به سئو روز خوش آمدید

SMM – بازاریابی توسط شبکه های اجتماعی

۱۸ دی
۱۳۹۳
smm بازاریابی توسط شبکه های اجتماعی
smm بازاریابی توسط شبکه های اجتماعی

Social Media Marketing  به معنی بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی است.هر فعالیتی که در شبکه های اجتماعی انجام دهید و منجر به جذب مشتری شود، SMM نامیده می شود.بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی به مراتب سخت تر از بازاریابی از طریق موتور جستجو می باشد (SEM) .زیرا جذب بازدید کننده و طرفدار از شبکه های اجتماعی فرایندی دشوار تر از SEM می باشد. لازم به ذکر است همیشه هم SMM از SEM سخت تر نیست و بسته به نوع فعالیت ممکن است متفاوت باشد.

یکی از نمونه های موجود بازار یابی از طریق شبکه های اجتماعی، جذب مشتری از طریق وب سایت LinkedIN است.در این شبکه اجتماعی که مبتنی بر تخصص و مهارت است، شما با همکارانتان، ارتباط (connection) برقرار می کنید و هر کس در چرخه ای از اتصال ها قرار می گیرد و این ارتباطات منجر به حذب مشتری می شود.زیرا کسانی که به شما نیاز دارند به راحتی شما را می بینند و با فعالیت و تخصص شما آشنا می شوند.

مثال دیگر سایر شبکه های اجتماعی است.وقتی یک شخص یا شرکت به اهداف تجاری خود صفحات فیس بوک و گوگل پلاس و … برای خود ایجاد کرده است و در انجا که پخش و نشر مطالب و محصولات و خدمات خود می پردازد خود یک فرایند بازاریابی است.فرض کنید یک شبکه تلویزیونی، صفحه فیس بوک خود را در سایت خود و سایر رسانه ها تبلیغ می کند.وقتی شما به صفحه او در فیس بوک مراجعه کنید (حتی اگر آن صفحه را لایک نکنید) و خدمات و آموزش های رایگان او را ببینید، ممکن است روزی روزگاری، بخواهید به او سفارش تبلیغ دهید یا شما این شبکه تلویزیونی را به آشنای خود که نیازمند تبلیغ است معرفی کنید. به همین سادگی همین مثال، یک بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی است که دارای هزینه است و کسب درامد و بازار (تبدیل کاربر و بازدید کننده به پول!) از شبکه های اجتماعی به راحتی که در ظاهر گفته شد هم نیست.

فرایند های زیادی برای جذب مشتری از طریق شبکه های اجتماعی باید طی شود که در ایران به مراتب دشوار تر از کشور های توسعه یافته است.

موتور های جستجو به خصوص گوگل سعی کرده اند که نقش شبکه های اجتماعی را در سئو پررنگ تر کنند.اما هنوز در میدان عمل، نقش شبکه های اجتماعی در سئو به جایی که باید برسد نرسیده است.در آموزش SMO، به رابطه سئو و شبکه های اجتماعی، می پردازیم.

 


مطالب دیگری که خواندنش حتما پیشنهاد میشود

محسن طاوسی
نویسنده


√ انجمن سئو امروز راه اندازی شد . سوالات و مشکلات و نظرات خود را میتوانید به اشتراک بگذارید 

2 نظر

 1. سمانه نصیحت کن | ۱۳۹۴/۰۳/۰۴ at ۱۳:۰۸

  Social Media Marketing به معنی بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی است.هر فعالیتی که در شبکه های اجتماعی انجام دهید و منجر به جذب مشتری شود، SMM نامیده می شود.

  – – –
  البته SMM فقط جذب مشتری نیست، جذب مخاطب، ایجاد Community، ارتباط با مخاطب که لزومی نداره حتماً مشتری باشه، برندینگ و خیلی موارد دیگه رو شامل میشه.

  پاسخ دادن
  • محسن طاوسی | ۱۳۹۴/۰۳/۰۴ at ۱۳:۱۴

   بله شما کاملا درست می فرمایید.ارتباطات به صورت غیر مستقیم و بالقوه، منجر به افزایش فروش و جذب مشتری میشه.ایجاد ارتباط هم خودش بخشی از بازاریابی هست.و افزایش ارتباطات هم خودش، بخشی برند سازی هست و برند سازی هم در نهایت منجر به افزایش فروش و بازار کار میشه.

   پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر