SMM – بازاریابی توسط شبکه های اجتماعی

Social Media Marketing  به معنی بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی است.هر فعالیتی که در شبکه های اجتماعی انجام دهید و منجر به جذب مشتری شود، SMM نامیده می شود.بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی به مراتب سخت تر از بازاریابی از طریق موتور جستجو می باشد (SEM) .زیرا جذب بازدید کننده و طرفدار از شبکه های اجتماعی فرایندی دشوار تر از SEM می باشد. لازم به ذکر است همیشه هم SMM از SEM سخت تر نیست و بسته به نوع فعالیت ممکن است متفاوت باشد.

یکی از نمونه های موجود بازار یابی از طریق شبکه های اجتماعی، جذب مشتری از طریق وب سایت LinkedIN است.در این شبکه اجتماعی که مبتنی بر تخصص و مهارت است، شما با همکارانتان، ارتباط (connection) برقرار می کنید و هر کس در چرخه ای از اتصال ها قرار می گیرد و این ارتباطات منجر به حذب مشتری می شود.زیرا کسانی که به شما نیاز دارند به راحتی شما را می بینند و با فعالیت و تخصص شما آشنا می شوند.

مثال دیگر سایر شبکه های اجتماعی است.وقتی یک شخص یا شرکت به اهداف تجاری خود صفحات فیس بوک و گوگل پلاس و … برای خود ایجاد کرده است و در انجا که پخش و نشر مطالب و محصولات و خدمات خود می پردازد خود یک فرایند بازاریابی است.فرض کنید یک شبکه تلویزیونی، صفحه فیس بوک خود را در سایت خود و سایر رسانه ها تبلیغ می کند.

وقتی شما به صفحه او در فیس بوک مراجعه کنید (حتی اگر آن صفحه را لایک نکنید) و خدمات و آموزش های رایگان او را ببینید، ممکن است روزی روزگاری، بخواهید به او سفارش تبلیغ دهید یا شما این شبکه تلویزیونی را به آشنای خود که نیازمند تبلیغ است معرفی کنید. به همین سادگی همین مثال، یک بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی است که دارای هزینه است و کسب درامد و بازار (تبدیل کاربر و بازدید کننده به پول!) از شبکه های اجتماعی به راحتی که در ظاهر گفته شد هم نیست.

فرایند های زیادی برای جذب مشتری از طریق شبکه های اجتماعی باید طی شود که در ایران به مراتب دشوار تر از کشور های توسعه یافته است.

موتور های جستجو به خصوص گوگل سعی کرده اند که نقش شبکه های اجتماعی را در سئو پررنگ تر کنند.اما هنوز در میدان عمل، نقش شبکه های اجتماعی در سئو به جایی که باید برسد نرسیده است.در آموزش SMO، به رابطه سئو و شبکه های اجتماعی، می پردازیم.

بازاریابی شبکه های اجتماعی باید با یک برنامه شروع شود

پیش از آنکه شروع به ایجاد یک کمپین بازاریابی در شبکه های اجتماعی نمایید باید برای کار خود یک برنامه منظم و دقیق تهیه کنید. شروع پروسه بازاریابی شبکه های اجتماعی بدون داشتن یک برنامه و نقشه منظم مانند گشتن در یک جنگل بدون داشتن نقشه می باشد. برای ایجاد برنامه و نقشه منظم برای کار خود، شما باید اهدافی برای خود تعیین نمایید. شاید بپرسید چگونه باید این اهداف را برای خودمان مشخص کنیم!!

در زیر سوالاتی آورده شده است که شما با پاسخ دادن به آنها در ذهن خود می توانید اهداف خود را از بازاریابی شبکه های اجتماعی تعیین کنید:

 • شما قصد دارید از پروسه بازاریابی شبکه های اجتماعی چه منافعی کسب نمایید؟
 • کاربران هدف شما چه کسانی هستند؟
 • در چه رده سنی و یا صنفی قرار دارند؟
 • در کدام موقعیت جغرافیایی قرار دارند و چه ویژگی یا خصوصیت خاص مشترکی در میان تمام کاربران هدف شما قرار دارد که می توان بر اساس آن کاربران شما را گروه بندی نموده و آنها را در شبکه های اجتماعی جستجو نمود؟
 • کاربران هدف شما بیشتر در کدام شبکه های اجتماعی عضو هستند و به چه منظوری از شبکه های اجتماعی استفاده می نمایند؟
 • شما قصد دارید چه نوع پیام هایی برای کاربران خود در شبکه های اجتماعی ارسال نمایید؟

شما باید بر اساس نوع تجارت خود به این سوالات پاسخ دهید و استراتژی خود را برای بازاریابی شبکه های اجتماعی تعیین نمایید. برای مثال تجارت هایی همچون هتل ها، تورهای مسافرتی و یا فروشگاه های لباس می توانند مشتریان بسیاری در اینستاگرام بیابند و این شبکه اجتماعی برای تبلیغات این نوع تجارت ها بسیار مناسب می باشد اما تجارت هایی که طرف آنها تجارت های دیگر می باشند مثل کمپانی هایی که قطعاتی را تولید می کنند که باید کمپانی های ساخت دستگاه ها از آن ها خرید نمایند، باید مشتریان خود را در شبکه های اجتماعی دیگری مثل توییتر و مخصوصا لینکدین جستجو نمایند.

چگونه بازاریابی شبکه های اجتماعی یا SMM می تواند شما را در رسیدن به اهدافتان یاری نماید؟

 1. بالابردن ترافیک وب سایت
 2. ایجاد روشی برای تبدیل سریع کاربران به مشتریان در مدت کوتاه
 3. افزایش رویت پذیری و میزان شهرت یک برند در میان کاربران
 4. ایجاد هویت برای یک برند و شناساندن آن به دیگران
 5. افزایش ارتباط و تعامل با کاربران هدف

هرچقدر که فعالیت های شما در شبکه های اجتماعی گسترده تر باشد و تعامل شما با کاربران شبکه های اجتماعی بیشتر باشد، رسیدن به اهداف تجاری شما راحت تر و ممکن تر و در رسیدن به راه اندازی کسب و کار های اینترنتی موثرتر خواهد بود.

 


مطالب دیگر را از دست ندهید!

3 دیدگاه

 1. Social Media Marketing به معنی بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی است.هر فعالیتی که در شبکه های اجتماعی انجام دهید و منجر به جذب مشتری شود، SMM نامیده می شود.

  – – –
  البته SMM فقط جذب مشتری نیست، جذب مخاطب، ایجاد Community، ارتباط با مخاطب که لزومی نداره حتماً مشتری باشه، برندینگ و خیلی موارد دیگه رو شامل میشه.

  1. بله شما کاملا درست می فرمایید.ارتباطات به صورت غیر مستقیم و بالقوه، منجر به افزایش فروش و جذب مشتری میشه.ایجاد ارتباط هم خودش بخشی از بازاریابی هست.و افزایش ارتباطات هم خودش، بخشی برند سازی هست و برند سازی هم در نهایت منجر به افزایش فروش و بازار کار میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *