چگونه تولید محتوا کنیم؟ آموزش تولید محتوای مناسب

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

زمانی که قصد دارید برای وب سایت یا وبلاگتان مقاله و یا محتوای درجه یک تولید نمایید، دو چیز را باید به طور ویژه در کارتان لحاظ کنید :

اول اینکه چگونه محتوایی تولید نمایید که کاربران را جذب کند و موجب شود که کاربران تبدیل به مشتریان شما شوند

دوم اینکه چگونه محتوایتان را در دسترس عموم کاربران قرار دهید.

از آنجایی که اکثر ترافیک سایت ها از طریق موتورهای جستجو تامین می شود، تولید محتوای بهینه سازی شده برای موتور های جستجو یکی از بهترین راه ها برای بیشتر دیده شدن توسط کاربران هدف می باشد. اگرچه بازاریابی سنتی این دو را بطور مجزا تحت پوشش قرار می دهد اما این دو مورد بخشی جدایی ناپذیر در استراتژی های سئو به شما می آیند.

اگرچه داشتن محتوایی ارزشمند و میزان بازدید بالا از آن به طور کامل با هم ارتباط ندارند اما برای موفقیت در بازاریابی باید به این دو به عنوان یک هدف جامع نگاه کرد. البته که محتوای شما باید به خوبی نوشته شود و سرشار از اطلاعات ارزشمند باشد، اما اگر این محتوا در گوشه ای از وب خاک بخورد و مورد بازدید قرار نگیرد هیچ کدام از آن تمهیدات در نظر گرفته شده شما سودمند نخواهند بود.

رتبه سئو بالا می تواند مطلب شما را از گمنامی درآورد و آن را در مقابل خوانندگان قرار دهد. با این وجود خوانندگان امروزی بسیار باهوش هستند و استفاده صرف از کلیدواژه ها و تکنیک های کلاه سیاه سئو، بازاریابی از طریق محتوای اسپم تنها به دفع مخاطب برای شما خواهد انجامید.

چه چیز باعث با کیفیت بودن یک مقاله می شود؟
اگرچه تولید نوشته های خارق العاده قابل آموزش نیست اما می توان طریقه خوب نوشتن را به راحتی آموخت. به عنوان یک بازاریاب، شما یک داستان نویس هستید که باید داستان برند خودتان را به خوبی برای مخاطب هدفتان به نگارش درآورید. تمام کاری که قرار است انجام دهید این است که مهارت نوشتن را در صفحاتتان به کار ببندید.

در اینجا چند اقدام مناسب برای تولید مقالات تاثیر گذار توضیح داده شده است :

از مثال های مستدل و محکم استفاده نمایید: هیچ چیز به اندازه مثال های قانع کننده، قابل اعتماد و قوی نمی تواند قدرت یک مقاله را افزایش دهد. هنگام توضیح در مورد یک محصول یا خدمات هرگز به تئوری و یا داستان خرید یک مشتری تنها بسنده نکنید. سعی کنید نقاط مشترکی در اخبار و یا تجربیات گذشته کاربران و یا حتی کمبود های بالقوه ی مشتریان و ویژگی های محصولتان بیابید و روی آن تاکید کنید. یک داستان ملموس و مستدل بیشتر از اعداد و حقایق دیگر در ذهن کاربران باقی خواهد ماند.

در محتوای مطلب خود از نقل قول استفاده کنید برای مثال :

البته ما همیشه در سئو روز گفته ایم که محتوا به تنهایی پادشاه نیست و این امر را با مثال و نمونه توضیح داده ایم

برای خودتان آوایی تولید کنید: یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای برندتان انجامدهید، اختصاص آوایی خاص برای آن است. از اینکه این آوا کمی عجیب و غریب یا حتی کمی خنده دار باشد نباید بترسید. این آوا می تواند دارایی بزرگ شما باشد و پیوسته شما را به مخاطب و مشتریانتان یاد آوری کند. اگر چه منطقی است که شما نیز همانند جو حاکم بر صنعت کاریتان رفتار کنید اما هر چه بیشتر به رفتارهای انسان گونه نزدیک باشید، مخاطب بیشتری به شما جذب خواهد شد.

از مخاطبانتان شناخت کامل بدست آورید : وب سایت شما دفتر اداری شما نیست که در آن کاملا رفتاری رسمی داشته باشید. بهتر است از زبانی استفاده نمایید که مناسب مخاطبان خاص شما باشد. اگر برای جامعه بسیار بزرگی محتوا تولید می نمایید، سعی کنید زیاد از اصطلاحات تخصصی صنف خودتان استفاده نکنید. سعی کنید که از پاراگراف های کوتاه استفاده نمایید و مطالب ثقیل را به ساده ترین شکل بیان کنید. از مثال هایی که فهم مطلب را آسانتر می کند استفاده نمایید. همچنین سعی کنید خودتان منتقد سرسخت خودتان باشید : کارتان را چند مرتبه اصلاح کنید تا به بهترین شکل برسد. مطالب مفید مقاله هایتان را جدا کرده و اضافه های آن را حذف کنید. هرچه تمرکز شما بر مطلب بیشتر باشد، مخاطبان شما سود بیشتری از مطالعه مطالب شما خواهند برد.

نوشتن با هدف بهبود سئو

با در نظر داشتن نکاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم، تولید یک مقاله خوب می تواند بسیار ساده باشد. برای پیگیری و تکمیل پازل، باید کاری کنید که محتواهای شما دیده شوند. مانند استفاده از تگ های H1 تا H6 . بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو در کنار داشتن شبکه های اجتماعی و داد و ستد پست های متقابل، یکی از راه های مطمئن برای نمایش بیشتر محتوا به مخاطب می باشد. با بهینه سازی محتوا با هدف ظاهر شدن هرچه بیشتر آن در پیشنهادات موتورهای جستجو، شما همزمان میزان بازدید و همچنین قابلیت اعتماد به برندتان را افزایش خواهید داد.

برخی از راه های تولید محتوای سئو پسند عبارتند از :

سئوی ارگانیک : ترکیب کردن کلیدواژه های محبوب سئو در مطالب، می تواند در استراتژی سئو بسیار موثر باشد. اما همانطور که Amit Singhal در مطلبی توضیح داده است که چه چیزهایی باعث می شوند که یک سایت با کیفیت باشد؟ را حتما بخوانید .

نکات مهم : این کلیدواژه ها باید به گونه ای در متن گنجانده شوند که از دیدگاه محتوا و همچنین از دید کاربر کاملا طبیعی به نظر برسند. نباید از کلیدواژه ها به صورت افراطی استفاده کرد زیرا این کار باعث آزرده خاطر شدن کاربران شما خواهد شد. خوانندگان، بخصوص آنهایی که زمان زیادی را در دنیای دیجیتال سپری می کنند، قابلیت این را دارند که استفاده ی نابجا و افراطی شما از کلیدواژه ها را متوجه شوند و به سرعت محتوا و صفحه ی شما را ترک نمایند.

محل قرار دادن کلید واژه ها : بهتر است کلیدواژه هایتان را در مکان های مناسب در مقاله قرار دهید. برای مثال نمی توانید آنها را در عنوان یا زیر عنوان های مقاله جایگذاری کنید. برای کلیدواژه هایتان یک رتبه بندی سلسله مراتبی تعیین کنید و سعی کنید که آنهایی را بیشتر ترافیک جذب می کنند را بیشتر در مقاله استفاده نمایید. سعی کنید که مهمترین کلیدواژه هایتان را در سرتیتر محتوا قرار دهید.

استفاده صحیح از تصاویر : تصاویرتان را با متن آلت (alt text) همراه کنید تا محتواهایتان از طریق جستجوی تصاویر نیز قابل دسترسی باشد. محتواهای شامل تصویر، نقش بسیار پر رنگی در زمینه دیجیتال مارکتینگ (به زودی درباره دیجیتال مارکتینگ مقاله کاملی درج خواهم کرد) بازی می کنند و می تواند بازدید محتواهای شما را به صورت ویروسی در وب گسترش دهد.

با در نظر داشتن این نکات، می توانید در کمترین زمان ممکن رتبه مناسبی را در رتبه بندی های موتورهای جستجو بدست آورده و سئو سایتتان را بصورت حرفه ای بهبود دهید. این کار همچنین باعث خواهد شد که رفته رفته به عنوان یک مقاله نویس باکیفیت، اعتبار مناسبی کسب کنید.

در سئو روز بخوانید:  باور های غلط درباره سئو سیستم های مدیریت محتوا

گوگل همواره در ۵ سال اخیر تغییرات بزرگی را در موتور جستجوی خود به وجود آورده است. تمامی این تغییرات، از به روز رسانی های عظیم الگوریتم جستجو تا تغییر رویکرد به سوی ایندکسگذاری با اولویت تلفن های همراه، همگی با یک هدف واحد به وقوع پیوسته اند و آن هدف چیزی جز رضایت بیشتر کاربران نبوده است. گوگل همواره در تلاش است که بهترین محتواها را در بهترین زمان ممکن در اختیار کاربران خود قرار دهد.

برخی از وب مستران همواره با وقوع تغییرات در گوگل، دچار چالش های بزرگی می شوند اما برخی از برند ها با وقوع همان تغییرات رونق پیدا می کنند. چرا؟ زیرا این برندها آموخته اند که با تمرکز بر محتوای ممتاز و ارائه ی کیفیت مناسب به کاربران چگونه می توانند از الگوریتم های گوگل یک گام جلوتر باشند.

این مهم نیست که فقط به دنبال این باشیم که اکنون گوگل در کجا قرار دارد. مهم این است که پیش بینی کنیم گوگل در ۶ ماه آینده، یک سال آینده و بعد از آن به کجا خواهد رفت. اگر بتوانید از این تغییرات جلوتر باشید، همواره از گوگل جلوتر خواهید بود و تجارت موفقی خواهید داشت.
اکنون زمان این است که آینده جستجوها را پیش بینی نمایید. در ادامه چند تغییر اساسی در سئو آورده شده است که شما باید با توجه به آنها ادامه مسیر سئوی خود را برنامه ریزی نمایید.

تغییر رویه از تمرکز روی سئو به تمرکز همزمان روی سئو و همگرایی محتوا
همانطور که محتوای تنها موفقیت در سئو را تضمین نمی کند، سئوی تنها نیز تضمین نمی نماید که کاربران محتوای شما را بیابند و به آن جذب شوند. داده به بازاریابان کمک می کنند که برای تولید محتواها ی هوشمندانه، قصد کاربران از انجام جستجوها را بفهمند و مسیری را برای او فراهم نمایند که به خواسته های خود برسد.

چگونه بازاریاب ها می توانند این تغییرات را مدیریت کنند؟
تولید محتوا باید با توجه به داده ها انجام گیرد. بازاریابی محتوا بدون توجه به داده ها هدفی نخواهد داشت. ابتدا باید فاکتورها و معیارهای مربوط به مخاطب، نحوه ی مشارکت او در موضوع و همچنین نحوه ی تبدیل او به مشتری تعریف گردد. باید این فاکتورها را اندازه گیری و ردیابی کنید تا برای تولید محتوای مناسب دید درستی از جامعه ی هدف داشته باشید و به این طریق تلاش های آینده ی خود در جهت تولید محتوا را پربارتر کنید.

پیوستگی جامعه ی هدف، محتوا و جستجو را بیشتر کنید. در مجموع این جستجوی ارگانیک، مخاطب و محتوا است که به برندهای مختلف کمک می کند که به اهداف خود نزدیک شوند. تلاش کنید که از ابتدا تولید محتوا را با در نظر داشتن فاکتورهای سئو شروع کنید تا میزان بازدید از سایتتان به شدت افزایش پیدا کند. محتوای خوب می تواند توسط شبکه های اجتماعی ترویج داده شود و شما می توانید از این طریق نیز جستجوها را به سایتتان جذب نمایید.

میزان حضور خود در صفحات نتایج موتورهای جستجو را افزایش دهید. محتواهایی را تولید و بهینه سازی نمایید که جامعه های بزرگ را هدف قرار دهد. می توانید با تولید مقالات، ویدئو و اینفوگرافیک سوالات پر تکرار و محبوب را پاسخ دهید و همچنین بر روی موضوعات روز سرمایه گذاری کنید. سپس با استفاده از اسنیپت ها، لینک ها، پاسخ به سوالات مشابه ، تصاویر، ویدئو ها و هر محتوای تکمیلی دیگر سعی کنید محتوای خودتان را از دیگر محتواها متمایز کنید تا بهتر در صفحات نتایج جستجو ظاهر شوید.

تغییر رویه از سازگاری با تلفن همراه به اولویت سازگاری با تلفن همراه
برای سال های طولانی گوگل به بازاریاب ها در مورد تغییر رویه به سمت ایندکسگذاری با اولویت تلفن های همراه هشدار داد و این امر هنگامی که جستجوهای موبایلی از جستجوهای دسکتاپی سبقت گرفت محقق شد. امروزه بهینه سازی برای جستجوهای موبایلی و قابلیت استفاده از سایت توسط موبایل دیگر یک امر اختیاری نیست. اگر می خواهید همچنان در کورس رقابت باقی بمانید حتما باید سایتی سازگار با تلفن همراه داشته باشید.

وب مستران چگونه می توانند با این تغییر همراه شوند؟
به این نکته توجه داشته باشید که دنیای امروز دنیای تلفن های همراه است. برندهایی که با موبایل سازگار نیستند ۶۹% ترافیک کمتر دریافت می نمایند. این به این معنی است که دانستن رفتار های کاربران تلفن های همراه و خواسته های آنها یک امر بسیار ضروری می باشد. مطمئن شوید که صفحات موبایلی سایتتان انتظارات را برآورده می نماید. در غیر اینصورت شما بازار و همچنین درآمدهایتان را به رقبا تقدیم خواهید کرد.

تا آنجا که می توانید سئوی موبایلیتان را پر سرعت کنید. علاوه بر جذاب بودن و قدرت ناوبری بالا ، وب سایت های موبایلی باید بسیار سریع باشند. بر اساس مطالعات گوگل، ۵۳% از کاربران موبایل سایت هایی را که در بیش از ۳ ثانیه بارگذاری می شوند را به سرعت ترک می کنند. پیگیری بهترین اقدامات مربوط به سئوی موبایلی از جمله بهینه سازی تصاویر، ریدایرکت ها، JavaScript و CSS می تواند در ورود شما به دنیای دیجیتال امروز بسیار کمک کننده باشد.

به محتواهای متنی در تلفن های همراه توجه کنید. بر روی تولید محتواهایی متمرکز شوید که برای کاربران موبایل بسیار ارزشمند هستند. به طور معمول کاربران تلفن های همراه در حالت جستجو و پژوهش هستند و پیوسته به دنبال اطلاعات می گردند. باید محتواهایتان را به نحوی تولید کنید که به این نیازها پاسخ مناسبی ارائه نماید.

تغییر رویه از داده به یادگیری ماشین
گوگل برای ارائه ی بهترین خدمات به کاربران بجای توجه صرف به داده های بدست آمده تلاش می کند تا هدف نویسنده ی محتوا و همچنین هدف جستجو کننده ها را بیابد و بطور مفهومی پاسخ ها را ارائه کند. بازاریاب ها نیز باید این تغییر را در رویه ی بازاریابی خود اعمال کنند و هنگام تولید محتوا هدف، علایق و رفتارهای مخاطبانشان را مورد ارزیابی و توجه ویژه قرار دهند.

باید از منابع معتبر استفاده کنید. موتورهای جستجو زمان و امکانات کافی برای بررسی صحت تمامی داده های موجود در وب را ندارند. به همین منظور برای جلو افتادن از رقبا بهتر است بر روی داده های بسیار معتبر متمرکز شوید.
باید از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بهره بگیرید. یادگیری ماشین به بازاریاب ها کمک می کند تا وقت کمتری را صرف آنالیز داده ها کنند و بیشتر وقتشان را برای تولید محتوایی بگذارند که بر روی مخاطب تاثیر گذار بوده و مشارکت آنها را جلب می نماید. تلاش کنید تا با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بینشی عملی نسبت به مخاطب و عملکرد محتواهایتان بدست آورید.

در سئو روز بخوانید:  لینک بیلدینگ نکنید! خودفریبی وب مستر ها و Link Earning

معیار ها و شاخص های مناسب تعیین کنید و آنها را به درستی اندازه گیری نمایید. این داده ها به بازاریاب ها کمک می کند تا در کمترین زمان بهترین تصمیمات را اتخاذ نمایند. معیارهایی را تعریف کنید که برای برند شما از اهمیت بالایی برخوردار هستند و پیوسته این داده ها را تحت نظر داشته باشید. این امر به شما کمک می کند تا به راحتی هر پیشرفتی را تحت نظر داشته باشید و با توجه به آن استراتژی های بعدیتان را طرح ریزی نمایید.

 

چگونه مانند یک حرفه ای محتوای سایتتان را بهینه سازی کنید

بهترین زمان برای بهینه سازی پست های وبلاگ ، موقعی است که آنها را می نویسید .با این وجود همیشه می توانید به عقب برگردید و محتواهای قدیمی تان را بهینه سازی کنید .

سئو وبلاگ از آن جهت که به ترافیک مداوم وب سایت تان کمک می کند اهمیت دارد . روشهای زیادی برای بهبود پست های وبلاگ تان وجود دارد .در این مقاله ما بهترین ترفندهای مربوط به سئو وبلاگ را در اختیارتان قرار می دهیم تا بتوانید مانند یک حرفه ای آنها را بهینه سازی کنید . ما از این ترفندها در وبلاگ خودمان نیز استفاده می کنیم و به کمک آنها میلیونها بازدیدکننده را بسمت سایت مان می کشانیم .

۱-با تحقیق کلمات کلیدی مناسب برای محتوای تان برنامه ریزی کنید

بسیاری از مبتدیان محتواهایشان را فقط بر اساس حدس و گمانی که درباره موضوعات مورد علاقه کاربرانشان دارند تولید می کنند . تا زمانیکه می توانید درباره کلمات کلیدی تحقیق کنید و بفهمید که کاربرانتان دقیقا بدنبال چه هستند ، نیازی به حدس و گمان کورکورانه نیست .

تحقیق کلمات کلیدی روشی است که توسط محتوا نویسان و متخصصین سئو انجام می شود .در این روش شما موضوعات مورد علاقه کاربرانتان را بر اساس داده های موتور جستجو کشف می کنید .سپس می توانید از این کلمات برای برنامه ریزی درباره استراتژی تولید محتوای تان استفاده کنید . با این روش مطمئن خواهید شد که درباره موضوعاتی محتوا تولید می کنید که مردم واقعا بدنبالش هستند . این یک تکنیک عالی برای یافتن ایده های جدید برای محتوا است .

پیشنهاد ما استفاده از ابزار SEMRush یا Ahrefs است . این ابزارها داده های کلمات کلیدی ، تحلیل رقبا ، ردیابی موقعیت کلمه کلیدی و اطلاعات بی شمار زیادی را در اختیارتان قرار می دهند .

اگر از ابزار SEMRush استفاده می کنید احتمالا بخواهید ابزار SEO Writing Assistant tool را نیز بررسی کنید . این ابزار به شما در کشف LSI و کلمات کلیدی مرتبط ، خوانایی ، لحن زبان و طول متوسط مقاله کمک می کند .

۲- برای کلمه کلیدی هدفگذاری شده کلمات کلیدی هم معنا را پیدا کنید .

بعد از تحقیق کلمات کلیدی و پیدا کردن ایده نوبت به پیدا کردن کلمات کلیدی می رسد که حجم جستجوی زیاد دارند و کم رقابت تر هستند . تمرکز تان باید روی این کلمات کلیدی باشد . این همان عبارت جستجویی است که کاربرانتان بدنبالش هستند .

اگر از افزونه Yoast استفاده می کنید ،می توانید  کلمه کلیدی اصلی را در تنظیمات سئو مقاله تان تنظیم کنید .این به شما کمک می کند تا بفهمید این واژه چندبار در طول محتوایتان مورد استفاده قرار گرفته است .

در مرحله بعد باید کلمات کلیدی LSI ((Latent Semantic Indexing را پیدا کنید . کلمات کلیدی  LSI به کلماتی گفته می شود که با یک مفهوم یا عبارت خاص ارتباط معنایی دارند .

ساده ترین راه برای پیدا کردن آنها ، واردکردن کلمه کلیدی اصلی در جستجوی گوگل و بررسی نتایج است .در آنجا شما می توانید آنها را بصورت فهرست شده تحت عنوان ” نتایج مرتبط” پیدا کنید .

شما باید تعداد زیادی از این کلمات را در محتوایتان بکار ببرید تا کاملترین محتوا را در اختیار کاربرانتان قرار دهید . سعی نکنید آنها را در محتوای تان جا دهید .این کار محتوایتان را در نظر کاربران عجیب جلوه می دهد و موتورهای جستجو نیز در تشخیص چاشنی کلمات کلیدی خیلی خوب عمل می کنند .

۳- یک عنوان موثر برای محتوای تان بنویسید

عنوان محتوا برای رتبه بندی فوق العاده مهم است . یک عنوان خوب باعث می شود مقاله شما با کوئری جستجو بیشتر مرتبط باشد . و مهمتر اینکه ، عنوان خوب کاربران را تحریک می کند که بر روی مقاله تان کلیک کنند .

 

در عنوان مقاله از کلمات کلیدی اصلی استفاده کنید و تا می توانید آن را برای مخاطبانتان جذاب و ارزشمند کنید .بدین ترتیب نرخ کلیک ( که نقش بسیار مهمی در سئو سایت تان دارد ) را افزایش می دهید .

برای نوشتن یک عنوان جذاب تکنیک های زیادی وجود دارد . یکی از این روش ها “ارزش بازاریابی عاطفی” یا EMV نام دارد .

این تکنیک به استفاده از قدرت کلماتی که واکنش های عاطفی خاصی را در خوانندگان بوجود می اورند توصیه می کند . ابزارهای آنلاینی مانند EMV headline Analyzer نیز وجود دارند که از طریق آنها می توانید نمره EMV محتوایتان را محاسبه کنید .

۴- از لینک‌های داخلی استفاده کنید

لینک‌های خارجی که به یک وب‌سایت داده می‌شوند نشان دهنده اعتبار و مرتبط بودن مطالب وب‌سایت شما با عبارت جستجو شده در موتورهای جستجو هستند. این قضیه در مورد لینک‌های داخلی نیز صادق است. اگر مطلبی که می‌نویسید دارای مطالب مرتبط، کتاب الکترونیک یا حتی صفحه مرتبط است به آن لینک دهید.

 

 لینک‌های داخلی نه تنها حضور کاربر را در وب‌سایت افزایش می‌دهند، بلکه سایر صفحه‌های وب‌سایت را به موتورهای جستجو معرفی می‌کنند. درواقع لینک‌های داخلی برای سئوی وب‌سایت مفید هستند و همچنین باعث می‌شوند کاربر تمام اطلاعات مورد نظر خود را به‌دست آورد.

 

۵- از تصاویر و ویدئو در محتوایتان استفاده کنید

کاربر محتوای خشک و خالی نمی‌خواهد، هرچه قدر محتوا مفید باشد ولی فاقد عکس یا ویدیو مناسب باشد، باز هم کاربر را راضی نمی‌کند. عکس‌ها می‌توانند یک تجربه مثبت در کاربر ایجاد کنند و شور و شوق او را تحریک کنند. از طرفی استفاده از تصاویر و ویدیوها از چشم موتورهای جستجو و ربات‌ها دور نمی‌ماند. توصیه می‌کنم که حتما در پست‌های خود از عکس‌های مناسب و مرتبط استفاده کنید. همچنین یادتان نرود که از کلمات کلیدی قوی در”  alt tag ” استفاده کنید.

البته درنظر داشته باشید که تصاویر باید برای سئو بهینه سازی شوند . ویدئو ها نیز نباید مستقیما در وبلاگ تان بارگذاری شوند .سایت های وردپرسی برای ارائه فیلم بهینه سازی نشده اند و سرویس هاست مشترک تان نمی تواند آنها را اداره کند .

توصیه می کنیم آنها را در یوتیوب بارگذاری کنید .همانطور که می دانید یوتیوب دومین موتور جستجوی محبوب در دنیا و نیز دومین پلتفرم بزرگ سوشال مدیا پس از فیس بوک است .

 

۶-توضیحات متا را به پست وبلاگ تان اضافه کنید .

توضیحات متا یک تگ HTML است که می توانید به هر صفحه ای اضافه کنید .هدف از آن ارائه یک توضیح کوتاه از مقاله تان برای موتورهای جستجو و ربات های خزنده است .

برخی از متخصصین سئو معتقدند که چسباندن توضیحات متا به صفحه بی ربط است .با این وجود عده زیادی مخالف این تفکر هستند . از نظر کارشناسان سایت سئو روز بهتر است برای تمام محتواهایتان از توضیحات متا استفاده کنید .

یک توضیحات متای خوب اطلاعات زیادی درباره یک مقاله می دهد .وب سایت های سوشال مدیایی مانند فیس بوک ، توییتر و لینکدین هنگام اشتراک گذاری مقالات شما ، آن را نمایش می دهند .

 

سعی کنید کلمات کلیدی اصلی را در توضیحات متا بکار ببرید تا محتوای تان در نتایج جستجو بدرستی نمایش داده شود . محدودیت کاراکتر برای توضیحات متا ۱۵۵حرف می باشد .

این نکته را فراموش نکنید که هیچ تضمینی وجود ندارد متادیسکریپشن همیشه به یک شکل نمایش داده شود. گوگل گاهی اوقات متادیسکریپشن واقعی وب‌سایت را نمایش می‌دهد اما بعضی وقت‌ها هم قسمت‌هایی از متن اصلی که کلمات کلیدی در آن به کار رفته است را به‌عنوان متادیسکریپشن به کاربر نشان می‌دهد. بنابراین با رعایت نکات نگارشی و استفاده صحیح از کلمات کلیدی به موتورهای جستجو نشان دهید که متن شما با عبارت جستجو شده مرتبط است.

 

۷- محتوایی بنویسید که براحتی قابل خواندن باشد

خوانایی محتوا فاکتور مهمی برای موتورهای جستجو است . مقالاتی که راحت تر خوانده می شوند رتبه بالاتری بدست می آورند .

صفحات کامپیوتر و موبایل هنوز پلتفرم مناسبی برای خواندن نیستند . به همین دلیل است که بسیاری از کاربران فقط مقالات را سریع نگاه می کنند . درحقیقت ، مطالعات نشان می دهد که کاربران کمتر از یک ثانیه تصمیم می گیرند که آیا روی یک صفحه بمانند یا آن را ترک کنند .

شما باید در این مدت کوتاه خواننده را متقاعد کنید که در صفحه سایت تان بماند . با بهبود خوانایی محتوا احتمال نگه داشتن کاربر بر روی مقاله تان بیشتر خواهد شد .

با استفاده از جملات کوتاه ، پاراگراف های کوچکتر ،نقطه گذاری ، عنوان ها مختلف و فهرست بندی می توانید خوانایی محتوای تان را بهبود ببخشید . توصیه می کنیم در اطراف متن فضای سفید اضافه کنید و از تصاویر کمک بگیرید تا متن در نظر کاربران تان قابل فهم تر بیاید.

علاوه براین می توانید از ابزار Grammarly برای چک کردن قواعد نگارشی و املایی محتوا استفاده کنید .این ابزار به شما پیشنهاداتی برای بهتر شدن خوانایی مقاله تان ارائه می دهد .

افزونه Yoast SEO نیز خوانایی نوشته شما را بررسی می کند و نمره خوانایی آن را در زیر گزینه “ Readability analysis” نمایش می دهد .

۸-از دسته بندی و تگ ها برای سازماندهی محتوای تان استفاده کنید .

دسته بندی و تگ ها باعث می شود مقاله تان نه تنها برای شما بلکه برای خوانندگان و موتورهای جستجو نیز مرتب باشند . اما متاسفانه بسیاری از مبتدیان وردپرس از این دسته بندی ها بشکل نادرستی استفاده می کنند .

اگر وب سایت تان را مثل یک کتاب تصور کنید ، آنگاه دسته بندی ها همانند فهرست مطالب و تگ ها بخش فهرست کتاب خواهند بود .

دسته بندی ها برای تقسیم بندی محتوای تان به موضوعات اصلی مورد بحث در وبلاگ تان مورد استفاده قرار می گیرند . از طرف دیگر ، تگ ها موضوعات موردبحث در یک پست وبلاگ هستند .

 

۹- هدفتان این باشد که در نتایج جستجو به جایگاه صفر (Featured Snippet ) برسید .

گوگل تلاش می کند تا در اسرع وقت به سوالات کاربران پاسخ دهد . در راستای تحقق این هدف ، جایگاه صفر معرفی شده است .

فیچر اسنیپ یک نتیجه جستجوی هایلایت شده است که در بالای صفحه نتایج جستجو  نمایش داده می شود . گوگل یک قطعه سفارشی از محتوای مقاله ایجاد و قسمتی را که الگوریتم ها تصور می کنند پاسخ پرسش کاربر است هایلایت می کند .

طبق تحقیقات انجام شده توسط Advanced Web Ranking ،نرخ کلیک  این جایگاه تقریبا ۳۲.۳% است .این جایگاه صفر را در استراتژی سئو بسیار با اهمیت کرده است .

اینکه گوگل بر اساس چه دستوالعملی بخشی از محتواها را برای این جایگاه انتخاب می کند هنوز مشخص نیست . توصیه گوگل این است که محتوای تان را بهبود ببخشید و مطمئن شوید که محتوای تان حقیقتا اطلاعاتی که کاربران بدنبالشان هستند را ارائه می دهند .

 

۱۰ – محتوای جامع بنویسید .

موتورهای جستجو عاشق محتواهایی هستند که با جزئیات زیاد به یک موضوع  می پردازند . به همین دلیل ما از شما می خواهیم که کلمات LSI را بعنوان بخشی از مرحله برنامه ریزی محتوای تان جمع آوری کنید .

این کلمات مرتبط تغییرات مختلف در پیشنهادات گوگل را برای یک موضوع خاص به شما نشان می دهد . از این کلمات کلیدی در محتوای خود استفاده کنید و  محتوای  جامع تر ، آموزنده تر و مفیدتر بنویسید .

تا جاییکه امکان دارد از عناوین و زیرعناوین برای درج این کلمات کلیدی استفاده کنید .

علاوه بر کلمات کلیدی LSI ، از کلمات کلیدی موردنظر خود برای کاملتر شدن محتوای تان استفاده کنید .سپس آنها را به جستجوی تصویری تبدیل کنید .آنگاه می توانید دسته بندی های موضوعی را با انواع کلمات کلیدی ببینید .

 

در سئو روز بخوانید:  بهبود رتبه سایت

بهتر است در زمان تولید محتوا از این کلمات کلیدی برای داشتن محتوای جامع تر استفاده کنید .

۱۱- محتواهای قدیمی تر را بهینه سازی کنید .

بسیاری از مبتدیان پس از انتشار پست ، آن ها را فراموش می کنند .در حقیقت به محض انتشار آن ، کاری برای بهینه سازی اش انجام نمی دهند .

در این قسمت نکاتی را با شما به اشتراک می گذاریم که باید بعد از انتشار یک پست انجام دهید :

 • محتوایتان را در سوشال مدیا ها تبلیغ کنید . حتی می توانید از IFTTT برای اشتراک گذاری خودکار پست هایتان استفاده کنید
 • لینک داخلی اضافه کنید .پس از انتشار یک محتوا می توانید به سراغ یک مقاله مرتبط قدیمی بروید و یک لینک به پست جدیدتان اضافه کنید .این کار به مقاله تان پتانسیل لینک (link juice) می دهد و در عین حال به کاربران تان اجازه می دهد تا آن را براحتی پیدا کنند .
 • رتبه بندی های جستجو را ردیابی کنید . شما یک محتوا را برای سئو بهینه کرده اید اما چطور رتبه های جستجوی آن را دنبال می کنید ؟ پیشنهاد ما این است که محتواهای قدیمی را بطور منظم بهینه کنید .در اینصورت می توانید به بهبود رتبه تان امیدوار باشید .

سایت و یا وبلاگ شما گنج با ارزشی است و قابلیت این را دارد که سئو سایت شما را با کیفیت‌تر کند . بنابراین رعایت آنچه خواندید به شما کمک می کند که یک وبلاگ سئو محور داشته باشید و در بین نتایج به خوبی دیده شوید.

به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

6 دیدگاه دربارهٔ «چگونه تولید محتوا کنیم؟ آموزش تولید محتوای مناسب»

 1. شما برای این پست زیبا ۲۲۰۰ کلمه نوشتید و مشکل من نوشتن مطالب با کارکترهای طولانی است متاسفانه هیچ سایتی اموزش نداده لطفا راهنمایی کنید

 2. آموزش تولید محتوا

  درود بر شما
  من سوالی دارم که همیشه منو موقع تولید محتوا متوقف میکنه! تولید محتوای با کیفیت چقدر تاثیر گذاره؟
  اکر محتوای باکیفیت و اثربخشی بنویسیم ولی از سئو چیزی ندونیم چیکار کنیم؟ حتما باید این دوتا مسئله باهم در کنار هم رعایت بشه؟

  1. نمیخواد از سئو چیزی بدونید.در حدی که عنوان ها بهینه شده باشه و لینک داخلی رعایت بشه کفایت میکنه.اصلش یه مرحله قبل تره که اصلا استراتژی محتوا و کیورد ها چی باشه و بر اساس کیورد ها، چه صفحاتی ساخته بشه.اون کار سئوکار هست.ولی داخل خود یه محتوا بعد ازینکه تایید شد اون محتوا تولید بشه، سئو نداریم جز بهینه سازی عنوان دسکریپشن و لینک داخلی و رضایت کاربر و مفید بودن برای کاربر.حتی غلط نگارشی و ویرگول و… هم در سئو مهم نیست اگر موجب ازار کاربر نشه.

 3. مطلب خوبی بود، واقعا سئو در محتوا خیلی مهمه، اگر فرد بدون اطلاع از سئو شروع به تولید محتوا برای سایت کنه کارش خیلی سخت میشه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه سئو روز

عضویت در خبرنامه سئو روز

اسپم کردن را دوست نداریم، فقط وقتی حرف به درد بخوری داشتیم از طریق ایمیل با شما در تماس خواهیم بود.

با موفقیت عضو خبرنامه شدید!

اسکرول به بالا

فرم درخواست مشاوره

تماس با سئو روز

سوالات خود را در زمینه خدمات سئو و طراحی وبسایت از ما بپرسید

خدمات سئو

09129175306

طراحی وبسایت

09399745151