باور های غلط درباره بک لینک

باورهای غلط درباره بک لینک

اگر با link building آشنا نیستید، مطلب link building چیست را مطالعه کنید.

با تغییرات گوگل و تغییر راهنمایی های گوگل در بخش راهنمای مدیران وب سایت ها google webmaster guideline ، باورهای غلط و رایجی بوجود آمد و دلیل آن این بود که گوگل صراحتا مواردی را نوشته بود که شاید در نگاه اول و با  نگاه بی دقت، نشان از بد بودن بک لینک بود.برای مطالعه این قوانین به مقاله باید ها و نباید های لینک سازی مراجعه کنید(انتشار این مطلب به زودی).

شاید گوگل حق داشته باشد که این گونه بنویسید.زیرا کافیست گوگل بنویسد بک لینک خوب است! آنوقت در یک روز، کل وب دنیا پر از لینک اسپم می شود! (هم اکنون هم شده است!)

اما باور های غلط چه باور هایی است:

۱- بک لینک کلا بد است و سایت شما نباید بک لینک دریافت کند وگرنه رتبه شما آسیب می بیند.

۲-بک لینک زیاد بد است.بک لینک باید کم باشد (کم و زیاد خود تعریف دارد!)

۳- سایت x با بک لینک بالا آمده.پس به زودی افت می کند!

۴- با بک لینک خیلی راحت می توان سایت را به صدر نتایج گوگل آورد!

۵- بک لینک فالو خوب است و بک لینک نوفالو به هیچ دردی نمی خورد.

۶- بک لینک نوفالو خوب است و بک لینک فالو خطرناک است!

۷- بک لینک دیگر اثری در رتبه سایت ندارد.

۸- فقط با بک لینک سایت بالا می آید!

 

گوگل در راهنمای خود اعلام کرده است که بجای لینک سازی، محتوای مناسب تولید کنید تا دیگران خودشان شما را لینک کنند.اما واقعیت این است که لزوما با محتوای خوب، دیگران خود به خود شما را لینک نمی کنند! درباره این موضوع به طور مفصل در مقاله های نخریدن بک لینک، باید ها و نباید های لینک سازی ، به آن پرداختیم(این مقالات در زمان نگارش این نوشته منتشر نشده اند و تا پایان ماه جاری منتشر می شوند).

هر کدام از باورهایی که در بالا مشاهده کردید باورهای بی اساس و غلطی است که در بین وب مستران یا طراحان سایت آماتور ، رسوخ کرده است.در ادامه به رد کردن این باور های غلط می پردازیم:

۱- بک لینک بد نیست! اعتبار هر سایت از بک لینک های او بدست می آید. یک سایت بدون بک لینک، سایت فوق العاده ضعیفی است! اگر هم اکنون سایتی بدون بک لینک، رتبه خوبی دارد، موضوع آن سایت بی رقابت یا کم رقابت است و یا بسیار قدیمی است و در موضوع خود سایت پیشکسوت است (مقاله قوانین نانوشته گوگل را مطالعه کنید.انتشار به زودی) و یا امکان برتری رقبا بر او بسیار زیاد است!

۲- بک لینک زیاد بد نیست! اکنون کیفیت از کمیت مهم تر است! بله! بک لینک زیاد و بی کیفیت بد است! اما بک لینک زیاد و باکیفیت چرا باید بد باشد؟ به طور کلی بک لینک زیاد بد نیست! مگر اینکه بی کیفیت باشند.بک لینک کم و بی کیفیت هم بد است!(مقاله بک لینک با کیفیت چه بک لینکی است) (انتشار به زودی) را مطالعه کنید.

۳– با موراد بالا، طبیعی است، که اگر سایتی با بک لینک بالا بیاید و حداقل های on page seo و محتوا را داشته باشد، بالا می آید.چرا نیاید؟و چرا افت کند؟

۴- به این سادگی ها هم نیست که صرف ایجاد یا خرید بک لینک، سایت به صدر نتایج گوگل راه یابد! لینک سازی در سطوح رقابتی به شدت پیچیده و دشوار است و باید یک متخصص بروز این کار را انجام دهد.صرف ایجاد یا خرید لینک با عبارتی که دوست دارید با ان در گوگل بالا بیایید، سایت رشد نخواهد کرد حتی ممکن است افت کند و اخطار هم بگیرید!اینجاست که عده ای با ضربه خوردن از بک لینک و لینک سازی، کلا این اعتقاد را پیدا می کنند که بک لینک بد است!اما واقعیت این است که این افراد لینک سازی را بلد نیستند (حداقل در سطح رقابت سایت خودشان) و دچار خطا می شوند.لینک سازی پیشرفته و بدون ریسک، موضوعی به شدت گسترده و وسیع و دارای صدها احتمال و فاکتور است و چیزی نیست که در یک جمله بتوان آن را آموزش داد.همچنین در ایران، افراد بسیار کمی هستند که به لینک سازی بدون ریسک و تضمینی مسلط هستند.دقیقا همینجاست که اشخاصی نا آگاه با لینک سازی بد، صاحبان وب سایت ها را از سئوکاران نا امید می کنند.

۵- بک لینک های نوفالو بسیار مفید و موثر هستند (مقاله تأثیر بک لینک های نوفالو را مطالعه کنید)

۶- بک لینک فالو خطرناک نیست! اگر همه بک لینک های سایت شما فالو باشد ، بله، خطرناک است!

۷-فقط با بک لینک سایت بالا نمی آید! درست است که بک لینک مهم است اما همانطور که در آموزش بهینه سازی داخلی سایت (On Page Seo) گفته شد، محتوا و بهینه سازی داخلی سایت، پایه های سئو هستند و مانند چرخ اتومبیل عمل می کنند.یک اتومبیل بدون چرخ حرکت نمی کند! لذا بک لینک، محتوا و بهنیه سازی داخلی کارساز نخواهد بود.

۸- بک لینک و لینک سازی همچنان اصل اساسی سئو است.گوگل گفته و سعی کرده است که با اهمیت بیشتر به محتوا و رضایت کاربر، اهمیت تعداد بک لینک را کم کند.اما همچنان بک لینک ها مهم هستند و مهم خواهند ماند.(در مقاله لینک بیلدینگ هر روز مهم تر می شود به این موضوع پرداخته شده است).شاید در سال ۲۰۰۸ میلادی، بک لینک ها ۹۰ درصد سئو را معنا می بخشیدند.اما اکنون لینک سازی به ۱۰ درصد نرسیده است! شاید این عدد از ۹۰ درصد به ۶۰ یا ۷۰ درصد (فرض کنید ۵۰ درصد!۵۰ درصد عدد کمی نیست!) اهمیت در سئو رسیده باشد و در عوض فرایند های آن سخت تر شده است.اکنون لینک سازی به شدت دشوار تر از دو سال پیش است و همچنان در حال سخت تر شدن است!

 

پس برویم سراغ لینک و بقیه موارد را فراموش کنیم؟

 همه موارد یاد شده به معنی فاصله گرفتن از محتوا و جذب کاربر نیست.منظور این نیست که به لینک سازی هجوم بیاوریم و محتوا را فراموش کنیم.همچنین منظور این نیست که توصیه های گوگل را نادیده بگیریم.موارد گفته شده، صرفا جهت ایجاد زاویه دید باز تر می باشد.شعار من همیشه این است که در سئو هیچ چیز مطلق نیست زیرا همه فاکتورها به هم پیچیده شده است.ممکن است در شرایطی واقعا اثر لینک سازی کمتر از ۵۰ درصد باشد و ممکن است گاها بیش از ۹۰ درصد باشد.در این مقاله سعی نکردم که فرمول و اعداد مطلقی به کار ببرم.

 


مطالب دیگر را از دست ندهید!

20 دیدگاه

 1. سلام محسن‏‏ جان
  مقاله ای درباره مطالب نرمال و معقول بنویس
  از نظر لینک خروجی،داخلی، تعداد حروف و تصاویر،انکر تکست و پارامترهایی که خودت صلاح می دونی
  متشکر

  1. سلام.چشم. در حال حاضر مد نظرم هست مقالات پایه تکمیل بشه.چون همه مطالب به هم پیوسته هستند و هدف ما اینه که از برای مبتدی ترین کاربر ها هم قدم به قدم، و با دسته بندی منظم، مطلب داشته باشیم و مرجعی کامل باشیم.مطالب خیلی زیادی درباره بهینه سازی محتوا، لینک بیلدینگ و مقالات تحلیلی در راه هست که توی همین دی ماه بخش زیادی از این مقاله ها منتشر میشه که در سطحی که آموزش داده میشه در ایران وجود نداره.

 2. سلام
  خسته نباشید خیلی از مطالبتون رو خوندم عالی بود. جداً عرض می کنم نه برای ثبت لینک اما خب عادت کردم هرجا می رم لینک بزارم و صادقانه اینجا هم گذاشتم:)

 3. سلام. بسیار مقاله عالی و خوبی بود.
  باز هم از این مطالب منتشر کنید.
  یک سوال هم دارم: وقتی شما از بک لینک صحبت می کنید بیشتر بک لینک گوگل مدنظر شما است یا بک لینک الکسا؟ و اینکه تفاوت آنها چی است. برای مثاله سایت ما در الکسا بک لینک خوبی دارد ولی در گوگل بک لینک ندارم. چطور می تونیم بک لینک گوگل سایت را ارتقاء دهیم.

  1. بک لینک یعنی لینکی که از سایت دیگه ای به سایت شما داده شده.معنی نداره بک لینک الکسا یا بک لینک گوگل.بک لینک مخصوص سایت شماست.گوگل با جستجوی links:domain و الکسا هم در قسمت site linking in و بسیاری از سایت های دیگه، بک لینک های شما رو نشون میدن و بسته به قدرتشون،بک لینک های بیشتر و بروز تری رو می تونن نشون بدن که الکسا اصلا توی این موضوع قوی نیست(نسخه پولیش) .درباره اینکه چطور می تونید بک لینک هاتون رو زیاد کنید باید بگم، تازه قدم در دنیای لینک بیلدینگ(هسته سئو) و حواشی و خطر ها و باید ها و نباید ها و تناقض ها این موضوع شدید.

 4. بک لینک اگه درست باشه جواب میده

  یه سوال دارم این سایت های که دوهزارتا بک لینک رایگان میدن
  مفیده یا ضرر داره در دراز مدت

 5. سلام
  خیلی از مطلب شما متشکرم
  مطالبی که درباره لینک های فالو و نوفالو نوشته بودید رو مطالعه کردم اما فکر میکنم یک جای کار یک کمی ایراد داره
  اگر بخوام خیلی ساده بگم اون دشمنان هست!!!
  شاید بگید منظورم از دشمنان چیه
  برای مثال عرض میکنم، تصور کنید من دشمن شما هستم و میخوام سایت شمارو اسپم کنم یا میخوام به سئوی سایت شما ضربه وارد کنم (فقط مثال هست 🙂 )
  خوب من میرم یک عالمه لینک های فالو از بعضی از وبلاگ های دربو داغون و اسپم و بدردنخور به شما میدم خوب در این حالت گوگل آیا باز برای شما ثاثیر میذاره در واقع منظور من این هست که صد درصد عوامل خارجی هم در سئو دخیل هستند اما اگر تاثیر عوامل خارجی انقدر زیاد باشه اگر بخواد کسی برای دشمنی با ما هم که شده به روش های مختلف که یکیش رو مثال زدم بیاد و بخواد لینک های بد به سایتمون ایجاد کنه این یک مقدار غیرقابل باور و کلا قابل قبول نیست به زمان خودمانی نامردیه! یعنی مدیر سایت اصلا اطلاعی نداره و مدیر سایت نمیخواد تخلفی هم بکنه اما دیگران باعث میشن که سئوی اون پیشرفت نکنه! آیا به نظر شما گوگل متوجه این موضوع نمیشه که مدیر سایت مهمترین شخص هست یا اون سایت مهمترین منبع برای ارزیابی هست نه سایت های دیگری که به اون اشاره کردن!؟ و آیا گوگل فعالیت های اشخاص دیگری که صاحب اون سایت نیستن رو به فعالیت های خود اون سایت مقدم میدونه!؟
  در پایان این رو هم بگم که یه وقت خدایی نکرده از من ناراحت نشید مطلب من بیشتر حالت سوالی داشته و صرفا قصد ایراد گیری از مقاله شمارو نداشتم
  و یه جورایی انگار تناقص هایی به وجوده اومده
  قطعا همه موارد تاثیر گذار خواهد بود
  اگر به نظر شما اشتباه میکنم خیلی ممنون میشم در این خصوص از تجربیات شما هم استفاده کنم
  نظرم انقدر بلند بالا بود که از نظر گوگل برای شما محتوا هم تولید کردم 🙂 شوخی میکنم… 🙂
  موفق باشید
  خیلی متشکرم

  1. خوشبختانه عوامل خارجی از عوامل داخلی خیلی موثر تر هستند و این خیلی خوبه. و رقابت و دشواری سئو همینجاست.عوامل داخلی صرفا پایه سئوست.درباره این تو اموزش لینک بیلدینگ هرروز مهم تر می شودعلت رو توضیح دادم.
   درباره سئو منفی تا مدتی پیش این ایراد وجود داشت.و به این راحتی هم نیست البته و سئوی منفی هزینه داره و بهتره طرف همون وقتو هزینه رو روی سایت خودش بذاره.حالا اگه یه عده کمی هم سئو منفی کنن گوگل ضرر نمیکنه و میدونه این رو.بخاطر حق تعداد خیلی کمی قربانی سئوی منفی که نمیتونه کل الگوریتمشو تغییر بده.
   همچنین الگوریتم گوگل انقد ضعیف نیست و همه فاکتورها و احتمالات توی الگوریتم لحاظ میشه.
   اما اخیرا گوگل اومده حرکت های منفی سئوی خارج از صفحات رو بجای اثر منفی بی اثر کرده.قصدش هر چیزی که بوده این کار باعث شده انالیز ها و رصد کردن و تست الگوریتم خیلی سخت بشه و راحت معلوم نشه چه لینکایی در چه شرایطی مفید نیستند.این باعث میشه سئوی منفی هم از بین بره.
   باز هم تاکید میکنم که گوگل دلش بحال منو شما نمیسوزه و هرکاری صلاح ببینه بدون در نظر گرفتن موارد نادر و استثنائات انجام میده.

   1. از پاسخ شما متشکرم آقای طاووسی
    یه مورد دیگری رو هم می خواستم بگم
    هنوز هم خیلی از سایت ها با جایگاه عالی از همون روش منسوخ و قدیمی لینک بیلدینگ استفاده می کنند یعنی خرید لینک در سایدواید و بعضا نتیجه های بسیار خوب و حتی ماندگار هم میگیرن این دست سایت ها زیاد هستند سایت های معتبر و بسیار خوب که هنوز برای خودشون لینک خریداری میکنن که واقعا برای من عجیب هست چرا گوگل که از چند سال پیش که این موضوع رو کم اثر و بی اثر کرده الان هم امتیاز مثبت میده به سایت هایی که لینک خریداری کردند البته نه همه اونها بلکه سایت هایی که سئوی داخلی خوبی هم دارن امتیاز خوبی میده
    اگر از لحاظ گوگل بی اثر باشه پس مدیران اون سایت های پولهاشون رو دارن هدر میدن! یعنی برای خرید تبلیغات متنی فقط پول خودشون رو دور میریزن البته منظورم خرید تبلیغات متنی که به قصد سئو و رنک باشه هست و در واقع اونها صفحه اول هستند به خاطر موارد دیگری که رعایت کردند نه به خاطر لینک هایی که خریدند.
    همینجاست که باز دوگانگی به وجود میاد معمولا این سایت هایی که لینک خریداری میکنن بعضی اوقات سئوی داخلی خوبی ندارن اصلا بعضی وقت ها هیچ چی ندارن تو سایت! اما کلی لینک خرید کردن و با کلمه کلیدی خاصی اومدن صفحه اول نمونه اش سایت های خرید شارژ و … !
    متشکرم از پاسخ سریع و دقیق شما

    1. من گفتم لینکی که از نظر گوگل، می تونه ضرر دار باشه، بی اثر میشه.من نگفتم گوگل خرید لینک رو بی اثر کرده.اگر فکر می کنید، چون در قوانین گوگل نوشته شده، خرید لینک ضرر داره، پس باید لینک پولی ضرر دار باشه، خیلی سادگی هست این طرز تفکر.حتما مقاله پرستش گوگل و قوانین نانوشته گوگل رو مطالعه کنید.
     نکته دیگه هم اینه که، شما اگه الان با یه سایت جدید شروع کنید به لینک خریدن، نتیجه ای که اونا می گیرن رو نمی گیرید! شما بیرون گود هستید و دارید تماشا می کنید.چند ساله که یک سایت شارژ جدید بالا نیومده.همشون هم لینک خریدند.اون سایت های جدید (غیر شارژ) هم که لینک خریدند و جواب گرفتند، عوامل موثر دیگه ای وجود داره که یک دنیا گستردست و موجب موثر شدن لینکهاشون میشه و شما از اونها خبر ندارید.صرفا نگاه می کنید می بینید لینک خریدن و منتظرید جواب نگیرن! چون در چشم شما دارن بر خلاف قوانین گوگل عمل می کنند! این تفکر کاملا اشتباست.اگر مطلب، تناقض های سئو رو مطالعه نکردید، توصیه می کنم مطالعه کنید.همچنین مقاله خاصیت تضریبی فاکتور های سئو هم، بخش دیگه ای از تناقض های شما رو حل می کنه.

 6. سلام مقاله جامع بود
  یک سوال دارم
  اگر مثلا ۱۰۰۰ بک لینک ۳ ماهه بخریم بعد از ۳ ماه این بک لینک برداشته بشه از ۱۰۰۰ سایت آیا برای سایت مضر است؟
  تشکر

 7. سلام.ممنون از مطلب خوبتون.
  میخواستم بدونم آیا رتبه TRUST FLOW در سایت majestic به کیفیت بک لینک ها مربوطه؟ اگر این عدد پایین باشه میتونه خطرناک باشه برای سایت یا باعث پنالتی بشه؟

 8. با سلام و ادای احترام
  قبل از هر سخنی ، تشکر فراوان از مطالب صادقانه، دلسوزانه و متخصصانه شما
  سوالی که برای من مطرح است اینه که شما اهمیت زیادی برای بک لینک قایل هستید ولی بک لینک های سایت خود شما به نسبت خیلی سایت های دیگر کم است . ممنون میشم در این باره راهنمایی بفرمایید
  با تشکر مجدد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *