URL فارسی – آری یا خیر؟

همواره مباحث زیادی درباره خوب بودن یا نبودن url های فارسی وجود دارد که در این پست، به این مبحث می پردازیم.

اگر url غیر استاندارد نباشد، فارسی یا غیر فارسی بودن آن زیاد تفاوتی ندارد.سایت های موفق زیادی وجود دارند که url فارسی دارند (هم نام دامنه هم آدرس صفحات داخلی)، و سایت های زیادی وجود دارد که بدون url فارسی رتبه خیلی خوبی دارند.نمی توان گفت، وجود کلمه کلیدی در url موضوعی مهم است (مقاله، اهمیت نام دامنه در سئو را مطالعه کنید) ، و این موضوع تا حد زیادی سلیقه ای است.اعلام دیکته وار این که از url فارسی استفده کنید یا نکنید، اشتباه است.خود ما سعی می کنیم، url فارسی به کار نبریم.گوگل اکنون نه تنها با url های فارسی مشکلی ندارد، بلکه url های غیر استاندارد را هم تا حد زیادی پوشش و رتبه می دهد.

مسئله دیگری که وجود دارد این است که در موضوعات رقابتی، کمتر url های فارسی دیده شده است.همچنین فارسی بودن url، موجب undicode شدن آنها (تبدیل به کاراکترهای استاندارد معادل) و در نتیجه طولانی شدن url می شود که ممکن است در فرایند Link Building شما، موانعی ایجاد کند.

دامنه فارسی نیز همیشه یک url طولانی تر دارد که ترکیبی از حروف انگلیسی، عدد و کاراکتر است و همین تبدیل می تواند، موانعی در آینده ایجاد کند.(همه موارد بالا که مربوط به url بود را نیز شامل می شود).

عده زیادی نیز فکر می کنند، اگر url های فارسی که کلمات کلیدی در آن است ، بخرند و روی سایت خود پارک کنند، رتبه خوبی کسب می کنند.اگر شما هم چنین اعتقادی دارید ،مقاله تأثیر نام دامنه در در سئو و پارک دامنه در سئو را مطالعه کنید.

به طور کلی، پاسخ اینکه از url فارسی استفاده کنیم یا خیر، نه آری است نه خیر! اگر خیلی دوست دارید از url فارسی استفاده کنید، اصراری نیست که از url انگلیسی استفاده کنید.اگر فکر می کنید url فارسی در سئو، تأثیر خیلی خوبی دارد، باید بدانید تأثیر آن خیلی کم است و شاید فقط در موارد خیلی کم یا بی رقابت، تأثیر مشهودی داشته باشد.پس برای صرفا، تأثیر سئو، پاسخ خیر است. و توصیه ما استفاده از url های انگلیسی است.

سوال متداول:

چرا می گویید url تأثیر کمی در سئو دارد؟تا جایی که ما یادمان هست تأثیر زیادی داشت!

بله زمانی که وب جهان و وب ایران، خالی تر از اکنون بود و موتور های جستجو و گوگل الگوریتم ها و کیفیت نتایج خیلی ضعیف تری داشتند، موضوع مهمی بود.با این همه اهمیت محتوا، ساختار، شبکه های اجتماعی، لینک ها و …، دیگر جایی برای اهمیت نام دامنه و url فارسی باقی نمی ماند.


مطالب دیگر را از دست ندهید!

20 دیدگاه

 1. سلام
  اما حکایت همچنان باقی است.
  من خیلی ساده با سئو نگاه می کنم چون همه ی معما ها بزرگ از تکه های ساده تشکیل شده اند پس هر چیزی که به گوگل یک نشانه بدهد که سایت شما حول یک موضوع هست منطقا باید گوگل به ان توجه کنید خواه کم یا زیاد اما تاثیر خودش را خواهد داشت.
  و نکته دوم این هست که گوگل و سئو همه به کاربران بر می گردد یعنی کاربر هم در بخش زیادی از این قوانین تاثیر گذار است , من یا شما وقتی به یک سایت که عنوانش به موضوع سایت نزدیک تر و تخصصی تر هست بیشتر تمایل نشان می دهیم تا سایت که هر مطلبی ارسال می کند شاید هردو در ذهن ما باشد اما اول به سراغ سایت تخصصی تر می رویم.
  همه این ها با احتمالات هم همراه هستند و در کل آدرس سایت هم به نظر من هنوز تاثیر دارد حتی گوگل این تاثیر را فراموش کند.

 2. آموزش هاتون سلیس و روانه و با کاربر ارتبا خیلی خوبی برقرار می کنه
  آقای محسن طاووسی غیر از تخصص تون در سئو نویسنده ی ماهری هم هستید

 3. سلام دو تا سوالم داشتم
  یکیش در مورد لینک فارسی بود مثلا این یکی از لینک های منه

  mysite.com/دانلود-آهنگ-علیرضا-کارخانه-به-نام-بزن-رگتو

  آیا نباید این url طولانی باشه؟ محدودیت داره؟ چقدره؟

  سوال دوم
  من چند تا لینک دارم از این صفحه
  یه حالت دیگه اش اینه
  mysite.com/alireza-karkhane-bezan-rageto

  و بعد در این لینک دومی با canonical مشخص کردم که لینک اولی مهم تره
  آیا کار درستی کردم؟ آیا اینکار باعث میشه لینک دوم ایندکس نشه یا لینک اول معتبر تر بشه تو نتایج جستجو؟

  من تمام سایت مپ های اضافی را حذف کردم دیروز
  و فقط سایت مپ هایی را گذاشتم توی وب مستر بمونه که لینک های مهم هستند یعنی تمام لینک هایی که تگ canonical دارند را از سایت مپ حذف کردم کار درستی بود یا اشتباه شدید؟
  بد جور وحشت دارم که انگار خراب کاری کردم

  1. ۱- محدودیتش حدود ۲۰۰۰ کاراکتر هست که هر حرف فارسی رو ۴ کاراکتر باید حساب کنید..ولی لینک کوتاه تر برای سئو بهینه تر هست.همچنین لینک انگلیسی انتقالش و درجش در وب سایت های دیگه راحت تره.چون فارسی های یونیکد میشن و خیلی طولانی میشه.
   ۲-لینک هایی که canonical هستن و واقعا هم محتواشون به لینک اصلی شبیه و خیلی نزدیکه، ایندکس نمیشن.شما باید به ازای هر url یک محتوای متفاوت داشته باشید.کار درستی کردید ولی لینک دوم شما ایندکس نخواهد شد و اعتبارش رو به اولی میده که اتفاقا خوبه اگه مشابه هست.
   ۳-نقشه سایت منجر به خرابکاری نمیشه هیچ وقت.لینک های canonical رو اگر تو سایت مپ نذارید مشکلی به وجود نمیاد، ولی بهتره که بذارید.چون لینک های canonical هم باید crawl بشن.

   1. گوگل خنگ اومد باز اون لینکیو که تگ canonical گذاشته بودمو ایندکس کرد به جای لینک اصلی 🙁
    یعنی چی آخه؟
    من برای لینک های انگلیسی canonical گذاشته بودم که ایندکس نشه و اهمیت داده بشه به اون یکی
    کی پاسخگوئه؟؟ !!!

    1. canonical یعنی اینکه این محتوا تکراری هست و من به دلایلی برای راحتی کاربر و … مجبور بودم چند لینک داشته باشم.اما اگر duplicate نباشه، گوگل ایندکسش می کنه.canonical مثل noindex دستور مطلقی نیست.تصمیم آخر با موتور جستجو هست.اگر میخواید ایندکس نشه و اعتبارش منتقل شه باید ریدایرکت کنید.اگر میخواید صفحه باقی بمونه و ایندکس نشه باید noindex کنید که اینطوری اعتباری هم منتقل نمیشه.شما هم خدا رو میخواید هم خرما رو.تاکید می کنم canonical برای duplicate content هست.نه اینکه هر صفحه ای که خودتون خوشتون اومد با canonical بگید که اعتبارش به صفحه دیگه ای منتقل بشه.محتوایی که از نظر گوگل غیر تکراری تشخیص داده نشه،تگ canonical هم بی اثر می کنه.

 4. یه کار میخوام انجام بدم به نظرتون کدومش مناسبه؟ توی دوراهی گیر کردم

  ۱- تمام عنوان ها و description های لینک های انگلیسیو عوض کنم تا شبیه عنوان لینک فارسی ها نشه
  ۲- تمام عنوان ها و و description های لینک های انگلیسیو عوض کنم ( با شرط اینکه این اعمال تغییرات واسه لینک های از این به بعد باشه نه قدیمی ها)

 5. باسلام وتشکر از مقالات مفید شما
  من یک سایت آگهی راه اندازی کرده ام که لینک ها بصورت http://mydomain.ir/ad/3652است با توجه به اینکه سایت آگهی است و ممکن است درآینه روزانه آگهی های زیادی درآن ثبت شود بهتر است همین شیوه آدرس دهی حفظ شود یا بهتر است که بصورت” http://mydomain.ir/ad/3652-عنوان-آگهی” عنوان آگهی را هم در URL وارد کنم؟

  1. اگر عنوان آگهی ها خیلی تغییر می کنه توسط کاربران، عنوانش رو در URL نیارید.در غیر این صورت، عنوانش رو داخل URL قرار بدید.اما اگر عنوان، داخل URL نباشه، هم ضرری نمی کنید و این چیزی نیست که خیلی بخواید بهش حساس باشید.

 6. با سلام. من برای آزمایش این قضیه، سئوی بخشی از صفحات سایتمو فارسی نوشتم و بخشیشو انگلیسی، نتیجه این بود که سئوی فارسی نتایج بهتری داشت. البته در این که قابلیت ترجمه گوگل بسیار بالاست شکی ندارم ولی با توجه به اینکه مردم ایران عمدتا از کلمات فارسی در سرچ گوگل استفاده می کنن، طبیعتا صفحاتی در اولویت قرار می گیرن که از سئوی فارسی استفاده می کنن. چون کاملا منطبق هستن بر کلماتی که مردم سرچ می کنن و ترجمه در اولویت دوم قرار می گیره. البته اینا صرفا تجربه است. ممنون میشم نظرتونو بهم بگید.

  1. تست به این راحتیا نیست.شما از کجا مطمئنی اگه دوتاشون انگلیسی بودن، یکیشون بالاتر نمیومد؟از کجا مطمئن هستید به خاطر اینکه اون یکی فارسی بوده، رتبش بهتر بوده؟چطور میتونید این رو اثبات کنید که فقط به همون دلیل بوده؟شرایط صفحات باید کاملا یکسان باشه که بتونید تست کنید.عمر URL.کیفیت محتوا.بک لینک ها.لینک های داخلی و صدها چیز دیگه.همه اینها هم یکسان باشه، توی رقابت های مختلف معلوم میشه.توی رقابت زیاد، اثرش اصلا در حدی نیست که ارزش داشته باشه بخاطر فارسی کردن آدرس ها،یک سری محدودیت برای خودتون ایجاد کنید.مثل سخت شدن لینک سازی و بلند شدن URL به خاطر یونیکد شدن.نظر شخصی من اینه که اصلا وقتتون رو سر این چیزا تلف نکنید.کارتون رو خوب انجام بدید چه فارسی باشه چه انگلیسی، موفق میشید.

 7. سلام من از یورل های انگلیسی استفاده میکردم سایت رقیبم میومد بالا من دوم بودم اما از وقتی من از یورل های فارسی استفاده میکنم من میرم اول رقیبم دوم میاد

  یورل های قبلی هم که انگلسییه من دوم میام اما جدیدا که فارسی میزارم یورل ها رو همیشه اولم در نتیجه ربطی به بک لینک یا فاکتور های دیگه نداره فقط ربطش به یورل فارسیه… اینم از تجربه من در ضمینه یورل فارسی و انگلیسی

 8. سلام . خسته نباشید
  آیا ختم شدن یو آر ال به html که دارای کلمه فارسی ست تاثیری در ایندکس شدن یا نشدن صفحه در گوگل دارد یا خیر؟؟
  و یک یو آر ال هم با html و هم بدون html لود شود بهتر است یا فقط باید به یک صورت باشد
  ممنون میشم بادلیل پاسخ بدید

  1. خیر تاثیری نداره در ایندکس شدن.در رتبه بندی هم نداره.فاکتور های مرتبط با URL در رتبه بندی تاثیر داره که در پست فاکتور های رتبه بندی، توضیح داده شده.
   حتما باید یک حالت باشه.حتی حروف کوچک و بزرگ هم همزمان نیاد.همه حالت های URL باید به یک حالت، ریدایرکت بشه.یعنی یک صفحه، با URL مختلف بالا نباشه.علتش هم اینه که Duplicate Content میشه.

 9. لینک سازی با url فارسی سخت تره اما url فارسی تاثیر بهتری نسبت به url انگلیسی داره که البته تاثیر خیلی زیادی نیست .
  ما این موضوع را آزمایش کردیم و در نتیجه آزمایش را در سایتمون منتشر کردیم که می تونید آزمایش را از طریق این آدرس مشاهده کنید .
  http://labraseo.com/2
  ممنون از سایت خوبتون

  1. بسیار عالی جناب کریمی با تشکر از وقت و توضیحات شما . بنده شخصا ویدیو شما را مشاهده کردم

   1. لطف کردید آقای مهدیزاده عزیز . امیدواریم در کنار شما بتوانیم قدم های خوبی در راستای تقویت علم سئو در ایران برداریم. سپاسگذار از زحمات و مقالات بسیار عالی و بی نظیرتون .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *