شیوه انتخاب کلمات کلیدی مناسب | Keyword Niche and Research

انتخاب کلمات کلیدی مناسب - keyword niche - resaerch

مهمترین قدم قبل از شروع فرایند سئو، انتخاب کلمات کلیدی مناسب است که همیشه هم در انتخاب آن ، اشتباه می شود.اگر کلمات کلیدی به درستی انتخاب نشوند، پروژه سئوی شما یا شکست می خورد، یا بدون نتیجه و بازدهی خواهد بود.

توجه کنید در این مرحله هیچ کاری با Link Building و on page seo نداریم.فقط می خواهیم به درستی تشخیص دهیم که چه کلمات کلیدی مناسب است و از کجا باید شروع کنیم و به کجا برسیم.

کلمات کلیدی مرتبط ، به ربان ساده Keyword Niche نامیده می شود.کلا لغت niche در دنیای حرفه ای سئو (نه معنی لغوی تحت الفظی)، به معنی نزدیکی و ارتباط یا هدفگذاری ، گل موضوع(نه کل) و بهترین است.

کل فرایند انتخاب کلمات کلیدی مناسب ، Keyword Research نامیده می شود.انتخاب کلمات کلیدی، فرایند یک باره نیست.همواره تا زمان حیات وب سایت و تجارت شما، جربان دارد(باید داشته باشد).

در این آموزش و کل سئوروز، منظور از کلمه کلیدی لزوما یک کلمه نیست.منظور یک یا چند کلمه (عبارت) است و عدد های ذکر شده در این آموزش، فقط مثال هستند.

 

قبل از انتخاب کلمات کلیدی باید به درک درستی از کلمات کلیدی و دنیای سئو برسید و برخی باور های غلط را از خود دور کنید:

۱- نباید از ابتدای کار به فکر کلمات کلیدی رقابتی باشید.

این کار، احتمال شکست شما را بسیار بالا می برد و منطقا هم اشتباه است.فرض کنید با هزینه و زمان بسیار زیاد و به سختی، موفق شدید، کلمه کلیدی رقابتی (نسبت به سایر کلمات کلیدی مرتبط با وب سایت مورد نظر) را به صدر نتایج گوگل برسانید و آن کلمه هم روزانه برای شما ۲۰۰ کلیک به ارمغان می آورد.حالا به هر دلیلی اگر در آن کلمه افت کنید و به صفحه ۲ گوگل بروید، کل کلیک (در نتیجه بازخورد و درامد و بازار) خود را از دست می دهید.لذا ریسک این گونه اقدام کردن، بسیار بالاست.

در عوض اگر برای ۲۰ کلمه کلیدی کم رقابت تر که هر کدام روزانه ۱۰ کلیک برای شما داشته باشند، هم خیلی راحت تر و سریع تر می توانید در سئوی انها موفق شوید، و هم اگر در یک یا بخشی از انها ، افت داشتید، کل کلیک های خود را از دست نمی دهید.زیرا هنوز کلمات کلیدی دیگری هستند که شما را سرپا نگه داشته اند و از آنها کلیک دارید.لذا ریسک آن بسیار کمتر است.احتمال موفقیت خیلی بیشتر است و مهمتر اینکه اکنون، خیلی راحت تر و با قدرت و سهولت بیشتری می توانید به سراغ کلمات کلیدی سخت تر بروید.بدون شک سایتی که در کلمات کلیدی مرتبط، دارای رتبه است، استعداد بیشتری برای ارتقا به صفحه اول گوگل با کلمات کلیدی رقابتی تر دارد تا وب سایتی که هنوز هیچ رتبه ای در کلمات کلیدی ساده تر ندارد!

۲- بالا آمدن با کلمات کلی، منجر به بالا آمدن با کلمات کوتاه تر نمی شود!

من شخصا این مورد رو خیلی شنیدم.که اگر با کلمه دانلود به صفحه اول راه پیدا کنید با هر کلمه ای که با دانلود شروع شود، هم صفحه اول خواهید آمد.

این که اساس این حرف از کجاست معلوم نیست! یک مثال منطقی برای شما می زنم که خود شما از این به بعد با استدلال کافی، دور این تفکر خط بکشید.فرض کنید سایتی با کلمه دانلود بالاست.منطقی هست که با کلمه دانلود آهنگ، دانلود فیلم، دانلود نرم افزار حسابداری، دانلود نرم افزار، دانلود کتاب x و … هم بالا باشد؟ اگر گوگل سایتی رو با همه این کلمات ، در صدر نتایج نشان دهد، نتایجش اشتباه نمی شود؟ اصلا وقتی شما چیزی را جستجو می کنید، انقدر کلی جستجو می کنید؟شما وقتی آهنگ x مرتضی پاشایی را دانلود کنید، کلمه “دانلود” را جستجو می کنید؟ وقتی می خواهید مرورگر کروم رو دانلود کنید، کلمه، “دانلود مرورگر” رو دانلود می کنید؟بدون شک خیر!اگر کسی چنین کیورد هایی را جستجو کند، معلوم نیست دنبال چه چیزی هست و اگر هم کلیکی روی سایت انجام بشه، کلیک هدفمندی نخواهد بود و نرخ تبدیل خیلی خیلی پایینی خواهد داشت.(آموزش نرخ تبدیل کاربر به مشتری را مطالعه کنید)

۳- سئو برای بسیاری از کلمات کلیدی کلی، محال است!

در شماره ۲ کامل درباره اینکه چرا کلمات کلی، مناسب نیستند توضیح دادم.حالا چرا کلمات کلی محال است؟یادم هست یکی از مشتریان که با من تماس گرفته بود و موضوع سایتش ساعت دیواری، بود، به من گفت کلمات کلیدی مد نظر من اینهاست: ساعت دیواری، خرید ساعت دیواری، دکوری… ، کلمه دکوری حتی اگر هم ترافیک بالایی داشته باشه، کلمه ای نیست که منجر به مشتری بشه.اون هم مشتری که ساعت دیواری بخره! کسی که جستجو می کنه “دکوری” از کاربران آماتور وب هست و هنوز تازه با دنیای اینترنت و گوگل آشنا شده.چنین شخصی معلوم هم نیست دنبال چه چیزی هست.دکوراسیون خانه؟لوازم دکوراسیون؟اجرای دکوراسیون؟مجسمه دکوری، ساعت دکوری و … . تصور کنید چه نتایج درهمی شود اگر گوگل با کلمه دکوری، یک سایت مرتبط با ساعت دیواری را در صدر نتایج نشان دهد.

دنیای امروز دنیای کیورد های طولانی است.کیورد های کوتاه زیادی وجود دارند که ترافیک کمتری از کیورد های طولانی تر دارند.کیورد های طولانی Long tail keyword نامیده می شوند.کاربران وب روز به روز حرفه ای تر می شوند.اطلاعات موجود در سطح اینترنت، هر روز وسیع تر می شود.کاربران جستجو کننده به دنبال سایت هایی هستند که دقیقا خواسته انها را برطرق کند.کاربران حوصله گشت و گذار بیهوده ندارند.بنابراین برای به دست آوردن نتیجه مورد نظر خود، ناچار هستند به جستجوی کلمات طولانی تر روی بیاورند.در نتیجه، کلمات کلیدی طولانی تر در حال جایگزین شدن با کلمات کوتاه تر هستند.حتی اگر دشواری سئوی کلمات کوتاه تر را هم در نظر نگیرید، عقل حکم می کند، که به کلمات کلیدی طولانی تر اهمیت بدهید.همچنین همانطور که در پست نرخ تبدیل کاربر به مشتری گفتم، کلمات کلیدی طولانی تر، نرخ تبدیل بالاتری دارند.

 

۴- برند های معروف را جزء کلمات کلیدی نیاورید!

خیلی می بینم که برند های معروف در کلمات کلیدی یک سایت، قرار می گیرد.مثلا دکتر کرمانی، از پیشکسوتان فعال در حوزه تغذیه و سلامت است.وب سایت هایی که در حوزه تغذیه و سلامت هستند نباید از برند دکتر کرمانی استفاده کنند.کسی که نام این دکتر را جستجو می کند، به دنبال خود اوست.نه دنبال تغذیه و سلامت.اگر هم به دنبال تغذیه و سلامت است، میخواهد از کانال ایشان، مطالبی را دنبال کند.پس حتی اگر شما با کلمه کلیدی برند شخص یا شرکت دیگری، بالا باشید، کاربر پس از ورود به سایت شما، متوجه می شود، شما آن سایت نیستید که دنبالش بوده است.لذا سایت شما خیلی زود بسته می شود(bounce rate بالا می رود) و کل تلاش شما برای سئوی این نوع کلمات کلیدی سوخت می شود.

حتی این طور کلمات کلیدی که حاوی برند دیگران هستند، دشواری خود را دارد.شما برای سئوی موفق کلمه کلیدی که حاوی برند دیگری است، باید درباره آن برند مطالب و گفته هایی داشته باشید تا وب سایت شما، بتواند به صدر نتایج گوگل با جستجوی آن برند، راه یابد.که همین کار حاشیه های زیادی دارد.گوگل نیز به خوبی می تواند سایت اصلی را تشخیص دهد.دست آخر اینکه شما با این کار، تبلیغ دیگری را می کنید! به جای این کارها، اعتماد به نفس خود را بالا ببرید، و به برند (یا ادرس دامنه خود) فکر کنید.سعی کنید، شما برتر از آن برند معروفی که مد نظر شماست، بشوید.سعی کنید، کاری کنید، که دیگران، برند شما را در کلمات کلیدی سایت خود برای کسب اعتبار، جای دهند.

 

با در نظر گرفتن موارد بالا، در مراحل زیر باید برای انتخاب کلمات کلیدی اقدام کنید:

مرحله اول – کسب اطلاعات درباره موضوع وب سایت

اگر سایت برای خودتان است،طبیعتا اطلاعات کافی را دارید و از جزئیات حوزه کاری و موضوع وب سایت خود خبر دارید.مثلا اگر سایت شما درباره نمای ساختمان است، به خوبی می دانید، کلماتی مثل نمای چوب،نمای شیشه و … در حوزه فعالیت شما هستند.اگر وب سایت آهنگ دارید، به خوبی می دانید که کلماتی مثل دانلود آهنگ جدید، دانلود آهنگ جدید با لینک مستقیم و … از کیورد های مرتبط با شما هستند.

اگر سایت دیگری را سئو می کنید، باید از صاحب آن بخواهید تا هر چه به ذهنش می رسد(درست یا غلط) درباره حوزه کاری خودش، به شما پیشنهاد کیورد بدهد.

 

مرحله دوم – استفاده از پیشنهاد های خود گوگل با توجه به اطلاعات بدست آمده در مرحله اول

وقتی در search box گوگل کلمه ای را بنویسید و سپس یک بار space را بزنید(یا نزنید) ، گوگل، به شما پیشنهاد هایی می دهد که این پیشنهاد ها البته دیر به دیر به روز می شوند.اما همواره گزینه های مناسب و مرتبط و دارای ترافیک مناسب نسبی هستند.وقتی هم کلمه کلیدی را وارد می کنید، اگر Cursor را به پشت کلمه ببرید و سپس space را بزنید، گوگل کلمات کلیدی پیشنهاد می دهد، که قبل از کلمه کلیدی شما، کلمه جدیدی وجود دارد.مثلا اگر جستجو کنید، سئو، و قبل از این کلمه یک بار space بزنید، گوگل به شما کلمات دیگری که به سئو ختم می شود را پیشنهاد می کند.مثل خدمات سئو.

با استفاده از همین کار، بخش زیادی از کلمات کلیدی را می توانید انتخاب کنید.

 

مرحله سوم – استفاده از Google Keyword Planner

با استفاده از اطلاعاتی که در دو مرحله قبل کسب کردید، از keyword planner گوگل مطابق با آموزش google keyword planner استفاده کنید تا ترافیک کلمات کلیدی را به دست اورید و سایر کلمات کلیدی که گوگل در بخش کلمات کلیدی مرتبط (related keywords) نیز به لیست کیورد های خود اضافه کنید.

در این مرحله کلمات کلیدی که میزان جستجوی آنها زیر ۱۰ تاست (با خط تیره نمایش داده شده است) را کلا حذف کنید و در آخر به ترتیب میزان جستجو (impression) لیست کنید.

 

مرحله چهارم – جمع بندی

کلمات کلیدی خیلی کلی را حذف کنید.مثل دانلود، پنجره، وب سایت، آموزش ، دکور، اخبار و … .این کلمات همانطور که گفته شد، نباید سئو شوند و باید فراموششان کنید که در ابتدای این آموزش توضیحات لازم را دادم.

کلمات کلیدی کم ترافیک تر و طولانی تر و کم رقابت تر را در اولیت قرار دهید و کلمات کلیدی کوتاه تر و پر ترافیک تر و رقابتی تر را در انتهای لیست خود قرار دهید(آموزش تشخیص رقابت کلمات کلیدی را مطالعه کنید)

حالا شما اطلاعات دقیق از کلمات کلیدی مرتبط با موضوع وب سایت دارید و از کلمات کلیدی ساده تر شروع می کنید و به کلمات دشوار تر، در فرایند سئو می رسید.

 

 


مطالب دیگر را از دست ندهید!

41 دیدگاه

 1. سلام جناب طاوسی
  خیلی تشکر از آموزش های مفید و با ارزشتون خیلی استفاده کردیم و حالا حالاها با سایت شما کار داریم چون بدون هیچ چشم داشتی و خیلی روشن و روان آموزش میدین.
  موفق باشید 🙂

 2. درسته ، در قصه ما فکر نمی کردم این موضوع کلمه کلیدی ها ارتباط داشته باشه و در کارم خدشه وارد کنه … درست گفتید …

 3. با درود آقای طاووسی، چند ماه پیش سایت سئوروز رو توی علاقه مندی اضافه کردم ولی مطلب خاصی نخونده بودم که الان تقریبا بیش از ۴ ساعت هستش که دارم مطالب آموزشی شمارو میخونم..
  ممنون…
  در مورد این پست شما سوالی ذهنمو مشغول کرده که ممنون میشم پاسخ بدید:
  در برخی موارد برای یک کلمه کلمات مشابه ای توی گوگل جستجو میشه… مثلا برای سایت بنده کلمات موزیک ، آهنگ ، موسیقی از نظر معنی یکی هستند…
  چطور عنوان و کلمات کلیدی یک مطلب و صفحه اول سایت رو باید بهینه کرد ؟
  در حال حاضر من کلمه آهنگ که بر اساس google trends بیشتر جستجو شده رو انتخاب کردم ! اما سوال اینجاست که وقتی مطلبی مینویسم و داخل متن مطلب از کلمه موسیقی استفاده میکنم چطور میتونم توی کلمات کلیدی هر ۳ کلمه رو درج کنم و رتبه بگیرم…

  1. درود.لطف داری جاست موزیک جان.
   فراموش نکن، ترند نسبی و پیک هست.توی همین پست درباره ترند اشاره هایی کردم.
   هر جای Title ، فقط یک بارسه کلمه رو بکار ببرید و اصلی که انتخاب کردید رو اول Title قرار بدید.
   اما توی Meta Description ، به شکل کامل تری از هر سه کلمه استفاده کنید.چون مثل Title اونقدر محدودیت کاراکتر ندارید.
   عین همین رو در محتوا هم به کار ببرید.
   اگر از تگ استفاده می کنید، مواظب باشید، تگ ها مشکل Duplicate Content به وجود نیارن.

   1. ممنون بابت پاسخ…
    اره کلا دیدم نسبت به google trends عوض شد… ولی قبل از این جریان از همین ابزار استفاده میکردم…
    یک چیز هایی خونده بودم در مورد تگ ها و مضراتش و حتی توی تنظیمات خود yoast هم نوشته “من نمیدانم چرا باید از تگ استفاده کنید” اما راه حل چیه !؟
    من کلماتی که توی قسمت keywords yoast میزارم توی قسمت برچسب های وردپرس هم کپی میکنم ! بنظر میاد کار اشتباهی هستش اما خیلی از مواقع بازدید هام از کلمات کلیدی هستش… توسط گوگل انالیز برای مثال…

    بنظر عقلانی نمیاد که من ۳ کلمه “آهنگ موزیک موسیقی” رو توی متن بیارم ! بازدیدکننده اشکال نگارشی ممکنه بگیره !
    شما فرمودید که باید خودمون رو جای کسی که توی گوگل سرچ میکنه بزاریم ! من وقتی اینکارو میکنم نمیشه اون جملات یا کلمات رو توی پست درج کرد ! و به همین دلیل مجبورم اون هارو بیارم توی قسمت برچسب ها و کلمات کلیدی…
    مثلا طرف سرچ میکنه “موزیک گادفادر” ! در صورتی که من توی مطلب از این کلمه کلیدی اصلا اصتفاده نکردم ! و زدم “موسیقی متن فیلم پدرخوانده”
    اینگونه موارد دست مارو بسته بطور کامل !
    با تشکر.فرید

    1. نه شما نباید مصنوعی بنویسید.الان دو مورد مهم هست.
     ۱- تگ – برای تگ، فقط و فقط نباید بذارید duplicate content به وجود بیاد.کاری که شما می کنی به وجود میاره.خیلی اوقات هم مشکلی به وجود نمیاره.اینطور نیست که همیشه بد باشه.شما به هر حال با یک سرچ انجین طرفی.عکس العمل ها همیشه یک جور نیست.بهترین روش استفاده از تگ اینه که تگ های شما، ارتباط بین پست ها رو ایجاد کنن.یعنی همیشه تگ مشترک استفاده کنید.نه اینکه تگی استفاده کنید که فقط برای همون یک پست به کار رفته باشن.در حقیقت بهتره تگ ها، دسته های جدید درست کنن.
     اما وقتی بدون این کار دارید ورودی می گیرید، خرابش نکنید.بذارید تو حال خودش باشه.اصلا مطلق فکر و عمل نکنید.با اینکه من مخالف اینجوری تگ دادن هستم، به کل، این روش رو زیر سوال نمی برم.اولویت نتیجه است.بعدا اصول.
     ۲-شما لازم نیست برای اوردن کلمات کلیدی از تگ استفاده کنید! متا دسکریپشن و پایان متن.بدون اینکه کلمات کلیدی، لینک باشن، می تونید تکرار کنید.فقط کیورد های بدرد بخور و منحصر به فرد رو.نه کلی رو.وسط متن هم keyword stuffing نکنید.
     ۳-جای شیرین قضیه بک لینک ها هستند.Off page seo شماست که مشخص می کنه شما راجع به موسیقی و موزیک هم هستید یا نه.شما با استفاده از اون کلمات کلیدی پایین پست و متا دسکریپشن و عنوان، با بک لینک ها ارتباط برقرار می کنید و اینجاست که موتور جستجو، می تونه از کلمات دیگه، با سایت شما ارتباط بر قرار کنه.بخش زیادی از مورد شما، به خارج از سایت شما بر می گرده.

     1. خیلی ممنون بابت پاسخ کاملتون، من از این به بعد کلمات کلیدی مهم رو آخر هر پست مینویسم و یه مقدار کمرنگ میکنم که زیاد جلوه بدی نداشته باشه…

 4. سلام خسته نباشید
  واقعا خیلی ممونم ازتون خیلی کمک کردین به من
  ی سوال داشتم از خدمتتون
  من ی وبسایت ورد پرسی دارم که خیلی تازه راه افتاده. یک سری از صفحاتش توسط گوگل ایندکس شده. اما ادرسش ادرس خوده مطلب نیست.مثلا
  mysite.com/tag/sampledata
  این کلمه تگ چیه اون وسطه؟باید باشه؟یا باید برش دارم..من گروهی به این اسم ندارم اصن.وقتی این لینکو باز میکنم مستقیم مطلب باز نمیشه.ی صفحه میاد ک ی مطلب توشه.(مطلب مورد جستجو یا مورد نظر)

  1. تگ، کلمه جستجو شده در سایت هست که URL اختصاصی داره و هر پست مرتبط با اون برچسب لیست میشه.برای ادغام گروه ها و و کلمات کلیدی که نه تو پست ها و صفحات نه تو دسته ها هست، مفید هست.در غیر این صورت منجر به ایجاد Duplicate Content میشه.

 5. سلام دوست من
  با تشکر از مطلب عالیتون
  امکانش هست یه جایگزین مناسب برای google keyword planner معرفی کنید. متاسفانه امکان استفاده از اون تو ایران دیگه وجود نداره

  لطف میکنید جواب بدید

 6. درود خدمت شما !

  بیایید بحث رو کمی باز تر و به سمت عمل ببریم

  من چند مثال میزنم شاید تو ذهن کاربران هم این مسئله باشه ..
  ببنید تو ایران ۸۰ درصد افرادی که میخوان تازه سایت داشتن رو شروع کنن به سمت موضوعاتی مثل سایت های دانلودی (فیلم – اهنگ – بازی نرم افزار و..) و یا سایت های تفریحی و سرگرمی رجوع میکنند…

  به جرات میشه گفت : این موضوعات جزء سخت ترین موضوعات از نظر سئو هستند.

  حالا برای مثال فردی در نظر داره سایتی شروع کنی به هدف کلی سایت دانلودی اما محتویات همه اینهایی که عرض میکنم باشه : فیلم – بازی – اهنگ نرم افزار

  اینجا گستردگی موضوع خیلی زیاد میشه … وبمستر اینجا باید رو چه کلمه های کلیدی
  زوم داشته باشه …

  سایت های این مدلی هم بسیار هستند با رتبه های دو رقمی و سه رقمی که به این شکل کار میکنند …. امثال : دانلود ها – دوستیها و…
  یه راهنمایی بفرمایید در رابطه با این موضوع …

  چون وبمستر فکرر میکنن اگر بر فرض روی چند محتوا کار طیف بیشتر از کاربران . وارد سایتش میشند . تا اینکه فقط روی یه موضوع کار کنه

  ببخشید طولانی شد . تشکر از مطالب مفید شما

  1. این سایت ها Dynamic Keyword هستند و کیورد خاصی مد نظر نیست و با عناوین و محتوایی که درج میشه باید رتبه بگیرن و اصلا نباید روی کلمات کلیدی زوم کنن.سئو به صورت Dynamic Keyword تکنیک های زیادی داره که تقریبا ۹۹ درصد وب مستر ها و سئوکاران، ازونها آگاهی ندارن.یکی از راه هاش برندینگ هست.

   1. ممنون که جواب دادین .. ممنون میشیم در رابطه با این قضیه اگر وقت دارید یه مقاله منتشر کنید .. واقعا خیلی از وبمستر ها موضوع سایتشون به این شکل هست و خیلی گنگ هستند . در مورد نحوه کارشون

 7. اقا محسن ممنونم ازت
  من یه چیزی رو یکم توش مشکل درک دارم اینه که
  رابطه ی بین برچسب یا تگ اخبارم یا مطلبم و کیوورد های کل سایتم باید چگونه باشه؟
  مثلا من سایتی دارم توی حوضه خرید عینک .عینک توی منوی من هم هست.(توی کیورد سایتمم هست).این duplicate content هست؟
  حالا اگه اون رو به عنوان برچسب بزنم توی مطالبم duplicate content پیش میاد؟
  الان صفحه اصلی وب سایت من یک کیورد اختصاصی ۳ کلمه ای داره و قاعدتا وقتی من سرچ میکنم باید صفحه اصلی سایتم توی نتایج اول تا سوم گوگل باشه. اما توی نتایج سرچ من یکی از زیر صفحه هام رو میبینم و اصلا صفحه اصلیم توی نتایج نیست.
  رابطه ی بین کیوورد های سایت از بالا به پایین باید چگونه باشه؟ینی مثلا صفحه اصلی باید کیورد های اختصاصی تر و زیر صفحه ها باید کیورد های ریز تر داشته باشن؟

  1. Duplicate Content یعنی محتوای تکراری با دو یا چند URL مختلف.یعنی محتوای یکسان در دامنه شما، با چند آدرس مختلف قابل مشاهده باشه..نه لینک تکرار شده در منو و صفحات داخلی و … .
   درباره این جمله شما : “قاعدتا وقتی من سرچ میکنم باید صفحه اصلی سایتم توی نتایج اول تا سوم گوگل باشه” ، این قاعده ای که شما گفتید از بیخ و بن اشتباست.چنین قاعده ای وجود نداره.کیورد اصلی و غیر اصلی نداره.صفحه اصلی شما اگر با برند خودتون بالا باشه کفایت می کنه.هیچ قانونی نیست که کلمات کلیدی شما کدومش با صفحه نخست بالا بیاد کدومش با صفحات داخلی.مهم اینه که صفحه ای که بالا میاد محتوای مفید (نه مقاله لزوما!) و مرتبط و متمرکز با اون کلمه کلیدی رو داشته باشه به علاوه موارد مرتبط به Off page SEO.

 8. اون قسمتی که مثال زدید ساعت دیواری, دکور رو قبول ندارم. وجود کلمه دکور تاثیر مثبتهم میزاره لذا گوگل متوجه میشه منظور ساعت خانه , و دکور خانه هست. چون دکور خانه بیشترین الویتو داره شما دکور تنهام که بزنی عین دانلود , گوگل دانلود اهنگ, دکور منزلو اول میاره خلاصه هرکی یک برداشتبی میکنه بعدا مفصل توضیح میدم. علاقه مندم نظرتان را بدونم. یا علی

  1. این نظر شخصی شماست.مثالتون با مثال من برابر نیست.کلمه ساعت فانتزی، از نظر یک ساعت فروش، می تونه دکور منزل باشه.نه از نظر گوگل.امکان نداره صفحه مرتبط با ساعت فانتزی، تو کلمه دکوری بالا باید.این دقیقا بر میگرده به LSI Keyword . این مقاله رو مطالعه نمایید.
   ضمن اینکه، صحبت من فقط هم درباره رتبه نبود.کسی که سرچ می کنه دکوری، اصلا هدفش معلوم نیست.احتمال اینکه ساعت فانتزی و دیواری، نظرش رو جلب کنه، خیلی پایینه.در نتیجه، کلمه “دکوری” به خاطر نرخ موفقیت و نرخ تبدیل مشتری پایینی(Customer Rate) که داره، کلمه کلیدی مناسبی برای صفحه مرتبط با “ساعت فانتزی” نیست.فراموش هم نکنید منظور از کلمه کلیدی، برچسب یا متاتگ کیورد نیست.

 9. مثل همیشه عالی
  یک سوال دارم:
  برای یک کلمه کلیدی خاص مانند “ریش تراش اصل فیلیپس” ما اگر بخواهیم بهینه سازی را انجام دهیم باید عین عبارت را با چگالی مناسب در متن تمامی ریش تراشها بکار ببریم یا متاتگ ؟
  در کل برای بالا آوردن سایت با یک کلمه یا عبارت کلیدی خاص چه اقداماتی تاثیر بیشتری دارند ؟

  1. تطابق عنوان، متا دسکریپشن، محتوا و تمرکز موضوعی محتوا با کلمه کلیدی، لینک های داخلی و کلا نکات و اصول On Page SEO و خودداری از Duplicate Content و Over Optimization و بعد از اینها که پایه کار هستند، Off Page SEO که دیگه Off Page دنیای گسترده ای داره .

 10. سلام و خسته نباشید. چند تا از مطالبتون رو خوندم برام جالب بود. راستش من جدیدا قراره مدیر تولبد محتوای یک سایت بشم بدون اینکه تجربه و اطلاعات زیادی در این مورد داشته باشم. توی چند روز اخیر یک مقدار درمورد سئو و تولید محتوا و ابزارهای گوگل خوندم. ولی خیلی چیزا برام گنگه. متاسفانه سرمایه گزار پروژه چون نمیخواد هزینه ی زیادی برای این موضوع بکنه، به جای استخدام یک سئو کار حرفه ای و حتی یک یا چند نویسنده ی حرفه ای اشنا به سئو، این مسئولیت رو به من داده. شاید به دلیل اینکه من سالها پیش نرم افزار خوندم(هرچند هیچ وقت توی این زمینه کار نکردمو خیلی چیزها رو فراموش کردم)، و اینکه نوشتنم بد نیست. البته اصلا نویسنده نیستم و بیشتر علاقه دارم به نویسندگی. خلاصه اینکه الان از من به اندازه یک نویسنده ی با تجربه و یک سئو کار حرفه ای انتظار دارند. در حالی که اولین تجربمه و تازه دارم اشنا میشم. نمیدونم شما چقدر وقت دارید که بتونید به سوالات گاه و بی گاه من جواب بدبد و یه مقدار راهنماییم کنید. اگر امکان داشته باشه یه ادرس ایمیل یا تلفن هم ازتون داشته باشه ممنون میشمم. هرچند که احتمالا سرتون شلوغه و وقت نمی کنید…

 11. سلام . سالها در زمینه وب و سئو بخصوص انتخاب کلمات کلیدی میخوانم و برای وبسایتم استفاده میکنم . این مطلب شما بسیار عالی بود و تا الان دوبار خوانئده ام هر دفعه ایده ای جدید به ذهنم میرسد .
  با تشکر حیدری مدیر سایت فن و هنر ایران زمین

 12. با سلام و تبریک سال نو
  من در زمینه سئو فعالیت دارم و سایتهای مشتریانم رو به صفحه اول هم اوردم. یک سوال در مورد میزان رقابت کلمات کلیدی داشتم.میخواستم ببینم وقتی یه کلمه کلیدی از طرف مشتری معرفی میشود (به عنوان مثال : دوربین مدار بسته) یا هر کلمه دیگری. میزان رقابت یا سخت بودن یا آسان بودن اون کلمه کلیدی رو با چه ابزاری میشه متوجه شد ؟ که مثلا فلان کلمه رقابتش سخته یا آسون/ دنبال ابزاری هستم که میزان رقابتی بودن یک کلمه کلیدی رو نشون بده و رایگان باشه.

  با تشکر

  1. این موضوع انقدر فرمولیزه شده نیست که یه ابزار بهتون نشون بده.مثل این می مونه که بگید یه ابزار میخوام که نشون بده کدوم سهام تو بازار بورس، چقدر افت و رشد میکنه در آینده! دنبال چنین چیزی نگردید.ولی شاخص های تشخیص رقابت کلمات کلیدی رو در مقاله زیر می تونید مطالعه کنید و خودتون باید با استفاده از مطلب زیر، تشخیص بدید.
   https://seorooz.net/competitiveness-detecton-guide/

 13. سلام ، توی یکی از کامنتها فرمودین طوری برچسب گذاری کنیم که ایحاد دسته بندی جدید کنن و در همین حد از برچسب گذاری انتظار داشته باشیم؟ ینی به دنبال لینک جدیدی از گوگل نباشیم، مثلا من یک دوره آموزشی دارم ، برای کل دوره اشکال نداره از یک تگ استفاده کنم؟شاید۳۰ الی ۴۰ مطلب باشه
  و من تا امروز برای هر مطلب ۴ الی ۵ برچسب میزاشتم ک منحصر بفرد بودن، اونهارو حذف کنم؟

  1. به شرطی دسته جدید ایجاد شه با تگ، که اون دسته وجود نداشته باشه.کلا آدرس تکراری اضافه نکنید.چه با دسته.چه با تگ چه هر چیز دیگه ای.تگ هم باید نماینده جمعی از مطالب/محصولات یا… باشه.تگ برای یک چیز، اشتباه هست.اگر فکر می کنید، که کلمات کلیدی یک صفحه زیاد هست، صفحه رو باید تفکیک کنید.مثلا “دانلود آنتی ویرویس کسپر اسکای” میتونه یک تگ یا یک دسته باشه، که داخلش، یک پست برای “دانلود آنتی ویرویس کسپر اسکای نسخه خانگی” و یک پست برای “دانلود آنتی ویروس کسپر اسکای نسخه اداری کوچک” و … باشه و دیگه برای این پست ها تگ نذارید.همه پست های مرتبط با “دانلود آنتی ویرویس” هم میتونن یک تگ مشترک “دانلود آنتی ویروس” داشته باشن.به شرطی که واقعا آنتی ویروس های غیر از مثلا “کسپر اسکای” هم داشته باشید که تگ “دانلود آنتی ویرویس کسپر اسکای” با تگ “دانلود آنتی ویروس” محتوای یکسانی پیدا نکنند و واقعا متفاوت باشن.

 14. درود بر شما
  از مطالبتون همیشه استفاده میکنم و از این بابت سپاسگذارم.
  من در مورد نهایی کردن یک عبارات کلیدی و یا عنوان محتوای مشکل و تردید دارم.
  یعنی ببینید تمام کلملت کلیدی ممکنه و موجود در رابطع با مثلا “موفقیت” و “قانون جذب” رو گرد آوری کردم. از گوگل هم کمک گرفنم. از ۵ سایت اول هم در آوردم. بهتر از همه از کاربرام سوال کردم شما در مورد این دو کلمه چی سرچ میکند که جوابها برام عجیب بود. بعد هم اونهارو دسته بندی کردم.
  اما حالا نمیدونم چطور عبارات مثلا یک مقاله رو نهایی کنم. کدوم کلمات یا tale kw هارو انخاب کنم. ساعتها وقتم تو این ابزار و سایتها میگذره. اما نهایتا با تردید عنوان رو انتخاب میکنم و عالی هم روی همون متمرکز مقاله یا محتوا میزارم اما ترافیک نمیگیرم.
  لطفا معیار نهایی کردن عبارت یا عنوان محتوا رو بفرمایید چطور با بیشترین احتمال مناسب انتخاب کنیم؟

  سوال دوم: من با عبارت upsell چیست؟ ترافیک زیادی میگرم اما هیچ جای سایت من اینو استفاده نکردم. و مطئنم ترافیک ورودی بلافاصله خارج میشه و باعث افزایش بونس ریت میشه.
  سپاس فراوان. ممنونم که به مشکلات ما وب مسترها توجه دارید.
  جولایی مدیر سایت راز موفقیت

  1. با مثال سوالتون رو مطرح کنید که دقیقا چه اطلاعاتی جمع کردید و دقیقا کجا توی نهایی کردن کیورد ها مشکل دارید.درباره کیورد upsell هم منظورتون از ترافیک زیاد دقیقا چقدر ترافیک در ماه هست؟همچنین توجه داشته باشید، صرفا با تولید محتوا و انتخاب درست کلمات کلیدی، لزوما قرار نیست ترافیک کسب کنید.

 15. با سلام
  ممنون از سایت خوبتون، واقعا سایت فارسی که اینهمه محتوای مفید در مورد سئو داشته باشه کم داریم.
  من سوالم از شما در مورد لینک داخلی های سایتتان است. می خواستم بدونم برای لینک کردن کلمات داخل متن از چه پلا گینی استفاده میکنید؟ مثلا هرجا کلمه “google keyword planner” در متن امده به مطلب مربوطه اش لینک شده است. اینکار خودکار انجام میشود یا دستی، و اگر خودکار از طریق چه پلاگینی؟
  ممنون از زحمات شما

 16. سلام دوست عزیز
  خدا قوت
  سایت و آموزشتون عالیه از ارائه مطالب با ارزش و پاسخگویی عالی ، بسیار ممنونم

 17. با عرض سلام و خسته نباشید
  آقا اول از همه واقعا تشکر میکنم بابت مطالب عالیتون. من که واقعا لذت بردم.
  یه سوال داشتم ازتون
  من توی سایتم محصولات مجازی دانلودی زیادی دارم. به عنوان مثال
  “دانلود فایل سه بعدی یخچال”
  فرض کنید این عبارت رو از adwords planner بدست آوردم که میشه روش کار کرد.
  حالا من ۵۰ تا محصول مثه این دارم. سوالم اینه اگه به یکی از محصولاتم این اسمو بدم. به ۴۹ تای دیگه چجوری اسم بدم؟ (منظورم از اسم title هستش)
  مثلا باید بزنم
  “دانلود فایل سه بعدی یخچال شماره ۱”
  “دانلود فایل سه بعدی یخچال شماره ۲”
  “دانلود فایل سه بعدی یخچال شماره ۳”

  ؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *