۴ ماه طول می کشد.
  من در مورد سایت هایی که سئوی منفی خورده اند تجربه ام شاید ۶ ماه بوده است.

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۴/۰۳ پاسخ

   سپاس آقای علیزاده.
   راستش من چند بار برای بک لینک های blog network انجام دادم و زیر دو روز، اثر کرد و یک بار هم، بک لینک های خارجی حجمی رو دادم حدود دو هفته طول کشید.تجربه های دو ماهه هم داشتم البته.

   • احسان چهری
    ۱۳۹۴/۰۴/۰۳ پاسخ

    محسن تو که دل خوشی نداری از بخش نظرات خب یا قسمت درج وبسایت رو بردار یا نظراتتو اجتماعیش کن بزن توی خط دیسکاس و گوگل پلاس بخصوص گوگل پلاس که هر نظری برابره با بک لینک های با کیفیت برات 🙂

    • محسن طاوسی
     ۱۳۹۴/۰۴/۰۳ پاسخ

     نه من مشکلی ندارم با بخش نظرات.بیشتر کم لطفی به نویسندست.اتفاقا به روشی اشاره کردم، که کمتر اسپمر شناخته بشن.به قول مت کاتز که چند سال پیش گفت اسپمر کلاه سفید باشید(و بعدش پشیمون شد!)

 3. احسان چهری
  ۱۳۹۴/۰۴/۰۳ پاسخ

  لینک بیلدینگ از طریق شبکه های اجتماعی و سایت های با کیفیت و اون هم برای مطالب و موضوعات جواب میده عالی

 4. احسان چهری
  ۱۳۹۴/۰۴/۰۳ پاسخ

  محسن سئوروز از بی‌بی‌سی هم لینک داره باوو دیگه من چی بگم آخه؟! 🙂
  اصن از بی‌بی‌سی بالاتر هم داریم مگه؟! واقعا عالی

 5. Guney
  ۱۳۹۴/۰۴/۰۳ پاسخ

  مرسی داداش عالی بود

 6. tameka
  ۱۳۹۴/۰۴/۰۴ پاسخ

  اقا واقعا عالی بود !
  تو کم تر سایتی همچین مقالاتی نوشته می شه

 7. شاهین
  ۱۳۹۴/۰۴/۰۴ پاسخ

  سلام.قبل از پرسشم واقعا از شما برای مطالب بروز سئو تشکر میکنم.امیدوارم با قدرت ادامه بدید.

  *راستش من میخوام سایتی در موضوع عکس فعالیت کنم,اما موندم که سایت رو با وردپرس شروع کنم یا وبلاگ(رزبلاگ)خرجش برمیگرده؟
  *میشه مزیت های وبسایت رو در برابر وبلاگ بگید؟(یعنی از نظر رشد بهتر از وبلاگه؟)

  *به نظر شما من مطالبم چون فقط عکسه و متنی نداره,چیکار کنم که سریع رشد کنم؟(غیر از راهه کاهش حجم عکس,استفاده از تیتل وآلت)(شنیدم میگن متن در مطالب مهمه اما من نمیتونم برای هر عکس یه جمله بیشتر بنویسم.)

  *به نظر شمادر هر مطلب چند عکس بزارم یا یک عکس ؟

  *درباره سئو عکس میشه توضیح بدید

  بی نهایت ممنون.

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۴/۰۵ پاسخ

   مقاله سوم آینده(یعنی بعد از انتشار دو مقاله دیگه) ، مختص همین موضوع هست.حتما دنبال کنید.خیلی نکات کاربردی رو آموزش میدم به خصوص برای Image Search گوگل.
   به طور خلاصه هم، به اون شکل، استانداردی نداره که چند تا عکس بذارید.موارد دیگه هست، که مشخص کننده هست.نیازی هم نیست برای عکس بشینید مقاله بنویسید.همون یک جمله خوبه.توجهتون رو سمت off page هم ببرید.از پینترست و سایت های اشتراک عکس استفاده کنید برای لینک دادن به خودتون.که حالا تو مقاله ای که اشاره کردم مفصل بهش می پردازم.
   درباره وبلاگ هم، اصلا سمت بلاگ نرید وقتی کار جدی میخواید بکنید.وبلاگ ها محدودیت دارند.دامنه پارک کنید، Duplicate Content میشه و پس فردا اگه دامنتون رو ببرید روی هاست، همه چی رو از دست میدید مگر اینکه گوگل، به جای آدرس وبلاگ، دامنه شما رو اصلی کاری دونسته باشه.چون آدرس وبلاگ رو نمی تونید ریدایرکت کنید.همچنین کلی محدودیت در on page دارند و کل وب سایت شما، دست یک سرویس وبلاگ دهی هست که هر لحظه ممکنه فیلتر شه/گزارش بدن بسته بشه/دیتا از بین بره مثل بلاگفا و … .هیچ کار موفقی بدون هزینه کردن به جایی نمیرسه.هزینه کنید، هاست و دامنه تهیه کنید، برای قالبتون هزینه کنید و … .سراغ هر چیزی میرید برید برای این کار.سراغ وبلاگ نرید!

   • احسان چهری
    ۱۳۹۴/۰۴/۰۶ پاسخ

    اگه میخوای خیلی هم حال بدی که از cdn اختصاصی استفاده کن که سوپرلود باشه
    به اشتراک گذاری تصاویر خیلی بهتر از متن هم جواب میده میتونی تصاویرت رو توی هر شبکه ی اجتماعی براحتی بذاری و عکسارو معتبر کنی
    در نام فایل‌هات نباید تکرار وجود داشته باشه و همچنین تایتل و آلت یکتا فراموش نشه
    سایت مپ هم برای تصاویر داشته باش که مهمه برات
    برای قالب وردپرس هم از سایت themeforest قالب بگیر که جگرت حال بیاد

  • احسان چهری
   ۱۳۹۴/۰۴/۰۶ پاسخ

   کار اصلیت روی هاست و دامنه شخصی اجرا کن که دستت باز باشه این خیلی مهمه
   برای بهینه سازی تصاویر از تگ تایتل و آلت استفاده کن همچنین نام فایل هم مهمه
   مثلا میخوای عکس منو بذاری توی سایتت /Ehsan_Chehri-500×520/ می‌تونه مناسب باشه
   امکانات به اشتراک‌گذاری تصاویر هم حتما فراهم کن
   عکس‌هارو در ابعاد مختلف آپلود کن و عکس با سایز کمتر رو بذار صفحه اول سایتت یا دسته بندی مورد نظرت که با کلیک به عکس اصلی برسه کاربر
   رابط کاربری سایتت مهمه که کاربرو جذب کنه, این نباشه که چون حجیم باشه کسی جرات کلیک نداشته باشه
   موفق باشی

 8. شاهین
  ۱۳۹۴/۰۴/۰۶ پاسخ

  سلام فقط میخواستم از آقای محسن طاوسی و احسان چهری بابت جواب کاملشون تشکر کنم.
  بسیار ممنونم

 9. آلوین
  ۱۳۹۴/۰۴/۰۶ پاسخ

  سلام واقعا ممنون خوشبختانه گوگل خیلی منصف هست اما این سایتای فیدخوان خیلی اومدن جلو بدبختی ما

 10. آلوین
  ۱۳۹۴/۰۴/۰۶ پاسخ

  ببخشید بک لینک چطور باعث پنالتی شدن میشه؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۴/۰۶ پاسخ

   در صورتی که گوگل تشخیص بده غیر طبیعی هستند.
   اگر خیلی عمیق و تخصصی بخواید بفهمید، چطور باعث پنالتی شدن میشه، نیازمند تخصصی در این حد هست که بفهمید چطور یک سایت با کیورد رقابتی به صدر نتایج میاد (برعکسش)

  • احسان چهری
   ۱۳۹۴/۰۴/۰۷ پاسخ

   دلیلش اینه که لینک‌ها یک فاکتور مهم هستن و اگه کسی بخواد رتبه سایتشو جابجا کنه حتما اینکارو انجام می‌ده و در مقابلش گوگل هم الگوریتم‌هاش توانایی تشخیص لینک‌های طبیعی یا دست‌ساز دارن (اگرچه باگ هم دارن) اگه سایت قدرتمندی نباشید, با شما خداحافظی می‌کنن.
   توجه میکنی چی میگم؟ یعنی فقط یک فاکتور رو در نظر نمی‌گیره و سایر فاکتورهای سئو هم درنظر می‌گیره اگه در اونا هم سایتت بلنگه دیگه جایگاهی در نتایج جستجو نداری
   به همین خاطره که میگن اول سئوی داخلی بعدش سئوی خارجی و در ادامه هردو باهم باشن

 11. یک دوست
  ۱۳۹۴/۰۴/۰۶ پاسخ

  آقا محسن عجب آموزشی بود ….!!!!!!!!!!!
  کلا پنالتی شدن رو ک آموزش دادید !!!
  تا حالا چنین پیجی در سئو ندیده بودم آقا غوغا کردی ، عالی بود ، محشر بود ، آس بود…. !!!
  شما که آموزش این چنینی در سایت قرار می دید در عمل دیگه چه می کنید !!!

 12. سیمین
  ۱۳۹۴/۰۴/۰۸ پاسخ

  آقای طاوسی بسیار عالی بود.
  سوالی داشتم از خدمتتون

  در سایت مجستیک Trust Flow و Citation Flow چه چیزی رو نشون میدن؟
  بعضی وقت ها خیلی فاصله هست بین این دو متریک

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۴/۱۰ پاسخ

   متشکرم.
   تراست فالو، بک لینک های یک صفحه است که فقط مربوط به بک لینک های قابل اعتماد از سایت های معتبر هست.
   Citation بدون توجه به قابل اعتماد و معتبر بودن بک لینک ها، کل بک لینک هاست.
   هر دو عدد تا سقف ۱۰۰ هستند و بین ۰ تا ۱۰۰ نرمال سازی میشن.

   اینکه بک لینک قابل اعتماد چیه و تعریف سایت معتبر چیه، بستگی به نحوه محاسبه مجستیک سئو داره.
   اینکه چقدر قابل اعتماد هستند این اعداد و چقدر در وب فارسی میشه روش حساب کرد جای بحث داره.

 13. سیمین
  ۱۳۹۴/۰۴/۱۰ پاسخ

  من سایتی داشتم بصورت منوال اکشن پنالایز شده بود. ولی کاری هم برای رفع اش انجام ندادم.
  ولی بعد از مدتی پیفام به صورت خود به خود حذف شد.
  آیا برطرف شده یا هنوز وجود داره؟ فقط پیغام حذف شده؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۴/۱۱ پاسخ

   اگر رتبش برگشته و اثری از پنالتی دیگه نیست، طبیعتا مشکل برطرف شده.این مورد برای من تا به حال پیش نیومده و جالب بود برام.اگر در نتایج هنوز مثل قبل احساس می کنید در پنالتی قرار دارید، بدون شک الان دچار پنالتی الگوریتمی هستید.

 14. سیمین
  ۱۳۹۴/۰۴/۱۱ پاسخ

  هنوز رتبه اش بر نگشته.
  یه سوال دیگه داشتم
  در بخش Link to your site در وب مستر تولز یه سری وبلاگ هستند یک قالب یکسان دارن و لینک سایت رو هم درش پیدا مکی کنم.
  آیا اینا رو بایت به گوگل معرفی کنم تا صرفنظر کنه؟
  آیا شیوه صحیح معرفی وبلاگ به این صورت هست؟
  domain:yourweblog.blogname.com
  ممنونم

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۴/۱۱ پاسخ

   نه لزوما.قالب یکسان داشتن دلیل نمیشه.بیشتر بررسی کنید و وقتی مطمئن شدید که از چه گروهی از بک لینک ها پنالتی شدید و آیا اصلا به خاطر بک لینک های بی کیفیت پنالتی شدید، با وسواس زیاد، بدید به همون شکل که نوشتید بدید به ابزار صرف نظر.این تشخیص خیلی مهمه.ممکنه به خاطر بک لینک هایی پنالتی شده باشید که اصلا فکر نمی کنید بی کیفیت هستند و یا اصلا از وجودشون خبر ندارید.

 15. سیمین
  ۱۳۹۴/۰۴/۱۱ پاسخ

  اصلا لینک سایت من تو اون وبلاگ ها نیست ، هرچی می گردم پیدا نمی کنم.
  فقط در بخش Link to your site در وب مستر تولز هستند.

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۴/۱۴ پاسخ

   اون بخش وب مستر تولز، داغون ترین ابزار هست برای تشخیص بک لینک ها.کلا تشخیص بک لینک ها راحت نیست و بدون ابزار های پولی، تقریبا ممکن نیست دقیق همه بک لینک ها استخراج بشن.قسمت بک لینک ها توی وب مستر تولز، هر دو هفته یک بار به روز میشه و خیلی اوقات هم بروز نمیشه.یعنی بک لینک حذف شده، دیگه از اون لیست حذف نمیشه.تنها جایی که من توی وب مستر تولز خیلی کم بهش سر میزنم همونجاست!

 16. sadegh
  ۱۳۹۴/۰۴/۱۱ پاسخ

  سلام
  گوگل می تونه متوجه بشه که نویسنده سایت چه کسی است
  و قبلا چه سایتایی رو مدیریت می کرده
  و اینکه این جوری به سایت رتبه می ده یا نه؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۴/۱۴ پاسخ

   با rel=author بله مشخص میشه که نویسنده مطلب همون صفحه فقط، چه کسی هست.میتونه تغییر کنه.
   اینکه گوگل بفهمه قبلا سایت دست چه کسانی بوده، چه اهمیتی داره؟ اگر به هر دلیلی اهمیت داره، من نمی دونم که می تونه بفهمه یا نه.بعید هم می دونم.
   Author Rank همین اعتبار نویسنده هست که صرفا یک فاکتور احتمالی هست و مشخص هم نیست واقعا چقدر موثر هست و گوگل برای رتبه بندی چقدر ازش استفاده می کنه.اگر هم بکنه کم هست و فقط می تونه یکی از فاکتور های سئو باشه و فقط هم در رتبه همون صفحه که مطلب اون نویسنده توش هست موثر هست.

  • احسان چهری
   ۱۳۹۴/۰۴/۲۰ پاسخ

   همینکه گوگل بدونه سایت خودکار نیست و نویسنده داره کافیه!
   حالا بعضی اینه با rel=aothor فقط برای یک اسم مشخص میکنن مثل پاپ موزیک که admin رو نویسنده گذاشته و بعضی هم با پروفایل های اجتماعی بخصوص گوگل پلاس گره میزنن مثل سئوروز
   گوگل پلاس بیشتر توصیه میشه چون هم یک سیگنال اجتماعیه و هم نویسنده بصورت کامل در پروفایل گوگل پلاس تعریف میشه که علاقش چیه,شغلش چیه و چه سایت هایی یا چه پروفایل هایی در اینترنت داره و مکانش کجاست عکسش چیه و بسیاری دیگه از فاکتورهای نویسنده
   حتی لقب نویسنده چیه! چون ممکنه شما در سایتتون اسمی بجز اسم اصلیتون رو تعریف کرده باشین 🙂

 17. سیمین
  ۱۳۹۴/۰۴/۱۱ پاسخ

  یک سایتی رو خریدم که پنالتی شده بود
  نمیدونم مالک قبلی داده لینک مخفی در قالب براش گذاشتن یا خودش این کارو کرده.
  کلی وبلاگ هست که از یک قالب استفاده می کنن ولی لینکی نمی بینم. فقط در wmt هست لسیت این وبلاگ ها
  به نظرتون اینا رو نباید به لیست صرفنظر بدم؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۴/۱۴ پاسخ

   از کجا می دونید مخفیه؟ یعنی داخل کد هست ولی مخفیه؟ اگر داخل کد هم لینک شما نیست، حذف شده و در صورتی که مطمئن هستید پنالتی از اونها بوده و چیزی رو از دست نمیدید، بدید به ابزار disavow .
   اکثر اوقات لینک های قبلی گذشته که الان حذف شدن، همچنان اثرشون باقی می مونه.چه مثبت.چه منفی.

   • سیمین
    ۱۳۹۴/۰۴/۱۶ پاسخ

    داخل کد هست ، در پایین قالب داخل یک تگ دیو وجود داره ولی دیسپلی رو nodisplay گذاشته شده.
    در واقغ مخفی هست.
    این خودش میتونه عامل پنالتی باشه دیگه درسته
    آیا نباید به لیست صرفنظر بدم؟

    • محسن طاوسی
     ۱۳۹۴/۰۴/۱۹ پاسخ

     وقتی مخفی هست، همونقدر که می تونه مفید باشه میتونه مضر باشه.گوگل به شدت با لینک مخفی مبارزه می کنه و به شدت هم توی تشخیص لینک مخفی ضعیف هست.چون واقعا با نمای موبایل و css و js و برای UX سایت استفاده از بخش های مخفی گریز ناپذیر هست و گوگل نمی تونه با همه لینک های مخفی برخورد کنه.اگر گوگل بتونه تشخیص بده که لینک های مخفی همیشه مخفی هستند، اونها رو بی اثر می کنه و اگر بفهمه که کل بک لینکها ، غیر طبیعی هستند، می تونه موجب پنالتی بشه.
     فقط و فقط اگر مطمئن هستید که پنالتی به خاطر اون لینک ها بوده یا اونها مضر بودن، به ابزار صرف نظر بدید.در حال حاضر، سایت های زیادی با استفاده از بک لینک های مخفی رتبه خوبی دارن(ماندگار)

 18. مرتضی
  ۱۳۹۴/۰۴/۱۴ پاسخ

  سلام.
  من از تگ a و img باهم استفاده کردم.

  باید برای هر دو تگ title و alt گذاشت یا فقط برای a کافیه؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۴/۱۴ پاسخ

   شما داخل تگ a که کدشو فرستاید، span داشتید.نه img . در هر حال، اصلا تگ a مشخصه ای به نام alt نداره.alt مخصوص عکسه.تگ a مثل خیلی تگ های دیگه title داره که همون tooltip هست.در پاسخ، نیازی نیست برای تگ a از title استفاده کنید.فقط برای img استفاده کنید.

   • مرتضی
    ۱۳۹۴/۰۴/۱۵ پاسخ

    تشکر

 19. سروش
  ۱۳۹۴/۰۴/۱۵ پاسخ

  باسلام و عرض ادب
  مقالات شما بسیار عالیست.از شما بابت زحماتتان مچکرم.
  یک سوال داشتم:شما از کدام نوع گواهینامه ssl استفاده میکنید؟
  باتشکر

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۴/۱۶ پاسخ

   سلام سروش عزیز.سپاس از ابراز لطف شما.گواهی GlobeSSL DV

 20. محمدرضا رضایی
  ۱۳۹۴/۰۴/۱۸ پاسخ

  میگم چه حسی داره شما بهترین سئوکار ایرانید؟
  خیلی حال میکنید نــــــــــــــــــه؟؟؟؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۴/۱۹ پاسخ

   اگر باشیم، نه زیاد! کسی باید حال کنه که بتونه به بهترین شکل دانشش رو تبدیل به درامد کنه.

 21. علیجاه شهربانویی
  ۱۳۹۴/۰۴/۱۹ پاسخ

  سلام دوست گرامی از مقاله شما استفاده کردم
  خیلی مبسوط و جالب بود. ولی یک نکته ای که در سایت شما دیدم شاید هم مرتبط نباشه اما برام سوال شد که آدم حرفه ای مثل شما این کارو کرده اینکه چرا ایمیلتونو بصوتر text در سایتتون قرار دادید؟
  آیا این کار باعث نمی شه که شما در معرض اسپمرها قرار بگیرید؟
  یا شیوه ی خاصی برای جلوگیری از این کار دارید؟
  موفق باشید.

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۴/۱۹ پاسخ

   سلام و سپاس.اسپمر ها میخوان ایمیل ها رو جمع آوری کنن که ایمیل تبلیغاتی بفرستند؟مشکلی نداره بذارید بفرستن برامون.بهینه اش اینه که اصلا ایمیل نباشه و فرم تماس باشه.اما ما به دلایلی ای کار رو نکردیم.خیر شیوه خاصی هم برای جلوگیری از اسپمر ها در حالت متنی بودن ایمیل هامون نداریم.

   • محسن طاوسی
    ۱۳۹۴/۰۴/۲۰ پاسخ

    نرم افزار هایی که ایمیل ها رو از سطح وب جمع اوری می کنند، خیلی راحت می تونن ایمیل رو به این شکل پیدا کنند.
    این موضوع ارتباطی هم به سئو نداره.

 22. آرش کیشوند
  ۱۳۹۴/۰۴/۲۵ پاسخ

  خیلی خیلی ممنون از مطلب مفیدتون واقعا یک دانشگاه هست مطالبتون و من از این مطالب در کل سایت هام استفاده می کنم
  همیشه شاد باشید

 23. لینک گستر
  ۱۳۹۴/۰۴/۲۵ پاسخ

  مثل همیشه یک مقاله مفید و قابل احترام بود. ممنون بابت وقتی که میزاری. شاید خیلی ها ارزش واقعی همچین مقاله ای رو ندونن ولی شخصاً مطمئنم همچین مقاله ای رو نمیشه توی یکی دو روز نوشت و صرف نظر از تجربه ای که پشت بار علمی مقالس حداقل چندین روز صرف نگارش این تجربه شده که واقعاً جای تشکر ویژه رو داره.امیدوارم موفق باشی.همه نظرو توی یه پاراگراف نوشتم چون استایل نظراتتون اصلا قشنگ نیست و هر پاراگراف رو مثل یه کامنت مجزا نشون میشده (خخخ)

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۴/۲۵ پاسخ

   به شکل وحشتناکی از ابراز لطف و درک عمیقت سپاسگذارم.
   آره این مشکل راحت قابل حله ولی ما تنبلی و بی حوصلگی می کنیم تو بعضی چیزا! قالب رو تغییر میدیم کلا به زودی.

 24. Reza
  ۱۳۹۴/۰۵/۰۳ پاسخ

  با تشکر از مقاله خوب شما
  ابزار disavow واقعا به درد می خوره. نمیدونستم که چطور از شر لینک های بی کیفیت و اسپم خلاص بشم.

 25. ho3ein
  ۱۳۹۴/۰۵/۱۴ پاسخ

  تشکر از مطالب مفیدتون الان فهمیدم مشکل کجا بود

 26. فروغ
  ۱۳۹۴/۰۵/۱۵ پاسخ

  سلام
  اگر زیر دسته ای با پست های متعددی داشته باشیم و بخواهیم برای تفکیک موضوعی پست ها ، زیر دسته های دیگری را به این زیر دسته اضافه کنیم اگر در بخش ویرایش مطالب دسته را عوض کنیم مشکلی برای پست ها پیش نمی آید ؟ مثلا اگر زیر دسته ای با عنوان مد و زیبایی داشته باشیم با ۳۰ پست و حالا بخواهیم به همین زیر دسته پوست و مو و آرایش اضافه کنیم و تنها دسته را عوض کنیم ، مشکلی پیش نمی آید ؟
  ممنون از سایت خوبتان

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۵/۱۵ پاسخ

   یکی از علت هایی که همیشه بهتره پست ها، و مطالب، آدرس هاشون، مستقل از دسته باشه همینه که وقتی دسته رو تغییر دارید، مطالب، آدرسشون تغییر نکنه.در پاسخ شما، اگر آدرس پست ها و زیر دسته ها تغییر کنه، خوب نیست.مگر اینکه اصولی ۳۰۱ ریدایرکت کنید.که پست هایی که ادرسشون تغییر کرده به صورت گروهی، به آدرس جدید ریدایرکت بشن.چون وجه مشترک دارن.به صورت کلی، تغییر ادرس صفحات بدون ۳۰۱ ریدایرکت(چه دستی چه با کد به صورت دسته جمعی) اصلا کار درستی نیست.در غیر این صورت، هیچ مشکلی نیست هر تغییری خواستید تو دسته ها بدید.

 27. مصطفی
  ۱۳۹۴/۰۶/۱۸ پاسخ

  با سلام
  آقا ممنون. مقاله خیلی مفیدی بود. من تا حالا تو سایتهای سئو هرچی ددیم یا تکراری بود یا اینکه ترجمه شده. ولی مقاله شما جدید است.
  موفق باشید

 28. بهتاش
  ۱۳۹۴/۰۷/۱۳ پاسخ

  خیلی عالی

 29. محمد
  ۱۳۹۴/۰۷/۲۴ پاسخ

  سلام
  در ابتدا از مقاله خوب و مفیدتون ممنونم
  یک سوال داشتم
  وقتی مطلبی رو که در سایتم گذاشتم و در گوگل سرچ میکنم
  گوگل اون مطلب رو در سایت من نمایش میده اما آدرس سایت من رو با https میاره و چون من لایسنس ssl ندارم اخطار unsafe میده و صفحه قرمز میشه و نمیره داخل سایت
  به نظرتون مشکل از چیه؟
  سایت من تصلا https نیست و http هست
  ممونم

  • بهداد
   ۱۳۹۶/۰۴/۰۲ پاسخ

   سلام راهی برای حل این مشکل پیدا نکردید؟؟ منم همین مشکلو دارم

 30. سلام.
  ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ پاسخ

  سلام.
  ببخشید یه سوال داشتم.
  سایت ما به علت قفل شدن دامنه توسط سرویس دهنده و بروز خطای dns به مدت ۶ روز قطع شد.
  و بعد از آنلاین شدن افت بازدید شدیدی پیدا کرد.
  به طوری که از رتبه ۸ هزار الکسا به رتبه ۱۱ هزار الکسا سقوط کرده.
  راهی برای برگشت به حالت قبل از قطعی و بازگشت ترافیک وجود داره؟
  لطفا راهنمایی کنید.
  با سپاس.

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ پاسخ

   اگر رتبه گوگلتون برگشته، درباره الکسا صحبتی ندارم.الکسا نشون دهنده ترافیک نیست.آمارگیرتون رو همراه با کلیک های وب مستر تولز، چک کنید و ترافیکتون رو از اونجا بررسی کنید.اما اگر رتبه گوگلتون افت کرده، صبر کنید تا برگرده و همه صفحات رو چک کنید که بالا میان.اگر رتبه قبل رو بدست نیاوردن ولی نزدیک به رتبه های قبلی هستند (توی همین مدت کم که قطع و وصل شدید) ، تا حدودی طبیعیه.مجددا تلاش کنید.

 31. طراحی سایت
  ۱۳۹۴/۰۸/۰۹ پاسخ

  بسیار عالی
  مفید بود
  ممنون

 32. احسان
  ۱۳۹۴/۰۸/۱۶ پاسخ

  سلام
  مگه شما نمیگید که بک لینک در کامنت ها و نظرات و بک لینک فارسی در سایت های خارجی و سایت های غیر مرتبط خوب نیست؟
  پس چرا در صفحه زیر خودتون این نوع بک لینک ها رو میفروشید؟
  https://seorooz.net/backlinks/
  اگه به این سوال من جواب بدید ممنون میشم.

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۸/۱۶ پاسخ

   اگر با دقت بخونید، متوجه می شید که مطلقا خط نمیکشیم دور بک لینک کامنتی.به صورت کلی گفتیم، بک لینک کامنتی، اسپمی ترین نوع بک لینک هست و در حالت عادی نباید خودتون رو درگیر بک لینک کامنتی کنید.من نگفتم بک لینک غیر مرتبط خوب نیست.سوال سوم قسمت سوالات متداول رو بخونید.بک لینک مرتبط خیلی عالیه.اما غیر مرتبط ضرر دار نیست و نصف بیشتر بک لینک ها در دنیا در دست سئوکاران ، غیر مرتبط هست و نتیجه دراز مدت هم داره.همچنان اگر، با دقت مطالعه می کردید، صرفا مواردی که احتمال پنالتی رو بالا می برد نام برده شد.نه اینکه لینک بخرید پنالتی بشید یا لینک فارسی وسط متن خارجی ایجاد کنید پنالتی بشید.قطعات پازل کنار هم دیگه از دید الگوریتم گوگل قرار می گیره و منجر به پنالتی میشه.درباره لینک خودمون هم، اون سرویس لینک بیلدینگ دائم هست و لینک اجاره ای نیست و مواردی که فقط کامنتی هست یا فقط یک نوع خاص هست، مخصوص افراد متقاضی هست و نسخه ای نیست که برای همه سایت ها خوب باشه.وب سایت هایی که ماهیتا سئوی کوتاه مدت دارند و روش های کلاه سیاه در اونها پررنگ هست و هر ماه حذف میشن، برای اونها مناسب هست.اینکه سرویس لینک سازی در اون صفحه انجام میشه، لزوما به معنی کلاه سفید یا حتی کلاه خاکستری بودنش نیست و برای همه هم مناسب نیست.

 33. hamid
  ۱۳۹۴/۰۸/۱۶ پاسخ

  سلام این سایت های که کپی میکنن مطالب رو اتوماتیک ! باید لینک هاشون رو توسط ابزار گوگل وب مستر پاک کرد ! / بعد من از این ابزار استفاده کردم گوگل هم زده چند دامنه و چند یو ار ال ثبت شده ولی الان چندین روز اون صفحه لینک های داده شده / رو چک میکنم لینک ها هنوز پاک نشدن ! معمولا چند روز زمان میبره ؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۸/۱۶ پاسخ

   قسمت Link to your site وب مستر تولز فقط اضافه میشه.کم نمیشه.همچنین ابزار Disavow Tools هیچ ربطی به Link to your site نداره.بک لینک سرجاشه.فقط از دید الگوریتم گوگل ازش صرف نظر میشه.نه Link to your site.

 34. محمد حسین
  ۱۳۹۴/۰۸/۲۴ پاسخ

  سلامن رو سیتم blog.ir یک دامنه متصل کردم چندوقتیه خطای dns میده Googlebot can’t access your site در هربار رفرش اتوماتیک خود وبمستر گوگل برای نقشه سایت که هفته ای یکبار انجام میشه این پیام میاد..البته قبلش قرمز بود و الان دوهفته ای هست که علامت تعجب زرد اومده باید چکار کنیم؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۸/۲۴ پاسخ

   قرمز و زرد و تعجب، صرفا یک علامت کلی از میانگین وضعیت سه ماه اخیر شماست.به جای توجه به قرمز و زرد و تعجب و … داخلش بشید و ببینید الان وضعیت مناسب هست یا نه.پیغام google bot cannot access to your site یک پیغام طبیعی و عادی برای سایتهایی هست که سرورشون داخل ایران هست.اگر میزان rate که اون پیغام گفته، زیاد هست، یعنی بالای ۱۰ درصد و زیاد هم تکرار میشه باید به فکر بیفتید و مشکل هاست رو حل کنید که رو وبلاگ نمی تونید.اما اگه ماهی یکی دو تا میده که به صورت میانگین زیر ۱۰ درصد error rate هست، نگران نباشید.البته تو مهر و آبان خیلی زیادتر از ۲ بار در ماه شد.ولی به error rate پایین جای نگرانی نیست.در آموزش چند اشتباه رایج درباره گوگل سرچ کنسول، درباره این ارور توضیح بیشتری هست که می تونید مطالعه کنید.

 35. علی
  ۱۳۹۴/۰۹/۰۶ پاسخ

  سلام.
  این پیام قبلی من بود.

  سایت ما به علت قفل شدن دامنه توسط سرویس دهنده و بروز خطای dns به مدت ۶ روز قطع شد.
  و بعد از آنلاین شدن افت بازدید شدیدی پیدا کرد.
  به طوری که از رتبه ۸ هزار الکسا به رتبه ۱۲ هزار الکسا سقوط کرده.

  تقریبا ۴۰% وردی ترافیک گوگل کم شده و بعد از ۴ ماه وضعیت بهبود نیافته است.

  راهی برای برگشت به حالت قبل از قطعی و بازگشت ترافیک وجود داره؟
  یعنی منظورم اینه که می تونید با دریافت هزینه سایت رو ریکاوری کنید؟
  (اسم دامنه رو تو قسمت ایمیل گذاشتم)

  با سپاس.

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۰۹/۰۷ پاسخ

   کامنت قبلی شما رو جواب دادم! این چیزی نیست که کسی انجام بده.مشکلات فنی رو خودتون می تونید چک کنید و اگر مشکلات رفع شده و مشکل فنی ندارید، تنها راه اینه که مجددا شروع به کار کنید و هزینه و زمان بذارید و از نظر On Page و به خصوص Off Page ، روی سایت به شکل مضاعفی کار کنید.فراموش هم نکنید، ممکنه افت شما به خاطر قطعی نبوده باشه.شاید همزمان با قطعی از نظر الگوریتمی پنالتی شدید یا گوگل اپدیتی انجام داده و این اتفاق افتاده.اینکه همزمان با قطعی سایت بوده، و مشکل برطرف شده و هنوز برنگشته جای قبلی و ۶۰ درصد رتبه و ترافیک گوگلی از دست رفته، دلیل نمیشه فکر کنید که مشکل، فقط از قطع شدن ۶ روزه سایت شماست.مطلب بررسی علت تناقض های سئو و تحلیل های نادرست سئو رو مطالعه کنید.

 36. وبلیان
  ۱۳۹۴/۱۰/۰۴ پاسخ

  درود
  سایت بنده از ابتدا با انتشار هر پست مقداری بهبود رنک داشت ولی الان سه هفته هست که با وجود انتشار پست و فعالیت های خارج از سایت ، سایت توی یه نقطه قفل کرده و نه جلو میره و نه عقب.حتی یه پله هم بالا و پایین نمیشه و روی لینک ۵ از صفحه سه مونده.چه دلایلی میتونه داشته باشه این قفل کردن رنک؟ و آیا راهی واسه خارج شدن از این وضعیت هست؟
  ممنون میشم پاسخ بدید…تشکر
  در ضمن میدونم که خیلی کلیشه ای هست.ولی وظیفم هست به خاطر وقت طولانی که برای این پست گذاشتید تشکر کنم.

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۱۰/۰۴ پاسخ

   اولین و معمول ترین دلیل، رقابت هست.یعنی مشکلی وجود نداره.دانش و تکنیک و هزینه شما، بیشتر از اون رتبه جواب نمیده.دلیل دوم هم که باز هم زیر مجموعه دلیل اول میشه، تکنیک های اشتباه و لینک بیلدینگ و Off Page SEO اشتباه و سایر دلایل مرتبط با فاکتور های سئو هست.دلیل سوم که باز هم زیرمجموهعه دلیل اول هست، اینه که شما موش آزمایشگاهی و قربانی الگوریتم گوگل شدید.یعنی گوگل با یک روشهای اشتباه یا مصنوعی و لو رفته که برای الگوریتم گوگل واضح هست، تا یه جایی به شما اجازه میده که بالا بیاید که دست شما رو در لینک بیلدینگ بخونه و مطمئن بشه که لینک سازی شما مصنوعی هست.بعد از این شما رو قفل می کنه و چشمان الگوریتم روی وب سایت شما تیز میشه و سخت گیریش روی اون دامنه شدید میشه و تراست رنک اون دامنه کاهش پیدا می کنه.

 37. مجتبی
  ۱۳۹۴/۱۰/۰۶ پاسخ

  سلام من این سایت رو یک ماهه تاسیس کردم توی وردپرس یک افزونه دارم که به طور خودکار تمام مطالب سایت من رو توی شبکه های اجتماعی گوگل پلاس فیس بوک تویتر ولینک دین قرار میده ایا این کار روی سئو تاثیر خوبی داره یا خیر ممنون میشم پاسخ بدید

 38. morteza
  ۱۳۹۴/۱۱/۰۶ پاسخ

  با سلام

  یه سایت مطالب منو آی فریم گذاشته

  و صفحالت اصلی وبلاگ منو گوگل پاک کرده

  اینو پاک نکرده ولی منو پاک کرده

  چیکارش کنم؟

 39. امیر
  ۱۳۹۴/۱۱/۱۶ پاسخ

  سلام خسته نباشید وقت بخیر

  باتوجه به اینکه شما گفتید که سایت های تازه تاسیس در ابتدا ، در گوگل سندباکس قرار دارند ، وب سایت من هم همین شرایط رو داره !

  الان یک محصول تو سایتم گذاشتم، وقتی لینک محصول رو تو گوگل سرچ میکنم ، مشاهده می کنم که ایندکس شده اما وقتی عنوان مطلب رو تو گوگل سرچ میکنم، تو نتایج گوگل نمیاد !!! چیکار کنم؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۱۱/۱۷ پاسخ

   طبیعیه.دامنه ضعیفه هنوز.توجه نکنید و کار خودتون رو پیش ببرید.

 40. حسین
  ۱۳۹۴/۱۲/۲۰ پاسخ

  سلام
  دوستان یه مورد خیلی مهم برام پیش اومده
  اصلا نمیدونم چطوریه

  پیج اتوریتی سایتم داره روزانه پایین میاد اصلا مطالبم کپی نیست
  تمام مطالب رو خودام مینویسم پیج اتوریتیمرشد خیلی خوبی داشتم و رو به جلو داشت حرکت میکرد اما تو یه ماه از ۳۷ اومد ۲۸
  البته تا این لحظه فردا رو خبر ندارم سعیم میکنم
  حداقل هر روز یه پست بزارم شاید روزی هم بوده ۷ – ۸ تا گذاشتم
  نظرتون رو بدونم و راه حلش رو خوشحال میشم
  جدیدا هم بک لینک استفاده نکردام
  منتظر راه حل تونم

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۱۲/۲۱ پاسخ

   پیج توریتی اختراع سایت moz هست و مرتب فرمول های محاسبش تغییر می کنه.اخیرا خیلی سایت ها با فرمول جدید moz اتوریتیش اومده پایین.ولی این ربطی نداره که لزوما خطایی کردند یا رتبشون رو از دست میدن.انقدر درگیر اعداد و ارقام نباشید.اصل داستان، رتبه گوگل و مهمتر از اون، درامدزایی شماست.بخاطر بالا بردن یا پایین بردن یک عدد خالی(!) دنبال راه حل نگردید.

   • حسین
    ۱۳۹۴/۱۲/۲۱ پاسخ

    مرسی که جواب دادید
    خوب این برام خیلی اذیت کننده هست که تقریبا ۱۰ تا اومدام پایین
    روش پیشنهادیتون درباره برون رفت از این موضوع چیه
    خوشحال میشم راه حل مناسبی ازتون بشنوم

    • محسن طاوسی
     ۱۳۹۴/۱۲/۲۲ پاسخ

     برگشتید سر خونه اول.وسواس رو بذار کنار دوست عزیز.صورت مساله ای که از ریشه اشتباهه راه حل نداره.

 41. GMan
  ۱۳۹۴/۱۲/۲۷ پاسخ

  دستتون درد نکنه
  واقعا مقاله خوبی بود
  ولی آخرش به یه فرمول اساسی نرسید 🙂

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۴/۱۲/۲۷ پاسخ

   فرمولی وجود نداره اصلا.

 42. محمد
  ۱۳۹۵/۰۱/۰۸ پاسخ

  سلام.برای جریمه نشدن توسط گوگل باید سایت هایی که اسپمر هستند و به ما لینک دادن رو حذف کنیم درسته؟میشه بگید که چطور فایل تکست disavow رو بسازم؟ یه همچین تکستی درسته؟
  # example.com removed most links, but missed these
  http://spam.example.com/stuff/comments.html
  http://spam.example.com/stuff/paid-links.html
  # Contacted owner of example1.com on 7/1/2012 to
  # ask for link removal but got no response
  domain:example1.com

 43. محمد
  ۱۳۹۵/۰۱/۲۰ پاسخ

  سلام آقای طاوسی… آخرین نظر من بی جواب موند..

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۵/۰۱/۲۰ پاسخ

   معمولا همه سوال هارو جواب نمیدم.ولی جواب شما توی پست هست.کمی حوصله بخرج بدید و مطالعه کنید

 44. mahdi
  ۱۳۹۵/۰۱/۲۰ پاسخ

  با عرض سلام
  ابزار disavow واقعا به درد می خوره. نمیدونستم که چطور از شر لینک های بی کیفیت و اسپم خلاص بشم.

  مرسی

 45. محسن
  ۱۳۹۵/۰۱/۲۵ پاسخ

  آقای طاوسی ۲ تا سوال داشتم.
  ۱-آیا لینک دادن از قسمت نظرات در سایت های با پیج رنک بالا اما بدون کلمه کلیدی موردنظر-به عنوان مثال اسم شخص- باز هم باعث اسپمی بودن اون لینک هست؟ بنظر شما از این مدل لینک ها استفاده کنیم یا خیر
  ممنون میشم پاسخ بدید

 46. ابراهیم
  ۱۳۹۵/۰۴/۰۵ پاسخ

  سلام. آقا مطلب فوق العاده ای گذاشتی ولی بازم کار منو راه ننداخت.اگه ممکنه به سایتم یه نگاهی بنداز . تا دو هفته پیش کار سایت خیلی خوب پیش میرفت ولی الان حدود دو هفتس که مطالب جدید سایت در گوگل نمیان . نمیدونم مشکل از کجاست . اگه ممکنه به ایمیلم راهنمایی کنید.مرسی
  سوال دوم بنده اینه که اگه مطلبی از سایتی کپی برداری کردیم چطوری باید منبع بذاریم ؟ فقط نوشتن نام سایت کافی است یا باید لینک صفحه آن مطلب رو بذاریم . آیا باید از کاراکترهایی مثل : استفاده کنیم؟

 47. mohsen
  ۱۳۹۵/۰۴/۳۱ پاسخ

  سلام.یه سوال داشتم.
  بعد از استفاده از disavow تاثیر منفی لینک ها چقدر طول میکشه تا ازبین بره؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۱ پاسخ

   یک هفته تا سه ماه.

 48. mohsen
  ۱۳۹۵/۰۵/۰۱ پاسخ

  پس اگر شخصی برای سایت ما سئو منفی انجام بده و ما از disavow استفاده کنیم سئو منفی روی ما تاثیر میکنه و بعد از مدتی تاثیرش از بین میره؟؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ پاسخ

   اگر بتونید تشخیص بدید چه لینک هایی مضر هستند،(که معمولا نمی تونید) بله، disavow اثر منفی و مثبت لینک ها رو از بین میبره.

 49. طراحی سایت
  ۱۳۹۵/۰۵/۱۸ پاسخ

  مرسی ازسایت فوق العادتون

 50. خرید باغ
  ۱۳۹۵/۰۵/۱۸ پاسخ

  ممنون عالی بود

 51. وحید
  ۱۳۹۵/۰۵/۲۸ پاسخ

  سلام لطفا جواب بدید سایت من تو وب مستر خطا داده و از نتایج گوگل هم حذف شده چیکار کنم . ارور به این شکله
  Severe health issues are found in your property. Check property health

  اینم عکسش :
  http://uupload.ir/files/5h7x_4444.jpg

  لطفا بگید چیکار کنم .
  ممنون

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۵/۰۵/۲۸ پاسخ

   بقیش رو نفرستاید اینطوری مشخص نیست.این فقط یه عنوان کلی هست(مشکل بسیار جدی راجع به سلامت یا درست کار کردن سایت).ولی این پیام معمولا به خاطر مسدود بودن سایت برای ربات های گوگل هست یا هک شدن یا وجود malware.یعنی فایل robots.txt یا noindex بودن صفحات شما یا مشکلات امنیتی.موارد دیگم میتونه باشه.شما باید جزئیاتش رو بخونید.

 52. ali
  ۱۳۹۵/۰۶/۰۱ پاسخ

  با سلام و خسته نباشید .

  بنده سایت پربازدیدی داشتم اما مثل اینکه امروز متوجه شدم دیگه هیچ مطلب و ایندکسی در گوگل ندارم.
  یعنی فکرکنم گوگل سایت من را کلا حذف کرده .
  آدرس سایتم موجوده . لطفا بررسی و پاسخی برای حذف کلی سایتم بدید.

  متن گوگل وبستر ارور :

  Sneaky mobile redirects detected on jadide95.ir/
  August 20, 2016

  To: Webmaster of musicom.ir/,

  Google has detected sneaky redirects for mobile users on your site. This means that mobile users visiting your site are redirected to another page or are shown different content than your desktop users. This creates an unexpected experience for Google Search users and violates our Webmaster Guidelines. Therefore Google has prevented the offending pages from showing in search results. This manual spam action has been applied to musicom.ir/. To reinstate these pages in search results, remove the spam and file a reconsideration request. After we determine that you have complied with our guidelines, we will remove this manual action.
  Here’s how to fix this problem:
  ۱

  Find the configuration responsible for the sneaky redirects

  Start by reading our guide on detecting sneaky mobile redirects. Sneaky redirects can be caused by code or an ad campaign on your site. Because the redirection can be caused by factors like visiting on specific browsers, devices, locations, or IP ranges, you should visit your site like how a typical user would visit it. For example, visit your site from Google Search using a mobile device.

  Detect sneaky mobile redirects
  ۲

  Remove the configuration causing the cloaking or sneaky redirects

  We’ll discover these changes when we re-crawl your pages and update our index.
  ۳

  Submit a reconsideration request

  Once you fix your site, file for reconsideration to remove this manual action. Include any details or documentation that can help us understand the changes made to your site.

  لطفا راهنمایی کنید .
  ممنون .

 53. محسن طاوسی
  ۱۳۹۵/۰۶/۰۱ پاسخ

  پاپ آپ یا لینک صفحه تلگرامی چیزی داری باز می کنید.یعنی کاربر رو به زور به صفحه دلخواهتون ریدایرکت می کنید که موجب پنالتی میشه.کارهایی این چنینی که کردید رو حذف کنید و یک درخواست تجدید نظر (reconsideration request) با توضیح انگلیسی این که این مشکل رو برطرف کردید اصلاح کنید.بعد از این کار، رتبه شما بر می گرده سر جای قبلیش.

 54. ali
  ۱۳۹۵/۰۶/۰۱ پاسخ

  با سلام .
  ممنون از پاسخ مفیدتون .
  حق با شماست . من پاپ آپ ها را حذف کردم . و دستور
  Submit a reconsideration request
  را در جیمیلم دادم اما متاسفانه خطای ۴۰۳ میده. دو تصویر پیوست کردم . :
  http://s2.picofile.com/file/8264623934/Captur66.PNG

  http://s1.picofile.com/file/8264623992/Capture888.PNG

  از ف یلترشکن هم استفاده کردم با زهم ارور تصویر دوم را داد .
  البته بعد از کلیک برروی گزینه Submit a reconsideration request
  به قسمت Manual Actions دایرکت شدم .
  در آن قسمت هم نوشته شده : No manual webspam actions found.

  نمیدونم الان دستور تجدید نظر به گوگل رسیده شده یانه !!؟
  به نظرتون برای رفع خطای ۴۰۳ و باز شدن این صفحه چیکار کنم ؟
  نکته دیگه که میخواستم بگم : در تمام ۴ سایت ثبت شده در گوگل وبمستر : ۲ سایتم همزمان این مشکل پیش اومده و تمامی مطالب از گوگل حذف شده /. و در زیر مطالب ۴ سایت در نتایج گوگل نوشته شده :: صفحه شما با دستگاه همراه سازگار نیست.
  http://s1.picofile.com/file/8264624026/2555.PNG

  نمیدونم چیکار کنم که این مشکل برطرف بشه. البته چندیدن قالب امتحان کردم باز هم این ارور وجود داره .
  ببخشید زیاد سوال پرسیدم امیدارم با کمک شما بتونم سایتهامو برگردونم .
  باز هم از راهنمایی هاتون ووقتی که میزارید تشکر میکنم .
  ببخشید این متن
  I removed all popups and sneaky redirects and now website has no any redirects or unwanted javascript popups

  را دقیقا در کجا_(در کدام قسمت گوگل وبمستر) بنویسم و ارسال کنم ؟؟:

  • ali
   ۱۳۹۵/۰۶/۰۱ پاسخ

   reconsideration request . قسمت شرح و جزئیات اصلاحاتی که انجام دادید.
   به هر حال الان کاری نمی تونید بکنید! ظاهرا ارسال شده!
   قبل از لود شدن صفحه درخواست تجدید نظر باید آی پی غیر ایرانی باشه.نه اینکه صرفا قبل از کلید Submit ، آی پی رو ایرانی کنید.در این حالت، احتمال اینجور ارور ها(Something wrong) پیش میاد.

 55. زمانی
  ۱۳۹۵/۰۶/۲۴ پاسخ

  سلام ممنون از مطلب کاملتون.
  در صورتی که سایت Ban بشه و با زدن site:domain.com در نتایج نمایش نده راهکاری برای حلش وجود داره ؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۵/۰۶/۲۴ پاسخ

   اگر علتش رو بتونید تشخیص بدید بله.

   • زمانی
    ۱۳۹۵/۰۶/۲۶ پاسخ

    ممنون از پاسختون .
    علتش رو میدونم سایت RSS خوان است و تو وبمستر اخطار داده که مطالب سایت کپی است,میشه حلش کرد ؟

    • محسن طاوسی
     ۱۳۹۵/۰۶/۲۶ پاسخ

     اگر منبع نداشته باشه بله و گوگل به سمتی میره که خودش کپی رو تشخیص بده تا اینکه منتظر گزارش DMCA باشه.سایت شما سرشار از محتوای سایت های دیگست.به خصوص سئو روز!که کامنت های Ping شما هم همیشه میاد.هم صاحب سایت اصلی میتونه گزارش بده که URL شما حذف بشه،(کمتر از ۴۸ ساعت این اتفاق می افته) هم الگوریتم گوگل.ولی وقتی منبع داشته باشه، صاحب سایت اصلی، هم گزارش بده، گوگل سایت کپی کننده رو حذف نمی کنه.البته من برای سایت شما گزارش DMCA رد نکردم.چون مثل شما، یکی دو تا نیست.

 56. محمد
  ۱۳۹۵/۰۷/۱۳ پاسخ

  سلام. ببخشید من به مشکلی برخورد کردم در سایت sandbox_checker زدم و یک خط قرمز برای من نوشت که domin.com is possibly penalized or sandboxed by google!
  و من رفتم تو وب مستر لینکهای مخرب رو دانلود و گوگل گذارش دادم.
  ۲۵ تا لینک مخرب داشتم.
  میخواستم چک کنید که این بخاطر همین لینکهای مخرب هست ؟
  چون من نزدیک ۵ ماه سایتم رو رها کردم . ولی الان چند روزه اومدم میبینم اینجوریه.
  ولی نمیدونم این لینک های مخرب از کجا ساخته شدند.
  لطفا خواهشا یه کمکی کنید . من باید چیکار کنم ؟ یه تشخیصی بدید ببینید چرا اینجوری شده دلیلش چیه .
  ممنون میشم از شما. 🙁

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۵/۰۷/۱۳ پاسخ

   عزیز دل برادر، تشخیص لینک مخرب به این راحتی ها نیست.ممکنه اونها باعث رشد شما بشن و گوگل نفهمه که اونها، مصنوعی یا اسپم یا پولی هستند.کل سئو روی همین موضوع داره میچرخه.خیلی هم به اونجور ابزارها اعتماد نکنید

 57. حمید
  ۱۳۹۵/۰۷/۲۱ پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  بنده یک وبسایت داشتم که در روزهای اول ربات های خزنده گوگل بسیار بازدید بالایی از وبسایت داشتند و حدود نصف مطالب بنده رو ایندکس کرده بودن

  پس از مدتی متاسفانه حدود یک روز سایت بدلیل هاستینگ قطع شد و البته تا دو هفته هم اپدیتی در سایت قرار نگرفت
  پس از آن بنده سایت مپ ها رو resubmit کردم و شروع به اپدیت مکرر سایت کردم حدود روزانه ۲۰-۳۰ مطلب و البته کاملا یونیک ولی روند ایندکس شدن خیلی کند هست
  و گاها هم حتی خیلی از صفحات از حالت ایندکس خارج میشن

  میخواستم ببینم روند عادی و طبیعی هست یا خیر

  ممنون میشم جواب بدید

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۵/۰۷/۲۱ پاسخ

   با افزایش محبوبت سایت و زیاد شدن تعداد سر زدن ربات ها به سایت شما، سرعت ایندکس بالا میره.اگر ایندکس ها حذف میشن، Duplicate Content رو بررسی کنید.اگر از تگ استفاده می کنید، ضرر های تگ در سئو رو مطالعه بفرمایید.فراموش هم نکنید، صرفا با درج مطلب(حتی اختصاصی) معجزه ای اتفاق نمی افته.

 58. بیتا
  ۱۳۹۵/۰۷/۲۴ پاسخ

  سلام.به نظرتون اگر به سایت دچار مشکل دامنه جدید وصل کرد و بعد ریدایرکت ۳۰۱ انجام داد تاثیر بک لینک ها و پنالتی از بین میره؟(با توجه به اینکه ادرس سایت کاملا عوض میشه و دامنه جدید بک لینک نداره)

  ۲. اگر ادرس ای پی سایت کپی کار و ار اس اس خوان مسدود بشه باز هم ربات هاش می تونن مطالب رو خودکار کپی کنند؟

  با تشکر

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۵/۰۷/۲۵ پاسخ

   ۱. خیر! ۳۰۱ ریدایرکت خوب و بدو با هم مننقل میکنه.فقط اثرات مثبت رو منتقل نمیکنه! ریدایرکت یعنی عینا انتقال اعتبار.یعنی تغییر ادرس.یعنی مبدا هر چی هست چه اسپم چه مفید چه معتبر چه نامعتبر، ادرسش تغییر میکنه به ادرس مقصد.پنالتی هم با خودش منتقل میکنه.
   ۲.تا زمانی که آی پیش تغییر نکنه خیر.

 59. خرید لباس
  ۱۳۹۵/۰۸/۲۱ پاسخ

  سلام دوست عزیز!
  واقعا مطلب کامل و مفیدی بود ممنون که وقت گذاشتید.
  یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید:
  مثلا: الان این نوع بک لینکی که من گذاشتم واسه سایت خوبه یا بد؟ مشکلی ایجاد میکنه؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۵/۰۸/۲۲ پاسخ

   ما اصلا متوجه نمیشیم که همین کامنت شما هم اسپم هست!

 60. مهسا بخشی
  ۱۳۹۵/۰۸/۲۵ پاسخ

  عالی بود آقا محسن.دوست دارم اگر کلاس سئو برگزار می کنید توش شرکت کنم.کلاسای سئو تون چقد هزینه داره؟

 61. احسان
  ۱۳۹۵/۰۹/۰۹ پاسخ

  سلام و خسته نباشید از سایت خوبتون

  میخواستم بدونم وقتی سایت رو ثبت میکنی داخل گوگل بد از چند وقت مطالبت ایندکس میشه؟ و وقتی شروع کنه به ایندکس کردن همه مطالب داخل سایتو یکجا ایندکس میکنه؟

  باتشکر از شما

 62. مرتضی
  ۱۳۹۵/۱۱/۱۸ پاسخ

  سلام
  سایت من به شدت داره ایندکس هاش کم میشه
  کلا ۱۴۰۰ ایندکس داشت الان شده نزدیک ۵۰۰ تا و کمترم میشه
  من نه پوسته عوض کردم نه کدی ودستکاری کردم اما پوشه wp-includes همش ایندکس میدش و من تو robot جلوشو گرفتم و کل صفحاتی که Index of /wp-includes داشتن و تو وبمستر ریمو کردم – الان همش داره ایندکسا کم میشه و امار بازدید میاد پایین با اینکه به حالت قبل برگردوندم بازم داره کم میشه

  تصویر ایندکسای الکی
  http://uupload.ir/files/56x_index.png

  البته همه تگ هایی که تا یه هفته پیش ایندکس بودن پاک شد (کل تگ های ایندکس شده پاک شدن و فقط دو سه دونه از ۵۰۰ تگ باقی موندن)

  تصویر robots
  http://uupload.ir/files/obu0_robots.png

 63. بهنام
  ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ پاسخ

  سلام آقای طاووسی به نظر شما برای جلوگیری از اینکه در سندباکس گوگل قرار بگیریم باید چیکار کنیم؟ منظورم برای دامنه های جدید هست که خرید میکنیم
  دامنه های بین المللی به صورت خودکار شناخته میشن و ایندکس میشن
  اگر دامنه ای رو بخوایم بخریم ولی فعلا تا چند ماه نخوایم سایتمونو راه بندازیم چیکار کنیم تا تو سندباکس قرار نگیره یا اینکه از اعتبار دامنه کسر نشه؟ یه جایی شنیدم که اگر یک وبلاگ یا یک هاست رو به دامنه متصل کنیمو فقط یک تک صفحه ای هر جور که هست براش طراحی کنیم و به اون دامنه متصل کنیم همین کار خوبه و جواب میده ممنون میشم پاسخ بدید

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ پاسخ

   بله همون کار خوبه.

 64. احسان
  ۱۳۹۶/۰۲/۰۱ پاسخ

  سلام من یه سایت دو مته پیش راه اندازی کردم و رو سرعت اوپتیمایز بودن و خلاصه سئو داخلی و تولید محتوا خیلی خوب کار کردم و سایت ۲۰ روز بعد از راه اندازی صفحه چارم رو کیووردی که می خواستم اومد و یک هفته بود اما رفت ولی رو نوشته و ها عنوانهای دیگه هستش من حدس میزنم سندباگس شده باشه می خواستم ببینم راه برون رفت از این موضوع چجوری هست ممنون میشم راهنمایی کنید.

 65. نسترن
  ۱۳۹۶/۰۶/۰۱ پاسخ

  سلام.
  یک سوال داشتم سایت من رتبش رو به بهبود و طبیعی .
  مانند قبل هم سایت به روز میکنم ومقاله میزارم اما از یک زمانی به بعد سایت ناگهان از ص۲گوگل به صفحات بالای۱۰ رفته و هر چه قدر منظم تر مقاله گذاشتم و دستی هم ایندکس کردم باز هم تکون نمیخوره علت چی هست؟(تغریبا ۱ماه)
  و در کلمات کلیدی وعناوین مقالاتی که مد نظرنبوده بالامیاد.(مطالب هم کپی نیست)
  لطفا بفرمایید علت چی میتونه باشه؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۶/۰۶/۰۵ پاسخ

   لزوما این اتفاق ارتباطی به مقاله گذاشتن نداره.باید تحلیل دقیق بشه.ممکنه به خاطر تغییر الگوریتم گوگل باشه و به فاکتور های دیگه سایت شما مرتبط باشه.

 66. محمد
  ۱۳۹۶/۰۶/۲۷ پاسخ

  بنده بایه شرکت تصفیه آب کارمیکنم ، وسایتشونو برروی دوکلمه کلیدی ” تصفیه آب” و ” تصفیه آب خانگی ” سئو کردم تا دیروز کلمه اول در صفحه دوم وکلمه کلیدی دیگر در صفحه چهارم گوگل قرارداشت ، ولی الان که سرچ میکنم هیچ کدوم از کلمات در هیچ صفحه ای نیست در کل کلمات کلیدی دیگر که با تصفیه آب شروع میشه از گوگل خارج شده ولی سایر کلمات دیگرو در گوگل میاره ممنون میشم منو دراین زمینه راهنمایی بفرمایید که مشکل ازکجاست ؟؟؟

 67. ali
  ۱۳۹۶/۰۸/۱۱ پاسخ

  سلام
  از ۲ روز پیش یک دفعه ورودی گوگلم از صد و خورده ای به حدود ۵ تا در روز رسیده و مطالب سایتم واقعا رتبه هاشون بد شده در صورتی که بیشتر از ۳۰۰۰ تا مطلب که خیلی هاشون ترجمه شده از سایت های خارجی هستند رو دارم.به نظرتون با تولید محتوای طولانی و لینک با کیفیت چه قدر طول میکشه تا رتبم خوب شه؟آیا راه دیگه ای هم هست؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۶/۰۸/۱۳ پاسخ

   تولید محتوا لزوما همیشه نمیتونه رتبه بیاره.بستگی داره.حتی با کیفیتش.بک لینک با کیفیت هم از نظر هر کس معنیش متفاوت هست و کلا تاثیر گذاری بک لینک ها به عوامل زیادی وابسته هست.یه بک لینک به تنهایی معلوم نیست با کیفیت هست یا نه.خیلی ساده در نظر گرفتید.پنج سال پیش شاید سوال شما درست بود.الان کلا سوالتون غلطه.

   • ali
    ۱۳۹۶/۰۸/۱۳ پاسخ

    ببخشید وققتون رو میگیرم.
    اگه میشه هزینه ی درآودن سایت از پنالتی رو لطف میکنید بگید.

 68. علی
  ۱۳۹۶/۰۸/۲۱ پاسخ

  سلام اگر یک سایتی که پنالتی شده رو تمام دامنه رو از گوگل حذف کنم.(از سرچ کنسول) و همچنین مطالب خود سایت رو هم حذف کنم و یک سایت دیگه بسازم و مطالب اون سایت حذف شده رو در اون کپی کنم ، از لحاظ سئو مشکلی داره؟

 69. سجاد
  ۱۳۹۶/۰۸/۲۴ پاسخ

  نه بک لینک به تنهایی , نه محتوا به تنهایی و… کلا عوامل موفقیت یک سایت در سئو به ترکیبی از اینها بستگی داره و قطعا زمانی یک سایت میتونه موفق باشه بخصوص در کلمات سخت که بتونه حداکثر استفاده از عوامل مختلفی که در سئو سازی موثرند ببره
  موفق باشین
  سید سجاد عظیمی

 70. جواد
  ۱۳۹۷/۰۱/۲۳ پاسخ

  با سلام . سایت من اصلا پنالتی نیست و اسپم هم نیست .
  اما وقتی با کلمه کلیدی سرچ میکنم، اصلا تو نتایج نشون نمیده .
  اما با کلمات هم ردیف که سرچ میکنم، تو نتایج نشون میده .
  لینک سازی خارجی از طریق شبکه های اجتماعی و سایتهایی با DA بالای ۹۰ هم انجام میدم . البته روزی فقط ۲ لینک میسازم تا طبیعی باشه .

  نمایش ندادن سایت با کلمهه کلیدی اصلی چی میتونه باشه ؟

  در صورت نیاز جواب رو ایمیل کنید . با تشکر
  با تشکر

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۷/۰۱/۲۳ پاسخ

   چیزی که شما گفتید لزوما طبیعیش نمیکنه.کیورد اصلیتون قطعا رقابتش خیلی بیشتره.این مشکل سایت شما نیست.زحمت و هزینه و دانش خیلی بیشتری نیاز دارید تا برای اون کیورد اصلیتون نتیجه بگیرید.

 71. نفس
  ۱۳۹۷/۰۲/۰۱ پاسخ

  سلام
  با تشکر از مطالب مفیدی که قرار دادید یک سوال داشتم الکسای سایت از ۸۰۰۰ به ۱۲ هزار رسیده چطور میتوانم مشکل را پیدا کنم؟ با اینکه بازدید تغییر نکرده شاید بیشتر هم شده باشد
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۷/۰۲/۰۲ پاسخ

   تعطیلات نوروز برای بعضیا رتبشون رو کم میکنه طبیعیه.الکسا مقایسه ایه.لزوما معنی مشکل نیست.ممکنه رقیبای شما قوی شده باشن و بازدیداشون زیاد شده باشه.در نتیجه شما رتبتون بدتر شده.به رتبه اهمیت ندید.به ورودی هاتون اهمیت بدید.توی اون مقیاس هم یعنی بالای ۵۰۰۰ اصلا مهم نیست.زیر هزار بودید و میخواستید تبلیغات بگیرید مهم میشد.

 72. تقی نژاد
  ۱۳۹۷/۰۳/۲۷ پاسخ

  سلام؛ من سه چهار سال پیش روی سایت شخصی ام قالب ترنج رو از یکی از سایت های کلاهبردار خریداری کرده بودم که احتمالا آنال شده بود ولی مسلما دزدی بود چون توی ویرایشگر قالب اسم سایت دیگۀ ارائه کنندۀ قالب نوشته شده بود!
  نمی دونم مشکل از قالب بود یا چه، یکی از دوستانم در کانادا پیام دادند که با ورود به سایت شما بجای نمایش سایت، یک سایت پورن میاد بالا!!!
  از داخل هاست همه چیز را دلیت کردم برای جلوگیری از آبروریزی بیشتر بین دانشجوهام.
  به توصیه دوستان قالبی رو از سایت معتبری تهیه کردم ولی در آن مدتی که سایت (احتمالاً) پارک می شد روی سایت مستهجن، گوگل و شبکه های اجتماعی منو بعنوان اسپم شناختند.
  یعنی توی نتایج گوگل نبودم ولی با اصلاح قالب و چینش مجدد سایت در نتایج گوگل در حال حاضر قابل شناسایی هستم
  مثلا «یکصدمین سالگرد sykes–picot Agreement» در گوگل، سایت بنده رو میاره بالا
  karneme.ir/sykes_picot_agreement

  یا «جنسیت، ستیزه و صلح سازی» رو تو گوگل بزنم میاره:
  karneme.ir/gender_conflict_and_peacebuilding

  ولی یک مشکلی هست:
  آدرس سایت خودم رو هرگز و هرگز نمی تونم در دو شبکۀ فیسبوک و اینستاگرام چه در متن کپشن و چه در کامنت ها درج کنم. بعنوان اسپم بلاک می شناسه! (حتی استفاده از کوتاه کننده های لینک هم بیفایده است.)
  کلی پیام گذاشتن برای مدیران این دو شبکه به زبان پارسی و انگلیسی هم راهگشا نبود.

  آیا سایت و دامین من پنالتی شده؟ یا رفع شده؟
  برای رفع اسپم در فیسبوک و اینستاگرام، بنظر شما چه باید بکنم؟؟؟؟؟؟؟؟

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۷/۰۳/۲۸ پاسخ

   این هیچ ربطی به سئو و گوگل نداره اگر در گوگل مشکلی ندارید.
   هر وقت راه حل رو پیدا کردید، همینجا تجربتون رو بنویسید تا بقیه هم استفاده کنند.
   من پیشنهاد میکنم دامنه جدیدی بخرید.اگر رتبه گوگلی فعلی این دامنه مهمه براتون، ریدایرکت کنید رو دامنه جدید.در غیر اینصورت حتی ریدایرکت هم نکنید با توجه به سابقه بد این دامنه.

 73. omid
  ۱۳۹۷/۰۵/۱۸ پاسخ

  سلام عزیز من سایتم بعد از آپدیت الگوریتم گوگل که ۱۰ مرداد بود (همین چند روز پیش) ، متاسفانه تو یکی از کلمه کلیدی هام که مربوط به صفحه نخست هم بود، از دست دادم رتبشو و کلا از صفحات حذف شد!
  من این سایت رو تازه ۱۰ روز بود تحویل گرفته بودم و هیچ کاری جز به روز رسانی کردن صحیح مطالب محصولاتش نکرده بودم؛ همچنین تو وبمتسر هم ۵-۶ تا از صفحات و همچنین صفحه محصولاتم رو فچ اند رندر کرده بودم.
  تو بروز رسانی مطالب هم آخر هر مطلب با کلمه کلیدی مورد بحثمون، به صحه اصلی سایت لینک داده بودم.
  کل اتفاقات همین بوده، قبل از من چه کار هایی ( که اکثر منفی بوده) انجام شده کار ندارم، فقط این موضوع خیلی برام مهمه که چرا این مهم ترین کلمم از نتایج حذف شده و واسه برگردوندنش چیکار باید بکنم؟
  ممنون میشم جوابمو بدین و در صورت امکان لطف کنید و در ایمیل راهنمایی کنید منو. خیلی ممنونم ازتون

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۷/۰۵/۲۰ پاسخ

   بررسی کنید ببینید موضوع تفکیک صفحات به ازای هر کیورد رو رعایت کرده بودید.آموزشش رو کامل ببینید.بخش زیادی از سایت هایی که این مورد رو رعایت نکرده بودند، بعد از آپدیت گوگل، افت کردند.

 74. حسن
  ۱۳۹۷/۰۵/۲۰ پاسخ

  سلام و خسته نباشید مقاله عالی بود.
  یک سوال داشتم.
  چند ماه پیش بنده توی یک کلمه کلیدی توی صفحه اول بودم و نتیجه دوم. بدون بک لینک
  حالا هم کلا بین نتایج گوگل کلا نیستم!
  این که بدون بک لینک افت کنم طبیعیه ولی چرا حتی کلا بین نتایج گوگل هم نیستم؟؟
  اقا محسن این مشکل رو باید چطوری حلش کنم و چطور اصلا بفهمم مشکل کار ازکجاست؟ فقط یه احتمال میدم که رقیبا بک لینک اسپم دادن بهم

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۷/۰۵/۲۲ پاسخ

   گوگل آپدیت کرد و قطعا اگر بک لینک نداشتید، بحث های محتوایی و On-Page در افت شما موثر بوده.با بک لینک اسپم به این راحتی چیزی نمیشه و اصلا بک لینک اسپم دادن هم هزینه بره.معمولا کسی برای سئوی منفی هزینه نمیکنه مگر اینکه سایت شما خیلی معروف باشه.ولی از ابزارهای انالیز بک لینک میتونید تا حدودی ببینید.

 75. Davod Saraei
  ۱۳۹۷/۰۶/۱۹ پاسخ

  سلام
  چند سوال مهم داشتم.
  لطفا این آدرس رو نگاه کنید
  http://www.mopon.ir/%DA%A9%D9%88%D9%BE%D9%86?coupon=2506&back_to=http://www.mopon.ir
  وقتی صفحه رو باز میکنید یه مودال باز میشه که توش کد تخفیف و توضیحات هست وقتی مودال رو میبندین ریدایرکت میشید به صفحه اول
  این قبیل لینک های سایت ما تو گوگل ایندکس شده از نظر خودم این کار اساسا اشتباهه و اصلا از نظر کاربری هم جواب نمیده. به نظرتون اینکار(باز شدن مودال و ریدایرکت شدن به صفحه اصلی) آیا کار درستی هست
  باید بگم این لینکها به صورت مستقیم در گوگل ایندکس شده
  با توجه به اینکه سایتهایی که تو حوزه “کد تخفیف” کار میکنن خیلی محدود هستند سایت ما تو خیلی از نتایج بالاست ولی به عقیده خودم این مورد اشتباهه و به مرور سایت ما رو پایین میکشونه.
  سپاس

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۷/۰۶/۲۵ پاسخ

   چیزی که من متوجه شدم یک ادرس هستش.اون کوئری استرینگ هم فقط باعث نمایش پاپ آپ داخلی html یا همون مودال میشه.برای اینکه ایندکس نشه باید در قسمت URL Parameters سرچ کنسول تعریف کنید که اون کوئری استرینگ برای tracking خودتون هست.اینطوری ایندکس نمیشه.اصولیش هم اینه که با بستن اون، ریدایرکت نشه، بلکه فقط به صورت جاوااسکریپتی بسته بشه.حالا اون کوئری استرینگ هم تو ادرس بار بمونه مشکلی نداره.خیلی هم وسواس باشید می تونید جاوااسکریپتی، کوئری استرینگ رو حذف کنید

 76. vahid
  ۱۳۹۷/۰۹/۱۸ پاسخ

  درود بر شما دوست عزیز
  مقاله ی مفصلی و کاملی بود
  موفق و پیروز باشید

 77. پرهام
  ۱۳۹۷/۰۹/۱۸ پاسخ

  من یه صفحه با محتوای خوب ۲۰۰۰ کلمه -ویدیوی اختصای و کلا سایت من بک لینک نداره مگر سایتایی که خودم طراحی کردم و امضاع من پا اون سایت
  من میخاستم در جمله طراحی سایت در اصفهان بالا بیام الان رتبه ۷ هستم و احتمال بسیار زیاد پنالتی شدم چون من اینقدر رقیب هم ندارم نشستم فکر کردم که چرا این اتفاق افتاده ایا این دو دیلیل من درسته یا نه
  ۱-سه بار تگ h2 زدم ( ولی بعد درستش کردم)
  ۲-و در طی دو روز ۵ fetch as google کردم جمله اضاف کردم
  اگه حدس من درست باشه اگه برم صفحه از نتایج گوگل پاک کنم و یه ادرس جدید با همون محتوا با کمی تغییرات بزنم درست میشه ؟؟؟؟؟؟؟
  بی نهایت ممنون

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۷/۰۹/۱۸ پاسخ

   تگ h2 رو میتونید چندبار به کار ببرید.و در تاریخ بشریت، کسی با تگ h2 زدن پنالتی نشده.
   کسی هم با فچ پنالتی نمیشه.اونو گذاشتن که فچ کنید.
   شما صرفا دچار وسواس و ترس شدید.فقط در فوتر سایت هایی که طراحی کردید، اگر آنکرتکست اون لینک ها، کلمه کلیدی هست، نوفالو بدید.طراحی سایت در اصفهان درسته قابل مقایسه با طراحی سایت خالی نیست،اونقدر کم رقابت هم نیست.

   • پرهام
    ۱۳۹۷/۰۹/۱۹ پاسخ

    ممنون
    اخه یه بار تو سال ۹۴ سر همین تگا این بلا رفت سرم وقتی چنتا تگ h2 زدم جمله رفت تو صفحه ۸ البته به گفته شما احتمالا من اشتباه کردم یه جایی رو خراب کاری کردم .

    بازم تشکر

    • محسن طاوسی
     ۱۳۹۷/۰۹/۱۹ پاسخ

     ربطی نداشته به اونا

 78. علی خانی
  ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ پاسخ

  سایت من قبلا ایندکس می شد ولی الان چند وقته ایندکس نمیشه همچنین قبلا که روی پیج های سایت خودم در گوگل میزدم به جای سایت خودم یه سایت چینی باز میشد farscard.ir ممنون میشم راهنمایی کنید

 79. کوروش
  ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ پاسخ

  سلام
  نصف بک لینک های خودتون دقیقا از همین روش هایی هست ک گفتید انجام ندید
  نصفش کامنت گذاشتن و بجای اسم، کلمه کلیدی رو نوشتن هست
  :))

  • محسن طاوسی
   ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ پاسخ

   از کجا می دونید توسط خود سئوروز ایجاد شدند یا در سرچ کنسول disavow نشدند؟

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه سئو روز

عضویت در خبرنامه سئو روز

اسپم کردن را دوست نداریم، فقط وقتی حرف به درد بخوری داشتیم از طریق ایمیل با شما در تماس خواهیم بود.

با موفقیت عضو خبرنامه شدید!