لینک بیلدینگ هر روز مهم تر می شود

لینک بیلدینگ مهم است

 

وقتی پنگوئن پا به صحنه گذاشت، بسیاری از وب سایت های خارجی نوشتند که لینک بیلدینگ مرد! Link Building is dead و به تبعیت از آنها  بسیاری از وب سایت های فارسی زبان و غیر فارسی زبان نیز، بر این موضوع صحه گذاشتند!

چه اشتباهی بزرگتر از اینکه سئو را در در خواندن چند مقاله خلاصه کنیم و بگوییم این هم اخبار و آپدیت های سئو! خود من که در سئوروز مقاله می نویسم(نه از نوع کپی، ترجمه یا تجمیع) که به جای اتکا بر تئوری، مبتنی بر تجربه است، به شما می گویم برای یادگیری سئو، به مقاله ها اکتفا نکنید! حتی به مقاله های خود من! هیچ کس با خواندن محض، حرفه ای نمی شود. مگر یک مکانیک اتومبیل می تواند کتاب بخواند و مکانیک شود؟آیا در کتاب ها، صدای موتور خراب اتومبیل ها ضبط شده است؟آیا با خواندن کتاب، دستان مکانیک سیاه می شود؟ مگر یک برنامه نویس می تواند PDF و مستندات و Help بخواند و برنامه نویس حرفه ای شود؟چطور یک برنامه نویس بدون اینکه سایتی را در عمل به بار بنشاند و به مرحله اجرا برساند می  تواند بگوید برنامه نویس است؟چطور ممکن است یک خلبان، بدون اینکه هواپیمایی را بلند کند، خلبان شود؟

اگر خود گوگل هم بگوید لینک بیلدینگ نکنید، من(محسن) به شما می گویم که لینک بیلدینگ بکنید! نه به این خاطر که من از مدیران گوگل بیشتر می دانم.بلکه به این خاطر که نباید از گوگل انتظار شنیدن حقیقت داشته باشید.در پست پرستش گوگل و قوانین نانوشته گوگل، درباره این موضوع صحبت کردیم.

گوگل هم حق دارد که در قوانینش درباره بک لینک بگوید لینک بیلدینگ نکنید.اگر گوگل بگوید لینک بیلدینگ کنید مسخره نیست؟لینک بخر/ایجاد کن تا تو را در نتایجم بالا بیاورم! خنده دارد نیست؟شما جای گوگل بودید می گفتید لینک بیلدینگ کنید؟آن هم در این دنیای پر از محتوای اسپم (Content Farm) و بک لینک اسپم!طبیعی است که گوگل باید بگوید لینک بیلدینگ نکنید! در عوض می گوید محتوا و خدمات خوب ایجاد کنید و تبلیغات و برندسازی کنید تا دیگران خودشان شما را لینک کنند.درست هم می گوید.چه چیزی بهتر از اینکه دیگران شما را لینک کنند؟اگر به این شکل فرایند سئو سایت خود را انجام دهید، بهترین و سالم ترین روش است.اما…

اما شما نمی توانید برای هر سایتی این روش را پیاد کنید.در پست محتوا پاشاه نیست گفتم که بسیاری از سایت ها، موضوعشان چیزی نیست که بتوانید تولید محتوا کنید.در این پست کلی درباره محتوا صحبت کردیم.

و دیگر اینکه شما انقدر پول ندارید! تعارف را کنار بگذارید! می دانید یک برند سازی قوی چقدر هزینه بر است؟آیا می دانید سایت شیپور با بودجه تبلیغاتی میلیاردی در حال برندینگ است؟آیا می دانید دیجی کالا چقدر هزینه برند سازی کرده است؟نکند فکر می کنید دیجی کالا صرفا به خاطر محتواست که اکنون در صدر نتایج است؟۵۰۴۰ چطور؟دیوار چطور؟حتما مقاله سئوی سایت های بزرگ و معروف را بخوانید.تازه در این حال باز هم ممکن است فرایند لینک بیلدینگ که به طور طبیعی انجام می شود، به آن چیزی نرسد که مد نظر شماست.

لذا اینجاست که سئو کلاه سفید کنار می رود و سئو کلاه خاکستری (Gray Hat) به میان می آید.وقتی لینک بیلدینگ توسط شما یعنی صاحب ، طراح یا سئوکار وب سایت انجام می شود، دیگر کلاه سفید نیست.اساسا link building با سئو کلاه خاکستری گره خورده است.هیچ لینک بیلدینگ کلاه سفیدی وجود ندارد.وقتی می گوییم Link Building یعنی ایجاد کردن بک لینک! وقتی ما بک لینک ایجاد می کنیم، یعنی به حرف گوگل گوش نمی کنیم!حال اگر این لینک سازی، کاملا با برفراشتن پرچم قرمز و لجبازی با گوگل نباشد(کلاه سیاه نباشد) ، لینک سازی Gray Hat است.

سئوکاران غیر حرفه ای می گویند دیگر بک لینک جواب نمی دهد.اثر بک لینک کم شده است.کسانی که این تفکر را دارند، در سال های گذشته باقی مانده اند و خود را به روز نکرده اند و همزمان با هوشمند شدن گوگل ، هوشمند نشده اند.سئو اساسا با Smart بودن آدم ها گره خورده است.انسان هایی که ریسک پذیر نیستند و به دنبال چهارچوب خاصی هستند، معمولا لینک ساز های حرفه ای نیستند.زیرا بک لینک ها هر روز در حال مهمتر شدن هستند و هیچ وقت هم از اهمیت آنها کاسته نمی شود.تنها روش های لینک بیلدینگ فرق کرده است.ضرب المثل آن فیل که هر کس در تاریکی آن را لمس می کند و یک نظر می دهد، باز هم اینجا صدق می کند.به همین دلیل است که همیشه درباره بک لینک، و لینک بیلدینگ اختلاف نظر های زیادی در سراسر دنیا وجود دارد.

کسانی که اکنون از بک لینک ناامید شده اند کل دانش انها در سئو این است که با کلمه کلیدی مورد نظر در سایت های رنک دار ، لینک ایجاد کنند تا با آن کلمه مورد نظر در گوگل رشد کنند.

با چه استدلالی می توان گفت که لینک بیلدینگ هر روز مهم تر می شود؟

من سوالی از شما می پرسم که خود شما به جواب این سوال پی ببرید.وب سایت ایرانسل را در نظر بگیرید.دامنه ها و اسامی مشابه با محتوای مشابهی به نام ایرانسل وجود دارد.برای بسیاری از شرکت های بزرگ دیگر همینطور.گوگل از کجا می فهمد، که سایت اصلی کدام است؟نکند با On page seo می فهمد؟یعنی سایت اصلی باید تگ ها و کد های خود را جوری دستکاری کند که گوگل بفهمد؟اگر همه On page seo قوی داشته باشند چه می شود؟ یا شاید هم ایرانسل باید مقاله و آموزش و مطلب بیرون بدهد؟و اگر ندهد گوگل نمی فهمد سایت اصلی کدام است؟نیازی به توضیح بیشتر نیست! خودتان متوجه شدید که بک لینک و سایر موارد Off Page SEO است که به موتور جستجو اهمیت یک وب سایت را نشان می دهد.

و دلایل بیشمار زیاد دیگری وجود دارد که اگر ۱۱۴ فاکتور سئو را خوانده باشید، بخش زیادی از فاکتور ها، مرتبط با فاکتور های در سطح دامنه(تحت تاثیر بک لینک) و فاکتور های مرتبط با بک لینک است و هیچ وقت هم نمی تواند کم اثر شود.زیرا اگر کم اثر شود، گوگل نتایجش به هم می ریزد و به خواسته خودش که نمایش بهترین و دقیق ترین نتایج به کاربر است نمی رسد.گوگل به بک لینک ها خیلی بیشتر از محتوا اهمیت می دهد.اگر هم قرار باشد به محتوایی اهمیت بدهد،اول به اعتبار منتشر کننده محتوا اهمیت می دهد بعدا به خود محتوا.اعتبار منتشر کننده محتوا هم از بک لینک ها(نه لزوما تعداد بیشتر بک لینک) مشخص می شود.

یک وب سایت، و صفحات آن در صورتی می تواند رتبه خوبی پیدا کند، که بک لینک های خوبی از نظر سایت و صفحه لینک دهنده، اعتبار لینک دهنده، عنوان لینک، زمان ایجاد بک لینک ها و چگونگی ایجاد شدن انها ، دریافت کند.

حالا اینکه کسانی که فقط اینها را می دانند :

– که با کلمه کلیدی از چندین سایت رنک ۴ و ۵ بک لینک بخرند،

– در سایت های رنک دار دیگر با کلمه کلیدی کامنت لینک دار بگذارند،

– در فروم ها مطلب به همراه لینک بگذارند و اسم آن را Content Marketing و Link Building بگذارند،

پست مهمان بنویسند و کلمه کلیدی خود را در آن لینک کنند.

 

خواهند گفت که لینک بیلدینگ خوب نیست و بک لینک دیگر جواب نمی دهد یا اثر گذشته را ندارد و کم اثر شده است.

لینک بیلدینگ بسیار گسترده و مدام در حال تغییر است.ساده نگری است اگر تصور کنید، بک لینک کم اثر شده است.فاکتور های سئو دارای خاصیت تضریبی هستند و مدام تغییر می کنند.لذا تفکر اینکه لینک بیلدینگ کم اثر شده است ، تفکر ساده لوحانه ای بیش نیست و قضاوتی است که بدون توجه به همه زوایای سئو و با دید بسته، بیان شده است.


مطالب دیگر را از دست ندهید!

46 دیدگاه

  1. غیر مشابه هم می تونید بخرید فقط اثرش کمتره.تقریبا خرید لینک از رقیب محاله.من کلا خرید لینک رو به طور کامل رد نمی کنم و به طور کامل هم تایید نمی کنم.بستگی به خیلی چیزا داره.

 1. و اینگه میگین “به چه صورتی” خودش یه دنیای گسترده ای رو باز می کنه.

  چرا تو لینک زیر ، خودتون چند تا پلن خرید بک لینک گذاشتین تا مشتری بخره؟
  مگه اینایی که شما گذاشتین خودش دنیای گسترده ای رو بازار نمیکنه که چه جوری باشه و …؟

  https://seorooz.net/backlinks

   1. یعنی هر کدوم از پکیج ها رو بخریم ، با هر زمینه کاری که داشته باشیم برای سئو سایت ما خوب خواهد بود؟

    لینک ها رو خودتون تو اون سایت ها ثبت میکنین که میگین درگیر چگونگی نمیشین؟

 2. سلام.
  ممنون بابت مطلب خوبت
  این را اصلاح کنید .
  نکنید فکر می کنید دیجی کالا صرفا به خاطر محتواست که اکنون در صدر نتایج است؟
  نکنید = نکند
  البته به جز بی اطلاع بودن بعضی وبمسترها برای انتشار مطالبی در زمینه بی اثر بودن بک لینک گاها دیده میشه این مساله از قصد هم توسط بعضی ها نشر میشه تا کاربران را گمراه کنند.

  1. ممنون محسن جان اصلاح شد.
   دیگه کسی که از قصد برعکس می نویسه خیلی از سئو بی اطلاعه.اگر حقیقت رو بنویسه هنوز خیلی خیلی موارد هست که کاربر ها رو گمراه می کنه تو این دنیای پر تغییر سئو.

 3. هر چند فرصت نشد کامل بخونم اما همین جمله “بلکه به این خاطر که نباید از گوگل انتظار شنیدن حقیقت داشته باشید” و پاراگراف بعدش رو که خوندم کیف کردم.

  واقعاً عالی و بجا بود.

 4. سلام
  تقریبا همه مقالات شما رو خوندم. باید بگم که مقالات فارسی اکثرا کپی مقالات سایت های انگلیسی زبان هستند. اینو به دو دلیل میگم. اول به این خاطر که ظاهرشون معلومه که ترجمه هستند و دوم این که مقالات سایت های معروف رو همیشه دنبال می کنم و بعد از چند روز یه مقاله فارسی با همون عنوان میبینم.
  اما مطالب سایت شما کاملا متفاوت و در مواردی کاملا برعکس اون سایت های معروفه. (پرستش گوگل و همین مقاله)
  خیلی از سئو کارها (یا بهتر بگم مترجمین مقالات سئو) میگن خرید اشتباهه یا دوران بک لینک گرفتن گذشته، ولی وقتی آمار خودشونو در میاری میبینی از هزار جا بک لینک خریدن یا گرفتن.
  منتظر مقالات تابوشکن بیشتری از شما هستم. با تشکر

  1. تشکر رضا جان و سپاس از درک بالا و ابراز لطف و توجهت.بی صبرانه و همیشه منتظر حضور گرم شما در سئوروز هستیم.

 5. سلام من یک سال هست که سایتم رو تاسیس کردم اوایل تمام مطالب کپی بود فقط عنوان تغییر میکرد و بعد چند وقت بازدیدهام بالای هزارتا رسید بعد شروع کردم به گذاشتن پست اختصاصی حدود روزی ۳-۴ تا از اون موقع بازدیدهام به شدت افت کرده حتی بک لینک هم خریدم ولی اصلا تفاوتی نکرد هم بازدیدم کم شده هم حدود ۵۰۰ هزارتا رنک الکسام افزایش پیدا کرده به نظرتون برای بهتر شدن چیکار کنم؟

  1. گاهی اوقات، کپی بردار ها بر کسانی که زحمت میکشن و محتوای اختصاصی تولید می کنند، پیروز هستند.شما از کجا می دونید به خاطر اینکه شروع کردید به پست اختصاصی بازدیدتون کم شده؟از کجا معلوم برای اپدیت گوگل، و دلایل دیگه نباشه؟برای بهتر شدن اول باید دلیل افت رو بررسی کنید.افتی هم که گفتید رو من افت ورودی از گوگل فرض کردم.نه الکسا و تعداد بازدید کلی.

 6. سلام آقای طاوسی
  من اصلا با این جمله شما موافق نیستم سایت های فیلم محتوا دارن و سایت های موزیک محتوا ندارن !!

  از نظر شما محتوا به چی میگن ؟
  مگر تو موزیک متن آهنگ محتوا حساب نمیشه ؟
  بیوگرافی و معرفی عوامل موزیک مگه محتوا حساب نمیشن؟

  حتما شما فقط لینک آهنگ میذارین درسته ؟

  1. سلام.میشه لینکی که من گفتم سایتای فیلم محتوا دارن سایت های آهنگ ندارن رو بگید؟یا جایی که گفته باشم کلا محتوا تولید کردن برای سایت های فیلم یا آهنگ امکان پذیر نیست.

 7. سلام روز به خیر و خسته نباشید

  ممنون از مقالت مفیدتون سوالی داشتم اگه میشه لطفا راهنماییم کنید.

  اینو میدونم که اگه سایتی با کلمات کلیدی از سایتهای رنک بالا بک لینک بگیره در اون کلمات میاد بالا، سوالم اینه که اگه سایتی با نام موضوع سایتش از سایتهای رنک بالا رنگ بگیره چه اتفاقی میافته؟ لطفا اگه میشه در این مورد راهنماییم کنید.

  باتشکر

  1. مورد اول رو که فرمودید می دونید، اشتباه می دونید! لزوما اینطور نیست.
   مورد دوم هم خیلی بحث گسترده ای هست و خیلی موضوعات مرتبط با لینک بیلدینگ در دلش باز میشه و به خیلی موارد بستگی داره.پاسخ کلیشه ایش میشه اتفاقی نمی افته یا بستگی داره.به خودی خودش هم این سوال بی معنا و گنگ هست.مثل این می مونه که بگید، اگه هنگام تولید خودرو، برای چراغ های جلو، زنون بذاریم چه اتفاقی می افته؟

 8. ممنون و تشکر از پاسخ سریعتون

  منظورم این بود که اگه به صورت اصولی از سایتهای رنک بالا بک لینک بگیریم سایتمون میاد بالا، نه اینکه با گرفتن بک لینک سایت بیاد بالا

  سوالم این بود که اگه سایتی به صورت اصولی بک لینک بگیره و وقت تنها ایرادش این باشه که با کلمات کلیدی بک لینک نگیره چه اتفاقی میفته همین

  در کل سوالی که ذهنم رو درگیر کرده اینه که سایتهایی که موضوعات مختلفی دارن چطور بک لینک میگیرن؟

  1. اصول رو تعریف کنید لطفا! اصولی که می فرمایید از کجا میاد؟ نکنه اصول یعنی همون کلیشه همیشگی یعنی گرفتن بک لینک از سایت های با پیج رنک بالا با پیج و دامین اتوریتی بالا با ایندکس بالا و بازدید بالا هست؟من اتفاقا منظورم این بود که با هر اصولی که هر کس فکر می کنه، با کلمه کلیدی از سایت های رنک بالا لینک بگیرید، لزوما بالا نمیاید! من اهل این نیستم که بگم لینک خریدن مطلقا بد هست و اثرش کوتاه مدته و حقیقت هم با وجود مخالفت های زیاد و در تناقض بودن با قوانین گوگل، چنین نیست.ولی این رو هم که شما می گید رو تایید نمی کنم و میگم نه لزوما.به خیلی موارد و شرایط دیگه بستگی داره.
   اگر سایتی با کلمات کلیدی بک لینک نگیره، اسمش رو نباید ایراد بذارید و گاهی اوقات کار خوبی هم هست.کسی که هم فقط اینو می دونه که برای بالا اومدن باید بره بک لینک بخره با کلمات کلیدی، یک درصد از دانش سئو هم نداره.
   سوال آخر شما خیلی واضح تره.برای لندینگ پیج های زیاد و حتی یک صفحه هم، باید روی لینک بیلدینگ تمرکز کنید نه فقط خرید بک لینک(صرفا از نظر off page seo).به خصوص اگه هر لندینگ پیج موضوعش رقابتی باشه.برای رتبه گرفتن تک تک صفحات داخلی هم به سبک سایت های دانلود و خبری که با عنوان پست ها وباید بالا بیان، هم روش های مختلفی وجود داره که این سوال شما که مشخصه از مطالعه و آزمون و خطاهای زیاد هست، یعنی سوال “چطور بک لینک می گیرن” ، یک دنیا مبحث و نکته در دلش باز میشه.عذر من رو بپذیرید که نمی تونم اینجا پاسخ بدم.

 9. این عبارت را با عجله نوشته اید: “وقتی لینک بیلدینگ توسط شما یعنی صاحب ، طراح یا سئوکار وب سایت انجام می شود، دیگر کلاه سفید نیست”. چون حداقل صاحب وب سایتی که لینک را در آن قرار داده ایم ممکن است بازدیدی از سایت داشته باشد و این یعنی خیلی چیزها.

  1. با عجله نیست.کاملا صحیح هست.اشتباه شما اینجاست که فکر کردید منظور من اینه کلاه سفید نباشه یعنی خوب نیست و کلاه سیاهه و ضرر داره.من چنین چیزی نگفتم.لینک بیلدینگ کلا کلاه سفید نیست.کلاه خاکستریه.بازدید هم هیچ ارتباطی به مفید بودن یا نبودن لینک نداره و موتور جستجو نمیفهمه روی یک لینک چقدر کلیک میشه.

 10. سلام .میخواستم بدونم اگر تبلیغات بصورت بنر در یک سایت دیگر داشته باشیم ، بصورتی که در تمام صفحات آن سایت تکرار شده باشد آیا بعد از اتمام مدت تبلیغ و برداشته شدن آن مشکلی برای سئو سایت ایجاد نمی شود؟ اگر مدت تبلیغ کوتاه باشد مثلا ۱ هفته چطور؟میتواند باعث کاهش رتبه شود؟

  1. اگر دقیقا به خاطر اون بنر(یا لینک غیر بنری) در یک سایت، توی اون مدت محدود، افزایش رتبه پیدا کرده باشید، بعد از حذف ممکنه، به همون اندازه، کاهش رتبه پیدا کنه.یعنی برگرده سر جای اولش.ضرر نداره.

 11. سلام.ببخشید زمان تاثیر بک لینکی که در تمام صفحات یک سایت خیلی معتبر تکرار شده باشه چقدره تقریبا؟

 12. سلام.
  میخواستم بدونم بهترین سایتی که بک لینک های سایت رو نشون میده کدوم هست؟ خیلی از سایت ها هستن که رایگانن و ضعیف هستن.پولی باشه اما واقعا خوب باشه چی پیشنهاد می کنید

  1. دروازه پرداخت پی پال، و کلا پرداخت دلاریا تحریم هستن.با ای پی ایرانی نمیشه.اگرم بفهمه ایرانی هستید حسابو مسدود میکنه

 13. سلام
  مطالب سایتتون واقعا عالیه
  این چیزایی که گفتید رو من کاملا دارم مشاهده میکنم با رصد کردن سایتای رقیب و مقایسه با سایت خودم

  ممنون

 14. سلام
  ساخت وبلاگ های متعدد (مثلا ۳۰ تا در بازه های زمانی مختلف) (مثلا ۷ روز یکبار) در سیستم های وبلاگدهی و گذاشتن مطالب نیمه اختصاصی (هر وبلاگ ۷ الی ۱۲ مطلب) در آن ها و لینک دادن به سایت خودم در مطالب آن وبلاگ ها بهتر است یا اینکه مثلا فقط ۷ تا سایت وردپرسی بسازم و مثلا در هر کدام ۴۰ مطلب اختصاصی و نیمه اختصاصی درج کنم و به سایتم لینک بدهم؟

 15. سلام مطلب فوق العاده ای بود
  من هر روز ۱۰ مطلب جدید برای سایتم تولید میکنم و هیچ کدوم کپی نیست و همش رو خودم مینویسم
  تو تمام این ۱۰ مطلب کلمه کلیدی خاصی رو به مطالب دیگه، صفحه اصلی، دسته بندی و برچسب ها لینک میدم
  این کار درسته یا از نظر سئو مشکل داره؟
  چون افزونه یواست میگه هیچ لینک درونی وجود ندارد.
  ممنون میشم توضیح بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *