LSI Keywords چیست ؟ ارتباط معنایی و نهفته کلمات

سیستم LSI در سئو و گوگل

 

LSI مخفف عبارت Latent Semantic Indexing به معنی تحت الفظی فهرست بندی معنایی نهفته کلمات و به معنی درست آن، تشخیص درست کلمات و موضوع یک صفحه  است.

برای مثال، وقتی عبارت “سئو” جستجو می شود، با استفاده از سیستم LSI که درون هر موتور جستجویی وجود دارد، تشخیص داده می شود، که “سئو” با عبارت “بهینه سازی” یکی است.در حالی که واقعا، این دو، هیچ شباهت ظاهری و کلمه مشترکی ندارند. LSI به موتور های جستجو کمک می کند تا تفاوت کلمه “شیر” را در یک سایت مرتبط با حیوانات، نسبت به سایت مرتبط با لوازم سرویس بهداشتی یا صفحه مرتبط با لبنیات، تشخیص دهند.

به طور خلاصه، سیستم LSI ، یک زیر سیستم در الگوریتم موتور جستجو است، که موتور جستجو را قادر می کند تا درک بهتری از موضوع صفحات پیدا کند.توجه داشته باشید، فقط یک زیر سیستم است.همه الگوریتم های موتور های جستجو برای تشخیص ارتباط معنایی کلمات، در LSI خلاصه نمی شود.

اما LSI چگونه می تواند تشخیص دهد؟

اساس کار LSI در سئو، بر اساس محتوای صفحه و ارتباط آن با عنوان صفحه است.سیستم LSI بخشی از هوش مصنوعی گوگل و موتور های جستجوست که به کمک نیروی انسانی، هر روز، پیشرفته تر و هوشمند تر می شوند.این سیستم، کل محتوای صفحه و عناوین را بررسی می کند و با استفاده از بانک اطلاعات خود، موضوع صفحه را تشخیص می دهد.هر چقدر بانک اطلاعات یک سیستم LSI قوی تر و جامع تر باشد، تشخیص سیستم LSI قوی تر می شود.برای مثال وقتی عبارت “بهینه سازی”  جستجو شود، سیستم LSI متوجه می شود که این عبارت خیلی کلی است و به موضوعات خیلی زیادی مثل “بهینه سازی سایت” ، “بهینه سازی مصرف انرژی”، “بهینه سازی مصرف سوخت” ، “بهینه سازی روش های مدیریت” و … ارتباط دارد. در نتیجه، نتایج حاصل از این عبارت، خیلی کلی است و انواع سایت ها را پوشش می دهد.(یعنی کلمات کلیدی کلی که در پست روش صحیح انتخاب کلمات کلیدی شرح دادم). لذا سیستم LSI زود قضاوت نمی کند، و نتایج همه موضوعات را نشان می دهد.در عوض وقتی، عبارت “بهینه سازی سایت” جستجو می شود، سیستم LSI کلمه “بهینه سازی” را با “سایت” در بانک اطلاعات خود تطبیق می دهد و متوجه می شود، منظور از بهینه سازی، همان SEO یا “بهینه سازی برای موتور های جستجو است” و منظور از سایت هم Website است.زیرا بانک اطلاعات سیستم LSI نشان می دهد که در سایت هایی که کلمه “سایت” و “بهینه سازی” به کار رفته، همیشه منظور از بهینه سازی، همان “بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو” است. در نتیجه، موتور جستجو تشخیص می دهد، که عبارت “بهینه سازی سایت” همان ارتباط معنایی را با “بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو” دارد.

عین همین مثال را به کلمات چند معنایی بسط دهید.وقتی در سایتی، کلمه شیر در تگ عنوان استفاده شده، و در بقیه کاراکتر های تگ عنوان و داخل محتوا، درباره “آشپزخانه” ، “آلات” ، “سرویس بهداشتی” ، “سینک ظرفشویی” استفاده شده، سیستم LSI تشخیص می دهد، که در اینجا، منظور از کلمه “شیر” ، شیر سرویس های بهداشتی است.لذا وقتی عبارت “شیر آشپزخانه” جستجو می شود، بعد از نمایش نتایجی که عینا عبارت “شیر آشپزخانه” در عنوان و محتوای آنها به کار رفته (Exact Match)، به سراغ صفحاتی می رود که ارتباط معنایی با عبارت “شیر آشپزخانه” دارند.مثل “شیر ظرفشویی” ، “شیر سینک ظرفشویی” و … . یک نکته بسیار ظریف در همین پاراگراف آخر وجود دارد.درک درست یک سیستم LSI ، در نمایش نتایجی که عینا عبارت “شیر آشپزخانه” در آنها به کار رفته است موثر است. فرض کنید، یک سایت تفریحی، درباره وسواس به صدای چکه شیر آشپزخانه نوشته است.لذا در عنوان و محتوای آن چندین بار کلمه “شیر آشپزخانه” به کار رفته است.فکر می کنید، درست است که این مطلب، با عبارت “شیر آشپزخانه” در صدر نتایج یک موتور جستجو باشد؟!! اینجاست که LSI ، نقش ایفا می کند و لزوما، هر صفحه ای که محوریت آن عین عبارت جستجو شده است (Exact Match) ، در اولیت قرار نمی دهد.

گوگل دارای قوی ترین سیستم LSI است و تفاوت ضعف LSI بینگ و یاهو و سایر موتور های جستجو نسبت به گوگل، به شدت محسوس است.

ما چه کار کنیم که سایت ما با توجه به LSI برای گوگل و موتور های جستجو، در حالت ایده آل باشد؟

نیازی نیست هیچ کاری انجام دهید.فقط طبیعی بنویسید و به خاطر سئو، مطلب خود را مصنوعی نکنید و به keyword stuffing دچار نشوید.گاهی اوقات، دانش بیشتر در سئو، منجر به بهینه سازی بیش از حد می شود.سعی نکنید، خود را جای موتور جستجو بگذارید و درباره LSI آن نسبت به سایت خود قضاوت کنید.طبیعی بنویسید.کپی و ویرایش نکنید.از نرم افزار برای تولید محتوا استفاده نکنید.کلی ننویسید.مزرعه محتوا نباشید.ترجمه گوگلی و سیستم های ترجمه را در سایت خود قرار ندهید.برای کاربر بنویسید نه برای گوگل و موتور های جستجو..کلمات کلیدی اصلی خود را در عنوان و H1 و محتوا بگنجانید و هیچ کار خاص دیگری لازم نیست بکنید.زیرا طبیعی نوشتن، منجر به بهینه شدن کلمات کلیدی LSI می شوند..خلاصه این چند خط این می شود: طبیعی و مفید و با رعایت اصول On Page SEO بنویسید.


مطالب دیگر را از دست ندهید!

9 دیدگاه

 1. با اینکه تا حالا مقاله‌ای در این خصوص نخونده بودم اما بصورت تجربی خودم بدست آوردم که در ابتدای راه‌اندازی یک سایت باید دامین,عنوان,محتوا,دسته بندی ها و تگ ها همگی اشاره به موضوع اصلی سایت داشته باشن تا این سایت بخوبی در نتایج مورد نظر ظاهر بشه اما بعدا که سایت توسعه داده شد می‌شه جامع‌تر عمل کرد

 2. من lsi رو از شما یاد گرفتم ندیدم کسی راجع به lsi حرفی به میان بیاره برای این آموزشتون ممنونم

 3. با سلام از خیلی عالی بود.
  فقط یه سوال اونم اینکه میشه بگین بین LSI و Latent Semantic Analysis چه تفاوتی وجود دارد؟؟ یا اصلا فرقی ندارند
  ممنون میشم اگه جوابم را بدهید.

  1. LSA خیلی شبیه LSI هست.فقط تمرکز بیشتری روی تحلیل دقیقتر برای LSI بهتر هست.در حقیقت فرایندی در دل LSI هست.

 4. خیلی ممنون
  من کد سی شارپ LSI رو که با SVD کار کرده رو دارم.اما نمیتونم تجزیه و تحلیلش کنم.در کل کدش رو متوجه نمیشم.شما میتونین بهم کمکم کنین؟؟

  1. فهمیدن کد سی شارپش از نظر syntax سادست و خودتون بدون شک می دونید.اما درک منطق پشت کد به اون سادگی هم نیست اگر مستندات و کامنت نداشته باشه.کلا LSI یه بخشی از الگوریتم موتور های جستجو هست و کاربرد های دیگه خارج از موتور های جستجو هم داره.

 5. بله درست میگین.
  من این کد رو تو یه قسمتی از یه پروژه درسی باید استفادش کنم.الان گیر کردم هیچ کس هم نیس بهم کمک کنه،توضیحات رو تو سایت شما خوندم خوشحال شدم که یه مقاله فارسی تونستم در این مورد پیدا کنم.لطفا بهم کمک کنین چون واقعا به کمک یکی که بیشتر از خودم بلد باشه نیاز دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *