تفاوت پوشه و ساب دامین در سئو و استدلال غلط

ساب دامین بهتر است یا پوشه از نظر سئو؟

سلامی دوباره به همه سئوروزی ها و همه خوانندگان خاموش و خوانندگان و کاربران فعال همیشه سبز سئو روز. از اونجایی که بیش از دو ماه هست که فعالیت ما از نظر قرار دادن آموزش کم شده،جا داره برای کاربران جدید سئو روز، که مطالب قبلی رو مطالعه نکرده بودند اشاره مجددی برای یاداوری مطالعه پست توضیحاتی درباره مطالب سئوروز داشته باشیم.دوستانی که به ما لطف زیادی دارند در این مدت پیگیری می کردند که چرا انقدر به روز رسانی های ما کم شده.در پاسخ به دلیل مشغله های شخصی و کاری و ازدیاد بیش از حد پروژه ها.به هر حال عذر ما رو بپذیرید.من و آقای مهدی زاده از به روز نبودنمون(نه به خاطر پادشاه بودن محتوا) و سایر ایراد های سایت سئوروز، خوشحال نیستیم! حالا بریم سر اصل مطلب.

این که ساب دامین یا پوشه برای سئو بهتره، جزو متداول ترین سوالات بهینه سازی هست .خیلی خلاصه در چند جمله کوتاه:

پوشه به صورت کلی بهتره.اگر فاکتور های بهنیه سازی سایت رو مطالعه کرده باشید، فاکتور های زیادی در سطح دامنه هستند.وقتی صفحه ای ایجاد میشه، از فاکتور های در سطح دامنه هم، بهش سهم میرسه و فاکتور های در سطح دامنه مستقیما در رتبه صفحات اون دامنه تاثیر گذارند.اما وقتی روی ساب دامین می برید، دارید این بچه ها رو (صفحات) از سهم ارث پدریشون (دامنه) محروم می کنید.شما با استفاده از تکنیک های زیادی و لینک های داخلی، می تونید تا حدودی ارزش و نزدیکی ساب دامینتون رو به دامنه نزدیک کنید و به گوگل بفهمونید که این ساب دامین، بخشی از همین دامنه از نظر اعتبار و رتبه هست. استفاده از ساب دامین رو فقط موقعی که محدودیت فنی دارید یا کلا خیلی خیلی تفاوت در موضوع و اساس وب سایت شما وجود داره (نه بخاطر افزودن یک دسته و گروه بی ربط به دسته های فعلی) یا اصلا دوست دارید و از سر عشق و علاقتون به ساب دامین، میخواید روی ساب دامین تمرکز کنید، پیشنهاد می کنم.

واضح تر و شفاف تر : حتی اگر موضوع شما بی ربط به موضوعات قبلیتون هست، باز هم پوشه بهتره.اما اگر سایت فروش جم کلش دارید و میخواید سایت ورزشی بزنید، ساب دامنه ایجاد کنید.در حقیقت جاهایی که ایجاد دامنه جدا و مستقل، معقول هست، استفاده از ساب دامین هم می تونه مناسب باشه.ولی اگر یک وب سایت خبری تفریحی هستید که همه موضوعات توش هست، و کلا اساس و ساختار سایت، مبتنی بر موضوع خاصی نیست، پوشه مناسب هست.

 

مورد تأسف باری که بارها گفته شده اینه که اگر موضوع متفاوتی رو ایجاد می کنید، از ساب دامین استفاده کنید وگرنه پنالتی میشید!

کم مونده گفته بشه هر کس وب سایت بزنه پنالتی میشه! هیچ پنالتی در کار نیست.اما صرف نظر از پنالتی، استدلال کسانی که میگن برای موضوعات غیر مرتبط از ساب دامین استفاده کنید، اینه که، گوگل گیج میشه و موضوع محتوای شما رو به خوبی تشخیص نمیده و بحث تراکم کلمات کلیدی و … سایت شما به هم میریزه.

اما باید بگم اینطور نیست.تراکم کلمات کلیدی در سطح صفحه معنی داره.نه در سطح دامنه.تراکم کلمات کلیدی همه صفحات با هم (در سطح دامنه)، فقط یکی از فاکتور های احتمالی تاثیر گذار و ضعیف در رتبه هست که با شرایط متفاوت و بسته به سابقه فعالیت و موضوع هر صفحه و میزان رقابت هر یک از موضوعات اون دامنه، نقش ایفا می کنه.هیچ قانونی وجود نداره که سایت ها موضوعات مختلفشون باید در ساب دامین باشه.در ادامه با هم بررسی می کنیم که چرا این حرف علمی و کارشناسی نیست.

از شما چند سوال می پرسم و حقیقت رو با سوال ، بیشتر برای شما روشن می کنم:

یک سایت گردشگری رو فرض کنید که موضوعش تور چین و مالزی هست.اگر این سایت بخواد بحث صادرات و واردات به چین و مالزی رو به دسته های خودش اضافه کنه و با فرض اینکه اصلا برای موضوع متفاوت، ساب دامین خوبه، چه تصمیمی باید بگیره؟ساب دامین رو انتخاب کنه یا پوشه؟ تور و مسافرت به مالزی و چین، چقدر به صادرات و واردات چین و مالزی مرتبط هست؟آیا چون داخل هر دو موضوع، کلمه “چین” و کلمه “مالزی” هست باید توی یک گروه قرارشون بدیم؟یا باید بحث صادرات و واردات رو با تور و مسافرت تطبیق بدیم؟گوگل و یک موتور جستجو این تطبیق رو انجام میده؟آیا از LSI Keyword استفاده میکنه؟

مثال دیگه ای میزنم.یک سایت Web.2 رو در نظر بگیرید.مثل تالار گفتگو.همونطور که می دونید موضوعات هم متفاوت هستند.تالار های گفتگویی که از نرم افزار های دکوراسیون داخلی تا بهینه سازی و سئو(!) در زیر بخش IT قرار دادند.اونها هم باید ساب دامین درست کنند؟نرم افزار های طراحی دکوراسیون از نظر مفهومی و حقیقی از نظر شما در دسته نرم افزار هستند یا در دسته طراحی دکواسیون؟از نظر موتور های جستجو چطور؟آیا اصلا موتور های جستجو دسته بندی دارند؟آگر دارند چطور دسته بندی می کنند؟

فرض کنید در تالار گفتگو مخصوص IT (فناوری اطلاعات) ،بخش های گرافیک و انیمیشن سه بعدی، دو بعدی و وب، طراحی سایت و سئو، شبکه و سرور و هاستینگ ، زبان ها و فناوری های برنامه نویسی و … وجود داره.در این شرایط چه کار باید کرد؟

همه سوال های بالا برای این بود که به این فکر کنیم، که شاخص علمی و فنی چه چیزی هست؟آیا گوگل متوجه میشه که هاستینگ و سرور مجازی و بحث Rendering و نورپردازی در گرافیک سه بعدی، با هم ارتباط دارند و همگی یعنی IT ؟ و اگر متوجه میشه، چه دلیلی وجود داره که گوگل علاقه داشته باشه این دو رو در پوشه یک دامنه یا در ساب دامین ببینه؟

اگر علمی بخوایم صحبت کنیم، صحبت سر همین شاخص هست.وقتی شاخصی نیست، استدلال و نسخه پیچیدن ارجاع به منابع(نه دلایل و حقیقت)، بی معناست!

استدلال غلط و یک بعدی دیگه ای هست و اونم اینه که، چون سایت های تخصصی در نتایج گوگل، نتیجه بهتری گرفتند، بنابراین، بهتره برای هر ساب دامین، یک موضوع تخصصی داشته باشید.این حرف نه فقط برای ساب دامین، بلکه برای دامنه جدا هم به وفور استفاده میشه.

اما چرا این استدلال غلط هست؟علتش همه جانبه نبودن استدلال هست که به دلیل وسیع نبودن محدوده دید و داده های نا کافی، نتیجه گیری غلط به وجود میاد که در مطلب تناقض های سئو، این موضوع رو باز کردیم.

اینکه سایت های تخصصی روی دامنه یا ساب دامین جدا، رتبه بهتری گرفتند، دلیلی بر این نیست که اگر ساب دامین یا دامنه موضوعش اختصاصی و محدود تر باشه برای سئو و رتبه گوگل بهتره.به این دلیل که:

سایت های تخصصی، محوریت و تمرکز و انرژی و هزینشون روی یک موضوع هست و با قصد و تلاش و هزینه بسیار بیشتری، کارشون رو شروع می کنند و ادامه میدن.بنابراین نتیجه زحماتشونو میبینن.اما اگر به همین اندازه که یک سایت با موضوع تخصصی و محدود، تلاش و هزینه می کنه، یک سایت با موضوعات بیشتر و متنوع روی یک دامنه، هزینه و تلاش کنه، همونقدر و حتی بیشتر، می تونه نتیجه برای تک تک موضوعاتش نتیجه بگیره و چه بسا که این اتفاق هم افتاده. اما از اونجایی که افرادی که سایتی راه اندازی می کنند و تمرکز و تخصص و هزینه و تلاش کافی روی همه موضوعات وب سایتشون ندارند و تلاش و هزینشون بین همه موضوعاتشون تقسیم میشه ،نتیجه کافی نمی گیرند و به اشتباه اینطور برداشت می کنند، که گوگل و موتور های جستجو، از تخصصی نبودن خوششون نمیاد.

وقتی همین افراد بعد از شکست خوردن، شروع به کار روی سایتی با موضوع تخصصی می کنند، این بار تلاش مضاعف و هزینه بیشتری می کنند و همه این تلاش هاشون متمرکز بر اون موضوع تخصصی جدیدشون هست.بنابراین این بار خیلی بهتر نتیجه می گیرند و اینجاست که این تجربه غلط شکل می گیره که موضوعات تخصصی باید روی دامنه یا ساب دامین جدا باشن و وب مستر، حاصل سالها تلاشش چیزی نخواهد بود جز تجربیات و نتیجه گیری هایی که ربطی به سئو نداشتند ولی به سئو ربط داده شدند! یعنی همون تجربیات غلط شکل گرفته پیرمرد ۷۰ ساله که در پست تناقض های سئو بحث شد.

در نتیجه، فاکتور های در سطح دامنه که یک موضوع قطعی و ثابت شده هست و روی صفحات زیر مجموعه پوشه تاثیر گذار هست رو نباید فراموش کرد و به دلایل واهی و بی اساس دل بست.شاید شما سوال کنید که اگر سایتی صفر باشه و هنوز دامنش اعتباری پیدا نکرده چطور؟ پاسخ باز هم همین هست.به مرور، اعتبار صفحات شماست که به دامنه شما قدرت و اعتبار میده.بخش زیادی از فرایند انتقال اعتبار و قدرت، از صفحات دامنه به دامنه انجام میشه و در نهایت، دامنه قدرت به دست اومده رو بین صفحات داخلی پخش می کنه و این چرخش تا زمانی که سایت وجود داره، ادامه داره.

 


مطالب دیگر را از دست ندهید!

66 دیدگاه

 1. کاش شبکه‌های اجتماعی رو هم مثال می‌زدی مثلا یک صفحه توی فیس‌بوک در مورد سئو فعالیت می‌کنه و یک صفحه در مورد کنسرت خواننده پاپ و همه اینا پوشه هستن در شبکه‌های اجتماعی ایرانی و خارجی، البته بغیر از تعداد اندکی مثل لایو جورنال و …

 2. سلام
  تشکر بابت مطلب جدید
  ما هم در ۹۹% موارد از پوشه استفاده می کنیم. فقط برای فروشگاه از ساب دامنه استفاده کردیم.(دلیلش هم فقط سئو و… نبوده(تصور ما هم این بود که بهتره از ساب دامنه برای فروشگاه استفاده کنیم) اما به نظرمون کاربر هم با این شکل (فروشگاه در ساب دامنه) بهتر رابطه برقرار می کنه)

 3. سلام در مورد ویرایش مطالب قدیمی این سوالم را پاسخ بدید اگه ممکنه با تشکر
  سوالم :
  من یه سایت دارم که مطالب قدیمیش ویرایش نمیشه اما وقتی مثلا یه مطلب مشابه باهاش منتشر بشه
  در اون لینک قدیمیه خب یه گزینه اضافه میشه ( مطلبی که جدید ارسال کردم)
  خب این ویرایش حساب نمیشه؟
  منظور از ویرایش مطالب قدیمی فقط عنوان صفحه و کلمات کلیدی و توضیحات صفحه است؟

  1. نه ویرایش حساب نمیشه.سوال خط آخر کلا نا مفهمومه.منظور از ویرایش مطالب قدیمی ، کدوم مطلب و چه حرفیه که راجع به ویرایش مطلب قدیمی زده شده!

 4. سلام
  ممنون از مقاله خوبت
  محسن جان باز هم مثل قدیم مقاله بسیار تخصصی و کاربردی ای گذاشتی.
  کاملا مشخصه که پوشه برای رتبه گرفتن بسیار بهتر از ساب دامنه است.
  اما بعضی جاها به علت مسائل مختلف چاره ای نداریم و باید از ساب دامنه استفاده کنیم.
  به نظرت راهی وجود داره که بشه اثرپذیری ساب دامنه را به اندازه پوشه بالا برد؟

  1. با یکی بودن قالب ساب دامین ها، لینک های داخلی sitewide مثل منو که در همه صفحات دامنه اصلی و ساب دامین ها مشترک هستند و به ساب دامین ها اشاره دارند.برند یکسان برای ساب دامین ها.لینک های داخلی.

 5. دقیقا درسته
  من چند تا ساب دامنه روی یک دامنه دارم که موضوعات نسبتا متفاوتی دارند.
  اما توی سایدبار همه را به هم لینک کردم.و لینک های مشترک دارم.
  حال وقتی تو گوگل سرچ میشن برند اصلی دامنه توی عنوان نتیجه جستجو شده میاد.بدون اینکه من نام برند را توی عنوان نوشته باشم.
  مثلا نام برند من منتو است.یکی از زیر دامنه هام عنوانش اینه : برگزاری مراسم عروسی و تشریفات مجالس
  توی گوگل اینجوری نشونش میده : مراسم عروسی – منتو
  این یعنی گوگل ارتباط را کاملا تشخیص داده
  قالب های ساب دامنه هام همه یکی بودند.ولی الان مجبورم قالب دامنه اصلی (نه بقیه ساب دامنه ها) را تغییر بدم.
  به نظرت این مشکلی ایجاد نمیکنه ؟
  البته همچنان سیستم سایت – سی ام اس آن – و شرکت سازنده قالب (راکت تم) یکی خواهند بود.فقط قالب دامنه اصلی با ساب دامنه ها متفاوت میشه.
  ممنون میشم نظرتون را بگین.

 6. سلام
  بعضی از سایت ها مطالبی را ارسال می کنند مثلا دیدم تو اینترنت
  خرید مانتو ویژه پاییز ۱۳۹۵
  در صورتی که هنوز سال ۹۵ نیومده و اگه سال ۹۵ بیاد اینا هم احتمالا میزنن ویرایشش میکنند تا مناسب با سال ۹۵ باشه
  به نظر شما این کار به نفع سئو هست؟ یا گوگل میتونه تشخیص بده؟
  مثلا اگه من همین کارو کنم
  ولی پایینش بنویس بزودی – در حال حاضر هیچ محتوایی وجود ندارد
  این چطور؟
  با تشکر

  1. ضرری نداره به خودی خودش.فقط صفحه، نباید خالی باشه.تو صفحه مانتو سال ۹۵ باید درباره مانتو های جدید و به روز با اشاره به سال جدید و سال ۹۵، محتوا(نه تولید مقاله!!) داشته باشید.آخرش هم بنویسید به زودی.موتور جستجو، علاقه ای به صفحه خالی نداره.جوری هم نباشه که تا صفحه باز شد کاربر بفهمه سرکارش گذاشتید.

 7. با سلام خدمت شما و تشکر از زحمات شما در این سایت
  من یک سوال داشتم که با مطالعه این مطلب شما باز هم جوابم را نگرفتم
  من یک سایت مجله خبری تفریحی دارم به آدرس x.com
  بعد یک سابدومین هم به آدرس shop.x.com با عنوان فروشگاه خرید پستی ایجاد کردم که این فروشگاه به صورت همکاری درفروش از سایت پایگان است
  آیا اینکار به سئوی سایت ضرر میزنه یا نه منظورم اینه که تصاویر و مطالب توی سابدومین روی یک هاست دیگه آپلود شدن ومطالب سایت اصلی روی هاست جداگانه آیا این موضوع موجب تاثیر منفی روی سایت میشه یا نه؟
  با تشکر.

  1. ضرر ؟ چرا فکر می کنید ضرر داره استفاده از ساب دامین؟ من فقط گفتم، استفاده از ساب دامین به جای پوشه، باعث میشه یک سری امتیازات رو از دست بدید.نه اینکه ضرر داشته باشه! جواب شما صراحتا خیر هست.ضرر نداره.اگر ساب دامین هاستش متفاوت باشه ضرر نداره.تاثیر منفی نداره نگران نباشید.

   1. جناب آقای طاووسی با تشکر از مطالب خوبتون
    یه سوال دارم شاید خیلی به این موضوع مربوط نباشه ولی مشکل خیلیاست
    لود شدن گوگل آنالیتیک در صفحات مختلف وبسایت در کشور ما زمانبره و خیلی وقتها هنوز پیح داره پیغام زیر رو میده
    waiting for google-analytics
    که کاربر میره به صفحه بعد و متاسفانه بازدیدش ثبت نمیشه
    راه حلی برای این موضوع سراغ دارید ؟

    1. بله.با دستکاری Tracking Code و استفاده از کد دیگه ای می تونید، بدون اینکه حس کنید سرعت رو کم کرده، از گوگل آنالایتیکس استفاده کنید.این آموزش رو مطالعه کنید.

     1. سپاس فراوان از راهنمایی شما و پستی که پیرامون این مطلب گذاشتید

 8. سلام
  یک ساب دامین برای قسمت لینک های دانلود سایتم تعریف کردم با اینکه noindex گذاشته بودم فولدرش رو تمام لینک های ساب دامین ایندکس شده راهکار برای حذف این لینک ها چیست ممنون

 9. سلام.ممنون از مطلب خوبتون.
  بنده یه سایت تفریحی دارم و میخوایم کنارش فروشگاه چندمنظوره و انجمن هم راه اندازی بکنم.به نظرتون ساب دامین بهتره یا پوشه؟

 10. با سلام
  من یک سایت تخفیف گروهی دارم که با php نوشته شده و رتبه ۳۰۰۰ ایران داره الان میخوام برای گرفتن رتبه بهتر یک پرتال تفریحی و سرگرمی راه بیاندازم به نظر شما از ساب دامنه استفاده کنم یا پوشه ؟

  و اینکه اینکار چقدر تاثیر در رتبه سایتم میزاره ؟

  با سپاس و تشکر از مقاله خیلی خوبتان

  1. از ساب دامین استفاده کن.چون ماهیت فنی و عمومی این دو بسیار با هم متفاوت هست.تاثیر چندانی نداره.صرفا اون ساب دامین، مثل سایت و دامنه صفر نخواهد بود و از نظر زمانی و بخشی از اعتبار دامنه، نسبت به دامنه جدید بهتره.اینکه بگم پوشه ضرر داره، زیاد کارشناسی نیست.ولی برای چنین شرایطی ساب دامین بهترین گزینست.به خصوص برای راحتی خود شما.

   1. الان همین پسره به اسم رضوی که میخواد ساب دامنه بزنه و یه موضوع بی ربط بزنه. منم همینکارو کنم؟ در صورتی که آی پی ساب دامنه و اصلی یکی هست.
    و توی alexa هم وقتی ساب دامنه را میزنیم همون سایت اصلی رو حساب میکنه.

 11. با سلام
  یک سوال داشتم
  می خواستم یک هاست دانلود تهیه کنم منتها مجبور شدم از یک شرکت دیگر خریداری کنم . چه کار کنم که لینک های دانلود سایت اصلی که فایل دانلودش در هاست دانلود قرارداره به بهترین نحو روی سئو سایتم تاثیر بگذارد .
  آیا اینجا استفاده از ساب دامین برای هسات دانلود منطقی هست ؟
  پیشنهاد شما چیه ؟

 12. خودمونیما محسن جان ولی دیگه فرندفید نداریم، یاهومسنجر نداریم، گوگل باز نداریم!
  الآن باید اشتراک در تلگرام بذاری 🙂
  راستی محسن جان نمیشه گروه سئو توی تلگرام راه بندازی؟ یا اگه داری آدرسشو بهم بده
  ممنون

  1. سلام احسان جان نه نداریم راه هم نمیندازیم.سازنده نیست و صرفا وقت تلف کنی هست.اگر هم کانال باشه، هفته ای یک بار هم مطلبی داخلش نمیاد.در نتیجه فایده نداره.

 13. جالب بود
  آیا بحث ساب دومین و پوشه در مورد آدرس تصاویر هم صادقه؟
  یعنی بارگذاری عکس ها داخل ساب دومین و یا داخل هاست اصلی

 14. سلام محسن جان
  دررابطه با سایت هایی که چند زبان دارن نظرت چیه؟
  من یه سایتی دارم که دامنه اش به فارسی دات کامه…
  تیم طراحی سایت اومده برای زبان انگلیسی یه ساب دامین گذاشته مثلا:www.en.xxx.com
  سایت فارسی من تو خیلی از کلمات صفحه اول گوگله اما سایت انگلیسی باهمه کارهای بهینه سازی که انجام دادم دیرتر بالا میاد….به نظر شما استاندارد چند دامنه کردن سایت مبتنی بر پوشه باشه یا ساب دامین…ممنون میشم جواب بدید
  باتشکر از مطالب بسیار کامل و کاربردی شما….راستی ممنون میشم پاسخ به ایمیلمم ارسال بشه….

 15. ممنون از بیانتون. مفید بود. من که خودم تاحالا درباره تفاوت این دوتا در سئو دقت فکر نکرده بودم.

 16. سلام خسته نباشین مطلب بسیار مفیدی بود
  سوال:
  روی یک دامین ساب دامین میزنیم و به این ساب دامین مقداری زیادی شاید ۳۰ الی ۴۰ هزار ایپی در روز داده میشه.
  در این صورت به قدرت دامین اصلی هم اضافه میشه یا اینکه نه اصا تاثیری نداره؟؟؟
  ممنون میشم پاسخ کامل بدین مچکر

 17. با عرض سلام . یه سوالی داشتم لطفا هر چه زودتر اگه امکانش هست بفرمایین . من سایتی دارم که مجله خبریه با تصاویر زیاد . خیلی از سایتهای بزرگ عکس هارو تو ساب دامین می زارن و از سایت اصلی جدست . این کارو پیشنهاد می کنید . یا خیر علت این کار چیه با تشکر فراوان منتظر جوابتونم.
  و اینکه آیا نیاز هست برای ساب دامین دیتابیس جداگانه تعریف کنیم . یعنی عکس هارو در ساب دامین آپلود کنیم و آدرس عکسا رو بزاریم در سایت اصلی . یا نه احتیاجی نیست به نصب وردپرس و ایجاد دیتابیس

  1. شما خودتونو با سایت های بزرگ مقایسه نکنید.توی همون دامنه آپلود کنید.دیتابیس هم هیچ ربطی به سئو نداره.اصل کار، اون URL تصاویر شماست و سایر فاکتور های مرتبط با تصاویر.موتور جستجو فقط URL ها و HTML صفحات و IP و هر چیزی که از بیرون، معلومه(خروجی) رو می فهمه و با این ها کار داره.اینکه دیتابیس شما کجاست،نوع سرورتون ویندوزیه یا لینوکسی، سیستم مدیریت محتواتون،و … اهمیتی نداره برای موتور جستجو.

 18. سلام.یه سوال داشتم.میخواستم بدونم برای رتبه گرفتن توی کلمه ای مثل انتخاب رشته ساخت بک لینک برای category به این اسم و مطلب گذاشتن در اون میتونه بهتر باشه یا برای یک پیج؟ اصلا کار کردن روی category میتونه مفید باشه؟ من حدودا ۳ ماه دارم روی category کار میکنم اما الان به صفحه ۵ رسیدم.بنظرتون جای رشد داره؟

  1. اگر سایتتون وردپرسی هست، دستتون بستست.چون قدرت کافی ندارید که محتوای صفحه دسته رو تغییر بدید.توصیه می کنم از Page استفاده کنید و اون صفحه رو به شکل دلخواه با ابزارهای ویرایشگر قوی مثل Visual Composer ، طراحی کنید و چنین صفحاتی رو Landing Page قرار بدید.در این صورت، علاوه بر اینکه محتوای متنی و غیر متنی دلخواه قرار میدید، می تونید، لیست صفحات مرتبط هم(عین دسته) نشون بدید.

 19. سلام ممنون از پاسخگویی خوبتون
  من یه سایت شرکتی تو یه رشته فنی دارم که در مورد توضیحات و مشخصات محصولاتمون همچنین معرفی شرکتمون هست
  الان میخوام تو همین زمینه فروشگاه اینترنتی بذارم یا لااقل محصولات رو به تفکیک و قیمت مثل فروشگاه بذارم ولی تلفنی خرید کنن
  در هر صورت فولدر بهتره یا ساب دامین؟

  1. از پوشه استفاده کنید تا صفحات فروشگاهی شما، بتونه از اعتبار دامنه ، قدرت بیشتری بگیره.

 20. سلام من یه فروشگاه دارم با یه سری محصولات خاص که با وردپرس ساختم.که وقتی کلمات کلیدی رو که در برچسب محصولاتم قرار دادم در گوگل سرچ میزنم در صفحات اول تا سوم گوگل میاد .
  الان یک پوشه ساختم و یک سری از محصولات رو که در دامنه اصلی هستن در اونجا هم قرار دادم و میخوام وقتی محصولاتم در پوشه در صفحات اول گوگل نمایش داده بشن اونها رو از توی دامنه اصلی پاک کنم.(الان یک سری محصولات تکراری هم در دامنه اصلی و هم در پوشه دارم)
  اما متاسفانه وقتی کلمات کلیدی رو سرچ میکنم گوگل به هیچ عنوان محصولات در پوشه را نمایش نمیده طوری که انگار اصلا پوشه ای نساختم.و فقط محصولات در دامنه اصلی نمایش داده می شوند.
  حتی عنوان سایت هم که سرچ کنم دامنه اصلی تو سرچ گوگل میاد ولی پوشه که همون عنوان رو داره نمیاد
  ضمنا من قالب دامنه اصلی رو از یک سایت ایرانی گرفتم ولی قالب پوشه رو از همون قالب های پیش فرض وردپرس انتخاب کردم.آیا به قالب مربوط میشه یا مشکلی دیگه هست؟
  البته زمان زیادی نیست کمتر از دوهفته است که پوشه رو ساختم ولی با توجه به اینگه شما میگید پوشه از دامنه ارث میبره برام این سوال پیش اومد که چرا اصلا گوگل پوشه رو نمایش نمیده
  با تشکر از زحمات خوبتون ممنون میشم مشکلمو حل کنید

 21. با سلام و خسته نباشید آقا محسن و ممون از مطلب بسیار مفیدتون
  بنده در رسته های مختلف کاری نظیر پرینتر سه بعدی ، فیلامنت ، دستگاه های چاپ ، فروشگاه قطعات الکترونیک ، انواع cnc و چند شاخه دیگر کار میکنم ، اکنون تصمیم دارم این فعالیت ها رو در قالب سایت راه اندازی کنم . به نظر شما بهتره همه رو در یک سایت و دامنه بالا بیارم یا که نه . برای هر موضوع ساب دامنه بزنم یا بطور کل دامنه جدا بگیریم .
  البته نکته بسیار مهم این است که قصذ دارم به شدت بر روی برندینگ کار کنم . برای مثال من نام ساینا saina رو برای برندمون انتخاب کردم ، خودم فکر میکنم مثلا برای قسمت پرینتر و چاپ از دامنه sainaprinter.ir و برای قسمت cnc از دامنه sainacnc.ir و همین طور برای قسمت الکترونیک از sainaelectronic استفاده کنم و یک سایت با دومین sainacenter.ir بالا بیارم برای مدیریت مرکزی تمامی این مجموعه ها و ایجاد لینک بین آنها و دلیلم این است که هر کدام به اندازه کافی شامل مطلب و مقاله و زیر مجموعه هستند که هر کدام به تنهایی بتوانند یک سایت موفق باشند ، نکته دیگر اینکه من برای تمام این دسته ها دارای افراد خبره و متخصص هستم و میتوان از تولید محتوا به هر شکلی تا انواع مقالت و تبلیغات صرف کنم
  آیا اصلا این طرز تفکر من از ریشه اساس درستی داره
  معذرت بابت طولانی شدن مطلب ( میخواستم منظورم رو تا میتونم واضح برسونم )
  بیصبرانه منتظر نظر کارشناسانه شما هستم
  با تشکر

  1. مگه این همه فروشگاه اینترنتی موفق یا سایت نیازمندی موفق، هر موضوع رو توی ساب دامین گذاشتند که شما میخواید این کار رو انجام بدید؟ربطی به تفاوت موضوعات یا زیرمجموعه و مطلب داشتن هر موضوع نداره! کل این مقاله درباره همین بود که چرا باید سعی کنید از یک دامنه استفاده کنید و فقط URL ها متفاوت باشند که از سوالتون مشخص هست اصلا مطالعه نکردید.یعنی اگر نشونه ای مبنی بر لینک سازی در کامنت شما بود، من فکر می کردم کامنت شما اسپم هست.چون فقط کامنت اسپمر ها طوری هست که مشخصه اصلا مطلب رو نخوندند و فقط سعی کردند یک کامنت مرتبط درج کنند.

 22. با سلام مجدد و تشکر از جواب و راهنمایی شما
  توضیح اینکه من تمام مقالات و مطالب سایت شما رو نه یک بار بلکه چندین بار مطالعه کردم و بسیار فیض بردم و اصلا نیتم از کامنتم ، این نبود که اسپم تولید کنم که خدا رو شکر شما با دید حرفه ای متوجه این مسئله شدید .
  من کامل مطلب شما رو بارها خوندم و متوجه اهمیت و پافشاری شما برای تلاش و متمرکز بودن بر روی یک دامنه و ایجاد پوشه برای مباحث مختلف و اینکه اعتبار هر کدام از این صفحات به یکدیگر و در نهایت به دامنه اصلی میشود، شدم .
  فقط مشکلم این بود که چون قصد برند سازی داشتم ، فکر میکردم مجموعه ای از سایت ها بهتر باشه که چیزی شبیه به فروشگاه های زنجیره ای!!! با یک نام اصلی باشه که این جور که از توضیحات شما متوجه شدم اشتباه فکر می کردم.
  باز هم تشکر بسیار از سایت خوب و اطلاع رسانی دلسوزانه شما
  این طور که من متوجه شدم بهتر است از یک دامنه برای تمام موضوعات استفاده کنم و دسته بندی هام رو داخل پوشه هام انجام بدم اگر درست است که ممنون از راهنمایی شما و اگر باز هم اشتباه میکنم ممنون میشم راهنمایی کنید
  باز هم مطلبم طولانی شد !!تشکر

 23. سلام
  بابت مطالب تون ممنون
  من وبمستر یک سایت اشپزی هستم که میخوام پست هایی که به بخش تغذیه و سلامتی مربوط میشه رو به ساب دامین با عنوان تغذیه و سلامتی انتقال بدمم و یک بیزینس رو اونجا شروع کنم، به نظر شما این کار اشتباهه؟پست ها حدودا ۱۰۰ تا هستن

  1. بله اشتباهه.به بیان بهتر، دلیلی وجود نداره(از نظر سئو) که روی ساب دامین بذارید.مگر اینکه از نظر فنی محدودیت دارید.برای مثال هاست و سرور و اساس کد نویسی(مثلا زبان برنامه نویسی) قسمتی که میخواید ببرید روی ساب دامین، جدا هست.در این شرایط مجبور هستید که ساب دامین درست کنید.

 24. با سلام
  اولا بابت مطالب مفیدتون ممنونم.
  من یه فروشگاه اینترنتی موبایل دارم.
  میخواستم یه قسمت ایجاد کنم برای ارسال اگهی در زمینه تخصصی موبایل و احتمال زیاد برای اینکار از اسکریپت جدا استفاده کنم.
  برای اینکار ساب دامین رو پیشنهاد میدین یا پوشه رو.
  یکم هم عجله دارم در گرفتن پاسخ:)
  ممنون.

  1. خب وقتی CMS اون بخش کاملا متفاوت هست یا باید از منبع دیگه ای لود بشه، طبیعتا از نظر فنی فقط ساب دامین مقدور هست.اگر از ساب دامین استفاده می کنید سعی کنید، با لینک های داخلی و منو، از دامنه به ساب دامین، زیاد ارتباط لینکی برقرار کنید و نام برند خودتون رو در همه ساب دامین ها به کار ببرید.

 25. سلام. اینطور که من متوجه شدم گوگل زیر دامنه رو به عنوان یه سایت کاملا مجزا می شناسه. درسته؟ اگر اینطوره چطور می تونم کاری بکنم که دامنه اصلی و زیر دامنه روی رتبه همدیگه تاثیر بذارن؟ آیا رد و بدل کردن لینک بین این دوتا کارسازه؟ شما چی توصیه می کنید؟

  1. بله.با لینک داخلی.بخصوص در منو.یعنی منوی مشترک.ارتباط ساب دامین ها با لینک های داخلی مهم مثل منو، سایدبار به خوبی برقرار بشه و در همه ساب دامین ها، نام برند، در عنوان، به کار برده بشه و در فایل نقشه سایت دامین اصلی، ساب دامین ها رو هم قرار بدید.فقط فراموش نکنید در همون حساب گوگل، باید ساب دامین ها رو هم verify کرده باشید تا این نوع نقشه سایت رو قبول کنه.

 26. سلام. خسته نباشید… من فروشگاه سایت رو روی یک ساب دامین ایجاد کردم که مسلما این ساب دامین از تعداد صفحات زیادی درست شده… حالا میخوام این ساب دامین و صفحاتش برای گوگل قابل شناختن باشه و با دامنه اصلی ارتباط داشته باشه …
  چطور باید نقشه سایت ساب دامین رو توی نقشه سایت اصلی قرار بدم؟ من خیلی وارد نیستم اگر ممکنه راهنمایی کنید… ساب دامین رو هم verify کردم.
  ممنون

 27. با سلام و احترام
  بنده بخاطره نداشتن علم کافی تا قبل از خواندن این مقاله
  برای سایت خودم ساب دامین ساختم
  توی ساب دامین یکسری مطالب دارم ک میخوام بدونم ، میتونم اینا رو به فولدر انتقال بدم و ساب دامین رو حذف کنم ؟
  یا میشه به فولدر انتقال بدم ولی ساب دامین هم همون مطالب رو داشته باشه و حذف نکنم ؟
  میشه یه راه پیشنهاد کنید ک بتونم از مطالبم بهترین استفاده رو بکنم ؟
  اصلا بنظرتون این دامین ، دامین مناسبی برای کار هست ؟
  از نظره شما ، تایپ کردن این اسم برای کاربران سخت نیست ؟

  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 28. سلام و خدا قوت
  در مورد موضوع این مطلب هنوز ابهام دارم. البته قبلا رد موردش سرچ کرده بودم و مطلب کاربردی و بیان ساده نیافتم که این مقاله تا حدودی موضوع رو برام روشن کرد.
  چند تا سوال در ذهنم هست:
  منظور از پوشه چیه به جای ساب دامین؟
  آیا سایت هایی که بلگ دارند و در اون قسمت مطالبی مرتبط با کارشون منتشر می کنند هست؟ که به این صورت در آدرس بار نمایش داده میشه:
  example.com/blog
  و اینکه چگونه این پوشه رو ایجاد کنیم؟
  با تشکر از زحمات شما

  1. منظور از پوشه حتما فولدر نیست.هر آدرسی در ادامه دامنه رو اصطلاحا پوشه میگیم.میتونه دسته باشه.پست باشه یا هر چیزی که با اسلش(/) از دامنه جدا شده.یعنی زیر مجموعه دامنه هست.ساب دامین نیست.همین.

 29. با سلام و تشکر از مطالب بی نظیرتون و همچنین پشتیبانی خوبتون
  میخواستم راجع به سایتم ازتون کمک بخوام
  من یه سایت فروشگاه اینترنتی دارم با CMS پرستاشاپ که بلاگ نداره
  میخوام یه بلاگ براش ایجاد کنم برای اخبار روز
  بنظرتون ساب دامین بهتره یا ساب فولدر؟

 30. سلام و درود
  من دسته های سایتم زیاده (وردپرس) ، یکی دوجا خوندم که ضرر داره دسته های زیاد برای سئو و ورودی گوگل ، درسته ؟

  حالا یک افزونه هست که میشه دسته بندی هارو روی یک ساب دامنه ایجاد کرد و داخل سایت به نمایش در آورد
  آیا این کارو بکنیم خوبه ؟

 31. سلام
  یه سوال داشتم ازتون که ممکنه خیلی مبتدیانه باشه ولی …

  من می خوام یه سایت راه بندازم که توش همه چیزی هست ( البته به خاطر اینکه از نظر محتوا کم نیارم ) . آموزش های کدنویسی تا آموزش مثلا ریاضی سال هشتم . اینطور که من متوجه شدم از مطلبتون قید ساب رو زدم .
  الان مسئلم اینه که کل سایت یکی باشه یا روی هر پوشه یه سایت نصب کنم ؟
  یعنی مثلا مثل یه پورتال باشه که هر قسمت قالب جدا ( یا مثل هم ) داره یا اینکه یه سایت واحد باشه ؟؟ و به جای ساخت فولدر که روش cms های مختلف ( سایت های مختلف ) با دیتابیس های مختلف استفاده کنم ؟؟

  یا اینکه فقط یه سوایت و یه دیتابیس داشته باشم ؟؟
  ممنون

 32. با سلام
  من یک سایت خبری دارم
  میخواهم یک تالار گفتگو مرتبط با همون ایجاد کنم
  حالا ساب دامین بهتر است یا ساب فولدر؟
  مسئله اصلیم اینه کدوم توی رنک گوگل تاثیر بیشتری داره
  اینم میدونم مشکل ساب فولدر این هست که نمیشه توی یه هاست جدا ازش استفاده کرد که ضعف بزرگری هست
  به نظر شما حالا این تالار را روی ساب دامین نصب کنم یا فولدر؟؟
  من می خواهم اگر روزی حجم تالار زیاد شد بتونم روی یک هاست مجزا نصبش کنم
  از طرفی کلا هدفم از ایجاد این تالار بالا بردن رنک گوگل و افزایش سئو هست
  خیلی گیج شدم که از کدوم استفاده کنم
  لطفا راهنماییم کنید

 33. سلام بنده می خوام یک فروشگاه دردامنه اصلی و یک بلاگ در ساب دامین بالا بیارم. اما چون فعلا یکی محصول دارم میخوام که در همون وبلاگ بفروشم و بعدا که تعداد محصولاتم زیاد شد دامنه اصلی رو فروشگاهش کنم و بلاگ هم که راه خودشو ادامه می ده
  من دو راه به ذهنم رسید لطفا راهنماییم کنین
  ۱- فعلا دامنه اصلی رو ریدایرکت کنم رو ساب دامین تا موقعی که فروشگاه بالا بیاد
  ۲- دامنه اصلی رو یک تک قالب تک صفحه بالا بیارم فقط برای معرفی

 34. سلام
  دوست عزیز فرمایش شما کاملا درست هست.
  ولی از نظر فنی؛ اجرای ساب فولدر؛ کمی سخت و در مقابلش، ساخت ساب دومین؛ خیلی کار راحتی هست
  مثلا سایت های دانلودی؛ بخاطر اینکه فایل ها روی یک هاست دیگه هستند؛ نمیتونن از طریق ساب فولدر آدرس دهی بشوند و مجبور به استفاده از ساب دومین هستیم !

  1. قالب وردپرس؟موضوع پست سر این نیست که فایل هاتون رو توی کدوم پوشه اپلود کنید.موضوع این پست درباره URL هست.اینکه URL های شما به شکل domain.com/sample/ باشه یا به شکل sample.domain.com .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *