الگوریتم Top Heavy گوگل | تبلیغات زیاد بالای وب سایت

الگوریتم top heavy

 

الگوریتم top heavy با نام دیگر page layout ، با تبلیغات سنگین و زیاد بالای وب سایت مبارزه می کند.سایت هایی که محتوای اصلی صفحات آنها، در پایین تبلیغات زیاد، گم شده است، ممکن است توسط این الگوریتم دچار افت شوند.

عملکرد این الگوریتم به خصوص برای سایت های فارسی زبان همچنان ضعیف است و سایت های زیادی با تبلیغات بسیاری سنگین بنری و پست ثابت، همچنان در صدر نتایج هستند و کوچکترین افتی نداشتند.طبیعی است، گوگل صرف داشتن تبلیغات زیاد در بالای وب سایت ها، خصمانه برخورد نمی کند.گوگل همه فاکتور ها را در کنار هم قرار می دهد، و سپس قضاوت می کند.وقتی می بیند، سایتی فاکتور های مثبت زیادی دارد، صرف تبلیغات سنگین در بالای سایت، آن را جریمه نمی کند(به صورت الگوریتمی) .لذا تبلیغات زیاد در بالای وب سایت ها، تنها یک فاکتور منفی است(با وزن نسبتا زیاد) که از سال ۲۰۱۲ (خرداد و تیر ۹۱) به جمع سایر فاکتور های منفی رتبه بندی گوگل پیوست.

این الگوریتم، تبلیغات زیاد بالای سایت را مورد هدف قرار می دهد.نه تبلیغات کل وب سایت .هدف این الگوریتم آزار و اذیت وب مستران و صاحبان وب سایت ها و کاهش درآند آنها نیست.این الگوریتم تا می تواند، محتاطانه با وب سایت ها برخورد می کند و رسالت آن، دادن رتبه بهتر(در کنار سایر فاکتور های سئو) به سایت هایی است، که محتوایی که کاربر به دنبال آن است را بهتر و بالاتر و راحت تر، به کاربر نشان می دهند.

شاخص تبلیغات زیاد در بالای وب سایت چیست؟

خودتان را جای کاربر بگذارید و ببینید ، چقدر راحت می تواند محتوای مورد نظر خود را پیدا کند.همینطور از دیگران این سوال را بکنید.چون خود شما، به ساختار وب سایت خود آشنا هستید و نمی توانید کاملا از نگاه دیگران قضاوت کنید.

اگر به خاطر تبلیغات سنگین و زیاد، دچار افت شدیم چه کار کنیم؟

بعد از اصلاح ساختار سایت، فقط صبر کنید.ممکن است چند روز تا چند هفته ، بازگشت شما به رتبه قبلی به طول بینجامد.

آیا این الگوریتم، با سرعت لود صفحات، ارتباط دارد؟

خیر.هیچ ارتباطی ندارد.سرعت بارگذاری صفحات، یک فاکتور دیگر سئوست.

 

برخی افراد تصور می کنند، چون ۵ الی ۱۰ بنر در بالای وب سایت خود دارند، در خطر افت رتبه به خاطر این الگوریتم گوگل هستند.اگر شما هم چنین تصوری دارید، در اشتباه هستید.صرف داشتن تبلیغات بنری در بالای سایت، مورد جریمه این الگوریتم واقع نمی شوید.اندازه بنر ها و کادر های تبلیغاتی که می تواند پست ثابت هم باشد، تاثیر گذارند و ملاک اصلی، گمراه نکردن کاربر به دلیل تبلیغات در بالای وب سایت و اسکرول زیاد است.


مطالب دیگر را از دست ندهید!

3 دیدگاه

  1. گوگل الان تا حد زیادی جاوااسکریپت و Css رو درک می کنه که کاربرد این درک گوگل برای مواردی مثل واکنش گرا بودن سایت، تشخیص لینک های مخفی و … است.نه ایندکس و خزیدن.Ajax هم با جاوااسکریپت گره خورده.
   گوگل رسما گفته ربات ها متن دوست دارن و شما ربات های گوگل رو (صرفا برای اینکه بدونید ایندکس میشید و گوگل می تونه محتواتونو درک کنه) ربات هایی فرض کنید که فقط متن می بینند و js و css نمیفهمن.
   امتیاز منفی نه.ولی امتیاز مثبت هم نمیده.یعنی کلا با ایندکس شدن و در نتیجه رتبه، مشکل پیدا می کنید.
   در کل پاسخ شما اینه که ربات با خوندش مشکل داره.جوری سایت رو طراحی کنید که هر مطلب یک url یکتا داشته باشه که هر رباتی با مراجعه به اون url ، بدون جاواسکریپت و css بتونه محتواشو ببینه.
   اگر هم از jquery و ajax استفاده می کنید، برای کاربر این کار رو انجام بدید.مثلا وقتی کاربر با موس روی یه محصول شما صبر می کنه، شما با jquery پنجره مناسب و با جزئیاتی نشون بدید اما به همین کفایت نکنید و اون محصول رو لینک کنید به یک صفحه اختصاصی اون محصول که مفصلا توش درباره اون محصول اطلاعات هست که کاربر با کلیک، به اون صفحه با url جدید هدایت بشه و برای گوگل هم خوشایند باشه.
   استفاده از ajax یا jquery برای validation ها، پیغام ها(مثلا پیام شما ثبت شد!) ، داخل پنل کاربری که قرار نیست ایندکس بشه و … خیلی هم خوبه.اونجا ها کلا می تونید گوگل رو فراموش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *