بهینه سازی عنوان صفحات

 

عنوان صفحات مهمترین قسمت on page seo می باشد.اگر سیستم مدیریت محتوا یا پنل مدیریت سایت شما امکان تغییر عناوین صفحه را به شما نداده است از سئوی سایت خود صرف نظر کنید! زیرا پایه ترین پیش نیاز سئو را دارا نیست.در ادامه به شرح چگونگی بهینه سازی عنوان صفحات می پردازیم و در پایان سوالات متداول را پاسخ دادیم.

تگ عنوان همانطور که در آموزش پایه HTML گفته شد، مانند سایر تگ های html است و در قسمت head سایت قرار می گیرد:

<head>

<title> عنوان صفحه </title>

</head>

 

چگونه عناوین مناسب قرار دهیم؟

۱- عنوان هر صفحه به ازای هر صفحه باید یکتا باشد.از قرار دادن عناوین تکراری در صفحات به شدت خودداری کنید.صفحه گروه های شما (دسته، یا هر صفحه ای که دارای زیر مجموعه است) باید عنوان کلی را در آن بنویسید.اگر زیر مجموعه های آن زیاد است، کلمات کلیدی زیر مجموعه ها را در صفحه گروه(پدر) در عنوان لیست نکنید!

۲- عنوان را حداکثر تا ۶۵ کاراکتر قرار دهید

۳- کلمات کلیدی را به صورت تکراری در عنوان تکرار نکنید! برای مثال ننویسید : خرید ساعت، خرید ساعت مچی، ساعت مچی مردانه و … . در عوض سعی کنید هر کلمه را یک بار بیشتر تکرار نکنید(مگر آنکه مجبور باشید) و اینگونه بنویسید : خرید ساعت مچی مردانه و زنانه.گوگل اکنون هوشمند تر از آن است که با عین عبارتی که در عنوان شما وجود دارد، رتبه بندی انجام دهد.اگر هم برایتان مهم است که کلماتی تکرار شوند، در نظر بگیرید بیشتر از ۶۵ کاراکتر نشود.

۴- از به کار بردن شعار در عنوان خودداری کنید! عنوان هر صفحه که ظرفیت محدودی دارد، باید با دقت و بهترین کلمات در آن به کار برده شود.از درج جمله و عبارت های کلی مثل : با ما رتبه سایت خود را افزایش دهید! با ما تفاوت محصولات را احساس کنید و … به شدت خودداری کنید.

۵- عنوان هر صفحه باید با محتوای همان صفحه مطابقت داشته باشد.اگر عنوان شما، درباره فروش موبایل است و داخل صفحه شما هیچ توضیحی درباره موبایل داده نشده است وقت خود را تلف کرده اید! بهتر است کلماتی که در داخل عنوان شما وجود دارد، در داخل محتوای آن صفحه هم وجود داشته باشند. (همه این موارد را به صورت طبیعی انجام دهید و از تکرار مصنوعی کلمات عنوان در محتوا خودداری کنید)

۶- به کار بردن اسم دامنه یا کاراکتر ستاره (و سایر کاراکتر ها جهت زیبا شدن ظاهر) در عنوان – اشتباه رایجی است که خیلی از سایت ها مرتکب آن می شوند.در دنیای سئو و تجارت های اینترنتی هر سایت یک برند و یک نام دامنه دارد.به کار بردن اسم دامنه که در url شماست کاری بیهوده است و فقط موجب کاهش ظرفیت کاراکتر های عنوان شما می شود.در عوض به کار بردن برند فارسی (که در url وجود ندارد) در انتهای عناوین می تواند مناسب باشد.این مورد هم تا حدودی سلیقه ای است.اگر دوست دارید کاربران دامنه شما را (بجای برند فارسی شما) بشناسند، نام دامنه را در عناوین به کار ببرید!توصیه من استفاده از برند شما در پایان عنوان شماست که با خط تیره یا | از عنوان صفحه جدا شده باشد.

سوالات متداول:

اگر عنوان بیش از ۶۵ کاراکتر شود رتبه سایت صدمه می بیند؟

خیر! صدمه نمی بینید! نمی توان به طور مطلق جواب آری یا خیر داد.بستگی به خیلی از موارد دیگر دارد. فقط موارد استاندارد و بهینه بودن مطرح شده است.وسواس نداشته باشید! در عوض سعی کنید عنواین خود را به شکلی که شرح داده شد بنویسید!

من تا به حال نام دامنه را در عنوان می گذاشتم.سایتم می تواند رشد کند؟

سعی کنید موارد گفته شده را رعایت کنید.چرا نشود؟

من عنوان صفحه را تغییر دادم و سایتم افت کرد.چرا؟

عنوان صفحه برای سایت هایی که رتبه دارند، خیلی مهمتر است.عبارتی که در عنوان به کار بردید کاملا مرتبط با سایت هایی است که به شما لینک داده اند.اگر می بینید در حالتی غیر از موارد یاد شده صفحه یا سایت شما رتبه بهتری می گیرد به همان شکل اقدام کنید! همیشه لازم نیست نهایت اصول را در سایت خود به کار ببرید.

من عنوانم را تغییر دادم ولی در گوگل تغییر نکرده است؟

صبر داشته باشید.برای سایت های پربازدید تا یک روز و سایت های خیلی کم یا بدون بازدید ممکن است تا  یک هفته طول بکشد.

من عنوانم را تغییر دادم ولی الان عنوان در گوگل به هم ریخته است.چرا؟

چون شما عنوان را با عنوانی که مرور گر نشان می دهد تطابق دادید (روی تب مرورگر صبر کردید و عنوان را مشاهده کردید) . شما باید عین عبارت عنوان را در تگ title سایت خود قرار دهید و به نحوه نمایش عنوان در مرورگر خود(وقتی روی تب با موس توقف می کنید) توجه نکنید.این مورد به خصوص وقتی در عنوان حروف انگلیسی یا عدد وجود دارد اتفاق می افتد.

من اگر عنوان صفحه ام را تغییر دهم، عنوان منو و عنوان آن صفحه که کاربر می بیند هم تغییر می کند و ظاهر سایتم به هم می ریزد.چه کار کنم؟

این یکی از ضعف های بسیاری از طراحان سایت است.اگر سایت شما قابل تغییر و توسعه است و سیستم مدیریت محتوای اختصاصی دارد، باید از طراح سایت خود بخواهید عنوان صفحات را (تگ title) برای شما مستقل از عنوان منو و عنوان آن صفحه (که کاربر مشاهده می کند) قابل تغییر و سفارشی سازی (customize) کند.اگر از سیستم های مدیریت محتوای آماده مثل وردپرس و جوملا و دروپال استفاده می کنید با افزونه های سئو می توانید این کار را انجام دهید.در غیر این صورت هیچ راهی ندارید و باید با سایت خود کنار بیایید.در این حالت محدودیت های بسیاری برای شما  بوجود می آید.اما سایت هایی وجود دارند که با همین شرایط هم توانسته اند رتبه نسبتا خوبی کسب کنند.اما کار را بر خود به شدت سخت کرده اند!

مخصوص طراحان سایت و برنامه نویسان:

نحوه تغییر عنوان در php : (متغیر $title مقدار عنوانی است که در کد شما مقدار دهی شده است)

echo '<title>'.$title.'</title>';

 

یا

<title><?php echo $pageTitle; ?></title>

 

نحوه تغییر با فناوری Asp.NET در زبان CSharp و VB.NET :

Page.Title="مقدار"

 


مطالب دیگر را از دست ندهید!

18 دیدگاه

 1. با سلام و اخترام، بنده سایت فروشگاه دارم که محصولات متنوع زیادی داره.
  میخواستم بدونم مثلا بخش موبایل در تایتل عنوان موضوع، آوردن نام برند در آخر عنوان مانند سامسنگ، سونی، اپل کار درستی است؟

  1. بهتره یه گروه برای سامسونگ یک گروه برای اپل و … داشته باشید و صفحاتی که برای رتبه گوگلشون میخواید روشون کار کنید تمرکز موضوعی داشته باشه صفحاتتون.شانس نزدیک به صفری دارید که صفحه ای رو که هم توش اپل هم سامسونگ هست، با عبارت های کلی مرتبط با گوشی اپل و گوشی سامسونگ، بالا بیارید.

 2. سلام

  آیا خود عمل تغییر عنوان یک صفحه و بدون توجه به متن آن، رنک منفی دارد؟ چرا عنوان ها بعد از تغییر و بعد از چمد ماه هنوز در گوگل تغییر نکرده است؟

  1. عنوان باید با محتوا بخونه.در غیر این صورت، موجب افت میشه یا اصلا بالا نمیاد یا حداقل به رتبه ای که باید برسه نمیرسه.گوگل خودش عنوان ها رو دست کاری می کنه.نام برند رو ممکنه به عنوان ها در نتایجش اضافه کنه یا بر اساس عبارت جستجو شده، عنوان رو تغییر بده تا کاربر جستجو کننده، با عنوان مناسب تری روبرو بشه.گوگل کاملا موظف نیست که عین عنوان شما رو در نتایج خودش نشون بده.

 3. سلام
  سوالی داشتم در مورد title های تکراری
  یه سری صفحات توی سایتم دارم که از نظر محتوا کپی هستن و تنها تفاوتی که دارند اینه که ترتیب یه سری از لینک های داخل این صفحات با هم متفاوته (فقط ترتیبشون)، مثل این ۲ تا لینک زیر :

  domain.com/video/tm-bax/fade-shim/?video=miram-bala&artist=tm-bax
  domain.com/video/tm-bax/miram-bala

  من لینک اولی رو به لینک دومی (که بدون query string هست) canonical کردم ولی مثل اینکه گوگل قبول نکرده و توی search console به عنوان duplicate page title گزارش داده بهم، چیکار باید بکنم؟ این صفحات برای پلی لیست ها خیلی کاربرد دارن و نمیتونم ۳۰۱ بکنمشون

  مطالبتون هم خیلی خوبه ممنون از سایت خوبتون

  1. ۳۰۱ نکن نیازی نیست در این صورت.canonical هم ممکنه موجب از بین رفتن duplicate که سرچ کنسول گفته نشه.شما کار اصولی رو انجام بدید.شرط canonical هم اینه که محتوا هم یکسان باشه و خیلی تکراری باشه.یا کاملا duplicate باشه یا near duplicate باشه از نظر گوگل.تصمیم گیری نهایی هم دست شما نیست دست گوگله.فقط ۳۰۱ هست که تصمیم گیری میفته دست شما.

 4. سلام اقا محسن .

  اگر نام یک برند یا سایت رو در گوگل سرچ کنید علاوه بر دامنه اصلی چند زیر شاخه هم مشاهده میشه در نتایج ( به طور مثال سئو روز )
  academyit.net/uploads/2016/09/1473143925seo.PNG
  چکاری باید انجام بدیم تا سایت ما هم مثل شما در گوگل به این شکل شناخته بشه ؟

  1. وقتی برند شما از نظر گوگل شناخته بشه این اتفاق می افته.با گذشت زمان و کسب اعتبار و لینک بیلدینگ و برندینگ(در سطح کم)، این اتفاق می افته.

 5. سلام.من همه این کار ها رو انجام دادم ولی متاسفانه عنوان مطالب وقتی در گوگل ایندکس میشه به هم می ریزه و گوگل خودش کلمات نا مربوط به عنوان اضافه می کنه.قالب رو هم عوض کردم و فایده نداشت.حتی در افزونه all in seo عنوان ها رو مشخص کردم .لطفا راهنمایی کنید؟

 6. با سلام
  من با Page Title پرونده های چند رسانه ای به مشکل خوردم تو کنترل پنل گوگل وب مستر eror میده که صفحاتی با عنوان تکراری داری.
  وردپرس برای همه پرونده های چند رسانه مثل عکس و غیره یه نوشته میسازه که عنوانش همشون همون عنوان سایته یعنی اگه ۱۰۰ تا عکس تو سایت داسته باشی از دید گوگل یعنی شما ۱۰۰ تا نوشته داری که همه عنوان هاشون یکی هست و هیچکدوم مطلبی هم نداره و این از نظر گوگل خطا محسوب میشه و سایت رو جریمه میکنه .
  لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *