بهینه سازی لینک های خروجی

OBL مخفف Out Bound Links به معنی لینک های خروجی یک سایت است.لینک های خروجی در سئو، منظور لینک هایی است که به دامنه دیگری اشاره دارد.

هرچقدر لینک های خروجی یک صفحه کمتر باشد برای سئو بهتر است.نظرات زیادی برای تعیین استاندارد لینک های خروجی وجود دارند.مثلا ممکن است در جایی بخوانید که ۲۰ لینک خروجی عدد مناسبی است.جای دیگری نیز ممکن است ۱۰۰ لینک خروجی را مناسب دانسته باشند.اما حقیقت این است که هیچ عددی نمی توان تعیین کرد.در سئو هیچ چیز مطلق نیست.گاهی اوقات شاید یک لینک خروجی هم زیاد باشد و گاهی اوقات ۱۰۰ لینک خروجی هم کم باشد.

اگر یک صفحه خالی را در نظر بگیرید که دو خط مطلب دارد، شاید برای این صفحه یک لینک خروجی هم زیاد باشد.همچنین ممکن است وب سایت شما، دارای اعتبار و محبوبیت کمی باشد.لذا در این شرایط بهتر است تا جای ممکن کمترین تعداد را در لینک خروجی داشته باشید.

از طرفی مطلب صفحه شما ممکن است آنقدر جامع باشد، که در حالت طبیعی ۵ لینک خروجی در محتوای صفحه شما، واقعا مورد نیاز باشد.همچنین ممکن است سایت شما دارای محبوبیت زیادی نزد گوگل باشد.در این شرایط لینک خروجی بیشتری می توانید داشته باشید.

 

اما در کل چند نکته مهم را برای لینک های خروجی در نظر بگیرید:

۱- لینک های بی ربط، مثل لینک های کامنت ها، حتما nofollow باشند.(لینک های nofollow)

۲- لینک های خروجی بهتر است در همه صفحات سایت تکرار نشده باشند.(لینک های sitewide)

۳- لینک های خروجی در صورتی که follow باشند (معمولی)، اعتبار آن صفحه را به لینک مقصد منتقل می کنند.

۴- هنگامی که از سایت x به سایت y و z لینک داده می شود،یک اعتبار به y و یک اعتبار به z منتقل می شود.

۵- لینکها مستقیما روی پیج رنک گوگل تاثیر گذارند.

 

و دو نکته پایانی:

۱- کلیه موارد گفته شده مطلق نیست.ممکن است لینک های شما به صورت فالو به بیش از صد سایت باشد، و هیچ مشکلی برای سایت شما بوجود نیاید و از استعداد آن برای کسب رتبه در گوگل کم نشود.موارد گفته شده صرفا کلی است و بهتر است رعایت شود.

۲- تا می توانید سعی کنید در هر صفحه لینک خروجی کمتری داشته باشید و سعی کنید در لینک های خروجی سایتتان وسواس به خرج دهید ولی به دنبال عددی استاندارد برای لینک های خروجی صفحاتتان نباشید.


مطالب دیگر را از دست ندهید!

17 دیدگاه

 1. سلام.
  ممنون مطلب خوب و مفیدی بود.

  به نظرشما لینک در یک ساب دامنه به یک ساب دامنه دیگر (که هر دو روی یک دامنه هستند) لینک خارجی حساب می شود یا لینک داخلی ؟
  اگر لینک های خروجی در منو باشد و در تمام صفحات یک ساب دامنه لینک باشد اشکالی بوجود نمی آورد ؟
  مثلا این سایت را ببینید. akairan.com . این سایت تمام بخش هاش ساب دامنه است و توی همه صفحات ساب دامنه ها بقیه ساب دامنه ها لینک شدن.منظور من دقیقا به این شکله.
  این نوع لینک دادن ضرر نداره و لینک خارجی محسوب نمیشه ؟
  ممنون میشم نظرتون را بگین

  1. سلام و سپاس.
   اینجا باید بیشتر به عنوان لینک داخلی بهش نگاه کنید.
   لینک های خروجی به ساب دامنه دیگه که تو همه صفحات ساب دامین دیگه یا همه ساب دامین ها (با یک برند) تکرار شده هیچ مشکلی نداره و اتفاقا خوبه.گوگل با لینک ها و ارتباط بین ساب دامین ها، متوجه ارتباط و یکی بودن ساب دامین ها میشه و کمک میکنه که ساب دامنه ها از نظر تاثیر سئو، به صفحه (page/) نزدیک تر بشن.
   با خیال راحت می تونید، به عنوان Page به این صفحات و لینک هاش که تو صفحات تکرار شده نگاه کنید.

 2. اگر در پستها لینک خروجی نباشه بهتر نیست؟ هرچند برخی پلاگینهای سءو از ما لینک خارجی میخوان. ولی با این تفاسیر که شما میگی بهتره که اصلا لینک خروجی نگذاریم.

  1. به هیچ وجه پلاگین ها و ابزار های انالیز سئو رو ملاک قرار ندید.اون پلاگین ها با اطلاعات سئویی سازنده اونها ساخته شده و قصد سازنده ها هم معمولا این نیست که، بگن فاکتور هایی که لحاظ کردند، خیلی مهمه.بلکه ابزاری هستند که باعث کنترل بیشتر شما روی سئوی داخلی سایتتون میشه.متاسفانه خیلی ها فکر می کنند، پست هایی که افزونه یواست، سبز می کنه خوبه و بهترین سئو رو داره.در حالی که اینطور نیست.اما اصلا فکر نکنید لینک خروجی بهتره نذارید.اتفاقا یک محتوای خوب، معمولا لینک خروجی داره.همونقدر که در لینک خروجی خساست به خرج نمی دید همونقدر هم وسواس به خرج بدید.سایتی که لینک خروجی نداره، سایتی جدا از جامعه جهانی وب هست و غیر عادیه. فرمولش اینه که طبیعی باشید.اگه می طلبه لینک خروجی بدید ، این کار رو بکنید.کاری هم به تعداد نداشته باشید.اگر نمی طلبه لینک خروجی ندید.

 3. سلام آقا محسن!
  مطالب سایتتون فوق العاده و مفیده. واقعا از مقاله های سایتتون که تا حالا خوندم لذت بردم!!!
  یه سوال چند وقتیه که ذهنم رو مشغول کرده…اگه لینک خروجی به یک سایت خارجی با همون موضوع باشه فرقی می کنه(نسبت به لینک دادن به سایت های ایرانی)؟

  1. سلام.ممنون از لطفت.نه فرقی نمیکنه.لینک خروجی، لینک خروجیه.به هر نوع سایتی با هر زبون و کشور و موضوعی میخواد باشه.

 4. سلام آقای طاووسی عزیز
  به نظر شما اگر به سایت هایی مانند گوگل، ویکی پیدا و سایت های اینچنینی لینک های خروجی بدیم باید نوفالو باشه یا فالو؟ بعضی ها میگن این سایت ها چون سایت های با ارزشی هستن باید به این سایت ها لینک های فالو بدیم! و اگر به این سایت های لینکهای فالو بدیم از ارزش صفحه ما کم نمیشه و به اونها داده نمیشه!
  در کل نظر شما برای لینک دادن به چنین سایت هایی چی هست لزومی وجود داره یا اینکه بهتره به چه صورتی لینک بدیم فالو یا نوفالو؟ و اینکه منظور شما از اینکه یک سایت طبیعی سایتی محسوب میشه که لینک های خروجی هم بده آیا اگر یک سایت تمام لینکهای خروجی که میده نوفالو باشه باز هم یک سایت طبیعی و مورد قبول جامعه جهانی محسوب میشه؟
  یه سوال دیگر هم دارم که ممنون میشم پاسخ بدید در تمام سایت ها لینک های شبکه های اجتماعی موجود هست که از تمامی صفحات به صورت فالو به صفحات شبکه اجتماعی اون سایت لینک داده شده… آیا اگر این لینک هارو هم نوفالو کنیم صحیح نیست و باید به همین صورت فالو باشن ؟ آیا این لینک ها از ارزش سایت ما کن نمیکنه؟

  خیلی از مطالب عالی شما و محبتتون متشکرم

  1. من هروقت می بینم به صفحه نخست گوگل، یاهو، الکسا، ویکی پدیا لینک دادن، فقط تاسف می خورم.لینک طبیعی بدید!لینک خروجی به گوگل چیش طبیعیه؟
   زیاد درگیر فالو نوفالو بودن نشید.لینک های خروجی رو بهتره نوفالو بدید به صورت کلی.اگرم فالو بدید و لینک مقصد، از نظر شما تایید شدست مشکلی نیست.بله لینک های نوفالو بدبینانه ۵۰ درصد لینک های خروجی سایت ها هستند.امکان نداره نادیده گرفته بشن.وگرنه الگوریتم گوگل به هم میخوره.تو پست تاثیر لینک های نوفالو توضیخ دادم.مطالعه کنید حتما.سوال آخرم خیر! مهم نیست هر جور دوست دارید به صفحه های شبکه اجتماعی خودتون لینک بدید.کلا هم انقدر وسواس گونه به سئو نگاه نکنید.

 5. سلام
  ببخشید من یک سوال در مورد سایت مپ و تاثیران در نتایج گوگل داشتم .شما میدونید که ایا سایت مپ در تعیین لینک های بعد از نام یک سایت در نتایج جستجوی گوگل, تاثیر دارد یا نه؟ و اگر تاثیر دارد چطور می توان ان را تنظیم کرد که لینک های مورد نظرمان را انتخاب کنیم که بعد از نام سایت نمایش داده شود؟واگر تاثیر ندارد چه عاملی تاثیر دارد؟
  مثلا در این لینک:
  https://www.google.com/?ion=1&espv=2#q=%D8%B3%D8%A6%D9%88+%D8%B1%D9%88%D8%B2

  که نمایش سایت شما در جستجوی وگل است,لینک های “تماس با سئوروز” و “قیمت سئو و بهینه سازی و طراحی” و”About-us”و.. که بعد ارنام سایت شما امده توسط سایت مپ تعیین شده که اول این لینک ها نمایش داده شوند یا عامل دیگری باعث شده؟ و چطور می توان کاری کرد که لینک هایی که می خواهیم نمایش داده شود؟

  1. خیر هیچ ربطی به نقشه سایت نداره.اسم اون لینک ها، sitelink هست که با جستجوی نام برند(نام خاص) یا نام دامنه، نمایش داده میشه و به طور خودکار توسط خود گوگل نشون داده میشه.و گوگل با الگوریتم خودش، اون لینک ها رو برای این برند، مهم تشخیص داده.شما نمی تونید تغییرشون بدید.فقط می تونید، حذفشون کنید.برای اطلاعات بیشتر این لینک رو مطالعه کنید:
   https://support.google.com/webmasters/answer/47334?hl=en

 6. باسلام خدمت آقای طاوسی عزیز.
  به نظر شما دادن لینک به منبع مطلب خوب است یا خیر؟ اگر لازم باشه لینک منبغ رو گذاشت آیا این لینک فالو بشه یا نوفالو ؟
  قبلا در یک مقاله خونده بودم که لینک دادن به مطلب مشابه درسایت دیگه برای گوگل خوشایند هست شما هم تایید می کنید ؟

  1. لینک خروجی، برای جایی که ماهیت مطلبی و مقاله ای داره، خوبه.خسیس نباشید تو لینک خروجی دادن.چه فالو چه نوفالو.لینک دقیقا منابع رو به صورت بذارید.نه صفحه نخست سایت منابع رو.ولی سعی کنید لینک خروجی رو نوفالو بدید.

 7. سلام . برای سایت فیلم که توضیح خاصی نداره و فقط عنوان و یه سری اطلاعت راجب زبان و حجم فیلم و … هست چجوری لینک خروجی ایجاد کنیم ؟

 8. با سلام و تشکر ویژه بخاطر سایت فوق العادتون
  آقا محسن من در حال طراحی یک فروشگاه هستم و تمامی مشخصات محصولاتی رو که از شرکت های مختلف توی زمینه کاری خودمون هست رو گزاشتم .
  سوال اولم اینه که آیا درسته در توضیح محصولات لینک سایت شرکت ها رو بزارم
  سوال دوم اینکه اگر بخواهم لینک شرکت رو بزارم ان موقع باید در تمام محصولات هر شرکت که بیش از بیست تا برای هر شرکت می شود . لینک خارجی بزارم . به نظر خودم درست نیست ۱۱۱۱
  سوال سوم اگر به صورت تکست نام دامنه کارخانه سازنده را بنویسم و لینکش رو فعال نکنم باز هم لینک خارجی حساب میشه برای مثال من الان در سایت شما نام دامنه example.com را بزارم یک لینک ایجاد کرده ام و یا فقط متنی است که هم اطلاع به کاربر داده ام و هم لینک خارجی ایجاد نکرده ام .
  بابت طولانی شدن مطالب عذر تقصیر
  بیصبرانه منتظر راهنمایی شما هستم
  تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *